Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Protesti će trajati dok ne srušimo Vladu * Učinimo sve što je moguće da izbjegnemo nemoguće * Nije suština ofarbati jaja * „Rajko Kokorajko ubiše ga majko” * Protesti će trajati dok ne srušimo Vladu * Рекао ми је „убих крвника” * Нијесу тражили само крвну слику
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 13-04-2012

Porudzbenica
Rubrike

Današnji broj
Vijest dana
Svijet
Srbija
Sport
Regioni
Privreda
Povodi
Politika
Podgoricom
Periskop
Kultura
Hronika
Feljton
Ekonomija
Drustvo

Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

N/A


Recept Dana





Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2012-04-12 DRAGAN ŠOĆ SMATRA DA U ODLUCI DA BOŽIDAR VUKSANOVIĆ BUDE V.D. DIREKTORA POLICIJE NEDOSTAJE LEGITIMITET Vlada nije ispoštovala zakon Određivanje Božidara Vuksanovića za vršioca dužnosti direktora Uprave policije je pravna igra koja predstavlja privid legaliteta, a nedostak legitimiteta, smatra bivši ministar pravde Dragan Šoć.
Savjetnik premijera za regulatornu reformu i pravna pitanja Srđan Spaić rekao je u utorak da je Vlada, određivanjem Vuksanovića na tu poziciju, postupila u skladu sa odlukom Upravnog suda obezbjeđujući punu funkcionalnost Uprave policije.
Šoć je agenciji Mina rekao da u zakonu ne postoji funkcija vršioca dužnosti, ali da je Vlada to riješila tako što je dopunila način organizacije i ugradila tu mogućnost.
– Formalno, oni su stvorili neki pravni osnov za to. Međutim, suštinski nisu ispoštovali zakon i odluku Upravnog suda, zato što zakon tu mogućnost ne poznaje, a to je materija koja se ne može uređivati uredbom, nego jedino zakonom – ocijenio je Šoć.
Prema njegovim riječima, Vlada na osnovu uredbe može da odredi vršioca dužnosti do izbora starješine organa u skladu sa zakonom.
Šoć je pojasnio da to znači da se uvodi mogućnost određivanja vršioca dužnosti, ali ne i zakonom, što bi bilo normalno.
– Vlada je imala dovoljno vremena da tu pravnu prazninu u zakonu popuni u normalnoj proceduri dopune zakona – kazao je on.
Šoć je podsjetio da su iz Vlade kazali da ponovo određuju Vuksanovića za vršioca dužnosti Uprave policije, pri čemu su se pozvali na uredbu koja je u međuvremenu stupila na snagu.
– Sjutra ako bi ih neko napadao, našao bi se određen broj pravnika, među kojima bih bio i ja, da kažu da je uredba pravni akt, koji postoji u propisu i dok ga Ustavni sud ne poništi kao neustavan on proizvodi pravno dejstvo. To je trapava pravna igra koja je u suštini bila nepotrebna i sada predstavlja privid legaliteta, a nedostatak legitimiteta – zaključio je on.
Upravni sud prihvatio je početkom nedjelje tužbu Socijalističke narodne partije (SNP) i poništio rješenje Vlade o imenovanju Božidara Vuksanovića za vršioca dužnosti direktora Uprave policije.
Sud je ocijenio da je tužba poslanika SNP-a Vasilija Laloševića, Predraga Bulatovića i Velizara Kaluđerovića, kojom su osporili zakonitost rješenja o imenovanju zbog pogrešne primjene materijalnog prava, osnovana.
U obrazloženju presude Upravnog suda navodi se da zakoni o državnoj upravi i o policiji ne propisuju mogućnost imenovanja vršioca dužnosti starješine organa, odnosno policije.
– Kod takvog zakonskog određenja sud nije prihvatio navode tuženog da je Vlada Crne Gore bila u objektivnoj nemogućnosti da zbog određenih kadrovskih promjena sprovede propisani postupak za imenovanje starješine policije, odnosno da je posebni interes da se obezbijedi normalno funkcionisanje i rukovođenje Upravom policije nalagao donošenje takve odluke – kaže se u obrazloženju.

D.Ž.-M.V.R.
Objavi na
[komentar na tekst]  [pregled komentara(0)]



Najčitanije danas

Transkripti razgovora Vrha DPS-a - Snimak objavljen 09.05.2013 - Snimak objavljen 05.04.2013 - Snimak objavljen 04.04.2013 - Snimak objavljen 01.04.2013 - Snimak objavljen 05.03.2013 - Snimak objavljen 28.02.2013 - Snimak objavljen 27.02.2013 - Snimak objavljen 21.02.2013 - Snimak objavljen 17.02.2013 - Snimak objavljen 16.02.2013 DAN - dodaci

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"