Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Protiv DPS-a u četiri kolone * Oduzeli mu pištolj jer je lelekao Mila * Tužiocu pretresali stanove * Na stubu srama jer traže prava * Protiv DPS-a u četiri kolone * Dženan pjevao damama u čast * Najgore je stalno stajati u grijehu
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 10-03-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Draginja Vuksanović, predsjednički kandidat SDP-a:
– Biću prva predsjednica Crne Gore.

Vic Dana :)

Gdje ti radi sin?
- Radi kao izbacivač.
- U nekom klubu ili...?
- Ne, nego izbacuje po 300 slika dnevno na Instagram.
Zaustavi policajac BMW i odmah saopšti vozaču:
- Prebrzo ste vozili, morate da platite kaznu.
Vozač odgovori:
- Sačekajte malo da pozovem mobilnim vašeg šefa, pa će on riješiti problem oko kazne.
Pošto vozač na telefonu dobi saopštenje da je traženi šef nedostupan, policajac mu saopšti:
- Gospodine, iskoristili ste pomoć prijatelja, publike nema, ostalo vam je samo pola-pola.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura - datum: 2018-03-09 MONOGRAFIJA „NAOD” PROMOVISANA U PODGORIČKIM MUZEJIMA I GALERIJAMA
Naod Zorić, slikar vedrog duha Zorić je sam za sebe slikarstvo Složena i specifična struktura njegovog stvaralaštva postavlja zahtjevan zadatak njenog tumačenja izmičući svakoj vrsti definisanja i klasifikacija u stroge granice terminoloških odrednica – kaže Duletić
Dan - novi portal
Monografija kojom je akademski slikar mr Naod Zorić obilježio 30 godina uspješnog postojanja na likovnoj sceni, i to ne samo Crne Gore, već i šire, promovisana je preksinoć u Modernoj galeriji podgoričkih Muzeja i galerija. Ujedno, bilo je to i najprirodnije mjesto za predstavljanje monografije „Naod” u izdanju „Obodskog slova” iz Podgorice i „Štampar Makarije” iz Beograda, jer je upravo to do kraja marta dom njegovim slikama. Tako su okruženi Naodovim platnima, o njegovom radu govorili istoričari umjetnosti prof. dr Aleksandar Čilikov, Lucija Đurašković i Petrica Duletić, kao i urednik izdanja, književnik Radomir Uljarević. Po završetku predstavljanja prisutni su imali priliku da vide film RTS-a o Naodu Zoriću.
Ističući da slikara poznaje još od njegovih studentskih dana, kada ih je na Cetinju upoznao Jovan Markuš, a njegov talenat već tada hvalio prof. Nikola Gvozdenović, istoričar umjetnosti Aleksandar Čilikov je istakao da Zorić spada u „retke zverke”, kako bi rekli Beograđani. Odnosno, u one specifične, vrijedne i talentovane ljude i stvaraoce. Njegovi studentski crteži, dodaje Čilikov, „bili su daleko iznad svega onog što sam dotad vidio od studentskih crteža”. Prisjetio se Čilikov i kako je izgledalo kada je Zorić trebalo da se prvi put predstavi samostalno, odnosno diplomskom izložbom. Tada je, u društvu njega i Milije Pavićevića, u zadnjem trenu odlučio, na licu mjesta, u zgradi Britanske ambasade, da uradi četiri-pet intervencija na tri velika platna, ali, „s takvom energijom, sigurnošću i spontanošću da se vidjelo da je riječ o čovjeku kojem je slikarstvo i crtež u svakom nervu”, priča Čilikov i naglašava: „Zorić je sam za sebe slikarstvo”. Kod slikara, istoričar posebno cijeni to što kod njega nema lažne patetike i podilaženja publici nekakvom ispraznom naracijom, ocjenjujući da se Zorić najpribližnije može okarakterisati kao predstavnik novog ekspresionizma.
– No, uprkos tom ekspresionizmu, kod Zorića ima i prefinjene lirske rafiniranosti, i opet bez patetike, a to je fantastično – kaže Čilikov, dodajući da se i kod Zorića uvijek vidi i djevičanska ljepota njegovog kraja i ljudi s kojima je odrastao. No, dodaje istoričar, posebno ga je zadivilo Zorićevo viđenje Njegoša, a otkrio ga je i kao vrlo uspjelog slikara mrtve prirode. Na kraju Čilikov o monografiji kaže - „Moćna je knjiga kao što si i ti moćan slikar”.
Pozitivno je o Zorićevom stvaralaštvu govorila i Petrica Duletić, koja je između ostalog navela, da je slikar „ostvario impozantan stvaralački opus, kako po značajnom broju djela, tako i po složenosti, originalnosti i raznovrsnosti oblika izražavanja”.
– Složena i specifična struktura njegovog stvaralaštva postavlja zahtjevan zadatak njenog tumačenja izmičući svakoj vrsti definisanja i klasifikacija u stroge granice terminoloških odrednica. Ovaj neobičan sloj arhaičnog i modernog, duboke instinktivne vezanosti za vitalno duhovno nasljeđe Crne Gore i snažnog nagonskog stvaralačkog impulsa, postojane težnje ka umjetničkoj slobodi i radikalnoj spontanosti, neposrednosti u slikarskom postupku, stvara svijet autentičnih zakonitosti. Umjetnik se bavi istraživanjem tragova naših predaka i pronalaženjem otisaka njihovog postojanja u vremenu i prostoru – navodi između ostalog Duletić.
Istoričarka Lucija Đurašković ovaj put se opredijelila da o Zoriću govori kroz citate kolega i stvaralaca koji su pisali o njemu, a čiji tekstovi su se našli u monografiji. Na kraju, apostrofirala je citatom režisera Emira Kusturice:
– Ovdje je, međutim, ljubav prema onome što je iza ovih slika jača od onoga što vidimo, i utoliko je njegov talenat i dar koji je pred našim očima doveo toliki broj portreta, ali kako kažem na poseban način i sa ljubavlju, ali u isto vrijeme i groteskno, zato sam zahvalan autoru što je ovdje među nama - navela je Đurašković, poželjevši Zoriću dalji uspješan rad.
Veče je moderirala Selma Đečević, a prisutnima se obratio i umjetnik, ističući da on takav kakav je danas ne bi postojao bez podrške njemu dragih ljudi.
Ž.J.

Prozor u nebesko

Urednik izdanja, književnik Radomir Uljarević uporedio je slike Naoda Zorića sa ikonom, sa ikoničkim predstavljanjem čovjeka – mučenika i novomučenika, ali, naglašavajući da likovi sa Zorićevih slika imaju snagu starozavjetnih.
– Zorićeva „ikona”, i ako nije izrađena na ikoničan način jeste ono što je ikona po sebi - prozor u nebesko, i ona prikazuje skrivenu stvarnost i ukazuje na Tajnu, i to je ono što nas okuplja oko njegovih prvolikova ili pralikova. Ako je ikona mjesto susreta Boga i čovjeka, i ova „ikona”, koja nije dogmat, tajnodejstvuje, i njen učinak je očigledan na licima nas kad se prepoznamo na tim slikama, kao u kakvom ogledalu – ističe Uljarević. No, on dodaje i sljedeće, kada je riječ o Zorićevom stvaralaštvu koje je na sebi svojstven način utemeljno u epici, protkanoj lirikom.
- I, dok listate ovu knjigu, najednom shvatite da ste se našli u centru događaja koji je zapravo nemilosrdni obračun s tradicijom. Zorić istovremeno huli i posvećuje, („Hulim i posvećujem”, tako se zvala knjiga Stevana Tontića), odnosno uhvatio se u koštac s tradicijom naoko obesvećujući sve što je sveto, istovremeno na nov način sakralizujući isti taj sadržaj – ističe Uljarević.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"