Drustvo VLADIMIR ŠOŠKIĆ OPTUŽIO BJELOPOLjSKO TUŽILAŠTVO ZA OPSTRUKCIJU RASVJETLJAVANJA SMRTI NJEGOVOG SINA Porodica sumnja u namjere tužioca Beranac Vladimir Šoškić zatražio je juče izuzeće Višeg državnog tužilaštva iz Bijelog Polja iz daljeg procesa rasvjetljavanja smrti njegovog sina Miroslava, koji je prije više od tri i po godine stradao u talasima rijeke Lim bježeći ispred policijske potjere. Njegova reakcija uslijedila je nakon što je viši državni tužilac saopštio da su spisi sa nalazima o ekshumaciji i obdukciji tijela nastradalog mladića upućeni na supervještačenje sudsko-medicinskom odboru u Podgorici. Šoškić je ocijenio da bjelopoljsko tužilaštvo na taj način vrši opstrukciju cijelog slučaja.
– Ljekar obducent i sudski vještak Miodrag Šoć je u mišljenju nakon ekshumacije i reobdukcije jasno kazao da je smrt mog sina nastupila nasilnim putem. On je ustvrdio da je kod pokojnog Miroslava pronašao prelom lobanje i povredu lijevog očnog predjela, koji nijesu mogli nastati prilikom plutanja u vodi, već isključivo kao posledica dva nezavisna udarca tupinom jako zamahnutog mehaničkog oruđa. I umjesto da nadležni organi odmah poslije ovakvog mišljenja pohapse sve aktere dogođaja vezanog za smrt mog sina, bjelopoljsko tužilaštvo traži dodatno vještačenje, što kod mene stvara opravdanu sumnju da neko ponovo želi da zataška cijelu stvar – navodi Šoškić.
On je ponovio da je tužilaštvo u Bijelom Polju u kontinuitetu napravilo niz propusta i da je direktno odgovorno što cijeli slučaj nije odavno dobio sudski epilog.
–Viši državni tužilac Rifat Hadrović je reagovao tek poslije tri godine, i to tek nakon što je porodica preko svih mogućih institucija inicirala cijeli postupak. Sad, kad se policijska verzija dogođaja, po kojoj je moj pokojni sin, i pored odvraćanja od strane policajaca, skočio u talase Lima nakon što je u njegovom automobilu pronađena kesica sa drogom, pokazala kao netačna, pozivaju se neke institucije van Crne Gore koji treba da daju poslednju riječ. Stičem utisak da se to čini kako da bi se opovrglo mišljenje dr Šoća i izbjegla odgovornost onih koji su Miroslava odveli u smrt – smatra Šoškić.
Poručio je da će poslije svega pravdu potražiti i kod Međunarodnog suda u Strazburu, uz tvrdnju da je policija direktno odgovorna za smrt njegovog sina.
– Izdaje me strpljenje jer sam potpuno psihički iscrpljen. Nije lako izgubiti sina i tri i po godine se suočavati sa nepravdom. Počinjem da gubim povjerenje u domaće institucije sistema, tako da sam primoran da se obratim Sudu za ljudska prava u Strazburu kako bih istinu istjerao na vidjelo. Nadam se da ću bar tamo, ako to ne uspijem u Crnoj Gori, dokazati da je Miroslav likvidiran na monstruozan način – kategoričan je Šoškić.
Miroslav Šoškić je nestao 17. decembra 2008. godine, nakon što je poslije privođenja u policijsku stanicu iskoristio nepažnju policijskih službenika Željka Bojića i Adnana Kožara i pobjegao u pravcu rijeke Lim. Poslije toga mu se puna tri dana gubi svaki trag. Njegovo beživotno tijelo pronađeno je u mjestu Brzava, na obalama rijeke Lim, 20. decembra 2008. godine.
Tek 12. aprila ove godine, na zahtjev Višeg bjelopoljskog suda, izvršena je ekshumacija i reobdukcija Miroslavljevog leša, kada je specijalista za sudsku medicinu prof. dr Miodrag Šoć dao je mišljenje u kome je precizirao da je smrt nasilne prirode i da je nastupila usled utopljenja.
–Pokojni Miroslav Šoškić je zadobio najmanje dva udarca tupim, teškim i jako zamahnutim mehaničkim oruđem. Jedan udarac je zadobio u predio lijevog oka, a drugu u desni tjemeni predio. Nakon udarca u predio oka, bio je u mogućnosti da hoda i obavlja druge pokrete. Nakon udarca u tjemeni predio, došlo je do preloma kostiju lobanje, te, posledično, i do gubitka svijesti, nakon čega nije mogao da obavlja bilo kakve pokrete. Prelom lobanje i povreda lijevog očnog predjela nijesu mogli nastati mehanizmom pada, niti su mogli nastati prilikom plutanja u vodi ili „kotrljanja“ u vodi, ili bilo kojom drugom radnjom, osim isključivo i jedino kao posledica dva nezavisna udarca tupinom jako zamahnutog mehaničkog oruđa – konstatovao je dr Šoć, uz napomenu da način na koji je tijelo pokojnog Šoškića dospjelo u vodu nije moguće tačno odrediti.
D.J.
Priprema likvidacije
Vladimir Šoškić je naglasio da se poslije svega ne osjeća bezbjedno i da ima utisak da se priprema njegova likvidacija.
–Ovih dana sam dobio određene prijetnje, o čemu zasad ne želim bliže da govorim. To je, doduše, odrađeno nenametljivo, ali o tom – potom. Obratio sam se šefu kabineta ministra pravde i zatražio da me neko iz vrha vlasti hitno primi kako bih mu saopštio o kakvim prijetnjama je riječ. Nijesam se uplašio, jer čovjek koji izgubi sina, i to na ovakav način, nema čega da se boji. Moj jedini cilj je da dokažem istinu i nadam se da će pravda ipak pobijediti i da će odgovarajuća kazna stići sve one koji su se ogriješili o zakon – istako je Šoškić, uz podsjećanje da je iz bezbjednosnih razloga morao da skloni svog sina Mladena u jednu od zapadnoevropskih zemalja.