Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Poslaće ga na robiju kad se sam javi * Ne pripadam nijednoj struji * Dvoje poslali u zatvor, dvoje u kućni pritvor * Velika pamti veliki zločin * Poslaće ga na robiju kad se sam javi * Kragne, marame i pojasi spojili vjekove * Eksplozija emocija na Kanli kuli
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 29-07-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
ALEKSANDAR DAMJANOVIĆ, POSLANIK:
Razlike u opoziciji ne smiju da budu smetnja da se kroz zajednički i koordinirani nastup dođe do građana.

Vic Dana :)

- Po vašim nalazima trebate hitnu operaciju srca... Prvi slobodan termin je 3. marta 2023. godine u 8 sati.
- Zar ne može ranije?
- Može u pola osam.



Kako kokoška abortira?
Snese jaje na beton.


Pobjegnu Mujo i Haso iz zatvora, kad napolju pada snijeg.
●Šta ćemo sad? - pita Mujo Hasu.
Haso odgovara:
●Baš nas briga - imamo lance.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo OBILJEŽENE 73 GODINE OD GENOCIDA NAD MJEŠTANIMA PLAVSKOG SELA
Besjeda Dragoljuba Paunovića Velika pamti veliki zločin Njihovi koljači su mislili da će se izbrisati pamćenje na njih, ali iz pamćenja se ne može izbrisati ono što Bog pamti, kazao je mitropolit Amfilohije poslije liturgije koju je služio u pomen veličkim žrtvama
Dan - novi portal
-Ži­te­lji Ve­li­ke i gor­nje­po­lim­skog kra­ja ju­če su obi­lje­ži­li 73. go­di­šnji­cu od fa­ši­stič­kog ge­no­ci­da nad ne­du­žnim na­ro­dom tog kra­ja, ka­da je 28. ju­la 1944. go­di­ne za sa­mo dva sa­ta zvjer­ski ubi­je­no, za­kla­no ili ži­vo u va­tru ba­če­no, vi­še od 500 mje­šta­na tog se­la. Sra­zmjer­no pro­sto­ru i bro­ju sta­nov­ni­ka, taj zlo­čin se, uz po­grom Pi­vlja­na u Do­li­ma 1943, od istih fa­ši­stič­kih hor­di, sma­tra jed­nim od naj­te­žih i naj­stra­vič­ni­jih u Dru­gom svjet­skom ra­tu, ne sa­mo u Cr­noj Go­ri i Ju­go­sla­vi­ji, ne­go i ši­re. Po­red po­me­na, ove go­di­ne pr­vi put je bi­la i pro­sla­va tih ve­li­ko­mu­če­ni­ka, jer ih je Si­nod Srp­ske pra­vo­slav­ne cr­kve u Be­o­gra­du ka­no­ni­zo­vao za sve­ce.
Kod cr­kve Sve­tih Ki­ri­ka i Ju­li­te, sve­tu ar­hi­je­rej­sku li­tur­gi­ju slu­žio je mi­tro­po­lit cr­no­gor­sko-pri­mor­ski Am­fi­lo­hi­je sa epi­sko­pom bu­di­mljan­sko-nik­šić­kim Jo­a­ni­ki­jem, sla­von­skim Jovanom, te epi­sko­pi­ma iz Ru­si­je, Če­ške, Slo­vač­ke, Grč­ke i sve­šten­stvom. Vla­di­ka Am­fi­lo­hi­je je po­ru­čio da je­di­no pam­će­nje ne pro­la­zi, ali pam­će­nje kod Bo­ga, a da je sve dru­go pro­la­zno. Ka­ko je ka­zao, još po­čet­kom grad­nje cr­kve u Ve­li­ci, Ve­li­ča­ni su do­šli kod nje­ga na Ce­ti­nje 90-ih go­di­na i re­kli mu da je u Ve­li­ci bio po­čet hram pri­je oko 120 go­di­na, ali da ni­je za­vr­šen. On je is­ta­kao da se po­ka­za­lo da je du­bo­ko pam­će­nje Ve­li­ča­na.
– I kroz ovaj hram po­la­ko se ob­no­vi­lo pam­će­nje ne sa­mo kod rod­bi­ne tih stra­dal­ni­ka, ne­go evo, ci­je­lom va­se­lje­nom. Da­nas su tu iz Če­ške, Slo­vač­ke, Grč­ke, Ru­si­je, oda­kle sve ni­je­su do­šli. Pa­tri­jarh srp­ski sko­ri­je je do­šao, i kod nje­ga je pam­će­nje sti­glo. Mi ga pod­sje­ti­li, on do­šao, za­pa­njen da je to sa­kri­va­no to­li­ko go­di­na. I mi zna­mo da smo lju­di, pam­te­ći te žr­tve, po­kla­ne kao ja­ganj­ci. Nji­ho­vi ko­lja­či su mi­sli­li da će se iz­bri­sa­ti pam­će­nje na njih, ali iz pam­će­nja se ne mo­že iz­bri­sa­ti ono što Bog pam­ti. Sje­ća­te si vi kad smo ov­dje do­šli i kad sam mi­ni­stru pro­svje­te on­da­šnjem, ne­ću pre­zi­me da mu po­me­nem, iz Lub­ni­ca je, do­bar, zla­tan, ali si­ro­mah iz­gu­bio pam­će­nje u ne­kom čud­nom vre­me­nu, a baš on bi tre­ba­lo da ima naj­du­blje pam­će­nje, ka­zao za ovu zgra­du ov­dje – ško­lu, „evo div­no­ga mje­sta da to bu­de spo­men-ku­ća da se u njoj pam­te svi po­kla­ni”. Ali, on će na to „pa zna­te, pa par­ti­ja”, a vi­dio sam ga, imao je on osje­ća­nje, ali ni­je imao pam­će­nja... Ali ja se na­dam da će ovaj mi­ni­star pro­svje­te Še­ho­vić, bi­ti bo­lji, vje­ruj­te mi, i mu­dri­ji jer ima stra­ha od Ala­ha i sud­nje­ga da­na. Onaj ni­je imao stra­ha od Bo­ga da­ti ovo da ura­di­mo pa tu da bu­de i spo­men-dom ve­lič­kih mu­če­ni­ka i sva ta ime­na dje­ce ov­dje da se upi­šu, i sli­ke nji­ho­ve, po mo­guć­no­sti i ži­ti­ja, i idu­će go­di­ne na da­na­šnji dan to da ima­mo, a vi to po­dr­ži­te pa da ov­dje ne bu­de ru­še­vi­na ka­kva je sad – ape­lo­vao je mi­tro­po­lit.
U ime do­ma­ći­na ve­li­kog cr­kve­no­na­rod­nog sa­bo­ro­va­nja, brat­stva Pa­u­no­vić, Dra­go­ljub Da­šo Pa­u­no­vić odr­žao je po­zdrav­nu ri­ječ i za­hva­lio svi­ma što su da­nas do­šli na, ka­ko je ka­zao, 73 go­di­ne ne­spo­ko­ja od stra­šnog i ne­za­pam­će­nog zlo­či­na po be­sti­jal­no­sti u Dru­gom svjet­skom ra­tu. Po­zdra­vio je i de­le­ga­ci­je iz op­šti­na Plav, Be­ra­na i Ko­to­ra, na če­lu sa pred­sjed­ni­ci­ma Or­ha­nom Šah­ma­no­vi­ćem, Dra­go­sla­vom Šće­ki­ćem i Vla­di­mi­rom Jo­ki­ćem, a po­seb­no, ka­ko je na­gla­sio, Pi­vlja­ne – „bra­ću po stra­da­nju u istom rat­nom vi­ho­ru i od istog ne­pri­ja­te­lja”.
– Ve­li­ka – na­še ro­man­tič­no se­lo, ko­je je hi­ro­vi­ti Ča­kor pri­gr­lio da bi se za­ki­tio i uljep­šao – pro­bu­di­la se 28. ju­la 1944. go­di­ne i u iz­ma­gli­ci mi­ri­sa­la svje­ži­nom ko­ja na­ja­vlju­je vruć i sun­čan dan. Mje­šta­ni, u ko­je se uvu­kla cr­na slut­nja po­sli­je pri­bli­ža­va­nja ne­kih mo­to­ri­zo­va­nih je­di­ni­ca, da će taj pe­tak bi­ti to­li­ko crn, po­žu­ri­li su da oba­ve ne­ke svo­je po­slo­ve pri­je že­ge ko­ja se osje­ća­la, a on­da su i do­šli oni ne­zna­ni i zna­ni – zli­kov­ci. Do­če­ka­ni su so­lju i hlje­bom. Umje­sto da sjed­nu za so­fru, po­slu­že se i osvje­že hlad­nom vo­dom, po­te­gli su na­o­štre­ne ka­me i na­pu­nje­ne pu­ške i za­po­če­li kr­va­vo ko­lo. Od ku­ća osta­do­še zga­ri­šta a od sta­nov­ni­štva po­to­ci kr­vi. Pre­ko 500 ne­moć­nih i ne­vi­nih, i onih još u maj­či­noj utro­bi, zvjer­ski una­ka­zi­še. Na po­ro­dič­nim sta­bli­ma po­ki­da­ne su mno­ge gra­ne, čak i one u pu­polj­ku. Za­ni­je­mi­la je pje­sma dje­vo­jač­ka i dje­či­ja do­zi­va­nja na­mi­je­nje­na ovim br­di­ma i do­li­na­ma. Pre­stao je i sva­ki poj pti­ca, a i glad­ni vuk bi se po­sti­dio sa­mog se­be shva­tiv­ši da ima ve­ćih kr­vo­lo­ka od nje­ga. Ve­li­ko, otvo­ri još jed­nom svo­ju utro­bu da pre­bro­ji­mo osta­tak ko­sti­ju, da ih naj­mi­li­ji pre­po­zna­ju i da po­svje­do­čiš o be­sti­ja­nju mo­ral­nih na­ka­za, onih ko­ji su ku­ka­vič­luk s boj­nog po­lja li­je­či­li ju­na­štvom nad ne­moć­nim. Da­nas nas pri­zva­še mu­če­nič­ke žr­tve ov­dje u Ve­li­ci, ka­ko ka­za naš vla­di­ka Jo­a­ni­ki­je, či­ne­ći da­nas sa­bor ov­dje na ze­mlji, sje­di­nju­je­mo se sa onim sa­bo­rom na ne­bu – be­sje­dio je Pa­u­no­vić.
Ka­ko je re­kao, u nje­mu se mi­je­ša ne­mir i po­što­va­nje „jer je ovo sve­to mje­sto”.
– Pri­sje­ća­mo se kr­vo­loč­no bez­du­šne ru­lje, iz­daj­ni­ka iz okru­že­nja, svr­sta­ne u zlo­či­nač­ke di­vi­zi­je Princ Eugen i Sken­der­beg, ko­je su za ne­pu­na dva sa­ta pri­je 73 go­di­ne po­mo­ri­li oko 500 dje­ce že­na i sta­ra­ca. U piv­skim Do­li­ma istu be­sti­jal­nost su is­ka­za­li bez­du­šni­ci svr­sta­ni u fa­ši­stič­ko-usta­šku di­vi­zi­ju Princ Eugen, pot­po­mog­nu­ti od kom­ši­ja iz­daj­ni­ka i za ne­pun je­dan sat po­mo­ri­li oko 520 dje­ce, že­na i sta­ra­ca. Pri­li­kom obi­lje­ža­va­nja 70 go­di­na od stra­vič­nog stra­da­nja u Ve­li­ci, Nje­go­va sve­tost pa­tri­jarh srp­ski Iri­nej pi­tao se: „O Bo­že, pa ka­kvog si ti to čo­vje­ka stvo­rio?” Ov­dje da­nas mr­tvi go­vo­re o ju­nač­kim pod­vi­zi­ma Ve­li­ča­na. Ve­li­ka sa okru­že­njem kroz svo­ju du­gu i bur­nu isto­ri­ju ni­kad ni­je mo­gla bi­ti za­o­bi­đe­na od zla. U na­šem kom­ši­lu­ku Mu­ri­ni, NA­TO sna­ge u svo­joj agre­si­ji na SRJ po­bi­še ne­vi­nu dje­cu, lju­de i že­ne, a ka­sni­je se­be pro­gla­si­še za mi­lo­srd­ne an­đe­le. Mo­žda su zli­kov­ci i u Ve­li­ci i Do­li­ma pro­gla­si­li se­be ta­ko – na­veo je Pa­u­no­vić.
Za dugogodišnje izučavanje i istinito svjedočenje riječju i perom o nevinim žrtvama stradalim u toku Drugog svjetskog rata na području Velike i Gornjeg Polimlja, a povodom kanonizacije veličkih i gornjepolimskih novomučenika, vladika Joanikije odlikovao je Arhipastirskom gramatom dr Marka Kneževića i Branka M. Paunovića.
N.V.


Za Ve­li­kom ni­ko ne ku­ka

U ime ple­me­na piv­skog, je­rej Mi­loš Cic­mil uru­čio je Mi­lo­šu Pa­u­no­vi­ću na dar sve­te iko­ne. Slav­ski ko­lač ovo­go­di­šnji do­ma­ći­ni Pa­u­no­vi­ći pre­da­li su brat­stvu Br­ko­vić za na­red­nu go­di­nu, ko­ji je pri­mio Rad­mi­lo Br­ko­vić.
U kul­tur­no-umjet­nič­kom pro­gra­mu na­stu­pio je mla­di gu­slar Bo­ži­dar Pa­u­no­vić, član gu­slar­skog dru­štva voj­vo­da „Mi­na Ra­do­vić”, sa pje­smom ko­ja go­vo­ri o stra­da­nju u Ve­li­ci, auto­ra Bran­ka Pa­u­no­vi­ća, kao i knji­žev­nik Pe­tar Rmuš sa re­ci­ta­ci­jom svo­je pje­sme o Ve­li­ci i nje­nom stra­da­nju te pje­snik Sla­đa­na Pa­u­no­vić.
Pret­hod­no, u ve­lič­kom za­se­o­ku Le­šća­ri ot­kri­ve­no je spo­men-obi­ljež­je Sta­ma­tu Jo­ki­ću, Mi­lo­sa­vu Si­mo­no­vi­ću, Kr­stu i Jev­tu Pa­u­no­vi­ću, pr­vim žr­tva­ma ge­no­ci­da u Ve­li­ci 28. ju­la 1944. go­di­ne. Spo­me­nik je ot­krio Vo­ji­slav Jo­kić, sin Sta­ma­tov, a po­et­sku be­sje­du iz­go­vo­rio je pje­snik iz Kra­lje­va Dra­go Br­no­vić.
– Ako smo tek da­nas do­stoj­no obi­lje­ži­li mje­sto nji­ho­vog stra­da­nja, ne do­zvo­li­mo da vi­še ika­da u ko­rov za­ra­ste. Sje­ćaj­mo se na­ših ne­vi­nih žr­ta­va, u su­prot­nom ne gi­ne nam sra­mo­ta pred pre­ci­ma i po­tom­ci­ma. Ku­ka­ju na­ši zva­nič­ni­ci za Sre­bre­ni­com, što je ljud­ski ža­li­ti sve žr­tve, ali, za­ku­ka li iko za Ve­li­kom!? Je­smo li mi ma­nje vri­je­dan na­rod? E, ni­je­smo, i to tre­ba svi da zna­ju – ka­zao je Stan­ko Pa­u­no­vić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"