Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Dahlanu oduzeti državljanstvo * Damjanović traži odgovornost Milića, Bečićevi prijete napuštanjem * Vlada se u naredne tri godine zadužuje milijardu * Za NATO agituje besplatno * Izum koji se istražuje na svim kontinentima * Nikšićko pozorište napokon dobilo dom * Dahlanu oduzeti državljanstvo
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 31-01-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Ulazi baka sa malim Pericom u autobus.
Kaže baka Perici:
- ,,Kad te kondukter pita koliko imaš godina ti reci šest, jer ti neće naplatiti kartu”.
Nakon dva minuta dolazi kondukter i pita Pericu:
- Koliko godina imaš?
Perica odgovara:
- Imam šest godina.
Kondukter ga ponovo upita:
- A kada ćeš napuniti sedam godina?
A Perica će:
- Čim izađem iz autobusa.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija POGUBNI PODACI IZ PROGRAMA EKONOMSKIH REFORMI OD 2015. DO 2017. GODINE
Vlada Vlada se u naredne tri godine zadužuje milijardu Ukoliko planirani rast bude 3,8 odsto, Vlada će se do kraja 2017. godine zadužiti milijardu eura, dok će u slučaju nižeg rasta od 2,9 odsto, zaduženje iznositi 100 miliona više Zbog kredita Vlade, svaki građanin je trenutno zadužen 3,1 hiljadu eura, dok će na kraju 2017. godine iznos duga biti 4.380 eura po glavi stanovnika
Dan - novi portal
Vla­da pla­ni­ra da se u na­red­ne tri go­di­ne za­du­ži mi­li­jar­du eura uko­li­ko eko­nom­ski rast bu­de na pla­ni­ra­nom ni­vou od 3,8 od­sto. U slu­ča­ju ni­žeg ra­sta, za­du­že­nje će bi­ti ve­će, kao i udio jav­nog du­ga u bru­to do­ma­ćem pro­iz­vo­du, po­ka­zu­ju po­da­ci iz pro­gra­ma eko­nom­skih re­for­mi ko­ji je Vla­da usvo­ji­la na po­sled­njoj sjed­ni­ci i tre­ba da ih po­ša­lje Evrop­skoj ko­mi­si­ji do 31. ja­nu­a­ra.
Jav­ni dug tre­nut­no iz­no­si 1,958 mi­li­jar­di, dok se, pre­ma osnov­nom sce­na­ri­ju ra­sta, pred­vi­đa da će na kra­ju 2017. go­di­ne iz­no­si­ti 2,7 mi­li­jar­di, s tim što će se ino­stra­ni dug po­ve­ća­ti za mi­li­jar­du eura, a do­ma­ći sma­nji­ti sa 360 mi­li­o­na na 150 mi­li­o­na. Od­no­sno, od mi­li­jar­du eura po­zaj­mi­ca dio će se is­ko­ri­sti­ti za na­mi­re­nje kre­di­ta kod do­ma­ćih ba­na­ka. Pre­ma prog­no­zi Vla­de, dug će na kra­ju 2017. go­di­ne iz­no­si­ti 69 od­sto BDP-a, za ko­ji pred­vi­đa­ju da će iz­no­si­ti sko­ro če­ti­ri mi­li­jar­de. To zna­či da će u 2018. go­di­nu sva­ki gra­đa­nin uđi sa za­du­že­njem od 4.380 eura. Tre­nut­no to za­du­že­nje iz­no­si 3.134 eura.
Za­du­ži­va­nje će se na­stav­i­ti i u 2018. go­di­ni, ka­da se pla­ni­ra do­dat­nih 200 mi­li­o­na kre­di­ta, pa će na kra­ju te go­di­ne jav­ni dug iz­no­si­ti 2,937 mi­li­jar­di eura.
– Do 2018. go­di­ne oče­ku­je se da dug do­stig­ne naj­ve­ći ni­vo, ka­da se pred­vi­đa da će dr­žav­ni dug iz­no­si­ti 69,9 od­sto BDP-a. Naj­ve­ći pri­ti­sak na kre­ta­nje du­ga ima­će po­vla­če­nje sred­sta­va za fi­nan­si­ra­nje iz­grad­nje auto­pu­ta. Na­kon pe­ri­o­da iz­grad­nje oče­ku­je se da će vi­si­na du­ga ima­ti si­la­zni trend – pi­še u pro­gra­mu eko­nom­skih re­for­mi od 2015. do 2017. go­di­ne.
Pre­ma sce­na­ri­ju ni­žeg ra­sta ko­ji je pro­ci­je­njen na 2,9 od­sto, Vla­da bi se do kra­ja 2017. go­di­ne za­du­ži­la sko­ro 1,1 mi­li­jar­du eura. Jav­ni dug bi u slu­ča­ju tog sce­na­ri­ja iz­no­sio 2,8 mi­li­jar­di, a BDP 3,8 mi­li­jar­di, či­me bi udio du­ga u BDP-u iz­no­sio 74 od­sto. Vla­da u do­ku­men­tu ni­je pri­ka­za­la prog­no­ze za 2018. go­di­nu u slu­ča­ju ni­žeg ra­sta.
Član skup­štin­skog od­bo­ra za eko­no­mi­ju Ne­boj­ša Me­do­je­vić (DF) tvr­di da je za­du­ži­va­nje od mi­li­jar­du eura u na­red­ne tri go­di­ne kon­ti­nu­i­tet po­gub­ne po­li­ti­ke Vla­de.
– Za­du­že­nje tre­ba stro­go li­mi­ti­ra­ti za­ko­nom i pro­pi­sa­ti da se smi­je za­du­ži­va­ti is­klju­či­vo za in­ve­sti­ci­je ko­je po­ve­ća­va­ju broj rad­nih mje­sta. Ova­ko, kad se za­du­žu­je­mo za jav­nu po­tro­šnju ili auto­put, to ima po­gu­ban efe­kat na eko­no­mi­ju dr­ža­ve – is­ta­kao je Me­do­je­vić.
Pre­ma nje­go­vim ri­je­či­ma, Cr­na Go­ra je po­sled­njih ne­ko­li­ko go­di­na po­zaj­mi­la mi­li­jar­du eura, dok je isto­vre­me­no BDP po­ras­tao za 250 mi­li­o­na.
– Čim je ka­ma­ta na po­zaj­mi­ce ve­ća od ra­sta BDP-a, dug se po­ve­ća­va. CG je 220 mi­li­o­na po­zaj­mi­la pre­ko ob­ve­zni­ca i sa­da mo­ra da pla­ti 390 mi­li­o­na, što go­vo­ri da kli­zi­mo ka du­žnič­kom rop­stvu – na­veo je Me­do­je­vić.
Nje­gov ko­le­ga iz od­bo­ra Go­ran Tu­po­nja (Po­zi­tiv­na) sma­tra da da­lje za­du­ži­va­nje zna­či još neo­d­go­vor­ni­je po­na­ša­nje pre­ma oni­ma ko­ji će taj no­vac mo­ra­ti da vra­ća­ju.
– To su ge­ne­ra­ci­je ko­je tek sta­sa­va­ju, to su na­ša dje­ca. Njih ni­ko ne pi­ta šta že­le i mi­sle, ali se za­du­žu­je­mo na nji­hov ra­čun i već sa­da se zna da će mo­ra­ti da vra­ća­ju mi­li­jar­de ko­je im vlast osta­vlja u ama­net. Vlast ne sa­mo što pra­vi no­ve du­go­ve, ne­go uop­šte ne vra­ća sta­re, to jest uzi­ma no­ve kre­di­te da bi vra­ti­la prisjpje­le ka­ma­te od sta­rih. To je fi­lo­zo­fi­ja koc­ka­ra za­vi­sni­ka i spi­ra­la ko­ja vo­di u sa­mo­u­ni­šte­nje – po­ru­čio je Tu­po­nja.
Cr­na Go­ra je, ka­ko je oci­je­nio, već pre­za­du­že­na i umje­sto da Vla­da tro­ši ono­li­ko ko­li­ko za­ra­di, ona sa­mo smi­šlja ka­ko i gdje da se još vi­še za­du­ži i šta još mo­že da pro­da.
– Ta­kav od­nos pre­ma ge­ne­ra­ci­ja­ma ko­je do­la­ze mo­ra se hit­no za­u­sta­vi­ti. Ni­ko ni­ko­me ni­je dao le­gi­ti­mi­tet da se za­du­žu­je u nji­ho­vo ime. Ovo ni­je pi­ta­nje smje­ne vla­sti, već da li će bu­du­će ge­ne­ra­ci­je ima­ti ika­kvu šan­su da kre­i­ra­ju svo­je ži­vo­te ili će sa­mo vra­ća­ti du­go­ve. Ako se to do­zvo­li, smje­na vla­sti ni­šta ne­će zna­či­ti – na­gla­sio je Tu­po­nja.
D.M.


Naj­bit­ni­je gdje se ula­že no­vac

Da bi za­vr­ši­la ve­će pro­jek­te, Cr­na Go­ra se mo­ra za­du­ži­va­ti, ali je mno­go va­žni­je u šta je ulo­žen po­zajm­lje­ni no­vac, ka­zao je eko­nom­ski ana­li­ti­čar Pre­drag Dre­cun.
– Re­če­no lo­gi­kom do­ma­ći­na, to zna­či da se ni­je do­bro za­du­ži­ti za opi­ja­nje po ka­fa­na­ma, ali je­ste ako ku­pu­ješ ne­ko ka­pi­tal­no do­bro da bi od to­ga ubi­rao pro­fit. Sva­ki bi­znis plan po­ka­zu­je da li je za­du­ži­va­nje oprav­da­no. Pre­la­zak sa te­o­ri­je u prak­su če­sto je bo­lan ka­da je u pi­ta­nju Cr­na Go­ra. Za­to me­ne vi­še bri­ne što ne­ma­mo čvr­ste ad­mi­ni­stra­tiv­ne okvi­re ka­ko bi se no­vac ula­gao u skla­du sa usvo­je­nim pla­no­vi­ma, već se ne­ri­jet­ko de­ša­va da se fi­nan­si­ra ne­ki akut­ni pro­blem – re­kao je Dre­cun.
Pre­ma nje­go­vom mi­šlje­nju, BDP Cr­ne Go­re je u 2013. go­di­ni iz­no­sio 3,3 mi­li­jar­de. Is­ti­če da re­la­tiv­no ma­li BDP ni­je do­bra osno­va za mje­re­nje i ana­li­zi­ra­nje re­la­tiv­nih po­da­ta­ka, kao što je sto­pr­o­cent­ni iz­nos za­du­že­nja u od­no­su na BDP.
– Re­ci­mo dva krup­na in­fra­struk­tur­na pro­jek­ta mo­gu da ko­šta­ju ko­li­ko naš BDP, što bi zna­či­lo da ne smi­je­mo ući u te pro­jek­te za­to što su u vi­si­ni BDP-a. To je po­gre­šan za­klju­čak – ka­zao je Dre­cun i do­dao da SAD ima ve­ći jav­ni dug od BDP-a.
– Ako se dr­ža­va za­du­ži da iz­gra­di auto­put, una­pri­je­di po­re­sku ad­mi­ni­stra­ci­ju, ulo­ži u me­di­cin­sku za­šti­tu to je do­bar dug. Tre­ba sa­mo is­pra­ti­ti re­a­li­za­ci­ju tih pro­je­ka­ta, što je u na­šem slu­ča­ju naj­ri­zič­ni­ji mo­me­nat. Sva­ko ka­šnje­nje, od­stu­pa­nje i ne­do­ma­ćin­sko po­na­ša­nje ko­šta. Tu le­ži pro­blem, jer kad se utvr­de be­e­ne­fi­ti od sva­kog pro­jek­ta tre­ba ih usmje­ri­ti na vra­ća­nje du­ga – is­ta­kao je Dre­cun.
Pre­ma nje­go­voj ocje­ni na­ša eko­no­mi­ja je plit­ka, jer la­ko mo­že da po­su­sta­ne i da se opo­ra­vi.


Strah od pri­stu­pa iz­vo­ri­ma fi­nan­si­ra­nja

S ob­zi­rom na ni­vo fi­nan­si­ra­nja po­tre­ba jav­nih fi­nan­si­ja, Mi­ni­star­tvo fi­nan­si­ja će bi­ti do­dat­no iz­lo­že­no unu­tra­šnjim i spolj­nim ri­zi­ci­ma po uspje­šnu re­a­li­za­ci­ju pla­no­va, pi­še u do­ku­men­tu.
– Je­dan od naj­zna­čaj­ni­jih ri­zi­ka je da dr­ža­vi bu­de ogra­ni­če­na mo­guć­nost pri­stu­pa me­đu­na­rod­nom tr­ži­štu, od­no­sno iz­vo­ri­ma fi­nan­si­ra­nja. U tom di­je­lu naj­vi­še ri­zi­ka no­si pro­du­blji­va­nje ru­sko-ukra­jin­ske kri­ze, even­tu­al­no zna­čaj­na fi­nan­sij­ska kri­za u ne­koj od evrop­skih ze­ma­lja, od­re­đe­ne mje­re Evrop­ske cen­tral­ne ban­ke ili FED-a ili po­re­me­ća­ji na fi­nan­sij­skom tr­ži­štu zbog tre­nut­nog kre­ta­nja ci­je­ne naf­te – na­ve­de­no je u pro­gra­mu.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"