Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
* * * * * *
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 23-08-2013

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
NEBOJŠA MEDOJEVIĆ, PREDSJEDNIK PZP-A:
Previše je nerasvijetljenih napada na novinare, opozicione političare i NVO aktiviste da bi neko mogao da tvrdi da iza njih ne stoji ovaj režim.

Vic Dana :)

Perica:
-Mama,tata!
Mama i tata:
-Izvoli sine?
-Odlučio sam da živim sam!
-Pa to je baš lijepo!
-Vaši koferi stoje ispred vrata.
---------
Na autobuskoj stanici pita jedna plavuša prijateljicu koju dugo nije vidjela:
- Jesi li se ti udala?
- Nisam.
- Pa šta čekaš?
- Autobus.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija - datum: 2017-05-28 TUŽILAŠTVO NIJE BLOKIRALO IMOVINU OLEGA OBRADOVIĆA IAKO SE PROTIV NJEGA VODI ISTRAGA ZA ZLOUPOTREBU SLUŽBENOG POLOŽAJA
Obradović Osumnjičeni za „Telekom” založio imovinu od 17 miliona eura Hidroenergija Montenegro, firma u kojoj je najveći vlasnik Oleg Obradović, osumnjičen za zloupotrebu službenog položaja u privatizaciji Telekoma, založila je krajem aprila za kredit kod Prve banke pokretnu imovinu vrijednu 17 miliona eura. Ta kompanija je od marta 2016. godine podigla dva kredita kod Prve banke ukupne vrijednosti 6,9 miliona, za koje je pod hipoteku stavljena hidrocentrala u opštini Berane
Dan - novi portal
Hi­dro­e­ner­gi­ja Mon­te­ne­gro, u ko­joj 40 od­sto udje­la ima Oleg Ob­ra­do­vić, je­dan od osum­nji­če­nih za afe­ru „Te­le­kom”, za­lo­ži­la je za kre­dit kod Pr­ve ban­ke po­kret­nu imo­vi­nu či­ja je knji­go­vod­stve­na vri­jed­nost 17 mi­li­o­na eura, po­ka­zu­ju po­da­ci iz Re­gi­stra za­lo­ga. Spe­ci­jal­no dr­žav­no tu­ži­la­štvo (SDT) Ob­ra­do­vi­ća sum­nji­či za zlo­u­po­tre­bu slu­žbe­nog po­lo­ža­ja u pri­vred­nom po­slo­va­nju, a is­tra­ga pro­tiv nje­ga i Mi­o­dra­ga Iva­no­vi­ća je po­kre­nu­ta zbog tri kon­sul­tant­ska ugo­vo­ra iz 2005. go­di­ne, či­ja je vri­jed­nost 2,3 mi­li­o­na eura. Obojica su negirala navode iz naredbe o pokretanju istrage.
Advo­kat Ve­se­lin Ra­du­lo­vić sma­tra da bi Ob­ra­do­vi­ću tre­ba­lo blo­ki­ra­ti ras­po­la­ga­nje imo­vi­nom s ob­zi­rom na to da je 18 mje­se­ci, od no­vem­bra 2015. go­di­ne, pod is­tra­gom zbog sum­nji u zlou­po­tre­bu slu­žbe­nog po­lo­ža­ja.
– U ovom slu­ča­ju, kao i ni­zu dru­gih, tu­ži­la­štvo tre­ba da ko­ri­sti me­ha­ni­zme ko­je im omo­gu­ća­va Za­kon o od­u­zi­ma­nju imo­vin­ske ko­ri­sti ste­če­ne kri­minal­nom dje­lat­no­šću. Ra­ni­je je to bi­lo pro­pi­sa­no Kri­vič­nim za­ko­ni­kom i Za­ko­ni­kom o kri­vič­nom po­stup­ku. Tu­ži­la­štvo to ne ra­di i slu­čaj Ob­ra­do­vi­ća ni­je je­di­ni gdje se ne pred­u­zi­ma­ju mje­re pred­vi­đe­ne za­ko­nom. Za­ko­nom je pred­vi­đe­no za­mr­za­va­nje i od­u­zi­ma­nje imo­vi­ne, pr­vo pri­vre­me­no, a za­tim i traj­no, ako bi fi­nan­sij­ska is­tra­ga po­ka­za­la da li­ce ko­je je osum­nji­če­no za ko­rup­tiv­na dje­la ni­je imo­vi­nu ste­klo za­ko­ni­to – iz­ja­vio je Ra­du­lo­vić za „Dan”.
Isti po­stu­pak, ka­ko je na­veo, bio je i u bu­dvan­skoj afe­ri iako tu­ži­la­štvo pri­ča da je od­u­ze­lo imo­vi­nu.
– Ni­je Ma­ro­vi­ći­ma ni­šta od­u­ze­to. Pri­vrem­no je od­u­ze­ta imo­vi­na od prav­nih li­ca. Ta­ko da je tu­ži­la­štvo sa­mo na­sta­vi­lo sa istom prak­som i u slu­ča­ju Ob­ra­do­vi­ća. Da fin­gi­ra bor­bu pro­tiv ko­rup­ci­je i kri­mi­na­la, a u su­šti­ni ne ra­di ni­šta, od­no­sno omo­gu­ća­va tim li­ci­ma da imo­vi­nu za ko­ju po­sto­ji sum­nja da je ste­če­na kri­mi­na­lom, ko­ri­sti za dru­ge po­slo­ve – re­kao je Ra­du­lo­vić.
Funk­ci­o­ner De­mo­kra­ta Mi­jo­mir Pe­jo­vić je ka­zao da ima­ju­ći u vi­du da se ra­di sve ka­ko bi se afe­ra „Te­le­kom” za­ta­ška­la i da je je­dan od osum­nji­če­nih iz­vje­sno vri­je­me pod „is­tra­gom”, ilu­zor­no i uto­pij­ski bi dje­lo­va­lo oče­ki­va­nje da će SDT pa­ra­lel­no sa tim po­kre­nu­ti i fi­nan­sij­sku is­tra­gu, upra­vo iz raz­lo­ga ko­ji su vi­še ne­go ne­dvo­smi­sle­ni.
– Ka­ko je mo­gu­će da je sva­kom u ovoj ze­mlji ja­sno šta se do­go­di­lo sa pri­va­ti­za­ci­jom Te­le­ko­ma, a da je­di­no od­go­vor­ni iz SDT-a upor­no dr­že za­tvo­re­ne oči i ne pred­u­zi­ma­ju rad­nje na ko­je ih za­kon oba­ve­zu­je – iz­ja­vio je Pe­jo­vić.
Pre­ma po­da­ci­ma iz Re­gi­stra za­lo­ga, pre­met za­lo­ge Hi­dro­e­ner­gi­je su po­kret­ne stva­ri, opre­ma na­ve­de­na u spe­ci­fi­ka­ci­ji osnov­nih sred­sta­va či­ja je vri­jed­nost pro­ci­je­nje­na po­čet­kom apri­la. Pri­ja­vu Re­gi­stru za­lo­ga je 28. apri­la u ime Pr­ve ban­ke pod­nio iz­vr­šni di­rek­tor Mi­lo­rad Pa­vlek.
Po­da­ci iz ka­ta­stra, me­đu­tim, po­ka­zu­ju da je Hi­dro­e­ner­gi­ja, ko­ja je vla­snik šest mi­ni hi­dro­e­lek­tra­na (mHE), kod Pr­ve ban­ke kre­dit­no za­du­že­na ukup­no 6,9 mi­li­o­na eura. Naj­ve­ći kre­dit po­di­gli su u mar­tu 2016. go­di­ne od 5,6 mi­li­o­na eura sa ro­kom ot­pla­te od pet go­di­na, dok su 21. apri­la ove go­di­ne po­zaj­mi­li 1,3 mi­li­o­na eura. Go­di­šnja ka­mat­na sto­pa za kre­dit od 1,3 mi­li­o­na eura je 5,5 od­sto, a na dan pot­pi­si­va­nja ugo­vo­ra iz­no­si 5,61 od­sto na go­di­šnjem ni­vou i pod­lo­žna je pro­mje­na­ma. Kraj­nji rok ot­pla­te kre­di­ta od 1,3 mi­li­o­na je 18. mart 2021. go­di­ne, po­ka­zu­ju po­da­ci iz ka­ta­stra.
Pre­ma tim po­da­ci­ma, pod hi­po­te­ku za ta dva kre­di­ta kod Pr­ve ban­ke, či­ji je naj­ve­ći ak­ci­o­nar Aco Đu­ka­no­vić, sta­vlje­na je hi­dro­cen­tra­la u ka­ta­star­skoj op­šti­ni Še­ku­lar u op­šti­ni Be­ra­ne. Sje­di­šte Hi­dro­e­ner­gi­je, osno­va­ne 2007. go­di­ne, upra­vo je u toj op­šti­ni na sje­ve­ru.
Is­tra­ga o pri­va­ti­za­ci­ji Te­le­ko­ma po­kre­nu­ta je kra­jem 2011. go­di­ne, na­kon što su ame­rič­ke vla­sti sa­op­šti­le da ima­ju do­ka­ze da je pri­va­ti­za­ci­ju Cr­no­gor­skog te­le­ko­ma pra­ti­la ko­rup­ci­ja. Vla­sti SAD su utvr­di­le da je Ma­đar te­le­kom pri ku­po­vi­ni Te­le­ko­ma pod­mi­tio vi­še cr­no­gor­skih zva­nič­ni­ka sa ukup­no 7,35 mi­li­o­na eura.
Prav­ni za­stup­nik ame­rič­ke Ko­mi­si­je za har­ti­je od vri­jed­no­sti (SEC) Ro­bert Dodž iz­ja­vio je da po­sje­du­ju do­ku­men­ta i do­ka­ze na osno­vu ko­jih su do­šli do za­ključ­ka da je Ma­đar te­le­kom sa vi­še od se­dam mi­li­o­na eura pod­mi­tio naj­ma­nje dva vla­di­na zva­nič­ni­ka i „se­stru naj­vi­šeg vla­di­nog zva­nič­ni­ka ko­ja se ba­vi advo­ka­tu­rom” u po­stup­ku ku­po­vi­ne Te­le­ko­ma 2005. go­di­ne. Slu­čaj je okon­čan, a ame­rič­ki or­ga­ni su je­dan dio do­ku­men­ta­ci­je do­sta­vi­li cr­no­gor­skom tu­ži­la­štvu. U me­đu­vre­me­nu su Doj­če te­le­kom i nje­go­va kćer­ka fir­ma Ma­đar te­le­kom pri­sta­li da pla­te sko­ro 100 mi­li­o­na do­la­ra da nju­jor­ški Okru­žni sud ne bi na­sta­vio pro­ces. Doj­če te­le­kom je, na­vod­no, pre­ko svo­je po­dru­žni­ce Ma­đar te­le­kom cr­no­gor­skim zva­nič­ni­ci­ma u po­stup­ku pri­va­ti­za­ci­je Cr­no­gor­skog te­le­ko­ma is­pla­tio vi­še­mi­li­on­ski mi­to, a u tu­žbi ame­rič­ke Ko­mi­si­je za har­ti­je od vri­jed­no­sti je na­ve­de­no da su pod­mi­ći­va­nje u Cr­noj Go­ri u ime Ma­đar te­le­ko­ma omo­gu­ći­la tri di­rek­to­ra, i to pre­ko če­ti­ri la­žna ugo­vo­ra o kon­sul­tant­skim uslu­ga­ma ukup­ne vri­jed­no­sti se­dam mi­li­o­na i 350.000 eura. Ob­ra­do­vić je, na­vod­no, su­pot­pi­snik dva, a Iva­no­vić jed­nog od če­ti­ri kon­sul­tant­ska ugo­vo­ra sklo­plje­na 2005. go­di­ne za ko­je je ame­rič­ka is­tra­ga utvr­di­la da su la­žni.
Pri­tom, ka­ko je usta­no­vi­la ame­rič­ka Ko­mi­si­ja, je­dan od ta dva ugo­vo­ra po­slu­žio je da se se­stri naj­vi­šeg zva­nič­ni­ka vla­de is­pla­ti dio ili či­tav iz­nos. Ame­rič­ka ko­mi­si­ja u svo­joj tu­žbi tvr­di da je dva ugo­vo­ra sa kom­pa­ni­ja­ma ko­je u svom na­zi­vu ima­ju ri­je­či Sig­ma i Ro­li (Raw­le­igh), sklo­pi­la ćer­ka kom­pa­ni­ja Ma­đar te­le­ko­ma. Ugo­vor sa Sig­mom sklo­pljen je u ma­ju 2005. go­di­ne, ali je da­ti­ran na 6. april 2005, ne­pun mje­sec da­na na­kon što je Ma­đar te­le­kom zva­nič­no po­stao ve­ćin­ski vla­snik Cr­no­gor­skog te­le­ko­ma. Pot­pi­sao ga je je­dan od čla­no­va ta­da­šnjeg od­bo­ra di­rek­to­ra i Ob­ra­do­vi­ćev ko­le­ga To­maš Mor­vai, pro­tiv ko­jeg je Ko­mi­si­ja po­kre­nu­la tu­žbu. Vri­jed­nost tog ugo­vo­ra bi­la je 2,88 mi­li­o­na, od če­ga je „se­stri ta­da­šnjeg naj­vi­šeg zva­nič­ni­ka Vla­de ko­ja se ba­vi advo­ka­tu­rom” is­pla­ćen dio ili cio iz­nos od 580.000.
Se­stra biv­šeg pre­mi­je­ra, Ana Đu­ka­no­vić ne­gi­ra­la je na­vo­de SEC-a i tu­ži­la „Dan”, „Vi­je­sti” i „Mo­ni­tor” zbog se­ri­je tek­sto­va ko­ji je po­ve­zu­ju sa afe­rom „Te­le­kom”. Do­ma­ći su­do­vi su pre­su­di­li u nje­nu ko­rist.
Biv­ša am­ba­sa­dor­ka SAD Sju Kej Bra­un je u vi­še na­vra­ta is­ta­kla da ame­rič­ke vla­sti ima­ju do­ka­ze da je bi­lo ko­rup­ci­je u pri­va­ti­za­ci­ji Te­le­ko­ma i tra­ži­la spro­vo­đe­nje is­tra­ge u Cr­noj Go­ri.
SDT za sve to vri­je­me još pre­vo­di do­ku­men­ta­ci­ju u ve­zi sa pri­va­ti­za­ci­jom Te­le­ko­ma, a pre­ma ri­je­či­ma vr­hov­nog dr­žav­nog tu­ži­o­ca Ivi­ce Stan­ko­vi­ća ni­je im do­sta­vlje­na kom­plet­na do­ku­men­ta­ci­ja.
D.M.


Vla­sni­ci šest mi­ni-elek­tra­na

Po­red Ob­ra­do­vi­ća, ko­ji ima 40 od­sto udje­la u Hi­dro­e­ner­gi­ji pre­ko He­me­re ka­pi­tal, vla­sni­ci po 30 od­sto tog dru­štva su Ran­ko Ubo­vić i Alek­san­dar Mi­jaj­lo­vić.
Hi­dro­e­ner­gi­ja se ba­vi pro­iz­vod­njom elek­trič­ne ener­gi­je iz ob­no­vlji­vih iz­vo­ra i do sa­da je naj­vi­še zara­di­la od svih kom­pa­ni­ja od tog po­sla. Oni ima­ju u vla­sni­štvu šest mHE, a pr­va je po­če­la sa ra­dom u ma­ju 2014. go­di­ne. Od ta­da, pa za­ključ­no sa mar­tom ove go­di­ne za­ra­di­li su od pro­iz­vod­nje stru­je oko 3,5 mi­li­o­na eura. Naj­vi­še su za­ra­di­li u 2016. go­di­ni, sko­ro dva mi­li­o­na eura.
Pro­iz­vod­nja ze­le­ne ener­gi­je iz mHE je uno­san i si­gu­ran po­sao iz raz­lo­ga što je ot­kup stru­je po­vla­šće­nim pro­iz­vo­đa­či­ma za­ga­ran­to­van i pla­ća im se po pod­sti­caj­noj ci­je­ni. Taj pod­sti­caj, to jest, raz­li­ku od tr­ži­šne do pod­sti­caj­ne ci­je­ne, pla­ća­ju gra­đa­ni pre­ko ra­ču­na za stru­ju.
Iz­grad­njom mHE se, osim Hi­dro­e­ner­gi­je, ba­ve sin biv­šeg pre­mi­je­ra Bla­žo Đu­ka­no­vić, Vuk Raj­ko­vić, kum Mi­la Đu­ka­no­vi­ća, šu­ra Igo­ra Luk­ši­ća...


Po­zajm­lji­va­li i od IRF-a

Osim kre­di­ta kod Pr­ve ban­ke, Hi­dro­e­ner­gi­ja je pri­je ne­ko­li­ko go­di­na za iz­grad­nju mi­ni-elek­tra­na po­di­gla kre­dit kod In­ve­sti­ci­o­no-raz­voj­nog fon­da (IRF) od pet mi­li­o­na eura. Za tu po­zaj­mi­cu su do­bi­li ka­ma­tu od 4,5 od­sto, a rok ot­pla­te kre­di­ta im je 10 go­di­na. Pre­ma po­da­ci­ma iz iz­vje­šta­ja IRF-a za 2013. go­di­nu, Hi­dro­e­ner­gi­ja je za pr­ve dvi­je mHE ko­je je iz­gra­di­la pla­ti­la 3,5 mi­li­o­na eura, dok za još tri pla­ni­ra da utro­ši de­vet mi­li­o­na.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

  • Ekonomija
    Ranije - Ekonomija
  • Naslovna
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"