Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Sakrila da joj je muž sagradio hotel na divlje * Sveto sposoban da svjedoči * Od Katnića nijesmo dobili zahtjev za izručenje * Promrzli nadzornik završio u bolnici * A u Sidneju +40 * Snijeg i na Svetoj gori * Trg kao klizalište
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 12-01-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Đorđije Blažić, profesor:
– Vlada ne može raspustiti SO Kotor jer nije konstituisana.

Vic Dana :)

Jave Muji da mu se porodila Fata i da je rodila sina. Mujo sav srećan stigne u porodilište, ali mu ništa nije bilo jasno kad vide tamnoputo dijete pored Fate.
●Šta je to, Fato?
●Eto, vidiš, uvijek sam ti govorila da ne gasiš svjetlo.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton DUHOVNE VEZE RUSIJE I SRBIJE (4) Ceremonija prijema kod cara Natalija Danilovna Bludilina, doktor filoloških nauka iz Moskve, u svojoj studiji o pomoći Rusije srpskim zemljama za vrijeme vladavine Petra Velikog, od kraja XVII do prve četvrtine XVIII vijeka, publikovala je istorijska dokumenta, koja ukazuju na uzajamne veze koje su ostvarivane na duhovnom i kulturnom polju, i analizirala vojno-političku situaciju, koja je bila složena i dramatična i u jednoj i u drugoj državi
Dan - novi portal
PRE­VEO I PRI­RE­DIO: VO­JIN PE­RU­NI­ČIĆ


U sta­ra vre­me­na, a i ka­sni­je, po­što bi sti­gli u Mo­skvu i smje­sti­li se, srp­ski mi­tro­po­li­ti i vla­di­ke su sa ne­str­plje­njem is­če­ki­va­li pri­jem kod ca­ra. Tek po­sli­je audi­jen­ci­je kod ca­ra, iza­sla­ni­ci iz srp­skih ma­na­sti­ra su mo­gli da ra­ču­na­ju na po­klo­ne, „iz­dr­ža­va­nje“ i bo­ga­te da­ro­ve. Od­la­zak srp­skih mi­tro­po­li­ta kod ru­skog ca­ra i sam pri­jem od­vi­jao se po utvr­đe­nim pra­vi­li­ma i pro­pi­sa­nom ce­re­mo­ni­ja­lu sve do kra­ja XVII vi­je­ka. Po­jed­no­sta­vlje­nje ce­re­mo­ni­je pri­je­ma do­go­di­će se po­čet­kom XVI­II vi­je­ka. Po mi­tro­po­li­te car je slao ko­nje iz svo­je ko­njuč­ni­ce. Iza­sla­ni­ci su po­la­zi­li iz Upra­ve za ino­stra­ne po­slo­ve, pro­la­zi­li su po­red Ar­han­gel­skog i Bla­go­ve­šćen­skog sa­bo­ra, kre­ta­li su se je­dan za dru­gim i ula­zi­li u Gra­no­vi­tu pa­la­tu. Tu su ih do­če­ki­va­li bo­lja­ri, ple­mi­ći i či­nov­ni­ci iz ra­znih Upra­va. Ce­re­mo­ni­ju je vo­dio skup­štin­ski pi­sar iz Upra­ve. Ov­dje su srp­ski sve­šte­ni­ci osta­vlja­li svo­je po­klo­ne i do­ne­se­ne sve­ti­nje za ca­ra i do­bi­ja­li da­ro­ve.
Srp­ski sve­šte­ni­ci su do­bi­ja­li po­moć u nov­cu, kr­zna od sa­mu­ra i ku­ni­ce, sre­bre­ne pe­ha­re, tka­ni­ne, knji­ge, iko­ne, cr­kve­nu odje­ću i osta­le cr­kve­ne po­trep­šti­ne. Sta­ri srp­ski mo­na­si, ko­ji su do­šli, ni­je­su do­bi­ja­li po­klo­ne sa­mo od ru­skog ca­ra i pa­tri­jar­ha, već i od čla­no­va car­ske po­ro­di­ce. Da bi im se odu­ži­li srp­ski mo­na­si su upi­si­va­li u svo­je cr­kve­ne knji­ge ime­na čla­no­va car­ske po­ro­di­ce, ko­ja su ka­sni­je po­mi­nja­li u svo­jim mo­li­tva­ma. Srp­ska du­hov­na li­ca su do­la­zi­la u Mo­skvu za mi­lo­sti­nju i do­no­si­la sa so­bom sve­te mo­šti i osta­le cr­kve­ne re­li­kvi­je, ko­je su bi­le na­mi­je­nje­ne ca­ru, pa­tri­jar­hu, a ta­ko­đe i dru­gim čla­no­vi­ma car­ske po­ro­di­ce: ca­ri­ci, na­sled­ni­ku pre­sto­la i prin­ce­za­ma. Ti po­klo­ni ru­skom ca­ru i nje­go­voj po­ro­di­ci sim­bo­li­zo­va­li su i na­gla­ša­va­li zna­čaj Ru­si­je i ru­skog ca­ra u hri­šćan­skom svi­je­tu. To su bi­le cr­kve­ne re­li­kvi­je pra­vo­sla­vlja, ko­je su bi­le ci­je­nje­ne i kod ru­skog čo­vje­ka i kod Sr­bi­na. To su bi­le če­sti­ce (dje­lo­vi) mo­šti­ju srp­skih sve­ti­nja, ko­je su po­što­va­li i ci­je­ni­li svi pra­vo­slav­ni vjer­ni­ci.
Srp­skim cr­kve­nim li­ci­ma su da­va­li sva­ko­ja­ke da­ro­ve. Po­red hra­ne, ko­ju su do­bi­ja­li na ru­skoj gra­ni­ci u Sev­sku za put do Mo­skve, svi sve­šte­ni­ci su bi­li da­ri­va­ni po­klo­ni­ma ru­skog ca­ra. Po­klo­ni, ko­je su do­bi­ja­li u Mo­skvi, bi­li su zna­čaj­no vred­ni­ji u od­no­su na one sa ru­ske gra­ni­ce i di­je­lje­ni su dva pu­ta, jed­nom pri do­la­sku i dru­gi put pri od­la­sku. U Upra­vi za ino­stra­ne po­slo­ve, či­nov­ni­ci, ko­ji su na­ja­vlji­va­li nji­hov do­la­zak kod ca­ra, ima­li su na pri­mjer, već za­pi­sa­no ka­kve su po­klo­ne do­bi­ja­li kad su ra­ni­je do­la­zi­li mi­tro­po­li­ti, ar­hi­man­dri­ti, ma­na­stir­ski eko­no­mi, pi­sa­ri i nji­ho­ve slu­ge, kon­kret­no za sva­ki ma­na­stir. Za sva­ki ma­na­stir, upo­re­đu­ju­ći je­dan sa dru­gim i u skla­du sa sta­tu­som bi­la je od­re­đe­na ko­li­či­na da­ro­va, ko­je su do­bi­ja­li za sva­ki do­la­zak. Po­klo­ni, ko­ji su do­bi­ja­ni od ca­ra, bi­li su stro­go ran­gi­ra­ni pre­ma sta­tu­su mo­li­o­ca. Mi­tro­po­li­ti, igu­ma­ni, epi­sko­pi i ar­hi­man­dri­ti su do­bi­ja­li do­bi­ja­li od ru­skog ca­ra sre­bre­ne pe­ha­re sa po­zla­tom, ka­pe od sa­mu­ra, sku­po plat­no i no­vac. Ma­na­stir­ski eko­no­mi i pi­sa­ri su da­ri­va­ni mno­go skrom­ni­je, do­bi­ja­li su ma­nje nov­ca, jef­ti­ni­je tka­ni­ne i kr­zna od ku­ni­ce, a slu­ga­ma su da­va­li suk­no i ne­ko­li­ko ru­ba­lja.
Za vri­je­me bo­rav­ka u Mo­skvi, ko­ji je po­ne­kad tra­jao i po ne­ko­li­ko mje­se­ci, srp­ski epi­sko­pi su iz­ra­ža­va­li že­lju da se po­mo­le Bo­gu u ču­ve­nim sve­tim ma­na­sti­ri­ma u Pod­mo­sko­vlju: u Tro­ji­ce-Ser­ge­je­voj la­vri, u Sa­vi­no-Sto­ro­žev­skom i Voskresenskom ma­na­sti­ru. U tom slu­ča­ju su iz Upra­ve sla­li pi­sme­ne pre­po­ru­ke ru­skim ma­na­sti­ri­ma da pri­me stra­ne pra­vo­slav­ne cr­kve­ne ve­li­ko­do­stoj­ni­ke sa po­što­va­njem. Upra­va je obez­bje­đi­va­la srp­skim sve­šte­ni­ci­ma pre­voz ta­lji­ga­ma, a u prat­nju su išli po­li­cij­ski ofi­ci­ri do mje­sta ho­do­ča­šća.
Kra­jem XVII i po­čet­kom XVI­II vi­je­ka Mo­skva je još bi­la pre­sto­ni­ca Ru­si­je, njen kul­tur­ni i du­hov­ni cen­tar i za­štit­nik ru­ske tra­di­ci­je. Ima­la je va­žno po­li­tič­ko zna­če­nje, kao mje­sto gdje je ži­vio car i nje­go­va po­ro­di­ca, gdje su bi­le dr­žav­ne in­sti­tu­ci­je i Pa­tri­jar­ši­ja. Mo­skva je ta­da ima­la i svoj me­đu­na­rod­ni zna­čaj, tu su bi­le smje­šte­ne mno­go­broj­ne di­plo­mat­ske am­ba­sa­de iz ci­je­le Evro­pe i Azi­je i do­la­zi­le raz­ne di­plo­mat­ske de­le­ga­ci­je. Am­ba­sa­do­ri, ra­zni put­ni­ci i sr­kve­na li­ca su se če­sto pu­ta po­du­že za­dr­ža­va­li u pre­stol­ni­ci, a mno­gi stran­ci su osta­ja­li u Mo­skvi i do­bi­ja­li slu­žbu kod ru­skog ca­ra.
Go­di­ne Pe­tar I je osno­vao no­vi grad – Sankt Pe­ter­burg, ko­ji je po­stao sim­bol Ru­si­je i do­bio no­vi sta­tus u Evro­pi i svi­je­tu. Grad je po­stao pre­stol­ni­ca bu­du­će Ru­ske im­pe­ri­je. Od­mah po­sli­je ca­ra se pre­se­lio i dvor u no­vi grad na Ne­vi, po­ste­pe­no su se pre­se­li­le i dr­žav­ne usta­no­ve, kao i nje­ni či­nov­ni­ci. Mo­skva gu­bi po­li­tič­ki zna­čaj, ali osta­je ču­var kul­tu­re i vje­re. Mo­skva je za­u­vi­jek osta­la car­skim gra­dom, ili ka­ko su je zva­li „ca­re­vom udo­vi­com“, ili ka­ko je go­vo­rio A.S. Pu­škin da je to grad, gdje su se ru­ski ca­re­vi vjen­ča­va­li sa car­stvom, vjen­ča­va­li se sr­cem i du­šom za drev­nu Ru­si­ju, gdje se u mo­skov­skim cr­kva­ma ču­va­ju sve­ti­nje i re­li­kvi­je pra­vo­sla­vlja.
(Na­sta­vi­će se)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"