Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Branova žena ostala bez imovine od 460 hiljada * Za pobjedu u prvom krugu potrebno 160.000 glasova * Trećina prijava ostala neriješena * Tuže penzionere za dug sindikata * Branova žena ostala bez imovine od 460 hiljada * Pepeo i prašina * Kulturni rat za kontrolu oružja
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 08-04-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Amfilohije, mitropolit crnogorsko-primorski:
– Gubljenje smisla života je najopasnija bolest.

Vic Dana :)

- Dobar dan, koliko košta ova sprava za mučenje?
- Gospodine, to Vam je burma!


Što radi babaroga prije spavanja?
Pogleda pod krevet da provjeri da nema Čak Norisa.

Što radi medvjed kad sretne Čak Norisa?
Legne i pravi se mrtav.

Zašto je Čak Noris najjači?
Zato što vježba dva dana dnevno.

Čak Noris može istovremeno, jednim prstom pritisnuti Ctrl+Alt+Del.

Čak Noris može po bojama sortirati crne olovke.

Kad je Bel izmislio telefon, već je imao dva propuštena poziva od Čaka Norisa.

Čak Noris ne može disati pod vodom, ali to svejedno radi.


Mujo je uspio osvoji Fatu nakon dugog nagovaranja, pa je povede u šetnju parkom. Zamisli se nešto Mujo, pa je pita:
- Jel’, bona, jesi’l ti ‘odala s nekim prije mene?







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Hronika POVEĆAN BROJ KRIVIČNIH PRIJAVA DOKAZ DA JE ORGANIZOVANI KRIMINAL CRNOGORSKA STVARNOST
Prijave podnesene u Specijalnom državnom tužilaštvu Trećina prijava ostala neriješena Tokom prošle godine za krivična djela organizovanog kriminala prijavljena su 103 lica, odnosno 267,86 odsto više nego 2016. godine
Dan - novi portal
Broj osumnjičenih za krivična djela iz oblasti organizovanog kriminala prošle godine povećao se čak za skoro četiri puta. U Izvještaju o radu Tužilačkog savjeta i Državnog tužilaštva za 2017. godinu navedeno je da je broj prijavljenih lica za ova djela povećan čak za 267,86 posto. Na kraju godine od ukupnog broja predmeta trećina njih ostala je neriješena.
– U 2017. godini za krivična djela organizovanog kriminala prijavljena su 103 lica, što čini 18,90 odsto od ukupno 545 prijavljenih lica. Kako je iz ranijeg perioda ostalo neriješeno devet prijava, u radu je bilo ukupno prijava protiv 112 lica. Kada se broj prijavljenih lica uporedi sa 28 prijavljenih lica u 2016. godini, konstatuje se porast prijava za organizovani kriminal u 2017. godini za 267,86 odsto. Od ukupno 112 prijava u radu, donesene su odluke u odnosu na 77 prijavljenih lica ili 68,75 odsto. Protiv 68 prijavljenih lica donijeta je naredba o sprovođenju istrage, dok su prijave protiv devet lica ustupljene nadležnim tužilaštvima. Ostalo je neriješenih prijava protiv 35 lica ili 31,25 odsto od ukupnog broja prijava koje su bile u radu za krivična djela organizovanog kriminala – piše u izvještaju tužilaštva.
Advokat Veselin Radulović kazao je da konstatacija o ovako povećanom broju prijava samo govori to da je očigledno ta vrsta kriminaliteta u ekspanziji.
- Sa aspekta ocjene rada tužilaštva broj prijava ne govori ništa. Opštepoznato je da tužilaštvo nema ni jednu jedinu optužnicu za organizovani kriminal koja je dokazana u postupku pred sudom. Takođe, tužilaštvo nikada nije samoinicijativno pokrenulo nijedan postupak za organizovani kriminal. Sa druge strane, djelovanje organizovanog kriminala je svakodnevno više nego vidljivo. Zato se nameće zaključak da tužilaštvo ne radi ništa kada je u pitanju borba protiv organizovanog kriminala, osim što broji prijave koje mu drugi podnose - kazao je Radulović.
Da broj krivičnih prijava govori da je povećan kriminal, potvrdio je i Zoran Vujičić iz Građanske alijanse.
- Ova statistika pokazuje više stvari. Prije svega da je organizovani kriminal crnogorska stvarnost i sama porast prijava za ovo krivično djelo je logičan sled događaja. Blaga kaznena politika stimulativno djeluje na kriminalce pa ne čude kriminalni obračuni po danu i porast nevinih žrtava. Iako su sporazumi o priznanju krivice neophodni u svakom sistemu posebno iz razloga skraćenja postupka i nepotrebnih sudskih troškova, olako sklapanje sporazuma posebno sa povratnicima može ovaj institut okrenuti u svoju suprotnost. Tužioci prije svega, a onda i sudovi kao poslednji filter prije sklapanja sporazuma o priznanju krivice moraju da pooštre kaznenu politiku posebno za višestruke povratnike ili članove organizovanih kriminalnih grupa. Blagom kaznenom politikom istovremeno se obesmišljava i rad policije na terenu a po čijim prijavama u najvećoj mjeri tužioci i postupaju- kazao je Vujičić.
Navedeno je i da je nakon završene istrage protiv 60 osumnjičenih podignuta optužnica. Naime, 28 okrivljenih tereti se zbog krivičnog djela stvaranje kriminalne organizacije, 13 zbog krivičnih djela neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga i stvaranje kriminalne organizacije, 10 lica zbog krivičnih djela teško ubistvo i stvaranje kriminalne organizacije. Takođe, petoro je optuženih za iznudu i stvaranje kriminalne organizacije, a po dvoje zbog krivičnih djela i omogućavanje uživanja opojnih droga i stvaranje kriminalne organizacije.
– Uz neriješena optuženja iz ranijeg perioda protiv 13 lica, ukupno je bilo u radu optuženja protiv 73 lica. Sud je donio osuđujuće presude na kaznu zatvora protiv 19 lica. Oslobađajućih i odbijajućih presuda za krivična djela organizovanog kriminala nije bilo u izvještajnom periodu – piše u izvještaju.
Uprkos ovim statistikama, prošle godine zabilježen je manji broj prijava za krivična djela iz oblasti visoke korupcije. Naime, tokom 2017. godine za koruptivna krivična djela prijavljeno je 532 lica. Kako je iz prethodnog razdoblja ostalo u radu 457 prijava, to je u ovom izvještajnom periodu bilo u radu ukupno prijava za 989 lica.
– U odnosu na 2016. godinu, došlo je do smanjenja broja prijavljenih lica za 279 ili za 34,40 odsto, ali je zbog većeg broja neriješenih prijava iz ranijeg perioda ukupno u radu bio približan broj prijavljenih lica – piše u izvještaju.
M.V.P.


Sporazumno osuđeno 18 okrivljenih

Sud je na osnovu sporazuma o priznanju krivice donio osuđujuće presude na kaznu zatvora u odnosu na 18 lica, i to za 12 lica zbog krivičnog djela stvaranje kriminalne organizacije, a za šest okrivljenih zbog krivičnog djela neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga iz člana. Specijalni tužioci su u 2017. godini izjavili žalbe na odluke suda u odnosu na pet lica, od čega su četiri uvažene a jedna odbijena.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"