Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Režim se 12 godina brani ćutanjem * Pajović predsjednik Skupštine, Jasavić potpredsjednik Vlade * Strani eksperti da ispitaju propuste * Žugić potrošio otpremnine * Režim se 12 godina brani ćutanjem * Hrvatska odblokirala Srbiji poglavlje 23 * Rok balada dobila sjajan spot
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 27-05-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Dritan Abazović, funkcioner GP URA:
– Zavod za zapošljavanje je jedna od najozloglašenijih institucija u aferi „Snimak”.

Vic Dana :)

Što rade mladenci prve bračne noći?
Jedan broji novac, a drugi stavlja slike na Fejsbuk.

Plavuša se hvali prijateljicama:
Moj sin ide na časove engleskog, njemačkog i algebre.
Sine dođi reci nešto na algebarskom .....







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura DEVETI LINGVISTIČKI SKUP „BOŠKOVIĆEVI DANI” ODRŽAN U CANU
Sa naučnog skupa u CANU Što Vuk napisa Njegoš kaza
Dan - novi portal
Naučni lingvistički skup „Boškovićevi dani” deveti put zaredom okupio je u Crnogorsku akademiju nauka i umjetnosti brojne stručnjake u oblasti jezika. Ovogodišnji „Boškovićevi dani”, koji se održavaju u čast Radosava Boškovića, dugogodišnjeg profesora Uporedne gramatike slovenskih jezika i Uporedne gramatike indoevropskih jezika na beogradskom Univerzitetu, komparativisti, slavisti i indoevropeisti sa Orje Luke, bili su posvećeni reformi jezika, standardizaciji i gramatici Vukovog modela književnog jezika i, u tom kontekstu, ulozi Petra II Petrovića Njegoša.
Skup je otvorio i u temu uveo beogradski lingvista prof. dr Živojin Stanojčić koji je istakao da je Vukov model sistem u kojem se uklapaju svi jezički modeli toga vremena. On je ukazao da je Vuk za svoj jezički sistem našao sabrata u Vladici Radu, a veliki uspjeh tog modela na slovenskom jugu objasnio je i jezičkim osjećanjem koje je Ivo Andrić iskazao u tvrdnji „da u Njegošu ima nešto što se tačno uklapa u naš jezički ton”.
Današnji model književnog jezika u bitnoj mjeri je određen ne samo djelatnošću Vuka Karadžića već su mu temelji udareni i Njegoševim jezičkim obrascem, istakao je Branislav Ostojić. Svi procesi u vezi sa Vukovom reformom jezika u Crnoj Gori, kako za vrijeme Njegoša tako i poslije njega, tekli su spontano i glatko. Vukova reforma i njegov književni jezik padaju ovdje na plodno tle i primaju se bez ikakvog otpora. To je bio završni čin prirodnog procesa koji je imao duži kontinuitet i dvostruke korijene - na jednoj strani kulturna tradicija, a na drugoj prostonarodna mudrost i njen jezički i poetski izraz, kazao je Ostojić.
- Sve što je Vuk predlagao Njegoš je u praksi sproveo i dobro uklopio u jezik. Dok su mnogi Vukove zamisli samo verbalno podržavali, Njegoš ih je u praksi sproveo na najbolji mogući način. Uprostio je Vukove ideje i zadržao se na ovome svakome ubjedljivo čistom, pravom, neposrednom narodnom jeziku. Vladika je učinio da Vukov model književnog jezika pobijedi – zaključio je on.
Ističući značaj djela dva velikana naše kulturne istorije prof. Ana Pejanović je istakla da Vuk i Njegoš predstavljaju nezaobilazni izvor za rekonstrukciju jezičke i frazeološke slike svijeta i najvažnijih koncepata, stereotipa i etalona našeg naroda.
Vukov Rječnik je imao pokretačku ulogu na polju brige o jeziku koja je bila aktuelna na srpsko-hrvatskom području tokom 19. vijeka, navela je doc. dr Jelena Bašanović Čečović. Vuk je zaslužan za ukidanje striktno pokrajinskih i lokalnih obilježja takozvanih predvukovskih rječnika. Ugrađivanjem narodnog jezika u osnovicu književnog i primjena fonetskog principa pisanja, što je suština njegove jezičke djelatnosti, Vuk je postavio temelj za izradu budućih rječnika i otvorio novu epohu i srpsko-hrvatskoj leksikografiji, zaključila je ona. Znatno je obogatio drugo izdanje svog Rječnika sa područja Crne Gore, Boke, Dalmacije, Dubrovnika i Hrvatske, na šta je sam ukazao i tako, navela je Bašanović Čečović, bogatio svoja saznanja o jeziku i iz jezika, što je rezultiralo sveobuhvatnim leksičkim materijalom koji je bio i sada je nepresušni povod za istraživanja.
Prof. Radojica Jovićević nam je nadahnuto približio testament Petra II Petrovića Njegoša kroz spise Ive Andrića i Milovana Ćilasa, koji su dio svog djela posvetili poslednjem rukopisu vladara i vladike sa Lovćena.
Narodna kultura, pamet i narodna riječ progovaraju iz djela Stefana Mitrova Ljubiše kao i ranije Vuka i Njegoša, konstatovala je doc. dr Miodarka Tepavčević. Svoju glavnu književnu i jezičku osnovu Stefan Mitrov Ljubiša je utemeljio i izgradio proučavajući stvaralaštvo svojih najdražih književnih uzora – Vuka Karadžića i vladike Rada, podsjetila je ona.
Svoj naučni rad doc. dr Miloš Krivokapić je posvetio fonološkim i morfološkim promjenama, kao i vikalizmu u pismima serdara i guvernadura Radonjića, a prof. Nenad Vujadinović je govorio o zaključcima koje je izvukao iz istraživanja o akcentima u savremenom govoru u Crnoj Gori koji je rađen za Univerzitet Donja Gorica.
Analizirajući gramatički, semantički i stilski aspekt u „Luči Mikrokozmi” prof. dr Jelica Stojanović je naglasila da Njegoš najčešće koristi složenice upravo u ovom svom filozofskom spjevu. „To je u skladu sa temom i motivima, u „Luči”, u kojoj preovladava misoanost, apstraktnost i viši stil”, rekla je ona. Iako je Njegoš objeručke prihvatio Vukovu reformu, primijetila Stojanović, jezik u „Luči” sadrži najviše crkveno-slovenskih složenica.
U okviru devetih „Boškovićevih dana” govorili su i dostavili svoje referate i akademik Nenad Vuković, prof. dr Miodrag Jovanović, prof. Slavica Perović, Danijela Radojević, Draga Bojović, Miomir Abović i Milena Burić. S.Ć.


Struka poražena

- Ako bi Vuk htio da bude duhovit, a on je bio i te kako duhovit, vjerovatno bi danas rekao `Čekajte da se formiraju nova carstva, pa ću se ja mirno baviti jezikom`. Očigledno je da dok se smire ove državne, nacionalne i narodne tendencije, nema prostora za optimizam – rekao je za „Dan” poznati lingvista prof. dr Mato Pižurica.
Iako, kako je rekao, uvijek rado daje izjave za „Dan”, odgovor na naše pitanje o trenutnom stanju u kojem se našao Vukov jezik nerado daje, jer smatra da su on i njegove kolege pale na ispitu.
- Ovo doba smatram porazom naše struke, jer smo dozvolili da budemo ili izmanipulisani, ili da manipulišemo. Ne znam, jer nisam vidovit, da li će se u budućnosti ikada pojaviti prilika da se jednostavno prizna da je naša struka u ovom vremenu bila poražena i izmanipulisana – kazao je Pižurica.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"