Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Ubijali roditelje, djecu i čitave porodice * Milačić kompromisno rješenje? * Sramota je što je premijer išao kod Tačija * Rusi tužili Opštinu, traže 20 miliona * Ubijali roditelje, djecu i čitave porodice * Propuštanje * Ucjene umjesto kriterijuma
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 18-02-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Agima Ljaljević, direktor Centra za promociju zdravlja IJZ:
– Istražićemo razloge za namjerne abortuse.

Vic Dana :)

Leži pacijent na operacionom stolu i pita ga anesteziolog:
- Želite li anesteziju koju plaća Zavod zdravstvenog osiguranja ili plaćate sami?
- Pa, ovu što plaća Zavod.
- Dobro – nina nana, moje zlato spava…

Iz gradskog prevoza u Beogradu. Sjedi djevojka, sluša muziku, ulazi matorac i onda standardna fora, prvo je cima 5 minuta za rukav, a onda:
• Ajd ustani da ja sjednem, mlađa si...
• Aj’ pali, budalo matora.
Slijedi uobičajeno srpsko pi...
• J… ti ja mamu i oca da ti j...
Djevojka opušteno:
• Kad možeš da j…, možeš i da stojiš.

Bolesnik se obraća ljekaru: Do-ktore, da li je ovaj lijek opasan?
A, doktor će: Nikad nam se niko nije žalio od ljudi koji su ga uzimali, Bog da im duši prosti.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Porodica MR SCI. DR TANJA BOLJEVIĆ, SPECIJALISTA MAKSILOFACIJALNE HIRURGIJE, O ZNAČAJU, FUNKCIJI I NAJČEŠĆIM OBOLJENJIMA GLANDULAE SALIVATORES S. ORIS
Dr Tanja Boljević Čuvajte pljuvačne žlijezde da i one čuvaju vas ■ Ukoliko pacijent u predjelu usne šupljine, ispred ili ispod ušne školjke ili na vratu ispod donje vilice primijeti otok, bol, izraštaj ili izmijenjeni oblik žlijezde, bez razmišljanja treba da se javi na pregled ljekaru
Dan - novi portal
Plju­vač­ne žli­je­zde (glan­du­lae sa­li­va­to­res s. oris), smje­šte­ne u usnoj du­plji, dio su di­ge­stiv­nog trak­ta, lu­če plju­vač­ku va­žnu za va­re­nje i gu­ta­nje hra­ne, go­vor, fi­zi­o­lo­ški či­ste usta i one su kao, uosta­lom, i osta­li or­ga­ni i te ka­ko pod­lo­žne bo­le­sti­ma. Ko­li­ko ima plju­vač­nih žli­je­zda i šta je nji­ho­va osnov­na fun­ki­ci­ja u in­ter­vjuu za „Dan” ob­ja­šnja­va mr sci. dr Ta­nja Bo­lje­vić, spe­ci­ja­li­sta mak­si­lo­fa­ci­jal­ne hi­rur­gi­je na Kli­ni­ci za ORL i MFH u Kli­nič­kom cen­tru Cr­ne Go­re.
– Plju­vač­ne žli­je­zde se di­je­le na ve­li­ke i ma­le. Po­sto­je tri pa­ra ve­li­kih plju­vač­nih žli­je­zda – do­u­šne, pod­vi­lič­ne i pod­je­zič­ne, dok ma­lih plju­vač­nih žli­je­zda ima mno­go vi­še, oko hi­lja­du. Ma­le plju­vač­ne žli­je­zde se na­la­ze oko usne šu­plji­ne i ždri­je­la, u pred­je­lu obra­za, nep­ca, usa­na, je­zi­ka, kao i u pred­je­lu zu­ba mo­la­ra. Sve plju­vač­ne žli­je­zde, ve­li­ke i ma­le, ima­ju svo­je iz­vod­ne ka­na­le ko­ji se otva­ra­ju u usnoj šu­plji­ni, ka­ko bi se plju­vač­ka ko­ju stva­ra­ju iz­lu­či­la u usnu šu­plji­nu. Plju­vač­ka ni­je pot­pu­no istih ka­rak­te­ri­sti­ka kod raz­li­či­tih žli­je­zda, ali je nje­na funk­ci­ja slič­na. Utvr­đe­no je da sa­stav plju­vač­ke va­ri­ra to­kom da­na i u za­vi­sno­sti od to­ga ko­ja se hra­na ko­ri­sti. Plju­vač­ka ima za­štit­ni efe­kat na slu­zni­cu usled gli­ko­pro­te­i­na i mu­ko­id­nih pro­du­ka­ta spre­ča­va­ju­ći isu­ši­va­nje slu­zni­ce usne du­plje to­kom di­sa­nja na usta. Šti­ti u od­re­đe­noj mje­ri slu­zni­cu od štet­nih efe­ka­ta iz du­van­skog di­ma i od dru­gih he­mij­skih sred­sta­va. Ka­ko je usna šu­plji­na u po­čet­nom di­je­lu or­ga­na za va­re­nje, en­zi­mi­ma ko­je lu­či, plju­vač­ka je bit­na za za­po­či­nja­nje ovog pro­ce­sa. Zna­čaj­na je za pro­ces žva­ka­nja, pri če­mu se for­mi­ra za­lo­gaj, ta­ko da olak­ša­va i pro­ces gu­ta­nja hra­ne. Plju­vač­ka ima i od­bram­be­nu ulo­gu zbog IgA an­ti­ti­je­la ko­je lu­či – ob­ja­šnja­va dok­tor­ka Bo­lje­vić.
Ko­je su naj­če­šće bo­le­sti plju­vač­nih žli­je­zda i ko­ji fak­to­ri do­vo­de do obo­lje­nja? U ko­jim slu­ča­je­vi­ma je neo­p­ho­dan ope­ra­tiv­ni za­hvat?
– Naj­če­šće bo­le­sti su sva­ka­ko za­pa­lje­nja plju­vač­nih žli­je­zda. Za­pa­lje­nja se uglav­nom ja­vlja­ju u do­u­šnoj (pa­ro­tid­noj) plju­vač­noj žli­je­zdi, rje­đe u osta­lim ve­li­kim, a po­seb­no ma­lim plju­vač­nim žli­je­zda­ma. Mo­gu se ja­vi­ti izo­lo­va­no ili u sklo­pu ne­kog dru­gog obo­lje­nja, naj­če­šće vi­ru­snog obo­lje­nja, ne­ri­jet­ko i bak­te­rij­skog, gdje usled ve­će gu­sti­ne plju­vač­ke do­la­zi do za­sto­ja se­kre­ta, a po­ne­kad i za­če­plje­nja ka­na­la. Sve ovo po­go­du­je raz­mno­ža­va­nju bak­te­ri­ja usled ne­mo­guć­no­sti oti­ca­nja plju­vač­ke i na­stan­ku oto­ka, bo­la, ote­ža­nog gu­ta­nja i po­ra­sta tje­le­sne tem­pe­ra­tu­re. U ova­kvim je slu­ča­je­vi­ma ne­kad po­treb­no pa­ci­jen­ta ope­ra­tiv­no zbri­nu­ti, ali pr­vo tre­ba po­ku­ša­ti sa kon­zer­va­tiv­nom te­ra­pi­jom. Od obo­lje­nja ko­ja se ja­vlja­ju u plju­vač­nim žli­je­zda­ma ni­je­su ri­jet­ki ni tu­mo­ri, kao i for­mi­ra­nje ka­me­na (po­seb­no u ve­li­kim plju­vač­nim žli­je­zda­ma). Ova obo­lje­nja uglav­nom zah­ti­je­va­ju ope­ra­tiv­no li­je­če­nje.
Kod ko­jih plju­vač­nih žli­je­zda se ja­vlja tu­mor i ko­li­ko su oni če­sti? Ko­ji su če­šći – be­nig­ni ili ma­lig­ni tu­mo­ri?
– Tu­mo­ri plju­vač­nih žli­je­zda su ve­ći­nom be­nig­ni i ne­ma­ju ten­den­ci­ju me­ta­sta­zi­ra­nja u dru­ge or­ga­ne. Be­nig­ni tu­mo­ri se uglav­nom ja­vlja­ju u ve­li­kim plju­vač­nim žli­je­zda­ma, dok su ma­lig­ni tu­mo­ri če­šći u ma­lim plju­vač­nim žli­je­zda­ma. Oko 70 do 80 od­sto tu­mo­ra u ma­lim plju­vač­nim žli­je­zda­ma su ma­lig­ni. Oko 80 od­sto tu­mo­ra u ve­li­kim plju­vač­nim žli­je­zda­ma su be­nig­nog ka­rak­te­ra. Ka­da su u pi­ta­nju ve­li­ke plju­vač­ne žli­je­zde, be­nig­ni tu­mo­ri su naj­če­šće u do­u­šnim, za­tim u pod­vi­lič­nim, a rje­đe u pod­je­zič­nim plju­vač­nim žli­je­zda­ma. Kod ve­li­kih plju­vač­nih žli­je­zda ma­lig­ni tu­mo­ri su naj­če­šći u pod­je­zič­nim, za­tim u pod­vi­lič­nim, a rje­đe u do­u­šnim plju­vač­nim žli­je­zda­ma.
Od be­nig­nih tu­mo­ra su naj­če­šći Mik­sni i Var­ti­nov tu­mor. Dok Var­ti­nov tu­mor ima ja­snu kap­su­lu i ne­ma ka­rak­te­ri­sti­ku da se tran­sfor­mi­še u ma­lig­ni, kod Mik­snog tu­mo­ra ne­ma ja­sne kap­su­le i po­sto­ji mo­guć­nost ma­lig­ne tran­sfor­ma­ci­je. Da­kle, je­di­ni si­gur­ni na­čin li­je­če­nja je ope­ra­tiv­ni. Kod be­nig­nih tu­mo­ra ope­ra­tiv­nim li­je­če­njem po­sti­že­mo pot­pu­no iz­lje­če­nje. Vr­lo ri­jet­ko, be­nig­ni tu­mo­ri mo­gu da po­sta­nu ma­lig­ni. Ta­ko­đe, ako se u pot­pu­no­sti ne uklo­ne mo­gu se vra­ti­ti (re­ci­di­vi­ra­ti) na istom, ili na ne­kom dru­gom mje­stu.
Ka­ko se li­je­če, ko­li­ki je ste­pen iz­lje­če­nja i ka­da je ope­ra­ci­ja je­di­ni li­jek?
– Ka­da su u pi­ta­nju ma­lig­ni tu­mo­ri u ovim re­gi­ja­ma, ra­di se o ve­o­ma agre­siv­nim tu­mo­ri­ma. Za raz­li­ku od be­nig­nih, oni ima­ju ten­den­ci­ju me­ta­sta­zi­ra­nja u dru­ga tki­va i or­ga­ne i ti­me je prog­no­za znat­no lo­ši­ja. Mo­gu po­sto­ja­ti kar­ci­no­mi ko­ji su če­šći, ali i sar­ko­mi i broj­ni dru­gi. Ka­da je god mo­gu­će neo­p­hod­no je spro­ve­sti hi­rur­ško li­je­če­nje ko­je po­ne­kad zah­ti­je­va ope­ra­ci­ju i su­sjed­nih re­gi­ja, a ne­kad i žr­tvo­va­nje fa­ci­jal­nog živ­ca (bi­tan za mi­mi­ku). Po­red hi­rur­gi­je, neo­p­hod­no je spro­ve­sti ra­di­o­te­ra­pi­ju, čak i he­mi­o­te­ra­pi­ju, sve u za­vi­sno­sti ko­ji je tip ma­lig­nog tu­mo­ra. Ne­ka­da se pa­ci­jen­ti ja­ve u od­ma­kloj fa­zi bo­le­sti, ka­da se ope­ra­tiv­no li­je­če­nje ne mo­že spro­ve­sti (usled pro­ši­re­no­sti bo­le­sti ili lo­šeg op­šteg sta­nja pa­ci­jen­ta), pa se ta­da spro­vo­di ra­di­o­te­ra­pi­ja, ne­kad he­mi­o­te­ra­pi­ja, ili sa­mo simp­to­mat­ska te­ra­pi­ja. Da­kle, kod ma­lig­nih tu­mo­ra ste­pen iz­lje­če­nja za­vi­si od to­ga ko­ji je tip tu­mo­ra, kao i u ko­joj fa­zi bo­le­sti se pa­ci­jent ja­vio.
Da li se ka­me­nac u plju­vač­nim žli­je­zda­ma mo­že li­je­či­ti sa­mo ope­ra­ci­jom. Ko­li­ko su to za­htjev­ni ope­ra­tiv­ni za­hva­ti?
– Ka­me­nac u plju­vač­nim žli­je­zda­ma (si­ja­lo­li­ti­ja­za) se naj­če­šće ja­vlja u pod­vi­lič­noj žli­je­zdi (do 80 od­sto) usled po­lo­ža­ja nje­nog iz­vod­nog ka­na­la, kao spe­ci­fič­nog sa­sta­va sa­li­ve (plju­vač­ke). Rje­đa je po­ja­va ka­me­na u do­u­šnoj plju­vač­noj žli­je­zdi (ma­nje od 20 od­sto) ili pod­je­zič­noj (do je­dan od­sto). Naj­če­šće se ra­di o so­li­tar­nom ka­me­nu (oko 60 od­sto), rje­đe ih ima vi­še u jed­noj ili vi­še plju­vač­nih žli­je­zda. Ve­li­či­na ka­me­na mo­že bi­ti od ne­ko­li­ko mi­li­mi­te­ra, pa do dva, ri­jet­ko do tri cen­ti­me­tra. Uko­li­ko je ka­men ma­li i u bli­zi­ni otvo­ra ka­na­la u usnoj šu­plji­ni, mo­že se de­si­ti da se spon­ta­no eva­ku­i­še. Ne­ka­da pa­ci­jen­tu su­ge­ri­še­mo da ma­si­ra ka­nal, ne bi li do­šlo do eva­ku­a­ci­je ka­men­či­ća uz te­ra­pi­ju an­ti­bi­o­ti­ka. U no­vi­je vri­je­me se op­tič­kim in­stru­men­tom (en­do­skop­ski) ula­zi u žli­je­zdu kroz iz­vod­ni ka­nal i iz­va­di ka­men. Ope­ra­ci­ja se mo­že iz­vr­ši­ti pri­stu­pom kroz usta i uz lo­kal­nu ane­ste­zi­ju ako se ka­men na­la­zi u iz­vod­nom ka­na­lu. Me­đu­tim, uko­li­ko je ka­men ve­ći, u plju­vač­noj žli­je­zdi ili uda­ljen od otvo­ra, po­treb­no je spro­ve­sti ope­ra­ci­ju naj­če­šće pri­stu­pom kroz vrat. Ve­li­ki ka­men če­sto zah­ti­je­va od­stra­nje­nje ci­je­le žli­je­zde.
Ko­li­ka je uspje­šnost iz­lje­če­nja naj­če­šćih obo­lje­nja plju­vač­nih žli­je­zda? U va­šoj prak­si da li je ne­ki slu­čaj obo­lje­nja bio po­seb­no iza­zo­van?
– Akut­na za­pa­lje­nja plju­vač­nih žli­je­zda su u ve­ći­ni slu­ča­je­va pot­pu­no iz­lje­či­va, dok se kod hro­nič­nih ra­di o du­go­roč­nom pro­ce­su li­je­če­nja ko­ji zah­ti­je­va po­vre­me­ne kon­tro­le. Do­bro­ćud­ni tu­mo­ri su u ve­ći­ni slu­ča­je­va po­ve­za­ni sa pot­pu­nim iz­lje­če­njem, dok je prog­no­za ma­lig­nih tu­mo­ra raz­li­či­ta (za­vi­si od ti­pa tu­mo­ra, fa­ze u ko­joj je ot­kri­ven, ste­pe­na pro­ši­re­no­sti, kao i na­či­na da­va­nja me­ta­sta­za). Uvi­jek je iza­zov ma­lig­ni tu­mor pa­ro­tid­ne plju­vač­ne žli­je­zde ko­ji zah­ti­je­va žr­tvo­va­nje fa­ci­jal­nog živ­ca, ko­ji kod pa­ci­je­na­ta do­vo­di do na­ru­že­no­sti i te­škog pri­hva­ta­nja ta­kvog sta­nja. Na­ro­či­to su iza­zov ova­kvi tu­mo­ri upra­vo zbog to­ga što u od­ma­kloj fa­zi mo­gu za­hva­ti­ti du­bo­ke struk­tu­re li­ca, vra­ta i gla­ve ko­je mo­gu bi­ti ži­vot­no ugro­ža­va­ju­će i zah­ti­je­va­ti re­kon­struk­ci­je, a to su za­htjev­ne ope­ra­ci­je.
Ka­ko bri­nu­ti o plju­vač­nim žli­je­zdi­ma, ka­ko ih ču­va­ti, na šta sva­ko tre­ba da obra­ti pa­žnju i ko­ji su to simp­to­mi ko­ji uka­zu­ju na ne­ki pro­blem?
– Da­kle, pri­je sve­ga mo­ra­mo bri­nu­ti o hi­gi­je­ni usne šu­plji­ne. Ka­ri­o­zni zu­bi ta­ko­đe mo­gu da do­pri­no­se po­ja­vi za­pa­ljen­skih pro­ce­sa. Usljed lo­še hi­gi­je­ne usne šu­plji­ne, stva­ra­ju se po­god­ni uslo­vi za raz­voj bak­te­ri­ja, ko­je pu­tem iz­vod­nih ka­na­la plju­vač­nih žli­je­zda mo­gu da do­ve­du do za­pa­ljen­skog pro­ce­sa u iz­vod­nom ka­na­lu ili u sa­moj žli­je­zdi. Usljed za­pa­ljen­skih pro­ce­sa u žli­je­zdi ili ka­na­lu ve­ća je vje­ro­vat­no­ća da do­đe i do for­mi­ra­nja ka­me­na u nji­ma. Ta­ko­đe, ne pre­po­ru­ču­je se kon­zu­mi­ra­nje du­van­skih pro­iz­vo­da i al­ko­ho­la u ve­ćim ko­li­či­na­ma.
Uko­li­ko pa­ci­jent pri­mi­je­ti u pred­je­lu usne šu­plji­ne, is­pred ili is­pod ušne školj­ke ili na vra­tu is­pod do­nje vi­li­ce, otok, bol, iz­ra­štaj ili iz­mi­je­nje­ni ob­lik žli­je­zde, bez raz­mi­šlja­nja tre­ba da se ja­vi na pre­gled iza­bra­nom lje­ka­ru, ko­ji će sam ili uz kon­sul­ta­ci­ju mak­si­lo­fa­ci­jal­nog hi­rur­ga po­sta­vi­ti pra­vu di­jag­no­zu i spro­ve­sti li­je­če­nje. Kod ma­lig­nih obo­lje­nja plju­vač­nih žli­je­zda, upra­vo ja­vlja­nje do­sta ka­sno od po­ja­ve simp­to­ma ili zna­ko­va bo­le­sti do­pri­no­se lo­ši­joj prog­no­zi i ma­loj sto­pi pre­ži­vlja­va­nja. Ka­ko ne­ki ma­lig­ni tu­mo­ri do­u­šne plju­vač­ne žli­je­zde mo­gu da in­fil­tri­šu fa­ci­jal­ni ži­vac, uko­li­ko se pa­ci­jent asi­me­trič­no osmje­hu­je, ne mo­že da za­tvo­ri jed­no oko ili da na­be­re si­me­trič­no če­lo, to je znak da tre­ba od­mah da se ja­vi na pre­gled.
Lji­lja­na Mi­nić


Vi­ru­sna obo­lje­nja zbog od­bi­ja­nja vak­ci­na­ci­je

Po­sto­je ne­ka obo­lje­nja ovih žli­je­zda sa ko­ji­ma se me­di­ci­na sko­ro sre­la?
– Sa no­vi­jim obo­lje­nji­ma, ili bo­lje re­če­no ri­jet­kim obo­lje­nji­ma ili oni­ma o ko­ji­ma se ma­lo zna su bo­le­sti u sklo­pu vi­ru­snih obo­lje­nja (ko­ja su usljed od­bi­ja­nja vak­ci­na­ci­je kod dje­ce po­no­vo po­če­la da se po­ja­vlju­ju) ili u sklo­pu bak­te­rij­skih obo­lje­nja (kao što je tu­ber­ku­lo­za, si­fi­lis) ili ri­jet­ki ma­lig­ni tu­mo­ri ove re­gi­je sa re­la­tiv­nom lo­šom prog­no­zom – ka­že Ta­nja Bo­lje­vić.


Ma­lig­ni tu­mo­ri naj­če­šći kod mu­ška­ra­ca sta­ri­jih od 60 go­di­na

Dok­tor­ka Bo­lje­vić uka­zu­je da ne po­sto­ji pra­vi­lo ja­vlja­nja od­re­đe­nih obo­lje­nja plju­vač­nih žli­je­zda po po­lu i uz­ra­stu, ali mo­že­mo go­vo­ri­ti o ve­ćoj ili ma­njoj uče­sta­lo­sti.
– Tu­mo­ri plju­vač­nih žli­je­zda se ja­vlja­ju naj­če­šće u če­tvr­toj, pe­toj i še­stoj de­ce­ni­ji ži­vo­ta. Ma­lig­ni tu­mo­ri plju­vač­nih žli­je­zda se naj­če­šće ja­vlja­ju kod mu­ška­ra­ca sta­ri­jih od 60 go­di­na, dok su be­nig­ni tu­mo­ri naj­če­šće kod že­na mla­đih od 40 go­di­na. For­mi­ra­nje ka­me­na u plju­vač­nim žli­je­zda­ma je če­šće kod mu­ška­ra­ca ne­go kod že­na i to u sred­njim go­di­na­ma ži­vo­ta naj­če­šće. Za­pa­ljen­ski pro­ce­si se ja­vlja­ju u raz­li­či­tim uz­ra­sti­ma, u za­vi­sno­sti od uzroč­ni­ka za­pa­lje­nja – ka­že dok­tor­ka Bo­lje­vić.


Otok ša­lje po­ru­ku upo­zo­re­nja

Otok u pred­je­lu re­gi­ja gdje su plju­vač­ne žli­je­zde ni­je uvi­jek znak nji­ho­vog obo­lje­nja, ka­že dok­tor­ka Bo­lje­vić.
– Ka­da se po­ja­vi, po­treb­no je de­talj­nim pre­gle­dom pro­ci­je­ni­ti da li se ra­di o obo­lje­nju plju­vač­nih žli­je­zda, ili je otok dru­ge eti­o­lo­gi­je. Ka­ko se uz ve­li­ke plju­vač­ne žli­je­zde na­la­ze i lim­fne žli­je­zde, otok mo­že bi­ti usljed nji­ho­vog uve­ća­nja u sklo­pu vi­ru­snog, bak­te­rij­skog, lim­fo­pro­li­fe­ra­tiv­nog obo­lje­nja ili je na­stao usljed in­fek­ci­je ko­ja po­ti­če od ka­ri­o­znih zu­ba. Ne­ke ab­nor­mal­no­sti krv­nih su­do­va se ta­ko­đe mo­gu is­po­lji­ti oto­kom. Ne tre­ba za­bo­ra­vi­ti aler­gij­ske re­ak­ci­je ko­je se mo­gu ja­vi­ti oto­kom, a da ne bu­du pre­po­zna­te kao ta­kve. Ovo su sa­mo ne­ka od obo­lje­nja ko­je se mo­gu is­po­lji­ti oto­kom u pred­je­lu plju­vač­nih žli­je­zda – na­gla­ša­va Bo­lje­vić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"