Teslin deda: Da nije nas, ne bi ni vas bilo!

- Dajte mi 100 grama salame.
- Da vam narežem?
- Ma jok, prebaci mi na USB!

Sport LIGA ŠAMPIONA – POZNATI POLUFINALISTI ELITNOG TAKMIČENJA
Barsa ispala, Kneževi slave Juventus "suguricom i presingom" nije dozvolio Barseloni da postigne ni počasni pogodak. Monako još jednom bio bolji od dortmundskih "milionera"
U prestižnom UEFA takmičenju za sezonu 2016/17. sinoć su se tražila još dva putnika za polufinale, nakon što su dan ranije madridski timovi Real i Atletiko prebrinuli brige oko plasmana. Sinoć su snage u revanšima četvrtfinala odmjerili Barselona i Juventus, odnosno Monako i Dortmund. Na „Nou Kampu” Leo Mesi i drugovi su jurili minus od tri gola iz Torina, nakon što je u prethodnoj rundi napravljeno pravo čudo u dvoboju sa Pari Sen Žermenom. Na kraju, među četiri najbolja tima Starog kontineta su osim madridskog „dvojca”, Juventus i Monako. Potpuno zasluženo!
Katalonci su vjerovali u novu senzaciju, odmah krenuli u veliku ofanzivu, koja nije davala rezultat plodom. Juve je odolijevao iskustvom, ali i dobro poznatim katalonskim „padavičarima”, koji su u nekoliko navrata pokušavali da isprovociraju glavnog arbitra da svira penal. Prednjačili su u šesnaestercu Nejmar i Inijesta, ali i ostali ispred kaznenog prostora. U 20. minutu prva šansa za Barsu. Mesi je sa desetak metara šutirao po zemlji, ali je lopta otišla tik pored gola. Prethodno je Iguain natrčao na jedan odbitak, ali je lopta otišla preko gola rivala. Kako je vrijeme odmicalo, situacija se zaoštravala, ali su mreže ostale netaknute u prvih 45 minuta, iako je prilično nervozni domaćin dominirao u polju.
Veliku priliku da ovjeri polufinale, u 50. minutu imao je Kvadrado, nakon čije prilike se borba rasplamsala. Ređale su se prilike pred Bufonovim golom, a Mesi i drugovi imali nevjerovatan broj nepreciznih šuteva sa svih pozicija. Za to vrijeme, hladnokrvni Torinezi su čekali priliku iz kontre. Do kraja, "Stara dama" je sve izdržala, utišala „Nou Kamp” i zasluženo obezbijedila završnicu Lige šampiona. Treba pomenuti i holandskog arbitra, koji nije kao njegov kolega prethodne večeri, podlegao naelektrisanoj atmosferi i nasjeo na dobro poznate trikove majstora katalonskog fudbalskog velikana.
Emotivan je bio i revanš između Monaka i Borusije, nakon terorističkog napada na njemačke igrače pred prvi duel na „Vestfalenu”, kada su fudbal i trijumf Kneževa ostali u drugom planu. „Milioneri” su upirali prstom u UEFA zbog toga što su samo dan poslije napada morali da igraju. Sinoć su aktere okršaja u Monte Karlu obezbjeđivale „duge cijevi”. Već u trećem minutu šok za Njemce. Mendi je šutirao, golman Burki kratko odbio, a ekstratalentovani Mbape bez većih problema sproveo loptu u mrežu Borusije. Mladi Mbape je ispisao istoriju, pošto je postao prvi igrač koji je postigao po gol u sve četiri utakmice nokaut faze Lige šampiona. „Milioneri” se praktično nisu oporavili od vođstva domaćina, a Monako je već u 17. minutu poveo 2:0. Odličnu akciju Kneževa Falkao je završio udarcem lopte glavom. Tada se nazirao kraj „mašine” iz Dortmunda, koja je imala ogroman posjed lopte na „Luju Drugom”. Na početku drugog poluvremena Rojs je vratio nadu Njemcima, koji su jurnuli na izjednačenje, ali su i Kneževi uzvraćali. Što je najvažnije za njih, do kraja su stigli do cilja i nevjerovatnog uspjeha, koji je svojim pogotkom u 81. minutu potvrdio Žermen. Uspjeh mladog tima o kojem će se dugo pričati, a koji nije završio svoje ambicije za ovu sezonu.
R.Papić

Akteri
Barselona – Juventus 0:0 – prvi meč: 0:3
Stadion: „Nou Kamp” u Barseloni. Sudija: Bjorn Kujpers (Holandija). Žuti kartoni: Inijesta, Nejmar (Barselona) – Kjelini, Kedira (Juventus).
BARSELONA: Ter Štegen, Alba, Umtiti, Pike, Serđi Roberto (od 78. Maskerano), Buskets, Rakitić (od 58. Pako Alkaser), Inijesta, Nejmar, Mesi, L. Suarez.
JUVENTUS: Bufon, Aleks Sandro, Kjelini, Bonući, Alveš, Kedira, Pjanić, Kvadrado (od 84. Lemina), Mandžukić, Dibala (od 75. Barzalji), Iguain (od 88. Asamoa)

Monako – Dortmund 3:1 (2:0) – prvi meč: 3:2
Stadion: „Luj II” u Monte Karlu. Sudija: Damir Skomina (Slovenija). Strelci: Mbape 3, Falkao 17, Žermen 81 – Rojs 48.
MONAKO: Subašić, Mendi, Žemerson, Glik, A. Ture, Bakajoko, Lemar, Mutinjo, B. Silva (od 90. Rađi), Falkao (od 67. Dirar), Mbape (od 81. Žermen).
DORTMUND: Burki, Gereiro (od 72. Pulišić), Ginter, Sokratis, Pišček, Vajgl, Sahin (od 46. Šmelcer), Rojs, Durm (od 27. Dembele), Kagava, Obamejang.