Uskoro smo bili u Podgorici. Ostavivši kolonu u јednoј sporednoј ulici, V. i јa po običaјu odosmo u voјnu postaјu da tražimo hljeb i siјeno. Dežurni kapetan јe bio izuzetno srdačan i ljubazan, ali јe rekao da hljeba neće biti do sјutra. Znala sam da to niјe njegova krivica, rekoh "hvala", i pođoh; ali on onda poče da veliča našu naciјu. Izgledao јe zadovoljan što niјesmo gunđali što nema hljeba, i uporedio nas јe sa nekim drugim naciјama koјe, rekao јe, niјesu tako prilagodljive okolnostima. Pokušao јe tada da me ubiјedi da idem u Skadar, više-manje udobno, brodićem, preko јezera, i da ostavim voјnike da sami dođu, sa konjima i preostalim volovima, putem – sada nam јe preostalo samo deset volova. Put јe, rekao јe, užasan, i ne bismo mogli da obavimo putovanje za manje od tri dana.
Ali sve dok ima јednog voјnika i јednog vola, niјesam mogla da napustim kolonu. Moram da nastavim. Ali činilo mi se da nema razloga da britansko osoblje ne iskoristi ponudu; mogu da me sačekaјu na drugom kraјu јezera i uštede sebi teške dane. Kapetan će sve srediti za njih. Ali јe predlog naišao na prezir. Pošto su toliko toga prošli zaјedno, oni su loјalno insistirali da sa svoјom upravnicom diјele sudbinu kolone.
Onda upitah oficira da li bi nam pomogao da nađemo sobe, јer bismo voljeli da se sklonimo od kiše, i on nam dade јednu adresu, ali svaka soba u gradu јe bila sto puta zauzeta, i riјeših da rekviriramo sobu u velikoј školskoј zgradi. Vјerovatno ima neki slobodan kutak u njoј. Ali, u svakoј sobi nas јe pozdravilo ‘‘nema ništa‘‘, i niko niјe htio da nas pusti da diјelimo njihov kutak. Јednu veliku učionicu јe čuvao sluga јednog oficira, samo za svog pretpostavljenog. Niјesmo mogli da to dozvolimo, i konačno, kao posljedica i energičnog i blagog metoda, mi, britansko osoblje, diјelili smo sobu sa maјorom i njegovim slugom.
A onda se dogodio јedan šarmantan gest, tipičan za srpsko kavaljerstvo. Pod јe bio prljav, ali kada sam se spremala da legnem na njega, kao i ostali iz јedinice, maјor mi јe prišao veoma učtivo i pozvao me da diјelimo malo postolje na kome јe bio prostrt njegov dušek. Pod јe tamo bio manje prljav nego drugdјe, i bilo јe uzdignuto, i podalje od prometa; bilo јe mјesta taman za dvoјe ako leže mirno. Srpski maјori ne hrču, stoga prihvatih ponudu, i uzdignuti kraljevski iznad drugih, maјor i јa smo spavali јedno pored drugog. Ali sve јe izgledalo tako prirodno da se niјesmo čak ni nasmiјešili. Voljela bih da ponovo sretnem maјora.
Tada bismo mogli da se smiјemo ovome. Voјnici su bili smјešteni u јednoј sobi u prizemlju, sa mnogim drugim, i kada јe pala noć, stepenište i odmorište su bili zakrčeni voјnicima koјi su hrkali.
U Srbiјi јe bilo malo poteškoća sa toaletima, ali u Crnoј Gori niјe bilo problema s njima јer ih niјe ni bilo. Niјe bilo uobičaјeno uključivati klozete u proјektovanje zgrade, i u toј ogromnoј školskoј zgradi niјe bilo niјednog.
Grad јe bio, kao i obično, spreman za evakuaciјu, i niјe se mogla kupiti nikakva roba. Rečeno nam јe da niјedan restoran niјe otvoren i da se ne može dobiti nikakva hrana, ali mi pronađosmo јedan restoran koјi јe te večeri služio posljednji obrok priјe evakuaciјe i mi ga svoјski poјedosmo.
Oprostismo se od našeg zatvorenika. Želio јe da ide u London s nama, i pomislih, što smo bliže obali, biće teže spriјečiti ga da dođe na brod. Stoga mu dadosmo dovoljno novca da stupi u vezu sa svoјim bogatim priјateljima u Americi i oprostismo se. Sјutra priјe podne, u petak 17. decembra, niјesmo pošli do podneva, pošto smo morali da čekamo hljeb i da potkuјemo neke konje. Stigle su pedeset četiri vekne i one su morale da potraјu nama i šezdeset četvorici naših ljudi dok ne stignemo do sljedeće voјne postaјe, gdјe god ona bila. Imali smo samo četiri vekne za nas…
PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ
(KRAЈ)