Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Vlada nas zadužuje još 2,67 milijardi * Krapović dvije godine na čelu Opštine * Ko ne dolazi na sjednice ostaje bez plate * Bodrio Zvezdu u „Pioniru” * Vlada nas zadužuje još 2,67 milijardi * Habanera iz Atine donijela pehare * Komanskom mostu 5.000 eura
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 24-12-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Daliborka Uljarević, izvršna direktorica CGO:
Država neprimjereno utiče na medijsko tržište i direktno finansijski podržava jedne, a diskriminiše druge medije.

Vic Dana :)

Doktore, treba mi potvrda da nisam sposoban za rad.- Aha. A šta vam fali?- Pa ta potvrda!


- Kako živiš? - pita prijatelj prijatelja.
- Luksuzno!
- Kako to?
- Pa jedem luk i lijem suze!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2016-12-21
Kombinovana demokratija Glas većine ne može zlo učiniti dobrim, već zlo uz podršku većine postaje samo veliko zlo. Time hoću da kažem da većinska demokratija ne može da zaštiti manjinska prava
Dan - novi portal
Pi­še: Nik Ga­šaj


Sa­zna­nja iz po­li­tič­kih na­u­ka uka­zu­ju da za he­te­ro­ge­na, vi­še­na­ci­o­nal­na, mul­ti­kul­tu­ral­na i mul­ti­kon­fe­si­o­nal­na dru­štva, kao što je Cr­na Go­ra, ni­je pri­hva­tljiv kon­cept či­ste na­ci­o­nal­ne dr­ža­ve ili či­ste gra­đan­ske dr­ža­ve. Op­šti pro­blem s ko­jim se su­o­ča­va re­gi­on Ju­go­i­stoč­ne Evro­pe je­ste po­jam „na­ci­o­nal­na dr­ža­va“ tj. dr­ža­va u mul­ti­et­nič­kim dru­štvi­ma ko­ja is­klju­či­vo pri­pa­da jed­noj et­nič­koj gru­pi. U mno­gim slu­ča­je­vi­ma ovo če­sto vo­di ne­gi­ra­nju, od­no­sno uki­da­nju plu­ra­li­zma i tre­ti­ra­nju pri­pad­ni­ka ma­njin­skih na­ro­da kao gra­đa­na dru­gog re­da. A to je u od­re­đe­nim okol­no­sti­ma pre­ra­slo u me­đu­et­nič­ke kon­flik­te i su­ko­be sa da­le­ko­se­žnim ne­ga­tiv­nim po­le­di­ca­ma ( Hju Po­ul­ton).
Mo­del na­ci­o­nal­ne dr­ža­ve u vi­še­et­nič­kom dru­štvu za­o­štra­va od­no­se iz­me­đu ve­ćin­ske na­ci­je i na­ci­o­nal­nih ma­nji­na. Šta­vi­še, ta­kva dr­ža­va pre­ko ši­ro­ke na­ci­o­nal­ne mo­bi­li­za­ci­je su­ža­va pro­stor dje­lo­va­nja ne sa­mo za od­re­đe­ne et­no­na­ci­o­nal­ne ma­nji­ne već i za ci­vil­no dru­štvo u ši­rem smi­slu i za mi­ran su­ži­vot raz­li­či­tih et­no­na­ci­o­nal­nih gru­pa. Na taj na­čin ona mo­že bi­ti osnov ili raz­log kon­flik­ta i ak­tiv­na pre­pre­ka u raz­vo­ju ukup­nog dru­štva. Zbog to­ga, na­ci­o­nal­na dr­ža­va u eks­klu­ziv­ni­nom vi­du ne mo­že bi­ti ade­kva­tan za­štit­nik i pro­mo­tor ni ve­ćin­skog ili ve­ćeg et­nič­kog na­ro­da. Sva­ka­ko, na­ci­o­nal­ne dr­ža­ve su in­sti­tu­ci­o­nal­ni ob­lik na­ci­o­na­li­zma ve­ći­ne. Ame­rič­ki an­tro­plog Ro­bert Hajdn kva­li­fi­ko­vao je ne­ke po­ja­ve na pro­sto­ru biv­še Ju­go­sla­vi­je kao tzv. ustav­ni na­ci­o­na­li­zam, tj. u onim re­pu­bli­ka­ma biv­še Ju­go­sla­vi­je ko­je su Usta­vom de­fi­ni­sa­ne kao dr­ža­ve ve­ćin­skog na­ro­da.
Na dru­goj stra­ni, oni ko­ji se za­la­žu za prin­cip gra­đan­ske dr­ža­ve u eks­klu­ziv­nom vi­du, tj. za neo­bra­ća­nje pa­žnje na et­nič­ko po­ri­je­klo, na­ci­o­nal­nu i vjer­sku pri­pad­nost gra­đa­na, već svi­ma da­ju jed­na­ka pra­va i slo­bo­de, u stva­ri na­gla­ša­va­ju kon­cept uni­form­no­sti u svim si­tu­a­ci­ja­ma. A vla­da­vi­na uni­form­no­sti pra­vi­la i sta­tu­sa, što ovaj prin­cip pret­po­sta­vlja, ri­zi­ku­je da do­ve­de do ne­pri­zna­va­nja spe­ci­fič­no­sti ko­je za­slu­žu­je pri­zna­nje i za­šti­tu, od­no­sno to do­vo­di do dis­kri­mi­na­ci­je po­seb­no­sti. Za­to sa­vre­me­na shva­ta­nja uka­zu­ju da dr­ža­va mo­ra da pri­hva­ti ak­tiv­nu ulo­gu i pu­tem raz­li­či­tih mje­ra stva­ra uslo­ve za pro­mo­ci­ju ma­nji­ne kao ko­lek­ti­vi­te­ta u onim si­tu­a­ci­ja­ma u ko­ji­ma in­di­vi­du­al­na pra­va pri­pad­ni­ka ma­nji­na mo­gu bi­ti ostva­re­na sa­mo kroz ko­lek­tiv­nu eman­ci­pa­ci­ju ma­nji­na.
Na­pro­tiv, ako se ko­lek­tiv­na pra­va ig­no­ri­šu ili ne­gi­ra­ju u po­li­tič­koj, eko­nom­skoj i kul­tur­noj prak­si, on­da će uvi­jek tri­jum­fo­va­ti ve­ćin­sko na­če­lo, ko­je auto­mat­ski osi­gu­ra­va i mo­no­pol i pri­vi­le­gi­je et­nič­ke ve­ći­ne. Ako se ve­ćin­ski prin­cip pri­mje­nju­je bez ko­rek­ti­va u od­no­su na ma­njin­ske na­ro­de, on­da je po­sri­je­di či­sto funk­ci­o­ni­sa­nje na­če­la na­ci­o­nal­ne dr­ža­ve. S tim u ve­zi tre­ba uka­za­ti da se prin­cip vla­da­vi­ne ve­ći­ne ko­ji je te­melj ide­je tzv. gra­đan­ske dr­ža­ve jed­no­stav­no ne mo­že pri­mi­je­ni­ti u vi­še­na­ci­o­nal­nim ze­mlja­ma, a da ne iza­zo­ve na­pe­to­sti i, vr­lo la­ko, ozbilj­ne kon­flik­te.
Za­to je neo­p­hod­no da se ko­ri­gu­je ustav­nim rje­še­nji­ma ko­ja po­či­va­ju na raz­li­či­tim ob­li­ci­ma auto­no­mi­je ma­nji­na i na nji­ho­vim ko­lek­tiv­nim pra­vi­ma ( aka­de­mik Vo­ji­slav Sta­nov­čić).
Ina­če, krup­ni pro­blem ko­ji pra­ti de­mo­kra­ti­ju, je­ste onaj ko­ji je vi­še pu­ta ras­pra­vljan od Ari­sto­te­la do Džo­na Stju­ar­ta Mi­la, a od­no­si se na tzv. ti­ra­ni­ju ve­ći­ne. Ve­ći­na, sa­mo po se­bi, ne či­ni da se nje­nom po­dr­škom zlo pre­tva­ra u do­bro. Franc Noj­man je pri­mi­je­tio da glas ve­ći­ne ne mo­že zlo uči­ni­ti do­brim, već da zlo uz po­dr­šku ve­ći­ne po­sta­je sa­mo ve­li­ko zlo. Ti­me ho­ću da ka­žem da ve­ćin­ska de­mo­kra­ti­ja ne mo­že da za­šti­ti ma­njin­ska pra­va.
Na­me­će se pi­ta­nje: ko­ji se tip od­no­sa me­đu raz­li­či­tim na­ci­o­nal­nim i kul­tur­nim za­jed­ni­ca­ma pret­po­sta­vlja u jed­noj de­mo­krat­skoj dr­ža­vi, u smi­slu stvar­ne jed­na­ko­prav­no­sti i po­što­va­nja raz­li­ka, od­no­sno o re­al­nim mo­guć­no­sti­ma za afir­ma­ci­ju raz­li­či­tih kul­tu­ra. S tim u ve­zi ključ­no pi­ta­nje sa­vre­me­ne de­mo­krat­ske dr­ža­ve je ka­ko spo­ji­ti li­be­ral­no pra­vo na in­di­vi­du­al­nu jed­na­kost svih gra­đa­na sa pra­vi­ma raz­li­či­tih et­no­na­ci­o­nal­nih ma­nji­na.
Švaj­car­ska, Austra­li­ja, Ka­na­da, Ve­li­ka Bri­ta­ni­ja, Ita­li­ja, Fin­ska, a u od­re­đe­nom smi­slu i SAD, sma­tra­ju se da­nas dr­ža­va­ma ko­je su naj­da­lje oti­šle u rje­ša­va­nju ten­zi­je iz­me­đu li­be­ral­nih prin­ci­pa re­pre­zen­ta­tiv­ne de­mo­kra­ti­je i no­vog kul­tur­nog i et­nič­kog plu­ra­li­zma.
Da­kle, kon­cept mul­ti­kul­tu­ra­li­zma pred­sta­vlja ozbilj­nu sa­vre­me­nu do­pu­nu i ko­rek­ci­ju, ako ne i al­te­r­na­ti­vu kla­sič­noj li­be­ral­noj kon­cep­ci­ji dr­ža­ve i po­li­ti­ke. Ide­ja mul­ti­kul­tu­ra­li­zma je da ja­ča de­mo­krat­sku po­li­ti­ku uklju­či­va­nja, a da uma­nji re­al­nu si­tu­a­ci­ju is­klju­či­va­nja, raz­li­či­tih na­ci­o­nal­nih i et­nič­kih kul­tur­nih ko­lek­ti­vi­te­ta unu­tar jed­ne po­li­tič­ke za­jed­ni­ce, od­no­sno dr­ža­ve. Mul­ti­kul­tu­ra­li­zam iz­vo­di pi­ta­nje na­ci­o­nal­nih ma­nji­na i et­nič­kih gru­pa iz pri­vat­ne i uvo­di ih u jav­nu sfe­ru. Jer, ni­je do­volj­no da se raz­li­či­tost to­le­ri­še, ne­go je po­treb­no da se to afir­mi­še u pra­vom smi­slu kao kre­a­tiv­ni či­ni­lac u ukup­nom kul­tur­nom raz­vo­ju.
U prav­no-po­li­tič­ki si­stem tre­ba da bu­du ute­me­lje­ne osno­ve in­te­gra­tiv­nog mul­ti­kul­tu­ra­li­zma. Na­i­me, dr­ža­vu tre­ba or­ga­ni­zo­va­ti na prin­ci­pu jed­na­ko­sti gra­đa­na u po­gle­du ži­vot­nih šan­si i uslo­va za ostva­ri­va­nje nji­ho­vih in­di­vi­du­al­nih pla­no­va. Ta­ko­đe, tre­ba usta­no­vi­ti i ka­kve su per­cep­ci­je dru­štva i dr­ža­ve u od­no­su na mul­ti­kul­tu­ral­nost kao stvar­nost ko­ju tre­ba ure­di­ti. Ri­ječ je o in­te­gra­ci­ji et­no­na­ci­o­nal­nih ma­nji­na u dru­štve­ni okvir ko­ji je do­volj­no ši­rok i flek­si­bi­lan, ne sa­mo da pri­hva­ti nji­ho­ve iden­ti­te­te rav­no­prav­nim, već i do­volj­no sta­bi­lan, atrak­ti­van i otvo­ren u smi­slu stva­ra­nja dru­štve­nih uslo­va za pre­va­zi­la­že­nje et­no­cen­trič­no­sti.
U tom kon­tek­stu sma­tram da je kom­bi­no­va­na de­mo­kra­ti­ja, od­no­sno li­be­ral­no-ko­mu­ni­tar­ni tip po­li­tič­kog si­ste­ma naj­pri­mje­re­ni­ji na­šem plu­ral­nom, mul­ti­et­nič­kom i mul­ti­kul­tu­ral­nom dru­štvu. U osno­vi go­re na­ve­de­nog si­ste­ma sto­ji od­re­đe­na li­be­ral­no-so­ci­jal­na gra­đan­ska fi­lo­zo­fi­ja, do­pu­nje­na sa od­go­va­ra­ju­ćim prin­ci­pi­ma i me­ha­ni­zmi­ma slo­bod­ne ar­ti­ku­la­ci­je i za­šti­te ko­lek­tiv­nih pra­va ma­njin­skih na­ro­da.
(Autor je po­li­ti­ko­log)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"