Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Sa brojevima dva načelnika ANB-a 11 kontakata * Teško simbolima koji se poštuju iz straha * Direktorova plata tajna, a objavljena na sajtu * Država za kiriju platila 54 miliona * Jeste mali, al` je planetarni * Sa brojevima dva načelnika ANB-a 11 kontakata * Savo putuje na Azurnu obalu
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 06-10-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Ljiljana Popović Moškov, GP URA:
– Vlada guši opozicione opštine.

Vic Dana :)

Plavuša se srela na kafi s prijateljicom i uzbuđeno im prepričava detalje sa svog vjenčanja na Maldivima, a kad im je počela pokazivati fotke, jedna je zgroženo upita:
- Pa daj, stara, kako si se mogla udati za tog starca?!
Plavuša se nasmije:
- Draga moja, kad uzimaš lovu ne gledaš koje godine je štampana!
Vidi policajac čovjeka koji prodaje koštice od jabuka i pita ga:
- Čemu služe te koštice?
- Pojedeš i postaneš pametniji.
- A koliko koštaju?
- 20 centi komad.
Policajac kupi i pojede 4 koštice i reče:
- Sad sam pametniji. Za 80 centisam mogao da kupim 2 kilograma jabuka i da pojedem 50 koštica.
– Eto vidiš već djeluju...







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Zanimljivosti - datum: 2018-09-29 ISTRAŽIVANJE NAUČNIKA POKAZALO JE DA U ZEMLJINOJ KORI POSTOJE NEZAMISLIVO VELIKE KOLIČINE SKUPOCJENOG MINERALA Ležimo na dijamantima, ali ne možemo do njih
Dan - novi portal
Naučnici tvrde - dijamanti nisu nikakva rijetkost i ima ih mnogo više nego što se misli. Zapravo, prema istraživanjima Masačusets Institita za tehnologiju - kad bi doprli do svih zaliha koje se kriju u zemlji, cijena bi im drastično pala, piše Si-En-En.
Nova studija interdisciplinarnog tima istraživača koristila je seizmičku tehnologiju - istu vrstu koja se koristi za mjerenje potresa. Došli su do otkrića da duboko u zemlji leži 1.000.000.000.000.000 tona dijamanata. To je bilijardu tona - odnosno hiljadu puta više od jednog biliona.
Svejedno, do njega nećemo tako skoro doprijeti. Naime, ova ležišta dijamanata nalaze se na dubinama koje je poznatim tehnologijama nemoguće dohvatiti. Nalaze se na dubini između 150 i 250 kilometara ispod površine.
Ako se zna da je dijamantni rudnik Mir u Rusiji - druga rupa po dubini na svijetu, duboka tek oko 400 metara, teško da će se za našeg vijeka pronaći tehnologija koja bi mogla da dopre do ovog vrijednog nalazišta. Naučnici su do ovih fascinantnih brojki došli koristeći zvučne talase za mjerenje, jer se njihova brzina mijenja u zavisnosti od sastava, temperature i gustine stijena i minerala kroz koje putuju.
Duboko u zemlji su kratoni, mase stijena oblikovane poput planina okrenutih naopako i nastale su prije otprilike 500 miliona godina i najstariji su dio Zemlje, pa su preživjeli stvaranje i razbijanje kontinenata. Nalaze se na dubinama od oko 200 kilometara.
Oni su obično hladniji i manje gusti od okolnih stijena i rezultiraju bržim zvučnim talasima. Međutim, naučnici su primjetili da su talasi još brži kad se kreću kroz dno kratera, tzv. korijene. Stoga su spojili virtuelne stene, izrađene od mogućih kombinacija različitih materijala i pomoću trodimenzionalnih modela, upoređivali brzine zvukova u različitim varijacijama.
Zvuk putuje dijamantom dva puta brže nego kroz ostale vrste stijena, pa je tim shvatio da mora postojati i u kratonima.
– Dijamanti savršeno odgovaraju jer su malo gušći, a potrebno nam je njih mnogo – rekao je Ulrih Faul, istraživač na MIT-ovom Odsjeku za Zemlju, atmosferske i planetarne nauke i viši saradnik na studiji.
Faul, koji je radio u laboratoriji sa timom seizmologa, geologa i drugih naučnika, malo je povećao količinu dijamanta u virtualnim stijenama dok nisu postigli kombinaciju koja je stvorila iste brzine prolaska talasa koje su iskazane pri mjerenjima seizmičkim tehnologijama u Zemlji.
Ono je iznosilo 1 do 2 odsto u odnosu na kraton. Zatim su taj procenat pomnožili s ukupnim volumenom kratonskog korijena u Zemlji, koji su procijenili mapiranjem novih i starih formacija stijena. Tako su došli do brojke od jednu bilijardu tona dijamanata, što je 1.000 puta više nego što su očekivali.
Faul kaže da je vrlo logično da su se dijamanti formirali upravo na tom mjestu jer je za njihovo stvaranje potreban ekstremno visoki pritisak i ekstremno visoka temperatura. Težina svih stijena pruža idealne uslove za njihovo formiranje duboko u Zemljinom jezgru.
Dijamanti koji završavaju u ogrlicama i prstenju potiču sa zemljine površine, a formirani su obično tokom vulkanskih erupcija, rekao je Faul Si-En-En-u.
U studiji su učestvovali istraživači iz raznih naučnih institucija, uključujući i kalifornijski Univerzitet Berkli, zatim Harvard, pa Univerzitet u Melburnu, kao i Univerzitet za nauku i tehnologiju iz Kine i mnoge druge.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"