Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Robijaši zapalili ćeliju, počeo štrajk * Opštine Tuzi nema bez referenduma * Pilota okrivili za helikoptersku nesreću * Vlast progoni 20 sveštenika * Robijaši zapalili ćeliju, počeo štrajk * Pisani spomenik trajno svjedočanstvo uzvišene žrtve * Ubistvo Kašogija strašna greška
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 22-10-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
ALEKSANDAR DAMJANOVIĆ, POSLANIK:
U Crnoj Gori postoji partijski monopol i za njegovo razbijanje potrebne su ključne izmjene izbornog sistema, posebno kroz uvođenje otvorenih lista.

Vic Dana :)

Dječak hoda trotoarom, a na putu pokraj njega zaustavi se auto. Muškarac srednjih godina spusti bočno staklo i povika:
- Mali, ako uđeš dat ću ti 20 eura!
Dječak pocrveni, ljubazno ga odbije i nastavi da šeta. Nakon nekoliko metara, vozač opet zaustavi auto pored dječaka:
- Ok, šta misliš o 30 eura, i dodam još i kesicu bombona?
Dječak nešto odbrusi tipu i još više ubrza hod. Međutim, malo dalje automobil ga opet sustignu i muškarac mu se ponovo obrati:
- Mali, ovo je moja posljednja ponuda, 50 eura i slatkiša koliko god možeš da pojedeš. Samo uđi, molim te!
Dječak zastane, osvrne se oko sebe i polako priđe autu:
- Slušaj, ti si kupio tog glupog jugu, ćale, sad se fino sam vozaj u njemu.










Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Povodi - datum: 2018-10-18 ALARMANTNI REZULTATI PRVOG ISTRAŽIVANJA SINDIKATA DOKTORA I KOMORE
Sa presa Ljekari korupciju vide u Fondu i ministarstvu Smatramo neophodnim da nadležni, u skladu sa svojim ovlašćenjima, reaguju u što kraćem roku kako bi se spriječilo uznemiravanje javnosti i skinula stigma sa profesije ljekara i ključnih institucija u zdravstvenom sistemu, navode iz Ministarstva zdravlja
Dan - novi portal
Više od 60 odsto crnogorskih ljekara smatra da je korupcija prisutna u ustanovi u kojoj rade, a njih 90 procenata anketiranih ocjenjuje da je korupcija prisutna u samom Ministarstvu zdravlja, Fondu za zdrvstveno osiguranje i Kliničkom centru. Iz Ministarstva zdravlja su odmah juče nakon objavljenog istraživanja „Korupcija u zdravstvu iz ugla ljekara”, koju je predstavio Sindikat doktora medicine, pozvali na hitnu reakciju Agencije za sprečavanje korupcije i drugih nadležnih organa.
– Smatramo neophodnim da nadležni u skladu sa svojim ovlašćenjima reaguju u što kraćem roku kako bi se spriječilo uznemiravanje javnosti i skinula stigma sa profesije ljekara i ključnih institucija u zdravstvenom sistemu. Nudimo punu podršku i saradnju svim nadležnim organima u provjeri podataka i ulozi Ministarstva zdravlja i institucija sistema u navodnoj korupciji u zdravstvu – navode u saopštenju iz tog resora.
Istraživanje „Korupcija u zdravstvu iz ugla ljekara” sproveo je Sindikat doktora medicine u partnerstvu sa Ljekarskom komorom Crne Gore, u okviru projekta „Struka ispred politike”.
Predsjednica Sindikata doktora medicine Milena Popović Samardžić kazala je da je istraživanje sprovedeno na reprezentativnom uzorku od 312 ljekara (21 odsto od ukupno 1.649 ljekara), navodeći da su za određivanje uzorka korišćeni podaci iz Instituta za javno zdravlje.
– Anketirani ljekari njih 91,3 odsto smatraju da je korupcija najizraženija u FZO, 90,3 odsto – u Ministarstvu zdravlja i 91,1 odsto u Kliničkom centru. Gotovo 90 odsto ljekara nije prijavilo korupciju kojoj su svjedočili, pri čemu se za to navode različiti razlozi, a ključan je nepovjerenje u državne institucije, što posebno brine. Da je razdor koji je prisutan u zdravstvenom sistemu ozbiljan ne govori samo podatak u kojoj mjeri se ne vjeruje ministarstvu i Fondu već i podatak da 90 odsto ljekara smatra da je korupcija najizraženija u KK CG. Nepovjerenje, netrpeljivost, nedostatak dijaloga premješta se i u same redove ljekarskog esnafa gdje je najopterećenija ustanova u državi kao zadnja instanca u liječenju targetirana kao najopterećenija korupcijom. To je takođe posledica loše sprovedenih reformi, projekata poput elektronskog zakazivanja koji ne funkcioniše i koji generiše veliko nezadovoljstvo među pacijentima i ljekarima što u konačnom stvara ovakvu percepciju – navela je Popović Samardžić.
Prema njenim riječima, istraživanje je pokazalo da manje od 15 odsto anketiranih ljekara, njih 14,6 odsto svoju materijalnu situaciju opisuje kao izuzetno ili uglavnom dobru, a samo 1,3 odsto njih, tj. četiri ljekara su izuzetno zadovoljni svojom materijalnom situacijom.
– Zabrinjavajući su podaci da dvije trećine ljekara – 63,7 odsto ne bi prijavilo korupciju počinjenu od kolega, kao i da ih više od polovine 51,2 odsto ne bi prijavilo korupciju počinjenu od menadžmenta u zdravstvu. Značajna većina anketiranih ljekara tvrdi i da nije svjedočila koruptivnom ponašanju kolega i menadžmenta. Za 42,5 odsto je materijalna situacija podnošljiva, dok najveći broj anketiranih ljekara 43 odsto ocjenjuje da im je materijalna situacija loša ili nepodnošljiva. Podnošljiva situacija je kada ljekari mogu svojom platom da servisiraju potrošačku korpu – kazala je Popović Samardžić.
Kad je riječ o identifikovanju odgovornih za korupciju u javnom zdravstvenom sistemu, kako je navela, većina anketiranih ljekara, njih 78 odsto, smatra da je ključna odgovornost na Ministarstvu zdravlja, na rukovodiocima zdravstvenih ustanova 55 odsto, na pacijentima 54,2 odsto i Fondu za zdravstveno osiguranje 53 odsto.
– Interesantno je da veći broj samih ljekara odgovornost prepoznaje i u sopstvenim redovima – njih 48,1 odsto, a da se za manje odgovorne smatraju tužilaštvo i farmaceutske kompanije – kazala je Popović Samardžić.
Popović Samardžić objašnjava da je potrebno više raditi na ohrabrivanju ljekara da prijavljuju korupciju, jer je nepovjerenje u državne institucije ključni razlog zbog kojeg ljekari ne prijavljuju korupciju.
– U izvore korupcije, u ustanovi u kojoj rade, najveći broj ljekara korupciju prepoznaje u zapošljavanju – 75,8 odsto, rješavanju stambenog pitanja – 73,5 odsto i postavljanju direktora 72,9 odsto. Interesnatno je da 45,5 odsto anketiranih ljekara ima tvrdi stav da su izvor korupcije u njihovoj ustanovi zloupotrebe pri postavljenju direktora. Takođe, preko dvije trećine ljekara – 67,2 odsto, zloupotrebe prepoznaje prilikom dodjele specijalizacija, odnosno prilikom omogućavanja kontinuirane edukacije 63,8 odsto, ali i u javnim nabavkama 62,4 odsto – istakla je Popović Samardžić.
Ona je kazala kako većina ljekara – 66,3 odsto smatra da u njihovoj ustanovi postoji korupcija i u formiranju komisija za dodjelu stanova, komisija za slanje na liječenje u inostranstvo – njih 56,6 odsto i komisija za bolovanje – njih 53,4 odsto.
– Najveći broj ljekara – 89 odsto smatra da konkurs za radno mjesto koji traje četiri dana može biti izvor korupcije. Preko dvije trećine anketiranih ljekara – 80,2 odsto smatra da postoji korupcija u raspodjeli stanova kroz stambenu zadrugu „Zdravstvo” – navela je Popović Samardžić.
Kazala je da najveći broj anketiranih ljekara korupciju prepoznaje u izvođenju građevinskih radova i adaptaciji, njih 82,5 odsto i u kupovini aparata 74,7 odsto, dok ih preko polovine prepoznaje korupciju u kupovini potrošnog materijala i reagenasa.
– Najveći broj anketiranih ljekara se slaže da postoje mjere koje mogu predstavljati vid prevencije ili borbe protiv korupcije. Ogromna većina anketiranih ljekara je nezadovoljna radom Ministarstva zdravlja, njih 90 odsto i Fonda za zdravstveno osiguranje, njih 89 odsto – precizirala je Popović Samardžić.
Nezadovoljstvo saradnjom sa direktorom ustanove, kako je dodala, ispoljilo je 56 odsto anketiranih ljekara.
– Više od 88 odsto anketiranih ljekara smatra da Ministarstvo zdravlja ne reaguje blagovremeno na sugestije u rješavanju prijavljenih problema ili na sugestije o unapređenju službe – istakla je Popović Samardžić.
Iz Fonda za zdravstvo saopšteno je da sa punom moralnom i profesionalnom odgovornošću tvrde da u FZZO nema korupcije i da menadžment Fonda predano radi na uspostavljanju mehanizama za transparentnost u svom, ali i u radu u zdravstvenim ustanovama.
– Tzv. istraživanje SDM svakako treba da bude predmet interesovanja nadležnih institucija, pa očekujemo njihovu reakciju, Fond je za sva interesovanja u tom pogledu na punoj usluzi – naveli su iz Fonda.
D.B.

U KCCG profesionalno rade

Iz KCCG je saopšteno da ljekari u toj ustanovi profesionalno i odgovorno obavljaju svoj posao i rukovodstvo KCCG u potpunosti podržava i cijeni njihov rad, tako da su ubijeđeni da istraživanje koje su sproveli Sindikat dokotora medicine i Ljekarska komora nije interpretirano na pravi način i da ovakve priče o stepenu korupcije u zdravstvu ne odgovaraju stvarnom stanju.
– Ubijeđeni smo da najveći broj crnogorskih ljekara časno i profesionalno obavlja svoj posao. Svima koji žele dobro i zdravstvenom sistemu i zdravstvenim radnicima stojimo na raspolaganju da zajedno analiziramo stanje u zdravstvu i doprinesemo da bude i kvalitetnijje i bolje, a u konkretnom slučaju, pozivamo nadležne institucije da ispitaju navode i prezentovane rezultate istraživanja i preduzmu mjere iz svojih nadležnosti – navode u saopštenju.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"