Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Kinezima dozvolili da betoniraju Taru * Rudović: Postali su pomoćna snaga Demokrata URA: Rudović sebe isključio prekidom bojkota * Pitajte tužilaštvo zašto nema rezultata * Premijer najavio rušenje crkve * Rijad zabranio pretres, Kašogija trebalo drogirati * Mitomanska priča * Julija, definitivno te volim
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 25-10-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Jovan Plamenac, barski paroh:
Galama oko crkve na Rumiji je još jedna potvrda da režim nema kapaciteta da zaštiti svoju teritoriju.

Vic Dana :)

Ulazi žena u prodavnicu i kaže:
- Dobar dan, da li mogu da probam onu haljinu u izlogu?
Prodavač:
- Svakako gospođo, ali imamo mi i kabine.
Kako se zove miš koji ima misiju?
- Mišn!
Piše Mujo pismo Ginisu:
- Dragi Ginise! Pišem ti jer mislim da bi me trebo‘ upisat‘ u onu tvoju knjigu rekorda. Ja sam kupio puzle od 1 do 3 godine, a rješio ih za 6 mjeseci!

Došli Crnogorci u Kinu da vide novu mašinu za pravljenje kobasica. Pita Kinez Crnogorca:
– Koliko ima Crnogoraca?
– Oko 600.000.
– Pa što niste svi došli na večeru!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Balkan - datum: 2018-10-21 ODJECI ODLUKE MAKEDONSKOG SOBRANJA KOJOM JE OTVOREN PUT PROMJENI IMENA DRŽAVE I EVROATLANTSKIM INTEGRACIJAMA Za neke istorija, a za druge agonija Odluka makedonskog parlamenta o odobrenju predloga za izmjenu imena Makedonije utire put primjeni istorijskog dogovora između dvije zemlje, rekao je grčki premijer Aleksis Cipras
Dan - novi portal
Izvršni komitet najjače makedonske opozicione stranke VMRO-DPMNE donio je odluku da iz članstva isključi poslanike koji su glasali za izmjene Ustava radi primjene Prespanskog sporazuma, izjavio je juče lider te stranke Hristijan Mickoski.
-Poslanici VMRO-DPMNE koji su postupili protivno partijskom stavu i volji građana jednoglasno usvojenim i u Izvršnom i u Centralnom komitetu i u koordinaciji s poslaničkom grupom, razočarali su me- rekao je Mickoski, prenosi MIA.
Kako je portparol VMRO-DPMNE naveo, zbog toga je preksinoć partijski Izvršni komitet održao vanrednu sjednicu i jednoglasno usvojio odluku da te poslanike isključi iz članstva u stranci.
Iz članstva su isključeni Elizabeta Kančeska Milevska, Emilija Aleksandrova, Nola Ismajloska Starova, Sašo Vasilevski, Ljuben Arnaudov, Krsto Mukoski i Zekir Ramčilović.
Prema nekim navodima, naglasio je, nekima od njih je, između ostalog, ponuđen i novac u zamjenu za glasanje, ali njihov postupak, zaključio je Mickoski, ne može se opravdati.
Makedonsko Sobranje prihvatilo je u petak uveče predlog o pokretanju inicijative za promjenu Ustava u skladu s Prespanskim sporazumom, za koju je glasalo i osam poslanika opozicione VMRO-DPMNE, čime je postignuta dvotrećinska većina od 80 poslanika.
Poslanici VMRO-DPMNE su prethodno vladajućoj većini postavili četiri uslova pod kojima će pristati da glasaju za promjenu imena zemlje u Republika Sjeverna Makedonija, prenijela je agencija MIA, a jedan od uslova je i amnestija za optužene za izazivanje nasilja krajem aprila prošle godine u Sobranju.
Četvoro od poslanika opozicije koji su glasali za izmjene Ustava opuženi su ranije u predmetu Specijalnog javnog tužilaštva za nerede izazvane u parlamentu 27. aprila prošle godine, kada je Albanac Taljat Džaferi izabran za predsjednika parlamenta, prenio je Portalalb.mk.
-Odluka makedonskog parlamenta o odobrenju predloga za izmjenu imena Makedonije utire put primjeni istorijskog dogovora između dvije zemlje, rekao je grčki premijer Aleksis Cipras.
-Danas je simboličan i istorijski dan poslije odluke u parlamentu u Skoplju koja otvara put primjeni sporazuma- rekao je Cipras, na ceremoniji preuzimanja sektora inostranih poslova, prenosi Rojters.
On je istakao da će primjena sporazuma takođe omogućiti toj maloj balkanskoj zemlji da se pridruži međunarodnim organizacijama - EU i NATO, navodi britanska agencija.
Predlog ustavnih promjena, kojima se potvrđuje sporazum o novom imenu Makedonije, podržalo je tačno 80 od ukupno 120 poslanika u Sobranju, koliko je i bilo potrebno da parlament potvrdi ovu incijativu. Protiv su bila tri poslanika.
Glasanje je uslijedilo poslije višečasovnog ubjeđivanja poslanika VMRO-DPMNE da odstupe od stavova te stranke i podrže ustavne promjene, kojima se Makedoniji otvaraju vrata evrointegracija.
Sjednica Sobranja, inače, kasnila je satima, a kad je konačno počela glasanje je obavljeno elektronskim sistemom, da bi na zahtjev šefa poslaničke grupe opozicije, odnosno VMRO-DPMNE glasanje bilo obavljeno ponovo tako što su se poslanici izjašnjavali pojedinačno.
Pojedinačno glasanje VMRO-DPMNE je zahtijevao zbog sumnje u elektronski sistem, ali je i u prvom i u drugom glasanju za ustavne promjene koje otvaraju put promjeni imena glasalo 80 poslanika.
Na sjednici su bili i poslanici VMRO-DPMNE, koji su nedavno pušteni iz kućnog pritvora.
Premijer Zoran Zaev čestitao je građanima na Fejsbuku: „Sa 80 glasova za parlament je usvojio odluku o izmjeni Ustava. Čestitam Makedoniji. Misija je uspješno obavljena“.
U nastavku procedure, predsjednik parlamenta Taljat Džaferi bi trebalo da u roku od 15 dana pripremi nacrt izmijenjenog Ustava Makedonije.
Sporazum koji su u julu potpisali Zaev i Cipras Makedoniji otvara put za članstvo u NATO i EU, a spor zbog imena Republika Makedonija trajao je 27 godina.
Inače, Makedonija je prekjuče u Briselu zvanično otvorila pregovore o priključenju toj sjevernoatlantskoj alijansi.
Iako su građani Makedonije većinom bojkotovali referendum o promjeni naziva države, poslanici Sobranja izglasali su ustavne promjene, prema kojima bi se ova bivša jugoslovenska republika zvala Republika Sjeverna Makedonija. Novi naziv države dio je dogovora Makedonije i Grčke, prema kojem bi Atina zauzvrat odblokirala evroatlantski put Skoplja. Analitičari kažu – Makedonija jeste otključala vrata Evropske unije, ali će unutrašnja kriza biti nastavljena.
Bivša jugoslovenska republika Makedonija odlazi u istoriju. Dvije trećine poslanika u Sobranju odlučilo je, da i pored neuspjelog referenduma, izglasa novo ime države - Sjeverna Makedonija. Taj kompromisni naziv dio je dogovora Skoplja i Atine, nakon više od dvije decenije grčkog osporavanja i blokada.
„Makedonski parlament je čuo glas makedonskog naroda, sa dvotrećinskom većinom potvrđene su potrebe za ustavnim promjenama. Makedonija će biti dio evropske porodice. Naši snovi, naša vizija za građane će se obistiniti- izjavio je premijer Makedonije Zoran Zaev.
Građani Makedonije kažu – stavljena je tačka na politički triler u parlamentu.
Za opozicioni VMRO-DPMNE prekjučerašnji dan najgori je u makedonskoj istoriji. Iako su njihovi poslanici kategorično tvrdili da neće glasati za izmjene Ustava, osam ih je preko noći promijenilo mišljenje. Makedonskog premijera, Zorana Zaeva, tako su spasili novih parlamentarnih izbora.
Šta se poslednjih dana dešavalo na makedonskoj političkoj sceni niko sa sigurnošću ne može da tvrdi. Opozicija kaže da je sve urađeno pod pritiskom, te da od vanrednih parlamentarnih izbora neće odustati. Spekuliše se da je „preletačkoj osmorci“ nuđeno od 250.000 do dva miliona eura. Takve tvrdnje, kaže politički analitičar Petar Arsovski, treba ispitati.
-Mora se provjeriti da li su te tvrdnje tačne. Ukoliko jesu, to mijenja iz suštine cijeli proces. Međutim, ja mislim da je to ipak poruka od opozicije koja ne želi da vjeruje da su se njihovi poslanici odvojili od glavne linije. U principu, to sad ide u jednom pravcu smirivanja, međutim daleko od toga da je kriza završena- rekao je Arsovski.
Prespanski sporazum sada treba da dobije podršku i u parlamentu Grčke. Aleksis Cipras, nije kasnio sa čestitkom Zaevu, smatrajući da odluka makedonskog parlamenta utire put primjeni istorijskog dogovora dviju zemalja.
Predsjednik Evropskog savjeta Donald Tusk na makedonskom jeziku građanima Mekedonije je uputioporuku da je Makedonija korak bliže evroatlantskoj zajednici. Čestitku Zaevu uputio je i predsjedavajući Savjeta ministara BiH, Denis Zvizdić. (RTS)-(RTRS)

Obje strane zatražile istragu

Poslanici opozicije u više navrata su tokom dana optuživali vladajuću koaliciju da je pokušala da potplati ili zastraši poslanike iz redova VMRO-DPMNE.
Iste optužbe stizale su iz redova vladajućih stranaka, čiji su predstavnici optuživali VMRO-DPMNE da prijeti svojim poslanicima. Obje strane su zatražile istragu o događajima koji su prethodili glasanju.

Prespanski sporazum štetan po grčku naciju

Povodom odlaska Kocijasa, oglasio se Jorgos Kumucakos iz najveće opozicione stranke, Nove demokratije, koji je rekao da će Kocijas ostati zapamćen po Prespanskom sporazumu koji je štetan za državu.
Prema njegovim riječima, svojim odlaskom Kocijas je ostavio u nasleđe neriješene probleme, loše rukovođenje spoljnim poslovima i loše rukovođenje Ministarstvom spoljnih poslova.
-Konačni rezultat Kocijasovog mandata ući će u istoriju i umove Grka po donošenju po naciju štetnog Prespanskog sporazuma i ustupanju makedonske nacionalnosti i jezika Skoplju- rekao je Kumucakos.

Kocijas srećan, iako je podnio ostavku

Bivši grčki ministar spoljnih poslova Nikos Kocijas izjavio je da je, iako je podnio ostavku, srećan što je postizanjem Prespanskog sporazuma s Makedonijom učinjen značajan korak.
Kocijas je to, kako prenosi grčka agencija ANA, rekao prilikom primopredaje dužnosti premijeru Aleksisu Ciprasu, koji je od juče i šef grčke diplomatije.
-Zahvalan sam premijeru na časti i povjerenju koje mi je ukazao povjerivši mi spoljnu politiku. Napravili smo korak naprijed kada se radi o sporu sa Bivšom Jugoslovenskom Republikom Makedonijom. Hvala Zoranu Zaevu i poslanicima- rekao je Kocijas.

Han i Mogerini pozdravili odluku Sobranja

Evropski komesar za proširenje Johanes Han i visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbjednost Federika Mogerini pozdravili su odluku makedonskog parlamenta.
-Parlament je načinio veoma važan korak ka primjeni Prespanskog sporazuma glasanjem o otpočinjanju procedure ustavnih izmjena. Sada očekujemo da se nacionalne procedure za primjenu sporazuma nastave bez ikakvih odlaganja, u pravcu usvajanja ustavnih izmjena, navodi se u zajedničkom saopštenju Hana i Mogerinijeve, objavljenom na sajtu Evropske službe za spoljne poslove.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"