Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Kinezima dozvolili da betoniraju Taru * Rudović: Postali su pomoćna snaga Demokrata URA: Rudović sebe isključio prekidom bojkota * Pitajte tužilaštvo zašto nema rezultata * Premijer najavio rušenje crkve * Rijad zabranio pretres, Kašogija trebalo drogirati * Mitomanska priča * Julija, definitivno te volim
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 25-10-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Jovan Plamenac, barski paroh:
Galama oko crkve na Rumiji je još jedna potvrda da režim nema kapaciteta da zaštiti svoju teritoriju.

Vic Dana :)

Ulazi žena u prodavnicu i kaže:
- Dobar dan, da li mogu da probam onu haljinu u izlogu?
Prodavač:
- Svakako gospođo, ali imamo mi i kabine.
Kako se zove miš koji ima misiju?
- Mišn!
Piše Mujo pismo Ginisu:
- Dragi Ginise! Pišem ti jer mislim da bi me trebo‘ upisat‘ u onu tvoju knjigu rekorda. Ja sam kupio puzle od 1 do 3 godine, a rješio ih za 6 mjeseci!

Došli Crnogorci u Kinu da vide novu mašinu za pravljenje kobasica. Pita Kinez Crnogorca:
– Koliko ima Crnogoraca?
– Oko 600.000.
– Pa što niste svi došli na večeru!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2018-10-22
Piše: Boško Vukićević Vrijeme je za pomirenje Aktuelni montenegrinski diktatorski režim pravilno je uočio da se decenijska vlast najefikasnije održava neprestanim surfovanjem na talasima naslijeđenih podjela
Dan - novi portal
Trenutno stanje tragične podijeljenosti naroda u svakom segmentu crnogorskog društva nema previše duboke korijene, a osnovni uzrok podjela treba tražiti u nesrećnom bratoubilačkom ratu tokom četrdesetih godina prošlog vijeka. Posledice tog užasnog sukoba odredile su buduću izdijeljenost društva. Pobjednici u građanskom ratu su suprotne strane proglasili izdajničkim, dok su potomke tih „izdajnika“ izložili šikaniranju, diskriminaciji ili, u najboljem slučaju, asimilaciji.
Ne želeći sada da ulazim u suštinu četničko-partizanskog sukoba, niti u analizu tragičnih grešaka komandujućih, kao i povremene saradnje sa okupatorom i počinjenih zločina, naglašavam sledeće: u svim tim pokretima (četničkom, partizanskom, zelenaškom) bilo je istinskih patriota, onih koji su se borili za svoju zemlju i narod, a protiv okupatora. Iz poštovanja prema tim patriotama neopravadano je od strane pobjednika i njihove istoriografije suparničke pokrete proglašavati izdajničkim. Za razliku od domaćeg primjera, Španci su, recimo, bili dalekovidi i mudriji, te su pobjednici u građanskom ratu na jednom groblju kraj Madrida zajedno sahranili poginule iz oba tabora, uz natpis: „Dali su svoj život za Španiju“.
Aktuelni montenegrinski diktatorski režim pravilno je uočio da se decenijska vlast najefikasnije održava neprestanim surfovanjem na talasima naslijeđenih podjela. Za razliku od neke hipotetičke odgovorne vlasti koja bi radila na pomirenju i prevazilaženju podjela, montenegrinski režim se u protekle tri decenije (uz različite ideološke i nacionalne predznake) brutalno obračunavao sa neistomišljenicima. Ipak, reklo bi se da je vlast u poslednjim godinama strahovlade pokrenula projekat „konačnog rješenja“, kojim bi se eliminisale podjele, ali i čitav jedan narod koji ona smatra „remetilačkim faktorom“. Nema nikakve tajne da je plan režima da drastično smanji udio srpskog stanovništva u državi, a naredni popis bi dao prve rezultate takvog mračnog projekta. Režimske glavešine su uvjerene, a uz njih i mnogi dukljanski ideolozi, da samo svođenjem broja Srba na „pristojnu mjeru“ može procvjetati njihova Crna Gora, tj. ona koja je napravljena po njihovom liku i (ne)djelu. Realizacija ovog plana uveliko je počela: već su mnoge porodice prinuđene da mijenjaju nacionalnu pripadnost, izložene različitim vrstama prijetnji i ucjena.
Nema nikakve sumnje da ovakve kriminalne, ali i bezumne politike režima direktno vode u propast crnogorskog društva. Ako bi one kojim nesrećnim slučajem i dale kratkoročne rezultate, na duže staze bi vodile neminovnim krizama i sukobima. Pad diktatorskog režima je preduslov demokratizacije društva, prevazilaženja podjela, kao i pomirenja. Treba insistirati upravo na pomirenju, a ne, kao što to rade neke opozicione partije - na pobjedama. Jer, u crnogorskom slučaju, nečija pobjeda je uvijek vodila nesreći i plaču nekog drugoga. Kod nas su pobjede uvijek imale gorak ukus. Svakako, procesuiranje kriminalnih radnji režimskih glavešina i opšta lustracija su prioriteti, ali je prioritet i ostvarivanje opšteg društvenog kompromisa u cilju izmirenja u zemlji. Samo na taj način naše društvo ima šansu da preživi.
Dosta je bilo „pobjednika i poraženih“, vrijeme je za pomirenje.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"