Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Planirali da ubiju i Nikolu Sjekloću * Vlada osam godina plaćala proslavu Podgoričke skupštine * Kad rastu troškovi, rastu i honorari * Djevojčici slao porno-fotografije * Harmonija za spas planete * Planirali da ubiju i Nikolu Sjekloću * „Valkira” u novoj zoni komfora
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 10-11-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Nikola Bajčetić, odbornik Demokratskog fronta:
Policijske batinaše ne saslušavaju tri godine.

Vic Dana :)

Mujo dotrčao pred bolnicu u kojoj je Fata rodila i dovikuje se s njom preko balkona:
- Fato, bona, na koga liči mali?
Fata odmahne rukom, a Mujo će opet:
- Pa de rec‘, na koga liči?
Fata opet odmahne rukom:
- Šta ć‘ ti govorit‘, ne znaš čo‘eka..
Zamoli Piroćanac komšiju da 31. decembra negdje pred ponoć dođe pod njegov prozor i ispali tri-četiri metka u vazduh. Kad se približila ponoć, komšija se prišunja prozoru i ispali tri hica u vazduh, a Piroćanac na to zakuka:
- Lele djeco, ubiše nam Deda Mraza!!!

- Nisi dovoljno pijan ako možeš ležati na podu bez držanja.








Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2018-11-09 TRAFIKING U CRNOJ GORI ČESTO POGAĐA MALOLJETNIKE
(Ilustracija) Foto: Shutterstock Spriječena prodaja deset djevojčica U Višem sudu u Podgorici u toku je jedan postupak zbog seksualne eksploatacije djeteta od 12 godina
Dan - novi portal
Kancelarija za borbu protiv trgovine ljudima, u saradnji sa Upravom policije, spriječila je deset pokušaja prodaje djevojčica, Romkinja iz Crne Gore i sa Kosova. To je konstatovano u trećem periodičnom izvještaju koji je Crna Gora podnijela Komitetu protiv torture Ujedinjenih nacija, a koji se odnosi na period od 2014. do kraja marta tekuće godine.
U tom dokumentu se precizira da je od 2014. do kraja marta ove godine u Skloništu za žrtve trgovine ljudima bilo smješteno 12 potencijalnih žrtava, od kojih deset maloljetnica.
Tokom izvještajnog perioda, pred Višim sudom u Podgorici pokrenut je krivični postupak za krivično djelo trgovine ljudima i to po optužnici Višeg državnog tužilaštva. U Viši sud u Podgorici predmet je primljen u julu 2017., a okrivljena su dva lica, crnogorska državljanina.
– Oštećena u postupku je dijete od 12 godina i u pitanju je seksualna eksploatacija – navodi se u izvještaju.
Naglašava se da je u krivičnom zakonodavstvu Crne Gore, kao posebno krivično djelo propisana vanbračna zajednica sa maloljetnikom, koja inkriminiše da će se roditelj, usvojilac ili staratelj ukoliko malodobnom licu omogući da živi u vanbračnoj zajednici sa drugim licem ili ga na to navede, te ukoliko to djelo učini iz koristoljublja, kazniti kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.
– U periodu od 2014. do 23. marta 2018. za ovo krivično djelo podnijeta je 21 prijava, od čega je protiv 16 lica podnijet optužni predlog i donijeto 16 osuđujućih presuda, dok je protiv pet lica doneseno rješenje o odbačaju krivične prijave – navodi se u izvještaju podnijetom Komitetu UN.
Precizira se da su u skloništu tokom 2014. brinuli o dvije žrtve trgovine ljudima, od kojih je jedna bila sa Kosova i u našu državu je dovedena zbog sklapanja nedozvoljenog braka, a druga iz Bosne i Hercegovine, koja je bila žrtva radne eksploatacije u domaćinstvu. Jedna od tih žrtava je i ove godine smještena u sklonište.
Tokom 2015. imali su tri maloljetnice u skloništu, sve su bile Romkinje i žrtve nedozvoljenih brakova. Isto toliko žrtava je bilo i 2016. godine, ali su nakon izlaska iz institucije dvije djevojčice poslate u Dječji dom „Mladost” u Bijeloj.
Lani su registrovane četiri žrtve trafikinga, od kojih su dvije bile maloljetne Romkinje iz Srbije.
Problem trgovine ljudima u Crnoj Gori je primijetio i američki Stejt department, koji je u poslednjem izvještaju našu državu kvalifikovao kao zemlju izvora, tranzita i kao odredište trgovine muškarcima, ženama i djecom radi seksa i prisilnog rada. Navedeno je i da su žrtve seks trafikinga primarno žene i djevojke iz Crne Gore i susjednih balkanskih država, a da su žrtve prisilnog prošenja uglavnom romska i albanska djeca.
M.S.

Pod pažnjom Stejt departmenta

U izvještaju američkog Stejt departmenta o trgovini ljudima Crna Gora nalazi se na listi zemalja koje su pod nadzorom zbog trafikinga. U Crnoj Gori se kao žrtve seks trafikinga primarno navode žene i djevojke iz Crne Gore i susjednih balkanskih država, a u manjem obimu i iz istočne Evrope. Upozorava se i da su u Crnoj Gori, posebno romska i albanska, u manje slučajeva i kosovska djeca, žrtve prislinog prošenja.
Stejt department preporučuje Crnoj Gori da energično istraži, goni i osudi trgovce ljudima. Preporučuje se i povećanje proaktivnog skrininga potencijalnih žrtava, posebno za djecu koja se bave prosjačenjem i žene u prostituciji.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"