Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Firmi bivšeg pomoćnika ministra 600.000 mjesečno * Knežević traži promjenu himne i simbola * Tri tužioca kriju račune * Manja kazna jer je roditelj člana kriminalne grupe * Omogućili DPS-u da koristi crne fondove za kampanju * Nestao novac za izmirenje radnog staža * Guslar u nošnji Srba iz Crne Gore i Hercegovine
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 17-12-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
MARKO MILAČIĆ, PREDSJEDNIK PRAVE CRNE GORE:
Ne mogu oni da uvedu toliko sankcija koliko mi možemo da volimo bratsku Rusiju. A to nije samo pitanje bratstva i tradicije, nego i ekonomije.

Vic Dana :)

Ulazi pijanac u srebrnarnicu:
- Moliću vas dvjesta grama sa buta...
- Pogriješili ste, mi prodajemo srebro!
- Maa, nije problem, može i s rebra...

Gori čovjeku kuća, zove on vatrogasce, ali ne zarezuju ga baš. Nakon par neuspješnih poziva, naprosto poludi:
- Alooo ljudi, kuća gori, hoćete li vi slat‘ koga?!?!?!?
- Za slatko smo uvijek!

Kako se zove mače koje je nemoguće uhvatiti?
Umače.

Kako zovu tajnog agenta iz Bosne
Sikret.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2018-12-16 SVIJET 2018
Mišić Saplitanje Bregzitom Glavna posledica razvoda biće da će u godinama koje dolaze ekonomija Ujedinjenog Kraljevstva trpjeti štetu, koja će se neizbježno odraziti i na standard građana, koji svakako nisu glasali za to da žive lošije
Dan - novi portal
-Piše: Milan Mišić

Podanici Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske, kako glasi zvanično ime ostrvske države na zapadu Evrope, ovih dana se suočavaju sa činjenicom da su dobili ono što na referendumu održanom prije dvije i po godine – nisu tražili.
U junu 2016. izjašnjavali su se o dve opcije: o ostanku u Evropskoj uniji ili o izlasku iz tog nadnacionalnog saveza kome su se pridružili još u njegovoj formativnoj fazi, 1973. Bilo je to na vrhuncu migrantske krize i jedan od glavnih razloga zašto se uopšte razmišljalo o secesiji bio je „povratak suvereniteta i kontrole” nad sopstvenim granicama.
Tome su pridodati i argumenti da je članstvo skupo – da zemlja Uniji više daje nego što od nje dobija – i da će im, uprkos tome što im je omogućeno da zadrže svoju valutu i uživaju neku vrstu posebnog statusa, izvan EU biti bolje.
Posle ostrašćene kampanje, tijesnu pobjedu sa 52 odsto glasova neočekivano su dobili zagovornici izlaska. Bio je to šok, prvi raskol u srcu Zapada i početak krize evropskog projekta čije se posledice još osjećaju.
Brakorazvodni postupak u međuvremenu je oročen: Velika Britanija (u kojoj su Engleska, Vels i Škotska) i Sjeverna Irska prestaju da budu članica EU 29. marta iduće godine, dakle za manje od četiri mjeseca. Ono što se, međutim, protekle nedjelje tim povodom dešavalo jeste istinski politički brodolom: još se naime ne zna pod kojim će se uslovima Bregzit (ime koje je u međuvremenu dobio ovaj proces) u praksi biti sproveden.
Sa EU jeste nedavno usaglašen sporazum o tome, dokument od 585 strana, ali većina u parlamentu ga smatra toliko faličnim da nema nikakvih šansi da bude usvojen, pa je premijerka Tereza Mej u utorak odložila glasanje kako bi izbjegla ponižavajući politički poraz.
EU ga, s druge strane, smatra konačnom ponudom i u Briselu su upravo potvrdili da nemaju namjeru da „udovoljavaju nezadovoljnicima”. Taj ugovor podrazumijeva ostanak Ujedinjenog Kraljevstva u carinskoj uniji sa EU najmanje do 2020. i privremeno zadržavanje otvorene granice između Republike Irske i Sjeverne Irske.
Politički to, međutim, nije ono što je građanima u referendumskoj kampanji obećano, jer takav aranžman podrazumijeva da Britanci i Irci poštuju pravila EU, ali kao nečlanica ne mogu više da odlučuju o njima, što je svakako nepovoljnije od postojećeg stanja. Inače, glavna primjedba tvrdokornih bregzitovaca je da zemlja i posle izlaska ostaje isuviše vezana za EU, dok se budući odnosi ocjenjuju kao „vazalski”.
Sve u svemu, ono što se tamo događa poslednjih dana i nedjelja jeste dubok raskol na političkoj sceni (prošle nedjelje premijerka Mej je preživjela glasanje o povjerenju (traženo iz redova njene partije), iz čega proističu zahtjevi za vanrednim izborima, a sve glasnije – i za novim referendumom.
Britanski parlamentarci su razapeti između moralne obaveze da „poštuju volju naroda” izraženu na plebiscitu 2016, i svog uvjerenja o dubokoj štetnosti Bregzita za dobrobit nacije s druge strane.
Suština je u tome da ono što će se dobiti nije ono što je 2016. od strane zagovornika izlaska iz EU obećano, što praktično znači da je narod bio prevaren. Glavna posledica razvoda će biti da će u godinama koje dolaze ekonomija Ujedinjenog Kraljevstva trpjeti štetu, koja će se neizbježno odraziti i na standard građana, koji svakako nisu glasali za to da žive lošije.
U tom pogledu uvjerljivo zvuči upozorenje koje je Britancima uputile Svjetska trgovinska organizacija: da će napuštanje zajedničkog tržišta i trgovina sa EU po pravilima STO biti isto kao premještaj iz Premijer lige u četvrtu.
Do istinske drame će pogotovo doći ako se Bregzit dogodi bez sporazuma: to je scenario sa prilično elemenata haosa: nestašica u samoposlugama, dugi redovi na graničnim prelazima, egzodus multinacionalnih kompanija i po svoj prilici decenije pregovora u svakom aspektu odnosa sa EU. Da se ne govori o obnovi sektaškog nasilja u Sjevernoj Irskoj, gdje je mirovni sporazum utemeljen upravo na članstvu u EU.
Za sve ovo, na prvi pogled, postoji jednostavno rješenje: od Bregzita može da se odustane!
Na to je u ponedjeljak podsjetio i Evropski sud pravde, saopštenjem da Ujedinjeno Kraljevstvo može, samo jednom izjavom vlade, jednostrano da povuče namjeru o izlasku i time sve vrati na pređašnje stanje. Sud je međutim napomenuo da bi ovome morao da prethodi „demokratski proces”, što znači da treba da ga prihvati većina u duboko podijeljenom parlamentu koja nije izgledna.
Alternativa je novi referendum o izlasku ili ostanku, pošto se biračima predoče posledice njihovog prethodnog izjašnjavanja, što je opet, politički delikatno, jer oni koji su za Bregzit po svaku cijenu, ovo smatraju izdajom onih 52 odsto koji su 2016. rekli svoje.
Ono što je zasad jedino sigurno to je da odluka o lošem ili gorem u razjedinjenom Kraljevstvu neće biti donijeta u predbožićnoj i božićnoj atmosferi. Zašto da kvarimo praznik, kajaćemo se i plakati sjutra.
(Autor je bivši glavni i odgovorni urednik „Politike”)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"