Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Zastrašivao novinarku, a sad prodaje pasoše u ime Vlade * Radović predsjednik parlamenta, Marković potpredsjednik SO * U Atlasu duplo gore, a nema stečaja * Bombom htio da raznese tazbinu? * Bez tendera troše 300 hiljada eura * Priština ugrožava regionalnu stabilnost * Na meti hakera i Angela Merkel
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 05-01-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Marija Vučinović, predsjednica HGI i ministarka bez po:
– Umjesto potenciranja prošlosti i razlika, treba da se okrenemo realnoj politici reormi.

Vic Dana :)

Dečko: - Ti si najljepša i najbolja djevojka koju sam upoznao!
Djevojka: - Ne lažiiiiii, samo hoćeš da me iskoristiš!
Dečko: - Opaaa, još si i pametna !
- Dobar dan, jel` to lajf kouč?
- Jeste, izvolite!
- Treba mi 200 eura do prvog?
• Gospođo, zar vam nisam rekao i juče, i prekjuče, i prošle nedjelje, i prije dvije nedjelje, da to ne mogu?
- Jeste, ali nema odustajanja!
Rješava policajac ukrštenicu i tamo piše „vidi sliku”.
- Vidim - napisa policajac.








Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Povodi - datum: 2018-12-31 GRAĐANI ZBOG PAPRENIH CIJENA MEDIKAMENATA U APOTEKAMA PRIMORANI DA IH KUPUJU U REGIONU Ljekovi četiri puta skuplji nego u okruženju Cijena lijeka „singular” u našim apotekama kreće se u rasponu od 20 do 46 eura, a u Srbiji od osam do devet eura. „Pradaks” na crnogorskom tržištu košta od 95 do 103 eura, dok se ista terapija u Srbiji prodaje za 25 do 46 eura, utvrdila je organizacija KOD na osnovu prijava pacijenata Ministarstvo je nedavno upozorilo veledrogerije i nosioce dozvola za promet ljekova u Crnoj Gori da će u slučaju dvostrukih kao i neprimjereno visokih cijena medikamenata biti prinuđeno da o tome obavijesti nadležne organe za zaštitu konkur
Dan - novi portal
Građani su tokom 2018. godine prijavili da se 21 vrsta ljekova prodaje i do po četiri puta većim cijenima nego u regionu, zbog čega su primorani da odlaze van granica naše države kako bi nabavili terapiju. Građani su nevladinoj organizaciji KOD prijavili da lijek „kodioval” u Crnoj Gori košta od 18 do 19 eura, a da je njegova cijena u Srbiji devet eura. Iz te organizacije navode da za „plaviks” koji košta 10,7 eura, građani prijavljuju da plaćaju od 19 do 25 eura, a u Srbiji se može naći za pet do sedam eura. Više nego duplo je niža cijena lijeka „lerkanil”, koji u Srbiji košta devet eura (za 20 mg), a u Crnoj Gori 23 (za 10 mg). Prema podacima KOD-a, „monopril” kod nas košta 8,4, a u Srbiji 3,65 eura. Za lijek „brilik” građani Crne Gore daju 75 eura, dok susjedi isti medikament plaćaju 33 eura. „Preksanil kombi” se u crnogorskim apotekama plaća od 15,5 do 17 eura, a u Srbiji košta šest eura. „Ksalatan” u Srbiji košta četiri eura, a u Crnoj Gori 14. Cijena „kosopta” u Crnoj Gori je 13, a u Srbiji četiri eura. Lijek „tritace” se u Crnoj Gori može kupiti za 5,2 eura, a u Srbiji za 1,5 eura.
Cijena antiepileptika kod nas je gotovo tri puta veća u odnosu na Srbiju, na našem tržištu koštaju 50, a u Srbiji 18 eura. Cijena lijeka „singular” u našim apotekama kreće se u rasponu od 20 do 46 eura, a u Srbiji od osam do devet eura. „Pradaks” se na crnogorskom tržištu može naći za 95 do 103 eura, dok u Srbiji košta od 25 do 46 eura. Cijena „seroksata” je pet puta niža u Srbiji, gdje košta 2,63 eura, a kod nas je 10,8 eura. Prema podacima KOD-a, građani Crne Gore lijek „diovan” plaćaju od 24 do 27 eura, a u Srbiji šest eura. Lijek „valsakor” kod nas košta 9,46 eura, a na srpskom tržištu 1,96 eura.
U Crnoj Gori je pet puta veća cijena medikamenta „elorika” gdje košta 10,8, a u Srbiji 2,03 eura. „Betaserc” se kod nas može kupiti za 12,8 eura, u Srbija od 2,36 do 3,1 euro. „Imigran” u crnogorskim apotekama košta od 8,5 do 12 eura, a u Srbiji 2,71 euro.
„Berlition” se u Srbiji prodaje za 15 eura, a u Crnoj Gori 21 euro. Lijek „roakutan” kod nas košta 36, a u Srbiji 25 eura. Za „tanakan” građani Crne Gore izdvajaju 15 eura, a u Srbiji košta 12 eura.
Iz Ministarstva zdravlja nijesu odgovorili organizaciji KOD zbog čega se cijene razlikuju u apotekama. Građani su često primorani da zbog visokih cijena ili nestašice u crnogorskim apotekama ljekove nabavljaju preko društvenih mreža.
„Dan” je prošle sedmice objavio da su iz Ministarstva zdravlja upozorili veledrogerije i nosioce dozvola za promet ljekova u Crnoj Gori da će u slučaju nastavka postojanja dvostrukih cijena, kao i neprimjereno visokih cijena medikamenata biti prinuđeno da o istom obavijesti nadležne organe za zaštitu konkurencije – Ministarstvo ekonomije i Agenciju za zaštitu konkurencije. Iz Ministarstva zdravlja, kojim rukovodi Kenan Hrapović, ističu da je cilj ispitivanje razloga neprimjereno visoke cijene ljekova u Crnoj Gori u odnosu na iste proizvode na susjednim tržištima. Prema podacima organizacije KOD, 21. vrsta lijeka u Crnoj Gori prodaje se po znatno većim cijenama nego u Srbiji, a cijene 18 vrsta tih medikamenata u prosjeku su više od tri do pet puta. Ministarstvo zdravlja bi u slučaju nastavka postojanja dvostrukih cijena, kao i neprimjereno visokih cijena medikamenata bilo prinuđeno da o istom obavijesti nadležne organe za zaštitu konkurencije. Ministarstvo zdravlja je u više navrata iskazalo zabrinutost usled cijena ljekova u slobodnom prometu u Crnoj Gori u odnosu na cijenu istih ljekova na Listi ljekova kada je platilac Fond za zdravstveno osiguranje Crne Gore, i takođe u odnosu na cijenu istih ljekova u prometu u susjednim zemljama. Ovo je više puta adresirano i od strane građana i sredstava javnog informisanja. Ovim putem želimo da vas obavijestimo da u potpunosti razumijemo slobodu utvrđivanja cijena za ljekove koji su u slobodnom prometu, a kada je takva politika cijena i tržišno opravdana. S tim u vezi, molimo vas da ukoliko imate pojedine cijene koje se razlikuju kako smo već naveli, iste korigujete u najkraćem roku. Uvjereni smo da ćete imati razumijevanja za navedeno – ističu iz Ministarstva zdravlja.
Iz veledrogerije „Glosarij” koja isporučuje najveću količinu ljekova saopšteno je da Ministarstvo zdravlja direktno reguliše cijene ljekova za koje je platilac Fond za zdravstveno osiguranje i navode da su uvijek poštovali odluke nadležnih organa u tom smislu.
– Glosarij ne može imati neprimjereno visoke cijene ljekova. Naime, sa jedne strane za dio našeg prometa gdje je platilac Fond zdravstva maksimalna cijena se utvrđuje od strane države kroz dogovor sa proizvođačima ljekova, a ne sa veleprodajama. Sa druge strane, za ljekove koji se nalaze u slobodnom prometu, a za koje je Ministarstvo zdravlja i Fond zdravstva utvrdilo da nijesu neophodni za liječenje osiguranika, proizvođači utvrđuju samostalno svoju prodajnu cijenu – objasnila je izvršna direktorica Glosarija Mirjana Mijušković.
Proizvođači, ističe ona, dodatno nadziru njihovo poslovanje i promet, a kako bi obezbijedili maksimalno efikasno poslovanje svoje kompanije.
– U situaciji da zaista postoji neprimjereno visoka cijena, a koju bismo hipotetički mi utvrdili, proizvođač bi vjerovatno zahtijevao ka nama utvrđivanje maksimalne cijene u daljem prometu ka našim kupcima. Ovo, iz razloga jer bi se takva neprimjerena cijena odrazila negativno na tražnju za tim lijekom. Mi dosad nijesmo imali takve primjedbe dobavljača/proizvođača, pa stoga vjerujemo i da nemamo neprimjereno visoke cijene – kaže Mijuškovićeva. D.B.




Po diktatu tržišta
Prednost zemalja u regionu u odnosu na Crnu Goru u pogledu cijena ljekova je i veličina tržišta, koje je u odnosu na Crnu Goru znatno veće, kao i prisutnost više lokalnih proizvođača na tržištu koji su konkurentni sa cijenama ljekova, navode iz Agencije za ljekove i medicinska sredstav Crne Gore (CALIMS).
- Osim toga, za određivanje cijena u nekim zemljama regiona postoje i dodatni mehanizmi za smanjenje cijena ljekova kao što su tenderi, referentne cijene koje određuju fondovi za zdravstveno osiguranje, zatim pregovori o snižavanju cijena koje imaju sa proizvođačima itd. Ipak, analize koje je Agencija radila u prethodnom periodu, ukazuju da su cijene ljekova u Crnoj Gori u najvećoj mjeri kompatibilne sa državama regiona koje koristimo kao referentne (u prvom redu Srbijom i Hrvatskom) - navode iz crnogorske Agencije za ljekove.


Rast potrošnje
Potrošnja ljekova po glavi stanovnika u 2017. godini iznosila je 124 eura, a u Crnoj Gori se najčešće koriste terapije za kardiovaskularna oboljenja i bolesti krvi, pokazao je registar koji je sprovela Agencija za ljekove i medicinska sredstav Crne Gore.
- Potrošnja ljekova u Crnoj Gori ima trend rasta u proteklih pet godina, a 2013. godine je iznosila 94, 90 eura. Ukupna potrošnja ljekova na godišnjem nivou tokom 2017. godine iznosi 77 miliona eura. Na drugom mjestu najkorišćenijih ljekova u Crnoj Gori nalazi se acetisalicilna kiselina, zatim slijede hidroksokobalamin, ramipril, diklofenak, amlodipin, fosinopril, metformin i lizinopril - navode iz CALIMS-a.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"