Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Kolarević postao vlasnik kompleksa vrijednog 20 miliona * Bolnici u Dobroti fali 600.000 eura * Organizovaću proteste ispred CBCG * „Glinicu” prodaje kao staro gvožđe * Amerika silom nameće svoju volju * Sukob nastavljaju i sa mrtvim Oliverom * Poništili tendere vrijedne 4,2 miliona
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 17-01-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Danilo Jelovac, predsjednik Studentskog parlamenta :
– Na fakultetima fali profesora, a praksa postoji samo na papiru.

Vic Dana :)

Sreli se Mujo i Haso posle 50 godina, i sad kao penzioneri, izljube se i odu kod Muje na kafu. Sjede oni na terasi, Mujo kaže ženi:
– Ljubavi, ‘ajde nam skuvaj kaficu!
Ona donese. Posle pola sata, Mujo opet kaže ženi:
– Srećo, ‘ajde nam donesi rakijicu!
Ona donese. Malo kasnije će opet Mujo:
– Pile, ‘ajde nam nasijeci malo suvog mesa!
Ona isjecka i donese. Haso sve to gleda, i u čudu, kaže Muji:
– Svaka ti čast, jarane moj, divim ti se, i posle toliko godina braka, ti svoju ženu još uvijek oslovljavaš sa ljubavi, srećo, pile… stvarno divno!
A Mujo će:
– Aaaaa, jarane, ma nije to ljubav, nego već 5 godina ne mogu da se sjetim kako se ona zove!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Porodica - datum: 2019-01-13 DOKTOR MEDICINE MARIJA KOZOMARA ZA „DAN” SAVJETUJE KAKO DA PREVENIRATE, A KAKO DA PREPOZNATE I LIJEČITE AKUTNI I HRONIČNI SINUSITIS
Kijavica sa sto lica
Dan - novi portal
Tokom hladnih mjeseci u godini, kada temperatura vazduha varira od blagog plusa do većeg minusa, svaka treća osoba žali se na probleme sa disanjem. Najčešći simptom je kijavica ili zapušen nos, praćen kašljanjem, glavoboljom i osjećajem pritiska na licu, što ukazuje na virusnu ili bakterijsku infekciju.
O uzrocima pojave sinusitisa, dijagnostici, načinima liječenja i prevenciji za „Dan” govori doktor medicine Marija Kozomara.
- Sinusitis se najčešće javlja kao posljedica virusne infekcije gornjeg respiratornog trakta – kaže dr Kozomara za „Dan”. – Manifestuje se zapaljenjem i otokom sluzokože sinusa, odnosno paranazalnih šupljina koje se nalaze iza obraza i iza čela. U malom broju slučajeva sinusitis može da bude izazvan bakterijskom infekcijom. Simptomi koji prate sinusitis su pojava sekreta iz nosa, zapušen nos, glavobolja, osjetljivost i bol u predjelu obraza, očiju i čela, temperatura, zadah iz usta i redukovano čulo mirisa. Boja sekreta ukazuje da li je riječ o virusnoj ili bakterijskoj infekciji; virusna infekcija praćena je žutim sekretom, a virusna sadržajem zelenkaste boje. Djeca koja imaju sinusitis dišu na usta, pričaju „kroz nos”, često su uznemirena i imaju oslabljen apetit. Ovi simptomi se najčešće povlače za sedam do deset dana, ali ukoliko simptomi potraju duže od dva mjeseca onda je riječ o hroničnom sinusitisu.
Šta uzrokuje hronični sinusitis?
- Moderna medicina još nije u potpunosti uspjela da otkrije šta izaziva hronični sinusitis, ali se vjeruje da je on povezan sa alergijama i astmom, oslabljenim imunim sistemom, devijacijom nosnog septuma, konzumiranjem cigareta i prisustvom nazalnih polipa, odnosno izraštajima na nazalnoj sluznici. Simptomi su slični kao kod akutne upale sinusa, ali su praćeni izraženijim umorom i iscrpljenošću. Takođe, kod hroničnog sinusitisa postoji veći rizik od sekundarnih infekcija i pojave komplikacija.
Postoji li razlika u dijagnostici i liječenju akutnog i hroničnog zapaljenja sluzokože sinusa?
- U oba slučaja neophodno je da pacijent ode na pregled kod ljekara opšte prakse, a ukoliko su simptomi prisutni duže od deset dana važno je otići na pregled kod ORL specijaliste. Dijagnostika hroničnog sinusitisa podrazumijeva još i analizu krvne slike i uzimanje briseva iz sinusa, dok alergijska obrada i testiranje mogu da pomognu u otkrivanju alergijske prirode bolesti. Liječenje akutnog sinusitisa zavisi od izazivača bolesti. Ukoliko je riječ o virusnoj infekciji, ona će proći bez upotrebe medikamenata za sedam do deset dana, uz odmaranje i uzimanje većih količina tečnosti. Za ublažavanje simptoma preporučuju se upotreba sprejeva za nos ili fiziološkog rastvora koji će olakšati oticanje sekreta, inhaliranje, kao i ljekovi protiv upale i bolova. Ako se, pak, radi o bakterijskoj infekciji, liječenje antibiotikom može da skrati trajanje akutnog sinusitisa i da ujedno ublaži težinu simptoma. Kod hroničnog sinusitisa preporučuje se ispiranje sinusa fiziološkim rastvorom nekoliko puta dnevno, kao i aplikovanje kortikosteroidnih sprejeva u nos, a ako je pridružena i bakterijska infekcija ljekar će dati antibiotsku terapiju u trajanju do 14 dana.
Kada se preporučuje operacija sinusa?
- Hronične tegobe sa sinusima najčešće se rješavaju hirurškim putem. Do prije nekoliko godina pacijenti su bili upućivani na klasičnu operaciju, ali je ona imala niz nedostataka i nije garantovala da se pacijent neće ponovo vratiti na operacioni sto. Posljednjih godina zlatni standard je endoskopska operacija koja se sprovodi u opštoj anesteziji i daje odlične rezultate. Pomoću endoskopa sa malom kamerom na vrhu cijevi hirurg ulazi kroz nosne šupljine, odstranjuje upaljenu zadebljalu sluznicu i uklanja nazalne polipe ukoliko oni postoje, čime se stvara mogućnost da se sinusi prirodno ventiliraju i prazne. Postoperativni tok kod ovog zahvata je kratak, i za razliku od klasične operacije na licu nema podliva, otoka i modrica.
Koje su mjere prevencije da do upale sinusa ne dođe?
- Jak imunitet je garancija dobrog zdravlja. Iako je akutni sinusitis često teško izbjeći, mjere prevencije uključuju redovno provjetravanje prostorija, izbjegavanje izloženosti prašini i industrijskim gasovima, kao i primjenjivanje principa zdrave ishrane sa dosta vitamina iz voća i povrća. Ukoliko se akutni sinusitis ipak javi, trebalo bi ga odmah tretirati fiziološkim rastvorom, inhaliranjem i uzimanjem većih količina tečnosti. Takođe, trebalo bi obratiti pažnju na zdravlje zuba, jer proces na korijenu zuba takođe može da inicira upalu sinusa.
Snežana Moldovan

Pravilno čišćenje nosa
- Da bi upotreba kapi za nos i fiziološkog rastvora bila djelotvorna, važno je da navedene tečnosti pacijent pravilno aplikuje – ističe dr Kozomara. – Trebalo bi leći na leđa, jako zabaciti glavu unazad, nagnuti se na desnu stranu, nakapati kapi ili fiziološki rastvor u desnu nozdrvu i ostati u tom položaju jedan minut. Potom bi navedeni postupak trebalo sprovesti i u lijevoj nozdrvi. Od velike je važnosti da pacijent ne ustaje odmah pošto aplikuje kapi ili fiziološki rastvor, kako bi unijeta tečnost mogla da dopre do što veće površine nosnih šupljina.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"