Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Podmetnut pištolj iz kojeg je ubijen Migi Kruščić * Umjesto odbornika, zahtjev za smjenu podnio DPS * Svađaju se, ali ništa ozbiljno * Ljekar može da odbije liječenje zbog uvrede * Tehničkom vladom do povjerenja * Bregzit bez sporazuma, Britanija u raspadu * Rekonstrukcija hrvatske vlade do kraja jula
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 11-07-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Goran Đurović, direktor Medija centra:
- RTCG nije dobar Roćenu kada ne izvještava u njegovom i interesu DPS-a.

Vic Dana :)

Dobio Mujo dva sina blizanca. Obojici im da ime Huso.
- Što si im, bolan Mujo, obojici dao isto ime? - pita ga Haso.
- Evo zašto: dođem ja kući i viknem: ‘Huso! Donesi babi pivo.’ A kad tamo - dva piva!

Pita Mujo:
- Fato, ‘oćeš andol?
Šta će mi andol kad me ne boli glava?
- E, to sam htio da čujem!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Povodi - datum: 2019-07-09 ZDRAVSTVENE USTANOVE KAO BILBORDI ZA OGLAŠAVANJE MEDIKAMENATA I KAŠICA ZA ODOJČAD
Reklama u Domu zdravlja u Bloku pet Nezakonito reklamiraju ljekove i hranu za bebe Zakonom je zabranjeno reklamiranje ljekova opštoj javnosti koji se izdaju na recept, dok se ljekovi koji se izdaju bez recepta mogu reklamirati u medijima, kao i na drugi način, odnosno mogu se davati informacije o ovim ljekovima u skladu sa odobrenim sažetkom karakteristika lijeka koji je sastavni dio dozvole za lijek, ističu iz Ministartsva zdravlja
Dan - novi portal
Većina zdravstvenih ustanova, počev od domova zdravlja, u čekaonicama i holovima reklamira proizvode za dojenje beba, kašice, razne terapije protiv bolova, kao i aparate za mjerenje pritiska i šećera u krvi, iako je to zakonom zabranjeno. Ekipa „Dana“ je zabilježila da se u domovima zdravlja i bolnicama u Podgrorici i drugim gradovima nalaze posteri na kojima se reklamiraju različiti medicinski proizvodi, što može dovesti u sumnju da se favorizuju određeni proizvođači medikamenata i hrane. Iz Ministarstva zdravlja su za „Dan“ odgovorili da u zdravstvenim ustanovama nije dozvoljeno reklamiranje proizvoda za dojenje i kašica za bebe. Prema riječima roditelja, nerijetko im pedijatri i ljekari nude samo određene terapije i zamjensku ishranu za djecu, predstavljajući flajere i uputsva, što je takođe favorizovanje određenih proizvođača.

– Ako ima takvih slučajeva u praksi, onda treba da budu predmet Uprave za inspekcijske poslove. Budući da je primjena kodeksa obavezujuća za sve zdravstvene radnike i ustanove u Crnoj Gori, zdravstvene ustanove ne mogu prihvatiti donirane zalihe zamjenskih mlijeka od proizvođača i distributera, već isključivo mogu izvršiti nabavku po veleprodajnim cijenama u skladu sa principima Bejbi frendli inicijative i Bejbi frendli inicijative zajednice putem javnih nabavki. Na ovaj način onemogućeno je zdravstvenim ustanovama da putem donacije, odnosno prihvatanjem donacije zamjenskih mlijeka favorizuju određenog proizvođača ili distributera, već nabavku ove vrste proizvoda mogu vršiti isključivo putem javne nabavke. Podsjećamo da su zdravstvene ustanove u državnom vlasništvu obveznici primjene Zakona o javnim nabavkama. Shodno tome, zdravstvena ustanova kao naručilac dužna je da postupak javne nabavke učini transparentnim u svim njegovim fazama i da obezbijedi da svi ponuđači u svim fazama postupka javne nabavke imaju ravnopravan tretman. Zakonom je zabranjeno reklamiranje ljekova opštoj javnosti koji se izdaju na recept, dok se ljekovi koji se izdaju bez recepta mogu se reklamirati u medijima, kao i na drugi način, odnosno mogu se davati informacije o ovim ljekovima u skladu sa odobrenim sažetkom karakteristika lijeka koji je sastavni dio dozvole za lijek – ističu iz Ministarstva zdravlja.

Iz Uprave za inspekcijske poslove za „Dan“ su kazali da je Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove nadležna za kontrolu oglašavanja proizvoda i medikamenata u zdravstvenim ustanovama.

Iz Ministarstva navode da su zdravstvene ustanove u obavezi da preduzmu potrebne mjere kojima se obezbjeđuje konkurencija među ponuđačima.

– Zdravstvena ustanova, kao naručilac, ne smije da ograniči ili spriječi konkurenciju među ponuđačima, a posebno ne može da onemogući bilo kojeg ponuđača da učestvuje u postupku javne nabavke neopravdanom primjenom pregovaračkog postupka ili korišćenjem diskriminatorskih uslova i kriterijuma ili mjera koje favorizuju pojedine ponuđače. Kada su u pitanju ljekovi, Ministarstvo zdravlja je donijelo Uputstvo o načinu evidentiranja donacije i sponzorstva za ljekove i medicinska sredstva u zdravstvenim ustanovama, a koje propisuje da predmet donacije mogu biti samo ljekovi koji se propisuju i izdaju na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja, odnosno koji se nalaze na listi ljekova, uz prethodno pribavljenu saglasnost Ministarstva zdravlja. Donošenjem uputstva onemogućeno je da se pacijentima za vrijeme bolničkog liječenja u terapiju uvodi lijek koji je dobijen putem donacije, a ne nalazi se na listi ljekova, što bi imalo za posledicu da pacijenti po izlasku iz bolnice lijek kupuju kao nastavak terapije. Na ovaj način smo onemogućili favorizovanje određenog proizvođača lijeka i uputili ljekare da koriste isključivo terapiju sa liste koja će kao nastavak terapije biti dostupna pacijentu na recept – objašnjavaju iz ministarstva.

Iz Doma zdravlja Podgorice i KCCG nijesu odgovarali na pozive i pitanja u vezi sa reklamiranjem proizvoda.

D.B.




Djeca da se doje šest mjeseci zbog stvaranja imuniteta
Preporuka Ministarstva zdravlja je da majke treba što više da doje bebe, bar prvih šest mjeseci bez ikakve prihrane, naročito u prvim satima života.

– Ministarstvo zdravlja je 2014. godine uradilo Vodič za dojenje, koji sadrži preporuke Svjetske zdravstvene organizacije, a preporučuje isključivo dojenje do šest mjeseci, bez dodavanja bilo koje druge tečnosti, i produženo dojenje do dvije godine i duže, uz odgovarajuću dohranu. Sastav majčinog mlijeka je takav da odgovara novorođenčetu još dok su mnogi njegovi sistemi (digestivni, nervni, urinarni, krvni i imuni) funkcionalno nezreli. Mnogi sastojci koje majčino mlijeko sadrži su u obliku koji se lako apsorbuje, što nije slučaj sa kravljim mlijekom, od koga se izrađuju i adaptirane formule. Majčino mlijeko sadrži faktore koji nisu prisutni u formulama, kao što su imunoglobulini, koji imaju važnu ulogu za odbranu bebinog organizma. Dojenje donosi ekonomske prednosti i porodici i društvu, jer ne iziskuje materijalna izdavanja, a troškovi liječenja dojene djece mnogo manje opterećuju zdravstveni sistem – poručuju iz ministarstva.



”Zdravstvenim ustanovama je onemogućeno da putem donacije, odnosno prihvatanjem donacije zamjenskih mlijeka favorizuju određenog proizvođača ili distributera, već nabavku te vrste proizvoda mogu vršiti isključivo putem javne nabavke

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"