Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Pozvali se na Mila i tražili reket od pola miliona * I Makron se poklonio Novaku * Ministrovoj ženi specijalni dodatak od 46.000 eura * Službeniku spuškog zatvora zapaljen automobil * Tehnička vlada je dobro rješenje samo za DPS * Ministri blokirali 335,9 miliona eura * Zbog ograđivanja plaže pokrenuli peticiju
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 16-07-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Amfilohije, mitropolit crnogorsko-primorski:
Kad su bezbožnici crkve stvarali, recite vi meni, i kako je moguće stvarati ih na ateizmu i na bratoubilaštvu.

Vic Dana :)

Mali Mujica dograbio novine i bacio se na rješavanje ukrštenice, pa nakon nekog vremena upita Muju:
- Babo, de pomoz’ malo, ostala m’ još samo jedna riječ...
Mujo odmahne glavom:
- Jok, bolan, za zadnju riječ pitaj mater, ona je za to zadužena u ovoj kući!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2019-07-11
Zapadni Balkan čeka u redu Ako članstvo u EU srednjoročno nije izvodljivo, ono što jeste su brojni mali koraci usmjereni ka normalizaciji međususjedskih odnosa, naravno povezani sa jasnim zahtjevima vladavine prava
Dan - novi portal
-Autor: Adelhaid Fajlke

U trenutnoj političkoj situaciji u Evropi, proširenje EU na Zapadni Balkan nije moguće. To je jednostavna i jasna istina: Evropska unija se suočava sa mnogim izazovima, nije jedinstvena po mnogim pitanjima, pa ni kada se radi o Zapadnom Balkanu. Signali koji iz evropskih prestonica stižu u pravcu Sarajeva pa sve do Tirane, kontradiktorni su i pokazuju tu dilemu: nekada data obećanja se ne ispunjavaju jer novi politički igrači smatraju da su ta obećanja stara i da nisu obavezujuća. Sve se stalno odlaže.

Vrijeme je za novu strategiju EU za Zapadni Balkan, strategiju koja može da prođe u EU i koja ljudima daje konkretnu perspektivu. Takozvani „Berlinski proces” (u čijem okviru je održan Samit za Zapadni Balkan u Poznanju) je ključ za ovaj put.



NENAGRAĐENI NAPORI



Dramaturgija poslednjih godina i mjeseci: EU obećava Sjevernoj Makedoniji i Albaniji otvaranje pregovora o pristupanju EU. Zemlje ulažu mnogo napora kako bi ispunile uslove. Sjeverna Makedonija odustaje od svog imena i postiže istorijsko pomirenje s Grčkom, a Albanija je takođe pokrenula bolan proces koji je zahtijevala EU - provjeru svih sudija i državnih tužilaca. Ima puno pohvala sa svih strana. Međutim, članice EU ne poštuju svoja obećanja iz 2018. i ponovo odgađaju početak pregovora o pristupanju.

Naravno, za to postoji mnogo dobrih razloga, pogotovo sadašnja državna i ustavna kriza u Albaniji ponovo dovodi u pitanje do sada postignuti napredak. Međutim, i pored toga, EU je mogla da održi obećanje i počne s pregovorima.

To bi bio samo početni signal u jednom dugotrajnom procesu, koji će se sigurno razvući na više godina! Ali obećanje iz Soluna (2003.) o uvođenju šest država Zapadnog Balkana u EU odavno ne predstavlja mišljenje većine u EU. Ko zaista želi proširenje u EU? Francuski predsjednik Emanuel Makron je jasno rekao: prvo reforme unutar EU, a potom proširenje.



NIKO NE RAZMIŠLjA O PROŠIRENjU



Ipak, Crna Gora i Srbija pregovaraju već nekoliko godina, mada je proces usporen. Kosovo i BIH: još se ne može ni razmišljati o početku pregovora.

Kosovo je jedina zemlja u Evropi bez slobode putovanja, a obećana liberalizacija viznog režima se uvijek iznova odlaže. Veliko je pitanje da li će šef diplomatije EU, Španac Žozep Borel, čija zemlja nije priznala nezavisnost Kosova, ići u pravcu olakšica za Kosovo. To što su baš ta dva EU-protektorata najmanje zrela za EU - možda najjasnije pokazuje nedostatak koherentnosti evropske politike prema Zapadnom Balkanu.

Ta dilema je na samitu Zapadnog Balkana u Poznanju ponovo izašla na vidjelo. Poljski predsjednik Duda je otvoreno pokazao razočaranje neodlučnošću njegovih evropskih partnera da zemljama na Zapadnom Balkanu ponude više, Merkel je smirivala strasti - a Makron se čak nije ni pojavio.



MALI KORACI UMJESTO VELIKOG SKOKA



Postoje brojni konkretni pomaci u regionalnoj saradnji, od infrastrukturnih projekata do regionalne saradnje mladih RYCO, projekti i mjere, na koje učesnici u takozvanom Berlinskom procesu s pravom mogu biti ponosni i koji ljudima u regionu donose stvarna poboljšanja.

To bi trebalo više isticati i prioretizovati. Treba još više ojačati ekonomske olakšice i saradnju. Ako razmjena između zemalja Zapadnog Balkana i EU postoji na više nivoa, onda nevolje vezane za pristupanje EU više neće biti najvažnije.

Uzajamno priznavanje diploma, koje je dogovoreno u Poznanju, pravi je i konkretan napredak za hiljade mladih akademskih građana! Budimo iskreni: ako članstvo u EU srednjoročno nije izvodljivo, ono što jeste su brojni mali koraci usmjereni ka normalizaciji međususjedskih odnosa, naravno povezani sa jasnim zahtjevima vladavine prava. To je ono što je ljudima istinski potrebno i što cijene.

U trenutnoj krizi EU, Berlinski proces koji je 2014. pokrenula Angela Merkel, vjerovatno je najrealniji instrument politike konkretnog približavanja zemalja Zapadnog Balkana Evropskoj uniji.

www.dw.com




Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"