Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Lisice klapnule u Beogradu * Vlada častila pet funkcionera 332.000 eura * Kad Ana posreduje, za Vesnu je sve čisto * Osumnjičeni da su švercovali 18 kila kokaina * Zamrznuli rad, a dolaze na sjednicu Administrativnog odbora * Rade bez ugovora, ako se na poslu povrijede dobiju otkaz * Cijena knjige od euro do „koliko ko da”
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 22-08-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Iljir Meta, predsjednik Albanije:
– Albanci u Crnoj Gori su ključni faktor ka Evropi.

Vic Dana :)

Upoznaje se plavuša sa nekim likom i on joj se pohvali: - Ja sam plastični hirurg! A plavuša će na to: - Jao, a izgledate kao pravi!

Plavuša krenula na tržnicu po krastavce. Priđe ona štandu pa gleda, gleda, ali nikako da se odluči. Prodavač je upita:
- Zašto ne probate, tako ćete najbolje vidjeti koja vam se sorta najviše sviđa?
Plavuša se zamisli pa klimne:
- Pa da, probaću. A gdje vam je kabina?







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Povodi - datum: 2019-07-25 SINDIKAT DOKTORA UPOZORAVA NA ZABRINJAVAJUĆE PODATKE O RAZLIKAMA U ZARADAMA U ZDRAVSTVU
Direktor Instituta Boban Mugoša prima najveću platu Direktorima plate do 3.400 eura, ljekarima i šest puta manje Prema podacima Sindikata doktora medicine, najveću platu prima direktor Instituta za javno zdravlje Boban Mugoša 3.400 eura, direktor Doma zdravlja Rožaje Hajran Kalač 2.400, dok direktorica Bolnice za plućne bolesti Brezovik Gordana Reljić zarađuje mjesečno i do 1.200 eura
Dan - novi portal
Prosječna zarada direktora u javnim zdravstvenim ustanovama u 2018. godini iznosila je 1.685 eura, dok jedan broj direktora na osnovu rada kao ljekari, hirurzi i epidemiolozi primaju i po 3.000 eura mjesečno, što je tri puta više u odnosu na primanja doktora medicine, dva puta u odnosu na specijaliste, ističu iz Sindikata doktora medicine. Iz Sindikata doktora medicine „Danu“ su saopštili da su podatke dobili od Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) i da prikupljaju podatke o zaradama svih direktora zdravstvenih ustanova u Crnoj Gori, koji će biti objavljeni. Prema podacima Sindikata doktora medicine, najveću platu prima direktor Instituta za javno zdravlje Boban Mugoša 3.400 eura, direktor Doma zdravlja Rožaje Hajran Kalač 2.400, dok direktorica Bolnice za plućne bolesti Brezovik Gordana Reljić zarađuje mjesečno 1.200 eura.

– Doktori medicine zarađuje u prosjeku 550 eura, specijalisti od 650 do 700 eura, a supspecijalisti oko 850. Imamo podatak da znatno više zarađuju direktori bolnica i domova zdravlja, što treba sve da nas zabrine u zdravstvenom sistemu, jer su ljekari nosioci posla. Po raznim osnovama direktori su prošle godine primali tokom pojedinih mjeseci od 3.000 do 5.000 eura. Svi podaci su iz njihovih kartona koje su prijavili. Ukupno, plate direktora se kreću od 1.200 do 3.000 eura. Primijetili smo velike razlike u zaradama direktora zdravstvenih ustanova – ističu iz Sindikata doktora medicine.

Iz Sinikata doktora navode da Ministarstvo zdravlja ne brine što svakog mjeseca zdravsteni sistem napuštaju ljekari i odlaze u zemlje Evropske unije upravo zbog niskih zarada, dok direktori imaju mogućnost da zarađuju velike svote novca.

– Prema našim podacima, javne ustanove je u proteklih pet godina napustilo preko 130 ljekara specijalista zbog loših uslova i niskih plata. Samo u proteklih nekoliko sedmica zdravstveni sistem su napustila četiri ljekara. Klinički centar sistem napustio je dr Srđa Ilić, specijalista radiologije. Novi radni odnos zasnovao je u Belgiji. Crnogorski zdravstveni sistem napustila je dr Radica Tomović Vujović, specijalista anesteziologije iz Opšte bolnice „Danilo Prvi“ sa Cetinje. Dr Tomović Vujovićeva je novi radni odnos zasnovala u Sloveniji. Crnogorski zdravstveni sistem napustila je i specijalista psihijatrije Zorka Ilić, iz Doma zdravlja Nikšić. Novi radni odnos zasnovala je u Sloveniji. Crnogorski zdravstveni sistem napustio je dr Spasoje Vujanović, specijalista psihijatrije, iz Doma zdravlja Nikšić. Novi radni odnos zasnovao je u Sloveniji. Podaci SDM-a pokazuju da je od 2014. godine 55 doktora otišlo u privatni sektor. Kada je riječ o zemljama inostranstva, ljekari se najčešće odlučuju za Njemačku, u kojoj je posao našlo dvadeset doktora u poslednjih pet godina. U Sloveniji se zaposlilo pet ljekara, šestoro u Švajcarskoj, Srbiji 11. Kolege uglavnom kažu da je razlog odlaska loš socioekonomski status ljekara, ali isto toliko važni razlozi su neuređenost sistema u kome rade, nedostatak protokola, smjernica, normativa, izostanak sistemskih rješenja u pogledu nedostatka kadra. Odgovorili su i da su zarade ljekara u privatnom sektoru značajno veće.

Uporedite samo satnicu ljekara koji radi u javnoj zdravstvenoj ustanovi, a koja iznosi od 2,5 do pet eura, dok je najniža cijena pregleda u privatnoj 30 eura – upozoravaju iz Sindikata doktora.

Iz Ministarstva zdravlja nedavno je saopšteno da je crnogorski zdravstveni sistem u poslednjih pet godina dodijelio oko 500 specijalizacija, te da je Vlada u saradnji sa stambenom zadrugom Zdravstvo omogućila kupovinu stanova pod povoljnim uslovima za oko 200 zdravstvenih radnika.

– Migracija radne snage prisutna je svuda u Evropi, a posebno u zemljama u najbližem okruženju, navode iz Ministarstva zdravlja.

D.B.




Doktori prosječno primali po 1.000 eura u prvih šest mjeseci ove godine
Ministar zdravlja Kenan Hrapović kazao je u Skupštini prošle sedmice da su ljekari prosječno u prošlih šest mjesci ove godine primali 1.000 eura, ali je istakao da zbog fiskalne konsolidacije ne mogu očekivati uvećanje zarada u narednom periodu.

– Za plate ljekara iz budžeta izdavajamo 100.000.000 eura godišnje, unaprijeđeni su ulovi za rad u bolnicama, omogućeno je doktorima da riješe stambeno pitanje i njihov stanard se unaprijedio. U kupovinu savremene opreme i renoviranje bolnica uložena su značajna sredstva, tako da preduzimamo mnogo da se unaprijede uslovi za rad i liječenja ljekara – navodi Hrapović.

On je ocijenio da sindikati traže povećanje plata preko granskog kolektivnog ugovora, preko uvećanja koeficijenata, umjesto preko Zakon o zaradama u javnom sektoru.



”Doktori medicine zarađuje u prosjeku 550 eura, specijalisti od 650 do 700 eura, a supspecijalisti oko 850, navode iz Sindikata doktora medicine

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"