Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Ivičin sin je tražio da sve ide preko njega, ali mu pare nijesam davao * Ne slažem se da se Vučiću dodijeli orden * "Nije šmrkao, nego vježbao" * Zbrinula djecu ali krijući * Na Jug uz podršku sa tribina * Prihvatiće tehničku vladu kao što su i Briselski plan * Traže smjenu poslovođe zbog sumnje da je krao ugalj
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 08-10-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
MIODRAG VUKOVIĆ, POSLANIK DPS-a:
Milo Đukanović ima alternativu u DPS-u, ali u ovom trenutku ta alternativa nije potrebna.

Vic Dana :)

Šta je tuberkuloza?
Dva medvjeda kuliraju.

Šta radi Piroćanac kad ga steže kragna od košulje?
Vadi krajnike.
Poštar bakici donio pismo:
- Bakice, evo stiglo pismo iz Amerike, avionom!
Bakica:
- Ne laži, vidjela sam te ja, došao si na motoru!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-10-06 UDES PJESNIKA: BRANKO BANJO ŠARANOVIĆ (6)
MILICA KRALj Vijario se po Crnoj Gori Danas smrt stoji preda mnom kao miris lotosova cveća,/ kao kad počivaš na obali pijanstva. /Danas smrt stoji preda mnom /kao povratak/ posle dugih godina izgnanstva
Dan - novi portal
-PIŠE: MILICA KRALj

U čitulji objavljenoj jula 1961. u ondašnjoj „Pobjedi”, povodom smrti Branka Banja Šaranovića, pisalo je:

„Petog jula tragično je završen jedan život. Koliko je tiho i neprimjetno prolazio kroz dane i vrijeme, toliko je bio osoben i drag za sve one koji su se s njim bilo kada sreli. Lijepa nenapisna i nedovršena knjiga života ostala je otvorena.”

Branko Banjo Šaranović rođen je 1922. godine u selu Potkraj pored Danilovgrada. Osnovnu školu i nižu gimnaziju završio je u Danilovgradu, a višu gimnaziju u Podgorici. Filozofski fakultet završio je u Beogradu i radio je kao profesor književnosti na Cetinju, Ivangradu i Andrijevici. Nekoliko generacija učenika u tim školama biće mu zahvalne za ono što je učinio za njih uvodeći ih u svijet literature. Njegovi učenici bili su i književnici Dragiša Madžgalj i Danilo Kiš, za koje je prorekao da će postati poznati pjesnici, ali da će se za Kiša dalje čuti.

Izdavala su ga izdajnička cetinjsko-ljetnja popodneva, kad bi poslije bujne kiše iznenada sinulo sunce, a on pod kišobranom sam – samcijat dugom Njegoševom ulicom! A ko i da se pridruži „Gromovniku!” jednom sam vidio s njim Lalića, drugi put Janka Đonovića i nešto mlađanijeg Radonju Vešovića. Pokatkad bi ga privukla neobična figura Marka Đonovića i nešto divljih stihova u njoj. Kad bi se na ondašnjem jugoslovenskom prostoru pojavila kakva značajna knjiga, niko o njoj ne bi smio pisnuti prije njega, jer bi uvijek pogriješio.

U prstima je nosio sjaj Milunovićevog žutog kolorita i ljubotinjsku noć duvanskog zifta Petra Lubarde.(...) Danas, čini mi se, svaka jesen miriše na Banjova polimska i potarska drumovanja, kad se pregonio s mjesecom i šljiv-bratijom „s kraja na kraj sela i nebesa.”

O njegovim kvalitetima mnogo se govorilo. Svi su očekivali da će on moći i htjeti da napravi ozbiljna djela na području literature. Savremenici i prijatelji su ga smatrali klasikom usmene književnosti jer je nakon njega ostala samo usmeno kazana riječ.

Banjov prijatelj i jedan od najpouzdanijih svjedoka o životu ovog pjesnika i prozaiste bez književnog djela, književnik Božo Bulatović navodi:

„U Beogradu, u Prištini, u Sarajevu, u Nišu, u Novom Sadu, u svim krajevima Crne Gore – među piscima, pjesnicima, studentima i čobanima, radnicima, akademicima, guslarima, pijancima, političarima – danas se često kao i ranije, pominje ime čudnog i čudesnog čovjeka. On je bio i ostao neodgonetka i zagonetka, vodič i zbunitelj, pisac i kritičar, stvaralac i boem. Sve je bio sem građanin, sve je volio sem štrik, peglu, bezbojnost, kukavičluk, farisejstvo.

Uticao je na savremenu književnost i više nego eminentni teoretičari i kritičari, ostavio je trag pjesnika i prozaiste više nego neki koji su izdali sabrana djela...” U Šaranovićevoj knjizi „Teme- književna zaostavština” koju je posthumno 1967. objavila njegova porodica, u jednom notesu zapisao je:

„Najlepše se mre na konopcu, a i obješenik je lijep, sačuva čelo i lice da ga mogu cjelivati pokajnice.”

Za sobom je ostavio preko 20 hiljada zapisa, ogromno jezičko blago, sa hiljadama zapisa, aforizama, sintagmi iz „glave naroda”, riječima kakvih nema u standardnim rečnicima. Dio tog blaga objavio je književnik Božo Bulatović u knjizi „Tihi gromoglasnik” 1996. godine.

Mnogi njegovi učenici i prijatelji znali su stihove koje je u pijanstvu govorio: „Prođe ljeto, prođe zima,/ mene ništa ne zanima./ Sve što me je zanimalo/ sve je bilo i pasalo/”.

Dok je službovao na Cetinju, postoji priča, da se zaljubio u jednu devojku, učenicu gimnazije:

„Ne daju njeni! Imaju pravo. Sa njihovog i svačijeg pendžera vidi se jedno te isto: Banjo pije, Banjo ide pocijepan, nije to zet ni za jednu kuću.”

Nakon svih lutanja po Srbiji i Crnoj Gori, Banjo se u rano ljeto 1961. vratio u selo Potkraj u očevu rodnu kuću. Bez posla, nepotreban.

Lutanje je završeno.

U notesu je ostalo zabilježeno: „Vijario se po Crnoj Gori”.

Petog jula 1961. godine u pet časova u ranu zoru, Banjo je pogledao očevu kuću i ustanovio da odraslih u kući nema i da djeca još spavaju. Možda se za tren pokolebao – pošto je isjekao lijevu šaku, a onda shvatio da na taj način smrt dolazi sporo, isuviše sporo.

Iznad kućnog ognjišta, sredinom veriga, zavezao je omču.

„Samoubistvo je sveti čin”, rekao je povodom samoubistva Jesenjina i Majkovskog.


(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"