Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Svjedoku šverca Vlada platila 850.000 za ćutanje * Za učešće na izborima potrebno 1.600 potpisa * Zbog vlasnika Porto Montenegra, studiju mijenjali dva puta * TUŽILAŠTVO HODA PO IVICI * Svijet ponovo pred velikom prijetnjom zbog Erdogana * Dubrovčani ponovo bolji * Blokada pregovora krivica DPS-a
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 09-10-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Vesna Medenica, predsjednica Vrhovnog suda:
– Djecu ne mogu da ubijedim zašto sam prodala zemlju u Kolašinu i po tako niskoj cijeni. Ni pet eura po kvadratu. U tome je moj problem, ne znam u čemu je vaš.

Vic Dana :)

Haso sretne malog Mujicu i odmah ga upita:
- Muj'ce, bolan, kako ti je ćaća?
Mujica tiho odgovori:
- Pao je u bunar prije tri dana...
Haso zabrinuto nastavi:
- Pa dobro, kako je sad?
Mujica slegne ramenima:
- A dobro, danas se prest'o derat'...


Otišla plavuša u poštu da pita zašto na njenom kompjuteru ne radi internet. - Koji vam je pasvord? - upita je službenik. - Šest zvjezdica - odgovori mu plavuša.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija - datum: 2019-10-07 SAVJET ZA RAZVOJNE PROJEKTE OZNAČIO KAO POVJERLJIV IZVJEŠTAJ O ŠTETI OD PROPALE PRIVATIZACIJE HOTELA "JEZERA" I "PLANINKA"
Dejan Medojević Krše zakon da sakriju pljačku Ovo predstavlja klasičan primjer kako državne institucije zloupotrebljavaju Zakon o SPI i Zakon o tajnosti podataka kako bi od građana Crne Gore sakrili dokaze o korupciji i drugom kršenju zakona, rekao je Dejan Milovac, direktor Istraživačkog centra MANS-a
Dan - novi portal
Sekretarijat za razvojne projekte, na čijem je čelu funkcioner Demokratske partije socijalista (DPS) Dejan Medojević, krije od javnosti dokumentaciju o propalim privatizacijama hotela „Planinka” i „Jezera” na Žabljaku.

Radi se o izvještajima o nastaloj šteti po osnovu nerealizovanih obaveza iz kupoprodajnih ugovora, koje je ranije tražila Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS). Medojević je u svom odgovoru na zahtjev naveo da je na tu informaciju stavljen stepen tajnosti „povjerljivo”. Prema Zakonu o tajnosti podataka, stepen tajnosti „povjerljivo” se određuje za podatke čijim bi otkrivanjem mogle nastupiti štetne posledice za bezbjednost i interese Crne Gore. Direktor Istraživačkog centra MANS-a Dejan Milovac kazao je da je odluka Savjeta za razvojne projekte da od javnosti sakrije „Izvještaj o šteti od katastrofalnom vođenju privatizacije pomenutih hotela ima isključivo za cilj da se zaštite svi oni koji su učestvovali u tom poslu”.

– Ovo predstavlja klasičan primjer kako državne institucije zloupotrebljavaju Zakon o SPI i Zakon o tajnosti podataka kako bi od građana Crne Gore sakrili dokaze o korupciji i drugom kršenju zakona. To je naročito opasno kada govorimo o procesu privatizacije gdje su građani Crne Gore već bili prinuđeni da plate milione eura zbog pogrešno donijetih odluka, korupcije i kršenja zakona. Savjet za razvojne projekte ovom prilikom nije sproveo obavezni test štetnosti prilikom određivanja oznake „povjerljivo”, već je cijenio da bi objava informacije o tome za koliko je oštećen državni budžet bila štetna po interese Crne Gore. Naravno, apsolutno pravo građana je da znaju ko i na koji način raspolaže njihovom imovinom, a naročito da zna ko je odgovoran ako je u tom procesu prekršen zakon i pričinjena štata po budžet koji se puni od njihovog novca – rekao je Milovac.

Istakao je da je ovakva praksa kritikovana i od strane Evropske komisije u poslednjem Izvještaju o napretku Crne Gore u EU integracijama, gdje se eksplicitno izražava zabrinutost zbog trenda da državne institucije koriste upravo institut tajnosti podataka u namjeri da što veći broj informacija sakriju od građana.

– Nije teško zaključiti da je takva praksa u potpunoj suprotnosti ne samo sa Ustavom Crne Gore koji građanima garantuje pravo na pristup informacijama, već i sa brojim međunarodnim sprorazumima na čije se sprovođenje Vlada Crne Gore obavezala. Ista je situacija i sa novim predlogom Zakona o slobodnom pristupu informacijama koji ne donosi rješenje za sve učestalije kršenja od strane državnih institucija, već prije svega obilje novih mehanizama kojima će se praktično legalizovati takvo ponašanje institucija i dati im ogromna ovlašćenja da po svom nahođenju odlučuju šta može biti objavljeno, a šta ne. Takvo diskreciono ovlašćenje, iako potpuno nezakonito, iskoristio je i Dejan Medojević, sekretar Savjeta za razvojne projekte, kada je donio odluku da pomenuti izvještaj proglasi za povjerljiv dokument, a da prethodno nije dao niti jedan validan argument zašto to čini – kazao je Milovac.

Dodao je da, ukoliko budu usvojene izmjene Zakona o slobodnom pristupu informacijama, za prikrivanje informacija o kršenju zakona i korupciji biće dovoljno imati dobro motivisanog javnog službenika ili državnog funkcionera koji će donijeti takvu odluku.

– U konkretnom slučaju nije poznato šta je motivisalo Medojevića da sasvim svjesno prekrši Zakon o slobodnom pristupu informacijama i donese ovakvu odluku – zaključio je Milovac.

Hotel „Planinka” privatizovan je prodajom aktive društva Ski centar „Durmitor” AD Žabljak, u stečaju, putem tendera objavljenog u novembru 2005. godine, za dva miliona eura.

Stečajni upravnik je donio odluku od 23. decembra 2005. godine kojom je prihvatio ponudu HLT fonda AD Podgorica i HTP Primorje AD Tivat. Ugovorom se kupac obavezao da će u imovinu hotela „Planinka” investirati iznos od oko 8,7 miliona eura i da se investicija završi u roku od tri godine od dana zatvaranja ugovora. Shodno zaključku Vlade od 9. maja 2013. godine, prema uputstvu Sekretarijata za razvojne projekte u saradnji sa Ministarstvom održivog razvoja i turizma, zakonski zastupnik Ski centar „Durmitor” u stečaju, otpočeo je aktivnosti na raskidu ugovora za hotel „Jezera” na Žabljaku, zbog neizvršavanja investicionog programa. Privatizacija hotela „Jezera” realizovana je u maju 2004. godine. Kupac hotela za 1,5 miliona eura bila je misteriozna kompanija „The hotel management aktiengesellschaft” iz Lihtehštajna. Investicionim programom, koji je preciziran ugovorom, kupac je trebalo da investira iznos od 3,9 miliona eura i renovira hotel, i da to sve završi u roku od pet godina. Takođe, postojala je i obaveza kupca prema zaposlenima. Investicioni program nije završen i pokrenut je 2013. godine postupak raskida ugovora, koji do danas nije okončan.

Vl.O.




Dobio stan od Vlade
Čelnik Sekretarijata za razvojne projekte Dejan Medojević dobio je ranije stan od 74 kvadrata od Vlade Crne Gore, koja skriva po kojim kriterijumima su dodjeljivali stambene kredite i stanove funkcionerima. MANS je krajem avgusta ove godine zatražio od Vlade da skine oznaku tajnosti sa podataka o tome koji funkcioneri su dobili stanove i povoljne kredite za rješenje stambenog pitanja od Vlade Crne Gore, prije 2016. godine. Oni navode da nakon što je objavljeno koje funkcionere je častila aktuelna vlada, nema sumnje da ti podaci ni po kom osnovu ne mogu biti tajna.



”Nije teško zaključiti da je takva praksa u potpunoj suprotnosti ne samo sa Ustavom Crne Gore

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"