Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Vučinić osumnjičen za utaju 5,8 miliona * Učenik izboden u školskom dvorištu * Za otpremnine fali 12,5 miliona * Švercerima javljali gdje su patrole * Donald Tramp tražio uslugu za uslugu od Ukrajine * Uslov borba protiv pranja novca * Đukanović i Tači ruše Vučića
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 21-11-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Miodrag Lekić, predsjednik Demosa:
– Vlada pospješuje stambenu korupciju.

Vic Dana :)

Momak u taksiju jede čokoladu i taksista mu kaže: „To će ti uništiti zube.”
Momak odgovara: „Moj djed je živio 102 godine.”
„Zato što je jeo čokoladu?”, pita taksista.
„Ne, nego zato što je gledao svoja posla!", momak će otresito.


Učitelj kaže djeci: „Djeco, napišite za domaći zadatak malo duži tekst od 200 riječi. Pisaćete o tome kako ste proveli vikend."
Perica je domaći zadatak ovako napisao:
„U subotu sam crvenom bojom obojio klupu u dvorištu. To je devet riječi. Ostalih 191 riječi izgovorio je moj tata, kad je na tu, tek obojenu klupu, sjeo! Ne smijem napisati šta je sve izgovorio."







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Srbija - datum: 2019-11-20 NA MALDIVIMA POKRENUTA ISTRAGA PROTIV BIVŠEG MINISTRA DIPLOMATIJE ZBOG PRIMANJA MITA
Ahmet Šahed Uzeo dva miliona za priznanje Kosova U predlogu podnijetom parlamentu navedena je i izjava odlazećeg šefa kosovske diplomatije Bedžeta Pacolija u kojoj, kako se navodi, priznaje da je trošio novac lobirajući kako bi povećao broj zemalja koje će priznati Kosovo
Dan - novi portal
Bivši ministar spoljnih poslova Maldiva Ahmet Šahed osumnjičen je da je primio mito u iznosu od dva miliona dolara za priznanje nezavisnosti Kosova, prenosi prištinski „Zeri“.

Kako navodi list, mediji na Maldivima prenijeli su da je poslanik Mohamet Našed podnio zahtjev parlamentu da sprovede istragu i utvrdi činjenice o ovom slučaju, prenosi Tanjug.

U zahtjevu se, dodaje „Zeri“, traži i da se odluka o priznavanju Kosova preispita, kao i da li je taj postupak u skladu sa međunarodnim standardima, prenosi „Kosovo onlajn“.

Maldivska ostrva priznala su jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, saopšteno je prije deset godina u Prištini.

U predlogu podnijetom parlamentu navedena je i izjava odlazećeg šefa kosovske diplomatije Bedžeta Pacolija u kojoj, kako se navodi, priznaje da je trošio novac lobirajući kako bi povećao broj zemalja koje će priznati Kosovo.

„Dok sam u opoziciji, osigurao sam 43 priznanja svojim sredstvima i još mnogo puta bih to uradio“, rekao je Pacoli na skupu u Gnjilanu, prenosi RTK.

Maldivi su priznali nezavisnost Kosova u februaru 2009. godine, skoro godinu dana nakon jednostranog proglašenja nezavisnosti.

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić izjavio je u maju za „Večernje novosti“ da je kosovski ministar spoljnih poslova Bedžet Pacoli nedavno poslao svog čovjeka u Kongo s 500.000 dolara kako bi tamošnju novu vlast „ubijedio“ da prizna samozvanu državu Kosovo.

Početkom maja Pacoli je najavio da će Kongo „uskoro priznati Kosovo“, ali je Beogradu vrlo brzo stigla nota ambasade ove zemlje u kojoj su takvi navodi demantovani, podsjeća list.

Dodatnu potvrdu da Kongo neće mijenjati svoju poziciju po ovom pitanju dobio je ministar Dačić prošlog vikenda od novog predsjednika te zemlje Feliksa Čizekedija.

Prema riječima šefa srpske diplomatije, koji je u proteklih desetak dana posjetio sedam država afričkog kontinenta, Kongo nije jedina adresa na koju je Pacoli poslao svoje „izaslanike“.

Tad je poslije razgovora koje je imao u Tanzaniji, Togu, Gani i Svazilendu, državama koje priznaju Kosovo, Dačić naveo da vjeruje da će oni na osnovu argumenata koji su im prezentovani, biti makar udržani ako dođe do ponovnog glasanja o prijemu tzv. Kosova u Interpol i Unesko.

Dačić je tada najavljivao i da će Srbija istrajati u nastojanjima da ne bude nijednog priznavanja Kosova, bez obzira na pritiske da Beograd prekine sa ovim aktivnostima.

Pacoli je svuda, njegovo prisustvo svakom značajnom događaju je neminovno, a javna i tajna politika definitivno su njegov teren.

On je čovjek koji se nikada nije dovodio u direktnu vezu sa sukobima na Kosovu, ali jeste sa finansiranjem OVK, kao i Oslobodilačke vojske za Preševo, Bujanovac i Medveđu.

Iako je više poznat kao „vladar iz sjenke“ i „finansijer iz sjenke“, za Pacolija se u svijetu čulo dva puta, i to 1997. godine kada se u Luganu oženio italijansko-albanskom pjevačicom Anom Oksom (pravo ime Ilirijana Hodža), i to na spektakularan način, i početkom 1999. kada je, tada, švajcarska državna tužiteljka Karla del Ponte upala u kancelariju njegove firme „Mabetex“ u Luganu.

Akcijom protiv Pacolija ona je postala poznata van granica Švajcarske – po zahtjevu ruskog državnog tužioca Jurija Skuratova dvije godine je istraživala da li je Pacoli davao mito ruskom predsjedniku Borisu Jeljcinu i njegovim saradnicima, da li je prao novac za njih i da li su Jeljcinove kćerke koristile kreditne kartice njegove firme.

Međutim, poslije dvije godine, tačnije 2001. godine, švajcarsko tužilaštvo se izjasnilo da nije pronašlo nikakve dokaze protiv njega o nezakonitim radnjama, i da je istraga protiv njega završena. Iste godine Pacoli se razveo od Ane Okse.

RTS–Tanjug–M.Nj.




Pacoli jedan od najbogatijih ljudi
Početkom `90-ih ministar spoljnih poslova samoproklamovane države Kosovo osnovao je građevinsku firmu „Mabetex“, čiji je promet već 1993. godine prešao milijardu dolara.

Ova firma uradila je mnogo poslova u Rusiji. Rekonstruisala je ruski parlament „Bijeli dom", Dumu, niz bolnica, škola, administrativnih zgrada, kuća za stanovanje, ali i, čak prema Pacolijevim riječima, „posao života“ – rekonstrukciju predsjedničke palate, čuveni Kremlj. Za godinu i po dana, tri hiljade radnika je radilo u tri smjene na ovom poslu 1995. godine, a cijena cijelog posla bila je milijardu i po dolara.

Ova suma govori koliko je bogatstvo stekao sadašnji ministar, biznismen Bedžet Pacoli. Prema nekoj okvirnoj procjeni, samo firme koje se bave građevinarstvom ostvare godišnji promet u prosjeku 800 miliona dolara. A gdje su tu drugi poslovi, hotelski lanci „Diamond Swiss Group“ koji ima devet hotela u Švajcarskoj, Rusiji, Kazahstanu, Singapuru, Maleziji i Kosovu, gdje je tu i lanac robnih kuća, filmska i televizijska kompanija, menadžerska firma koja zastupa interese italijanskih i švajcarskih pjevača, kablovska televizija u Švajcarskoj, nedjeljnika na Kosovu, tekstilne firme u Moldaviji i Ukrajini.




Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"