Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Nije HD nego DPS snimak * Na slobodi i četvrti osumnjičeni * Nije dobro mijenjati pravila u toku igre * Pričali o dijalogu, a zakon sami pisali * Samo s ulice možemo srušiti DPS i Mila Đukanovića * Ni korak nazad dok se ne oslobodimo ove bande * Teško ranjen u kafanskoj tuči
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 08-12-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Amfilohije, mitropolit crnogorsko-primorski:
– Vlada Crne Gore objavila rat protiv Boga.

Vic Dana :)

Razgovaraju dva prijatelja:
– Znaš li možda, kako da smuvam jednu dobru ribu na Fejsu?
–Pa, za početak izvedi je negdje.
–A gdje?
–Na sajt nekog dobrog restorana.

Srijeću se dva poznanika
- Kako su ti djeca?
- Dobro su. Jedan završio za učitelja, drugi za doktora, kćerka mi je vaspitačica, a najmlađi je lopov.
- Toliko divne djece, a lopova držite u kući?!
- On nas izdržava, ostali su nezaposleni!

- Djeco, kad biste na ulici našli pare i mozak, šta biste uzeli?
Perica: Ja pare.
Učiteljica: E pa ja bih mozak.
Perica: Pa dobro, svako bira ono što mu fali!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-12-07 VIJEK OD DOLASKA PRVIH KOLONISTA U BANAT (1919 – 2019) (5)
KUD „Vlado Tomanović”, Sečanj Svijest o osobenom karakteru Vojvodina je jedna od etnički najheterogenijih regija u Evropi. Izdvajaju se četiri perioda koja su odigrala veliku ulogu u pokretanju masovnih migracija: Veliki bečki rat (1683-1699), Austrijsko-turski (1716-1718), Prvi svjetski (1914-1918) i Drugi svjetski rat (1941-1945)
Dan - novi portal
-PIŠE: MR RAJKA GRUBIĆ

Kako bi široj javnosti što bolje predstavili očuvano sopstveno kulturno nasleđe, kulturno-umjetnička društva se pojavljuju na raznim manifestacijama i festivalima koji se organizuju ne samo po okolnim mjestima (Festival folklornih ansambala u Žitištu, manifestacije Mitrovdanski dani u Sečnju i Dani Kleka u Kleku...), već i šire. Nerijetko se na ove smotre folklora pozivaju i gosti – kulturno-umjetnička društva iz zavičaja.

Festivali i manifestacije koji se organizuju u srednjobanatskom okrugu predstavljaju relativno kompleksan kulturni i društveno-ekonomski događaj. Tako se u okviru njih ili, pak, kao izdvojen – poseban događaj po selima održavaju i gastronomske manifestacije. Neke od najznačajnijih manifestacija koje se koriste kako bi se predstavilo gastronomsko kulturno nasleđe je svakako i „Pitijada” u Banatskom Despotovcu, „Bosanski lonac” u Krajišniku, „Pogačijada” u Banatskom Karađorđevu... Međutim, na ovakvim i sličnim manifestacijama se nerijetko koristi prilika da se pored navedenih jela predstave i druga karakteristična jela određenog podneblja, poput hercegovačkog prijesnaca, priganica ili sira iz mješine, ličke palente i sira „škripavca”, dalmatinske blitve sa krompirom...

S obzirom na to da se hrana izdvojila kao bitan obrazac u izražavanju identiteta i posebnog vida komunikacije zajednica, značajna uloga u manifestacijama je pripala njihovim nosiocima koji još uvijek čuvaju znanje o tradicionalnom pripremanju hrane. Očuvanje, prenošenje znanja i prezentacija nematerijalnog kulturnog nasleđa u multikulturalnoj sredini kakav je Banat daju poseban pečat ovim gastronomskim manifestacijama.

Na osnovu terenskih istraživanja i opservacija kao i mnogobrojnih članaka objavljenih u lokalnoj štampi može se zaključiti da lokalne zajednice, nerijetko, u ovim festivalima i manifestacijama vide mogućnost i potencijal za sopstveni razvoj. Naime, na njima se, u kontekstu turizma, pored sopstvenog kulturnog nasleđa promoviše i prirodno okruženje, mjesta za rekreaciju i odmor... Takva je npr. manifestacija „Tamiški dani” koja se organizuje u Sečnju. Na ovoj manifestaciji se pojavljuju kulturno-umjetnička društva sa svojim bogatim programima, organizuju se izložbe vezane za narodno stvaralaštvo i tradicionalna jela, ali se organizuju i razna sportska takmičenja, takmičenja u kuvanju riblje čorbe, u večernjem programu učestvuju estradne ličnosti... i to sve sa ciljem: „očuvanja kulture i tradicije i prezentacije turističkih potencijala ove opštine”.

Na osnovu svega navedenog se može zaključiti da je, i nakon jednog vijeka, svijest o nematerijalnom kulturnom nasleđu i nacionalnoj pripadnosti i dalje živa među kolonizovanim srpskim življem. Sačuvani dijelovi duhovne i materijalne kulture i dalje djeluju kao simboli pomoću kojih se održavaju identiteti.

Zapaža se da je stanovništvo koje je kolonizovano nakon Prvog svjetskog rata, pored sopstvenog kulturnog nasleđa prenijetog iz zavičaja, u velikoj mjeri poprimilo i određene elemente kulturne tradicije autohtone sredine (poput čestitanja i praćenja Božića, praćenja kuma, okupljanja na roglju...), što se može pripisati vremenskoj distanci i dužim suživotom sa ostalim narodima u multietničkoj sredini Banata. Sa druge strane, kod stanovništva koje je kolonizovano nakon Drugog svjetskog rata, zahvaljujući kraćoj vremenskoj distanci kao i boljoj komunikaciji sa maticom, kulturno nasleđe se i dalje živo njeguje. Osoben nacionalni i kulturni karakter kao i sam osjećaj pripadnosti najčešće se ispoljava putem folklora (preko koga se predstavljaju igre, pjesme, nošnje i običaji rodnog kraja), ali i putem jezika (i danas je u velikoj mjeri prisutna ijekavica, karakterističan dijalekat kao i specifični nazivi za pojedina jela, predmete...).

Ispoljavanje identiteta je dinamička kategorija podložna zakonima društvenih i ekonomskih promjena što potvrđuju i savremeni festivali i kulturne manifestacije koji predstavljaju ne samo novonastale prenosioce tradicije i etno-nasleđa već i snažno sredstvo za animiranje turista i afirmaciju lokalne zajednice.


(KRAJ)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"