Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Ubica u Roganovića ispalio pet hitaca * Crnu Goru je napao njen predsjednik kršeći Ustav * Ne plaćaju osiguranje, a imaju milionski profit * Djed slučajno ubio unuka * Ako napravite i najmanju grešku, gađaćemo vas * Na Balkanu 1.200 povratnika ID * Amerika okreće leđa Prištini
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 14-02-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Radenko Lacmanović, ekspert za zaštitu ličnih pod:
– Prema novom predlogu zakona, Ministarstvo odbrane i vojska će pratiti i prisluškivati zaposlene i lica povezana s njima.

Vic Dana :)

Ide Perica ulicom i sretne ga nastavnik:
– Dobar dan, Perice. Znaš li, molim te, koliko je sati?
– Pola tri, nastavniče.
– Dobro, Perice, sjedi.


Ode Perica u zoološki vrt i vidi pauna, pa kaže mami:
– Mama, vidi kokošku koja cvjeta!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2020-02-13 EKSPERT ZA ZAŠTITU LIČNIH PODATAKA RADENKO LACMANOVIĆ UPOZORAVA DA JE ZAKON O VOJNO-OBAVJEŠTAJNIM POSLOVIMA SUPROTAN USTAVU I EVROPSKOJ KONVENCIJI
Lacmanović Prisluškivaće zaposlene, ali i građane To što se predsjednici Vrhovnog suda ostavlja konačna odluka o tome koga, na koji način i u kojem obimu treba pratiti nije nikakva garancija pravne sigurnosti, ističe Lacmanović
Dan - novi portal
Odredbe Predloga zakona o vojno-obavještajnim i bezbjednosnim poslovima, koji je Vlada proslijedila Skupštini, upitne su sa stanovišta Ustava i, prije svega, evropske Konvencije o ljudskim pravima i slobodama, jer omogućavaju praćenje i prisluškivanje zaposlenih u Ministarstvu odbrane i Vojsci Crne Gore, kao i lica povezanih sa njima, odnosno građana, ocijenio je za „Dan” ekspert za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama Radenko Lacmanović. Predlogom tog akta je propisano da obavještajno-bezbjednosni direktorat Ministarstva odbrane može preventivno da prikuplja podatke o zaposlenima u ministarstvu, Vojsci i sa njima povezanim licima, i to praćenjem, nadzorom elektronskih komunikacija i poštanskih pošiljki, video-nadzorom i otkupom dokumenata i predmeta. Za takvav vid praćenja i prisluškivanja trebaće da dobiju saglasnost predsjednika Vrhovnog suda.

Iz Agencije za zaštitu ličnih podataka nijesmo dobili komentar na predloženi akt, a Lacmanović kaže da zakon kojim se propisuje praćenje, odnosno prisluškivanje pripadnika Vojske i Ministarstva odbrane u najmanju ruku treba da zabrine, prije svega zaposlene u tim institucijama, odnosno organima, ali i sve građane u Crnoj Gori.

– Ovdje je riječ o obradi ličnih podataka kojima obim nije određen, već naprotiv ostavlja se sloboda da državne institucije procijene mjeru koja im je potrebna kako bi saznali o zaposlenima u Vojsci i Ministarstvu odbrane ne samo ono što im je potrebno, već i što žele. Pravni osnov koji pokušavaju kroz ovaj zakon stvoriti je potpuno upitan sa stanovišta Ustava Crne Gore i prije svega Konvencije o ljudskim pravima i slobodama. To što se predsjednici Vrhovnog suda Vesni Medenici ostavlja konačna odluka o tome koga, na koji način i u kojem obimu treba pratiti nije nikakva garancija pravne sigurnosti – ističe Lacmanović.

Upitno je, kako kaže, to što je Vlada ovaj predlog utvrdila bez mišenja Agencije za zaštitu ličnih podataka, ali i širih konsultacija sa stručnom i laičkom javnošću.

– Očigledno je da zakon koji predviđa klasične mjere tajnog nadzora treba usvojiti i na netransparentan način. Ukazujem da se iza onog što su mediji objavili ne može zaključiti da se samo radi o interesima koji za cilj imaju obezbjeđivanje nacionalne bezbjednosti i ekonomske sigurnosti države već „lovu na vještice”. Posebno je problematično i to što se ovim tekstom dovode u pitanje građanske slobode i prava povezanih lica sa zaposlenima u ministarstvu i Vojsci. Zakon na jasan način ne definiše razloge pod kojima bi ta lica bila predmet njihovog interesovanja, kao ni ko su sve povezana lica. Ovo je sa aspketa ustavnosti vrlo problematičan akt i o njemu se mora izjasniti struka, kao i institucije pozvane za zaštitu ljudskih prava i sloboda uopšte – ističe Lacmanović.

M.S.


Omogućeno snimanje i uzimanje podataka od institucija
U obrazloženju zakona, Ministarstvo odbrane je navelo da ovlašćeno službeno lice može prikupljati podatke od građana, uz zvučno i vizueino snimanje razgovora uz pisani pristanak lica s kojim se razgovor obavlja. Takođe, podaci se na osnovu zahtjeva ili neposrednog uvida, mogu prikupljati od državnih, organa uprave, lokalne samouprave, organizacija, ustanova ili drugih pravnih lica koja na osnovu zakona vode zbirke podataka.

– Ukoliko se svrha prikupljanja podataka ne postigne navedenim metodama rada, Obavještajno-bezbjednosni direktorat može tajno da prikuplja podatke o licima zaposlenim u ministarstvu i licima u službi u Vojsci, kao i licima koji su na neki od propisanih načina uticala na stvaranje okolnosti koje zahtijevaju primjenu tajnog prikupljanja podataka – navodi se u obrazloženju zakona.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"