Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Ubijen u porodičnoj kući * Pregovori ne mogu trajati vječno * Tatini sinovi nasleđuju državne funkcije * Strahujem za bezbjednost, policiji ne vjerujem * U Rusiji preko 300 hiljada zaraženih, i dalje najgore u SAD * Vratimo se pravim vrijednostima * Granice zbog turista otvaraju u junu
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 21-05-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Aleksa Bečić, predsjednik Demokratske Crne Gore:
– Ko o čemu, Milo Đukanović o poštenju.

Vic Dana :)

Zemuncu zabranili da uđe u Poštu bez maske.
Zadnji put kad je ušao sa maskom, bio je u izolaciji 2650 dana.


Zemunac dolazi na pijacu i kaže prodavcu:
- Daćeš mi kilo banana.
- To je jedan euro.
- Rekao sam, daćeš mi ne koliko koštaju.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Povodi - datum: 2020-05-19 NKT DONIJELO ODLUKU DA SE ZBOG TURISTIČKE SEZONE OTVORE AERODROMI ZA MALE AVIONE I UKINE ZABRANA OKUPLJANJA U STANOVIMA Prvi putnici ne moraju da se testiraju Još uvijek nema nijednog naučnog dokaza da drugog talasa virusa neće biti i svi moramo biti spremni kao da će se masovno obolijevanje registrovati koliko sjutra, istakli su za „Dan” iz Instituta Iz Evropske komisije su prošle sedmice saopštili da testovi na Kovid-19 nijesu pouzdan način da se dokaže nepostojanje infekcije na novi virus korona i da zbog toga nijesu dio preporuka Brisela za obnovu slobode kretanja i prekogranična putovanja građana
Dan - novi portal
Nacionalno koordinaciono tijelo za zarazne bolesti, u okviru stvaranja pretpostavki za početak ljetne turističke sezone, donijelo je odluku o otvaranju aerodroma za letove generalne avijacije ka Crnoj Gori i iz Crne Gore. Iz NKT je saopšteno da su nadležni subjekti zaduženi da danas donesu odgovarajuća uputstva i naredbe.

Iz Instituta za javno zdravlje „Danu” je saopšteno da je poslednji slučaj obolijevanja od novog virusa korona registrovan 4. maja i da su od toga dana odradili 2.834 analize među kojima nije bilo novozaraženih. Iz Instituta su prošlog petka obavijestili da su građanima dostupni besplatni testovi i da se još ne zna kada će granice biti otvorene za strance i putovanja.

– Nakon što su poslednjeg dana identifikovani i testirani kontakti oboljele osobe gotovo da nije bilo „klasičnih” epidemioloških indikacija za testiranje, a i broj kliničkih indikacija (pojednostavljenja radi – broj osoba sa respiratornim tegobama) se značajnije smanjio, tako da se testiranje od tog momenta u suštini sprovodi u sklopu aktivnog traganja za aktivnim i zaraženim slučajevima. Od početka početka pandemije virusa korona ukupno je urađeno 11.023 rtPCR testa od čega 2.834 nakon detektovanja poslednjeg slučaja. Ovaj period Institut i kompletan zdravstveni sistem su riješili da iskoriste za pripremu i postepeno prilagođavanje kompletnog sistema, njegove adaptacije, odmora ljudstva i vitalnih službi. Kao što se moglo pretpostaviti svakodnevni rad bez slobodnih dana prijetio je da ostavi tragove na ljudstvu i u ovom trenutku se trudimo koliko možemo da izanaliziramo urađeno i omogućimo zaposlenima kakav-takav odmor. Još uvijek nema nijednog jedinog naučnog dokaza da drugog talasa neće biti i svi moramo biti spremni kao da će masovno obolijevanje registrovati koliko sjutra. Napuštanje države nije u ingerenciji Instituta za javno zdravlje. Institut u skladu sa svojim mogućnostima iznalazi sve moguće načine da olakša put svima kojima predstoji obavezno i neodložno putovanje u sklopu saradnje i razmjene informacija sa drugim državnim resorima i međunarodnom sardanjom. Institut je oduvijek bio servis građanima i na tome ćemo insistirati i u narednom periodu, pritom vodeći računa o prioritetima, kapacitetima i mogućnostima Instituta – istakli su iz Instituta.

Iz Evropske komisije je prošle sedmice saopšteno da testovi na Kovid-19 nijesu pouzdan način da se dokaže nepostojanje infekcije na novi korona virus i da zbog toga nijesu dio preporuka Brisela za obnovu slobode kretanja i prekogranična putovanje građana.

Kada je riječ o testovima na Kovid-19 koji se vrše na granicama ili su neophodni neposredno pred putovanja, potpredsjednica Evropske komisije Margaret Vestager kaže da nema naučnih dokaza o njihovoj pouzdanosti.

– Stručnjaci u zdravstvu kažu da ne postoji dokaz koji bi na bezbjedan način potvrdio da li su ljudi zaraženi ili nijesu, odnosno da li su se eventualno zarazili nakon testiranja. Zato testovi nijesu dio naših peporuka – kaže Vestager.

Od poslednjeg presjeka stanja, laboratorije Instituta za javno zdravlje Crne Gore su završile analizu 93 uzorka među kojima nije bilo novih slučajeva infekcije Kovid-19.

– Od početka epidemije ukupno su oboljele 324 osobe, oporavljenih je 311 dok je trenutno oboljelih četvoro, dvoje u Ulcinju i po jedno u Gusinju i Bijelom Polju.

Iz NKT je saopšteno da je data saglasnost na izmjenu odgovarajućih naredbi Ministarstva zdravlja kako bi se ukinula primjena privremenih mjera kojima se zabranjuju sportske aktivnosti na javnim površinama i okupljanje u stambenim objektima osoba koje nijesu članovi porodičnog domaćinstva.

– Razmotreno je i više slučajeva naših građana koji se nalaze u inostranstvu, a žele da se vrate u Crnu Goru. Ističući da je od izbijanja pandemije novog korona virusa u Crnu Goru aktivnostima nadležnih organa uspješno vraćeno oko 17.000 naših građana, NKT potvrđuje opredjeljenje da na organizovan način vrati sve naše državljane koji to žele. Ministarstvo vanjskih poslova je zaduženo da u kontinuitetu traga za rješenjem povratka u Crnu Goru naših građana koji se nalaze na kruzerima. NKT još jednom upozorava naše građane da ne kreću ka Crnoj Gori putničkim vozilima bez prethodne koordinacije sa našim diplomatsko -konzularnim predstavništvima i podsjeća da sva lica koja uđu u Crnu Goru, bez obzira na način i mjesto ulaska i ostale okolnosti moraju provesti 14 dana u karantinu. Razmotrivši primjedbe više naših pomoraca, NKT je podsjetilo i ukazalo da i za pomorce važi isto pravilo kao i za ostale građane te da nakon obavezne dvije nedjelje karantina i dobijanja pozitivnog nalaza obaveza izolacija prestaje – navode iz NKT.

Medicinski direktor Kliničkog centra Marina Ratković kazala je da se tokom dva mjeseca borbe sa Kovidom-19, ljekari i medicinsko osoblje nijesu plašili, jer za strah nijesu imali vremena. Dali su, ističe, sve od sebe i svi su bili jedinstveni u borbi sa virusom.

Doktorka Ratković, koja pune 43 godine liječi i spasava živote, kaže da su medicinski radnici KCCG u vrijeme borbe sa koronom svi bili zdravi i ujedinjeni.

– Osjećamo se ispunjeno, svi smo bili na prvoj liniji, radili smo ne samo sa kovid pacijentima, i nijednog trenutka nijesmo zaboravili i ostale pacijente. U tome nam je pomoglo i Interno odjeljenje Bolnice Danilo Prvi na Cetinju – navela je dr Ratković, gostujući u Jutarnjem programu TVCG.

Ona ističe da u KCCG nijednog trenutka nije bilo problema, a stvari su rješavali u hodu.

– U početku smo svi bili zatečeni, nijesmo imali vremena da se plašimo, nijesmo mi supermeni – kazala je Ratkovićeva i dodala da su „svi disali jednim duhom”.

Onkologija i Hematologija su radile, kako kaže dr Ratković, dan-noć bez slobodnog mjesta.

– Oni su morali o svemu da vode računa, sve smo dobro i na vrijeme uspjeli da organizujemo. Mi smo samo radili naš posao, radili smo kako smo najbolje znali – istakla je dr Ratković.

D.B.




Nema dokaza da će oboljeli razviti imunitet
U Evropskoj komisiji ocjenjuju da su zasad nedovoljno validni dokazi koji bi potvrđivali imunitet na korona virus.

Iz Komisije dodaju da je još nedovoljno istraženo koliko samo prisustvo antitijela na korona virus štiti nekoga od ponovne infekcije.

– Svjetska zdravstvena organizacija i Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti ne preporučuju dokumenta o imunitetu na Kovid-19 – objašnjavaju iz Komisije.

Napominje se da bi uvođenje ovakvih dokumenata moglo da podstakne ljude da se namjerno zaraze koronom kako bi kasnije bili u mogućnosti da putuju.

Umjesto testova i „korona pasoša” u EK naglašavaju da je bitno sprovoditi mjere kontrole epidemiološke situacije, stanja zdravstvenih sistema, povećati kapacitete testiranja i praćenja i kao najvažnije – pridržavati se fizičke distance i higijenskih mjera.


Od donacija prikupljeno 8.000.000 eura
Iz NKT navode da je na račun za donacije dva mjeseca od otvaranja iz zemlje i inostranstva uplaćeno više od osam miliona eura.

– Do 18. maja u 9 sati uplaćeno je 7.999.630,21 eura i 75.971,72 američkih dolara. Razmotrivši izvještaj o epidemiološkoj situaciji u našoj zemlji, NKT je na sjednici, kojom je predsjedavao predsjednik Milutin Simović, izrazilo ozbiljnu zabrinutost zbog javnih okupljanja koja su zabranjena usled visokog epidemiološkog rizika. Takva okupljanja, ocijenjeno je, ugrožavaju postignuti rezultat i potrebni oporavak crnogorske ekonomije – ističu u saopštenju.


na brodu bez hrane i sredstva za higijenu
Na prekookeanskom brodu kompanije „Norwegian Cruise Line” u Barseloni već 70 dana se nalazi 15 crnogorskih državljana koji ne mogu da doputuju u Crnu Goru. Jedna od njih Selma Šljuka kazala je da su kontaktirali ambasade u Vašingtonu, Španiji i Francuskoj, ali da sve imaju sličan odgovor. Njihov transfer jednostavno zavisi od kompanije. Misterija je zbog čega pomenuta kompanija nije poslala spisak crnogorskih državaljana i podatke iz pasoša, što je prvo tražila ambasada u Vašingtonu.

– Nedavno smo kontaktirali ambasadu u Španiji odakle su nas obavijestili da sve zavisi od kompanije, koja jednostavno ne dostavlja dokumentaciju. Nas 15 je ovdje ostalo, dok je dvoje otišlo za Crnu Goru. Zašto samo oni, ne znamo. Iz kompanije nam kažu da nema letova, da nema karata i tako dalje i da sve zavisi od tih glavnih iz Majamija – priča ona.

Kaže da je na brodu iz dana u dan sve teža situacija. Trenutno se nalaze u luci u Barseloni, ali ih niko nije posjetio kako bi im dostavio svježe namirnice ili higijenska sredstva. Svježe hrane nema 20 dana, jedu najčešće rižu ili meso i povrće koje je više puta zamrzavano i odmrzavano. Selma se ne sjeća ni kada su poslednji put jeli svježi hljeb.

– Uslovi su katastrofalni. Nemamo pastu za zube i higijenskih sredstava, sve je to nestalo. Imamo tri obroka dnevno koji su ograničeni jer nema dovoljno za sve, parče ribe ili nekog drugog mesa. Ako se prave palačinke, onda dobijamo po jednu palačinku. Sve je staro. Ja sam vegan, pa je meni tek problem. Mjere nam temperaturu prilikom svakog obroka. Večera je od 6.30 do 20 i nema hrane do sjutra. Ako neko prespava doručak od 7 do 9, izmešu obroka mu prođe i po 16 sati – objašnjava sagovornica CdM-a.



”Medicinski direktor Kliničkog centra Marina Ratković kazala je da se tokom dva mjeseca borbe sa Kovidom-19 ljekari i medicinsko osoblje nijesu plašili, jer za strah nijesu imali vremena

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"