Porudzbenica
Riječ
Dana |
Predrag Spasojević, predsjednik Sindikata uprave i pravosu&:
Nepravedno je da je funkcionerima zakonom obezbijeđeno da nakon prestanka funkcije bezbrižno uživaju u jednoj godini primanja ekstremno visoke zrade bez ikakvog rada, a da radnici to pravo nemaju.
|
Vic
Dana :) |
Upita neki čiča dijete u parku:
- Je li mali, a kako se ti zoveš?
- Čiko, zovem se isto kao i moj tata, odgovori mališa i nastavi s igrom.
- A kako se zove tvoj tata?, uporan je stari.
- Isto kao i ja - reče mali.
A čiča, sad već uzrujan:
- Pa dobro, a kako vam je obojici ime?!
- Pa ISTO, naravno.
|

|
|
|
|
Ekonomija - datum: 2020-10-28
ZABRINJAVAJUĆI PODACI SVJETSKE BANKE ZA CRNU GORU
Mito plaća četvrtina kompanija
Više od jedne četvrtine kompanija su platile mito poreskim zvaničnicima, više od jedne četvrtine kompanija su platile mito kako bi se ubrzalo izdavanje građevinskih dozvola, pokazuju podaci iz izvještaja Svjetske banke za Crnu Goru
Svjetska banka (SB) objavila je zabrinjavajuće podatke o Crnoj Gori. Istakli su da čak četvrtina kompanija plaća mito poreskim zvaničnicima i za ubrzanje izdavanja građevinskih dozvola. Radi se o podacima koje je komentarisala i konsultantska kuća Fideliti konsalting.
– Svjetska banka je surovo napisala – pad BDP-a u Crnoj Gori od 12,4 odsto je najveći u regionu. Ipak, SB je napisala mnogo više o Crnoj Gori od onoga što smo ovih dana čitali u medijima. Naime, zanimljivosti se kriju u podacima poređenja sa regionom. Evo što sve (još) stoji u izvještaju o Crnoj Gori – Svega 41 odsto kompanija ima veb sajt, svega 20 odsto kompanija je uvelo nove proizvode, svega 20 odsto kompanija ulaže u istraživanja i razvoj, svega 5 odsto kompanija ulaže u nove poslovne procese, više od jedne četvrtine kompanija su platile mito poreskim zvaničnicima, više od jedne četvrtine kompanija su platile mito kako bi se ubrzalo izdavanje građevinskih dozvola... – objavili su iz konsultantske kuće.
Dodali su da će Crna Gora imati najveći fiskalni decifit u regionu, koji će iznositi 11,7 odsto. Na čelu Poreske uprave nalazi se direktor Miomir M. Mugoša, dok je na čelu Direktorata za građevinarstvo Ministarstva održivog razvoja i turizma direktorka Tatjana Vujošević.
– Zaposlenost je pala za sedam odsto. Iako su se određene cijene smanjile, cijene hrane su porasle za oko 1,5 odsto (najmanje u regionu). Zbog svega navedenog, kvalitativni oporavak Crne Gore od dosadašnje ekonomske politike (1) i uticaja kovida-19 (2) će trajati mnogo, mnogo duže nego u ostalim zemljama regiona – zaključili su iz Fideliti konsaltinga.
SB je u junskim prognozama za ovu godinu predviđala pad crnogorskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 6,8 odsto. U novom izvještaju SB za Evropu i centralnu Aziju navodi se da bi rast crnogorske ekonomije u narednoj godini trebalo da iznosi 6,9 odsto, dok je u junu bilo prognozirano 2,1 odsto.
– Kriza kovid-19 otkriva i pogoršava ranjivosti Crne Gore na spoljne šokove, uključujući ograničene fiskalne rezerve. Predviđa se da će se ekonomija smanjiti 12,4 odsto u ovoj godini, što je najdublja recesija u poslednjih nekoliko decenija – navodi se u dijelu izvještaja koji se odnosi na Crnu Goru.
Iz SB su rekli da je na slabljenje ekonomije u ovoj godini uticao pad u turizmu, koji će proširiti deficit tekućeg računa. Predviđa se rast fiskalnog deficita na 11,7 odsto BDP-a, što će zahtijevati fiskalna prilagođavanja u periodu nakon krize. Procjenjuje se rast javnog duga na 93 odsto BDP-a.
– Te makroranjivosti prelaze u značajne mikroranjivosti sa manje radnih mjesta, padom prihoda, rastućim siromaštvom i socijalnim uticajem na djecu i porodice – smatraju u SB.
Snažno fiskalno upravljanje, nezavisne i odgovorne državne institucije, nezavisno i efikasno sudstvo, kao i administracija javnog sektora zasnovana na zaslugama su, kako se ocjenjuje, od suštinskog značaja za povećanje crnogorske otpornosti na šokove. To bi omogućilo sveobuhvatniji rast vođen privatnim sektorom i efikasno pružanje usluga građanima.
Vl.O.
Prihodi od turizma 25 odsto od prošlogodišnjihU izvještaju Svjetske banke piše da se Crna Gora suočava sa najdubljom recesijom u poslednjih nekoliko decenija „usled naglog pada turizma, koji čini skoro četvrtinu BDP-a”.
– Prihodi od turizma u ovoj godini procjenjuju se na 25 odsto prošlogodišnjeg nivoa – naveli su iz SB.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen. Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.
|
Karikatura DAN-a
Pogledaj sve karikature >>>
|