Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Izmjene, a ne povlačenje zakona o slobodi vjeroispovijesti * Izmjene, a ne povlačenje zakona o slobodi vjeroispovijesti * Poslanici krše zakon, ali ih niko ne kažnjava * Donacijom priznao vlasništvo nad „Bemaksom” * Umrlo 12 osoba, zaraženi bez zabrane kretanja * Dobili subvencije i za osmu mini-elektranu * Ispred zatvora prijetio Konataru ubistvom
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 01-12-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Nebojša Medojević, predsjednik Pokreta za promjene:
PzP će podržati novu vladu zbog istorijskog trenutka i pada režima DPS-a.

Vic Dana :)

Pita majka studenta zašto plače, a on veli:
– Izgubio sam diplomu”.
– Pa šta onda?, upita majka.
Student:
– Sada ne znam šta sam završio.
Porađa se Fata, steže muža Muja za ruku i stenje od bolova. Mujo je tješi.
– Fato bona, žao mi je što moraš ovo trpit?
– Ma pusti bolan, nisi ti ništa kriv.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija - datum: 2020-11-30 CRNOGORSKI POSLOVI KOMPANIJE „PAVGORD CG”, BOSANSKOG BIZNISMENA GORDANA PAVLOVIĆA BLISKOG MILORADU DODIKU
Pavlović i Dodik Tužbe, poreski dugovi, imovina bez dozvola Bosanskohercegovački biznismen Gordan Pavlović nije na vrijeme plaćao poreske obaveze, tako su država Crna Gora i Opština Kotor upisale terete na nepokretnoj imovini njegove kompanije "Pavgord CG". Pavlović godinama u svojim poslovima u BiH ima podršku predsjednika SNSD-a Milorada Dodika
Dan - novi portal
Kompanija „Pavgord CG”, bosanskohercegovačkog biznismena Gordana Pavlovića Gocija je sa prihodom od 1,3 miliona eura za 2019. godinu, bila treća u Crnoj Gori kada je riječ o trgovini na veliko čvrstim, tečnim i gasovitim gorivima. Potvrđuje to i Izvještaj o stanju energetskog sektora Crne Gore za 2019. godinu. Radi se o kompaniji koja je osnovana u Podgorici 15. septembra 2014. godine. Kao njen osnivač i izvršni direktor tada je prijavljen Gordan Pavlović. Poslovanje njegove firme u Crnoj Gori prožeto je tužbama, poreskim dugovima, kao i imovinom bez dozvola, pokazalo je istraživanje Mreže za istraživanje organizovanog kriminala i korupcije – LUPA i bosanskog medija Žurnal.

Kompanija „Pavgord CG” iako uspješno posluje u Crnoj Gori suočena je sa dvije tužbe kod crnogorskih sudova, koje još nijesu evidentirane u katastru. Pavlović nije na vrijeme plaćao poreske obaveze, tako su država Crna Gora i Opština Kotor upisale terete na nepokretnoj imovini njegove kompanije u potezu Sutivana.

Zablježba zaključka o obezbjeđenju poreskog potraživanja od 7. maja 2015. godine u korist Crne Gore, dug u iznosu od 17.407 eura – piše u zabilježbi upisanoj u maju 2015. godine, koja je i danas aktivna u podacima Uprave za nekretnine. Skoro tri mjeseca kasnije na istu imovinu evidentiran je i teret Opštine Kotor zbog duga od 22.380 eura.

Imovinu u Kotoru kompanija „Pavgord CG” stekla je kupovinom od kompanije „Vuk & petroleum”, protiv čijeg izvršnog direktora i ovlašćenog zastupnika Duška Nikaljevića je podignuta optužnica za šverc cigareta koju je u junu ove godine potvrdio Viši sud u Podgorici. Prema optužnici, Nikaljević i Đoka Camaj su tokom 2018. godine na teritoriji Crne Gore, Srbije, Italije i evropskih zemalja organizovali kriminalnu grupu radi krijumčarenja cigareta na sivom tržištu Srbije i Crne Gore. Nema naznaka da je kompanija „Pavgord CG”, odnosno da je njen vlasnik imao neke veze sa tim optužbama za krijumčarenje cigareta, baš kao što nijesu dokazane slične sumnje i u Bosni i Hercegovini godinama prije.

Podsjetimo da su na sličan način firma „Pavgord” u Bosni i Hercegovini, odnosno Gordan Pavlović, bili povezivani sa švercom cigareta i kafe. Još 2008. godine je crnogorska policija uhapsila Rajka Vučevića iz Foče koji je u „Pavgordovom” kamionu ilegalno prevozio cigarete. Sud u Pljevljima mu je izrekao tromjesečnu zatvorsku kaznu.

Znatno veću kaznu dobio je vozač „Pavgorda” Dragan Sarić, državljanin Crne Gore. On je osuđen na četiri godine zatvora zbog šverca oko 25 tona kafe. Korišten je kamion „Pavgorda”, koji je navodno bio samo iznajmljen bilećkoj firmi bilećkoj „Red star Papić”, čiji je direktor Milan Papić osuđen na petogodišnju zatvorsku kaznu. Pretpostavljalo se da je na ovaj način prevezeno više od 300 tona kafe koja je u većoj mjeri prevožena u Crnu Goru.

Gordan Pavlović je u oba ova slučaj bio tek svjedok, a uzalud su advokati optuženih ukazivali na njegovu odgovornost. Dokaza navodno nije bilo, osim sumnji da je Pavlović u stvari (su) organizator šverca.

Slično se ponavlja i sa poslovanjem u Crnoj Gori. Pavlović je uvijek „tu negdje”, nikada glavni akter, ali njegovo ime je na određeni način u pozadini priče.

Crnogorska firma „Vuk & petrol” je pod istragom Osnovnog državnog tužilaštva iz Podgorice još od početka 2015. zbog poslovanja sa podgoričkom firmom „Zetatrans”, po prijavi o značajnim bilansnim greškama kada je u pitanju djelatnost skladištenja u „Zetatransu” za vrijednost od 1,037 miliona eura.

„Pavgord CG” je inače, u maju 2016. godine kupio od „Vuk &petroleuma” pet benzinskih pumpi u Crnoj Gori, da bi ih potom početkom februara 2019. godine preprodao. Kupac je hrvatska „INA” za 10 miliona eura. Pregovori između Pavlovića i Hrvata su trajali još od kraja 2016. godine, a jedna od spornih stavki bio je i poreski dug od tri miliona eura naslijeđen od „Vuk & petroleuma”.

Izvršna direktorka „Pavgord CG” Danijela Drašković tada nije htjela da odgovori na pitanja dnevnog lista „Pobjeda” da li je dug plaćen i da li je prilikom ugovora o kupoprodaji tražena saglasnost od Agencije za zaštitu konkurencije za koncentraciju učesnika na tržištu. Draškovićeva je odgovorila da su to pitanja za „INA Crna Gora”.

Nema racionalnog, ekonomski potkrijepljenog obrazloženja za desetine miliona koje je Pavlović poslednjih godina investirao u Bosni i Hercegovini za kupovinu brojnih vlasničkih i suvlasničkih udjela u firmama, kupovinu hotela i drugih nekretnina. Evidentno je da do sada za sve poslove ima podršku predsjednika SNSD-a Milorada Dodika, još od samog početka svojih poslovnih uspjeha. Gordan Pavlović godinama odbija da odgovori na medijske upite.

Vl.O. – J.M.




Trospratna zgrada u Škaljarima
U podacima Uprave za nekretnine može se vidjeti da je kompanija „Pavgord CG” u kotorskom naselju Škaljari kupila trospratnu zgradu sa potkrovljem, koja nema upotrebnu dozvolu. Na toj imovini evidentiran je i teret „nema građevinsku dozvolu za potkrovlje”, ali i zabilježba sudskog spora u Osnovnom sudu u Kotoru po tužbi Podgoričanina Darka Buškovića, od maja prošle godine. Darko Bušković je bio izvršni direktor sada ugašene podgoričke kompanije „Montecement”, koja je bila u vlasništvu švajcarske kompanije „Capital Venture Adriatic GMBH”. Tužba Buškovića je upisana kao teret na imovini kompanije Pavlovića u Kotoru, Budvi i Baru.




Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"