Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
U policiji juče potpisano 90 aneksa ugovora * U policiji juče potpisano 90 aneksa ugovora * Rukovodioci tužilaštva bez trećeg mandata * Za Vladu da se razvlasti DPS * Policiji priznao, pred tužiteljkom negirao ubistvo * Režim bi da skrene pažnju sa ekonomske krize * Opasni otpad na privremenom skladištu 21 godinu
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 02-12-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Vladimir Joković, predsjednik SNP-a:
– Gest odlazeće vlasti sa ambasadorom pokazao je njihovo pravo lice i činjenicu da su se samo verbalno zalagali za evropski put, a da je antidržavna i antievropska politika bila osnov njihove vladavine.

Vic Dana :)

Kada se najbolje vide leteći tanjiri?
Kada sapleteš konobara!


Nastavnik istorije drži predavanje o Tantalu. Na kraju časa pita nastavnik Pericu:
- Perice, kako ti zamišljaš Tantalove muke?
Perica objasni:
- Tantalove muke su kada se moja dva druga tuku, a ja obučen u novo odijelo.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Aktuelnosti - datum: 2020-10-31 U PODGORICI U 83. GODINI PREMINUO VISOKOPREOSVEĆENI ARHIEPISKOP CETINJSKI MITROPOLIT CRNOGORSKO-PRIMORSKI I EGZARH SVETOGA PEĆKOG TRONA AMFILOHIJE
Uručenje odlikovanja redakciji „Dana” Odlazak ličnosti jedne epohe Sveta arhijerejska zaupokojena liturgija biće održana u nedjelju, a služiće je patrijarh srpski Irinej sa više arhijereja SPC i drugih pravoslavnih crkava Mitropolit Amfilohije, po sopstvenoj želji, biće sahranjen u kripti Sabornog hrama u Podgorici, u grobu koji je pripremljen za njegovog života
Dan - novi portal
Visokopreosvećeni arhiepiskop cetinjski mitropolit crnogorsko-primorski i egzarh svetoga trona pećkoga Amfilohije preminuo je juče u 83. godini života u Kliničkom centru Crne Gore. Mitropolit je preminuo uoči praznika Svetog Petra Cetinjskog, u 8.20 časova, poslije primanja Svete Tajne Pričešća.
Mitropolit je u bolnicu primljen 6. oktobra ove godine zbog zapaljenja pluća uzrokovanog infekcijom novog virusa korona. Upala pluća je zaliječena, a virusna infekcija prestala, što je potvrdio i negativni test, zabilježeno je i zvaničnim ljekarskim nalazom. Oporavak je tekao u dobrom smjeru, ali nešto sporije nego inače, što je karakteristično za starije pacijente.
Mitropolitovo zdravstveno stanje se pogoršalo u četvrtak 29. oktobra, kada je prilikom jutarnjeg kontrolnog pregleda primijećeno da on otežano diše uz bol u grudnom košu. Odmah su urađene sve analize. Snimak je pokazao da je uzrok otežanog disanja i bola pojava vazduha u sredogruđu ili pneumomediastinum, koji se često javlja u situacijama kada pacijent ima osjetljiva pluća zbog dužine trajanja upalnog procesa i kada je na kiseoničkoj terapiji duži period. Ta komplikacija je, na kraju, i uzrokovala ovakav ishod.
Mitropolita je juče, kako je saopšteno iz Mitropolije crnogorsko-primorske pričestio podgorički paroh protojerej Branko Vujačić, a sve vrijeme njegovog bolničkog liječenja uz mitropolita je bio njegov kelejnik jeromonah Justin Mrenović, sabrat Cetinjskog manastira. O upokojenju mitropolita crnogorsko-primorskog je obaviješten Sveti arhijerejski sinod Srpske pravoslavne crkve.
Za administratora Mitropolije juče je imenovan episkop budimljansko-nikšićki, vladika Joanikije, a u sapštenju koje je izdao Episkopski savjet navodi se da će zvona na hramovima i manastirima zvoniti tri puta dnevno, a da će u nedjelju liturgiju u hramu u Podgorici služiti patrijarh srpski Irinej.
Blaženopočivši mitropolit je juče prenijet na Cetinje i u Cetinjskom manastiru će danas, na praznik Svetog Petra Cetinjskog, u devet časova biti služena sveta zaupokojena liturgija. Takođe, danas u 13 časova biće svečani ispraćaj zemnih ostataka mitropolita Amfilohija iz Cetinjskog manastira za Podgoricu, gdje će biti molitveno dočekane u 14 časova u Sabornom hramu Hristovog vaskrsenja u Podgorici.
– U hramu će biti sve do nedjelje, 1. novembra, kada će se služiti sveta arhijerejska zaupokojena liturgija, kojom će načalstvovati Njegova svetost patrijarh srpski Irinej sa više arhijereja naše Crkve i drugih pomjesnih Crkava. Nakon liturgije će biti služeno opijelo i obavljena sahrana. Blaženopočivši mitropolit Amfilohije, po sopstvenoj želji, biće sahranjen u kripti Sabornog hrama u Podgorici, u grobu koji je pripremljen za njegovog života. U subotu, na Lučindan, 31. oktobra, treba opet oglasiti zvona sa parohijskih i manastirskih hramova, i to: poslije liturgije (gdje se ona služi ili u 10 časova, gdje se ne služi), u podne i poslije večernje službe (ako se ne služi, onda u 16 časova). Nakon večernjih službi opet treba održati pomen, a sveštenici da se obrate prigodnim besjedama. U nedjelju, 1. novembra, u svim gradovima i manastirima gdje je to moguće biće služena sveta zaupokojena liturgija sa početkom u 9 časova, nakon koje bi bio održan pomen novoprestavljenom mitropolitu, kako bi svi koji su u nemogućnosti da fizički prisustvuju i na ovaj način uzeli molitvenog učešća u opijelu i sahrani našeg počivšeg vladike – saopšteno je iz Episkopskog savjeta.
Poručuju da će sve do sahrane mitropolita Amfilohija narod u molitvenom mimohodu moći da se pokloni njegovom odru.
– U danima poslije sahrane svakodnevno će se služiti sveta liturgija i pomeni u hramovima, a vjerni narod će moći u kripti Sabornog hrama Hristovog vaskrsenja da se pokloni mitropolitovom grobu. Od državnih organa očekujemo njihov doprinos kako bi se dostojno ispratio jedan od najuglednijih arhijereja ove drevne svetosavske zetske i crnogorske episkopije, kao i čitavog hrišćanskog svijeta. Svjesni cjelokupne zdravstvene situacije, ali i ogromnog poštovanja koje je novoprestavljeni mitropolit uživao, apelujemo na sve učesnike ispraćaja da se pridržavaju svih propisanih zdravstvenih mjera, ponašajući se po mudrosti Marka Miljanova, junaštvom braneći sebe od drugih, a čojstvom braneći i čuvajući druge od sebe – poručeno je u saopštenju Episkopskog savjeta.
Na Cetinju se juče okupio veliki broj građana, predstavnika javnog života, političara i predstavnika diplomatskog kora koji su se oprostili od mitropolita.
Patrijarh moskovski i cijele Rusije Kiril izrazio je saučešće srpskom patrijarhu Irineju zbog smrti mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija i tom prilikom istakao da će on u molitvenom sjećanju ostati „kao svjetiljka, goruća i užarena, kao nadareni teolog i nadahnuti propovjednik, neustrašivi branilac Svete Crkve Hristove prije jakih vjekova”. On se u pismu osvrnuo na mitropolitov život, kao i ulogu koju je odigrao u borbi za očuvanje svetinja u Crnoj Gori.
– Gospod Isus Hristos pozvao je na sebe izuzetnog arhijereja Srpske pravoslavne crkve, čije će ime u istoriji zauvijek biti povezano s duhovnim preporodom Crne Gore nakon duge ere bogosluženja, neviđene neumorne borbe za spasavanje umirenih svetinja i očuvanje jedinstva naroda Božijeg u žrebu svetih Svetog Vasilija Ostroškog i Petra Cetinjskog – navodi se u pismu ruskog patrijarha.
Rektor Cetinjske bogoslovije Gojko Perović kazao je da je smrt mitropolita Amfilohija prije svega gubitak čovjeka snažne vjere, te da je ovo težak dan za naš narod i Mitropoliju, za ukupno cijelu vaseljensku Pravoslavnu crkvu.
– Nije ovo gubitak samo jednog arhijereja, rukovoditelja crkvenih poslova, ovo je prije svega, pogotovo za nas koji smo ga bliže poznavali, gubitak čovjeka snažne vjere. Čovjeka koji šta god da je radio i počinjao, nije se osvrtao na to kako je okolo – je li pogodan momenat, je li pogodno vrijeme, okolnosti... Na neki unutrašnji molitveni zov i na svoju molitvenost prepoznavao je momenat i kretao u posao, kao što su to radili i veliki sveti Božji ljudi. U skladu sa onom našom narodnom: „Pokojniku neka Gospod upokoji dušu u Carstvu nebeskom, a ostatku neka je nazdravlje”, ovdje iz punih usta pred ovom svetinjom kažem da je ostatak za mitropolitom cijela pravoslavna Crna Gora – kazao je Perović novinarima ispred Cetinjskog manastira.
Podsjetio je da su tri cetinjska mitropolita, Amfilohije, Sveti Petar Cetinjski i Petar II Petrović Njegoš, preminuli „u tri dana”.
– Taj Božji znak koji nikako nijesmo mogli da isplaniramo, nego je Bog tako udesio, poziva nas na ono što su pozivali i mitropolitovi prethodnici – na mir, ljubav i jedinstvo najprije među pravoslavnim vjernicima u Crnoj Gori. Samim tim, ako se mi sjedinimo u ljubavi i bratstvu, onda je i sva Crna Gora sjedinjena u ljubavi i bratstvu. To je poziv današnjega dana – poručio je Perović.
Srpska pravoslavna crkva objavila je juče kraći životopis mitropolita Amfilohija, podsjećajući da mu je svetovno ime bilo Risto. Potomak je po srodstvu vojvode Mine Radovića, jednog od prvih plemenskih kapetana crnogorskih, koji je prisajedinio Moraču Crnoj Gori 1820. godine. Budući mitropolit je proveo djetinjstvo u patrijarhalnoj porodici, koja je ostala vjerna pravoslavlju i zavjetima predaka u teškim posleratnim vremenima narastajućeg ateizma pod komunističkom vlašću. Osnovnu školu je završio u Manastiru Morači, a Bogosloviju Svetog Save u Rakovici u Beogradu. Diplomirao je na Bogoslovskom fakultetu u Beogradu 1962. godine. Uporedo sa Bogoslovskim fakultetom studirao je klasičnu filologiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu.
Veliki uticaj na duhovno uzrastanje mitropolita Amfilohija izvršili su prepodobni otac Justin Popović, veliki bogoslov i duhovnik Srpske pravoslavne crkve, i svetogorski starac Pajsije.
Poslije završenog fakulteta, postdiplomske studije nastavlja u Bernu i Rimu, gdje je magistrirao na Istočnom pontifikalnom institutu (1965). Odatle odlazi u Grčku, gdje boravi sedam godina i gdje prima angelski obraz i sveštenički čin. U tom periodu, u Atini je odbranio doktorat o Svetom Grigoriju Palami, koji je privukao pažnju ondašnje evropske teološke javnosti. Poslije godinu dana provedenih na Svetoj Gori odlazi za profesora na Pravoslavni institut Svetog Sergija u Parizu, a od 1976. godine postaje docent, pa redovni profesor na Bogoslovskom fakultetu Svetog Jovana Bogoslova u Beogradu (kasnije Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta Univerziteta u Beogradu), na katedri za Pravoslavnu pedagogiju (katihetiku) sa metodikom nastave. U dva mandata bio je i dekan fakulteta. Doktorat honoris causa Moskovske duhovne akademije primio je 2003. godine, Instituta teologije Bjeloruskog državnog univerziteta u Minsku 2008. godine, Pravoslavnog teološkog instituta Svetog Sergija u Parizu 2012. i Sankt-peterburške duhovne akademije 2014. godine. Odlukom Nacionalnog komiteta društvenih nagrada Ruske Federacije 2001. godine odlikovan je Ordenom Lomonosova, koji mu je uručen na svečanosti u Kremlju u prisustvu oko 4.000 uglednih zvanica. Za počasnog člana Slovenske akademije književnosti i umjetnosti izabran je 2015. godine.
Govorio je grčki, ruski, italijanski, njemački i francuski jezik, dok je koristio u naučnom radu starogrčki, latinski i crkvenoslovenski.
Sveti arhijerejski sabor Srpske pravoslavne crkve izabrao ga je maja 1985. godine za episkopa banatskog. Hirotonisao ga je 16. juna 1985. godine u beogradskoj Sabornoj crkvi patrijarh srpski German uz sasluženje mitropolita crnogorsko-primorskog Danila, episkopa bačkog Nikanora, braničevskog Hrizostoma, žičkog Stefana, šumadijskog Save, dalmatinskog Nikolaja, timočkog Milutina, zvorničko-tuzlanskog Vasilija, australijsko-novozelandskog Vasilija, banjalučkog Jefrema i mačvanskog Danila. Među njima bio je i mitropolit kefalonijski Prokopije, koji ga je svojevremeno u Grčkoj zamonašio, a potom i proizveo u arhimandrita. Ustoličen je 21. jula 1985. godine u Vršcu.
Odlukom Svetog arhijerejskog sabora Srpske pravoslavne crkve, episkop banatski Amfilohije je decembra 1990. godine izabran za mitropolita crnogorsko-primorskog sa sjedištem na Cetinju. Svečano ustoličenje za mitropolita crnogorsko-primorskog, zetsko-brdskog i skenderijskog izvršio je patrijarh srpski Pavle sa episkopima 30. decembra 1990. godine u Cetinjskom manastiru.
Mitropolit Amfilohije je bio član Svetog arhijerejskog sinoda Srpske pravoslavne crkve u više saziva. Predsjedavao je tim tijelom i bio zamjenik oboljelog patrijarha srpskog Pavla od kraja 2007. godine do njegovog upokojenja, kao i mestobljustitelj patrijaraškog trona od upokojenja patrijarha Pavla, 16. novembra 2009. do izbora patrijarha srpskog Irineja 22. januara 2010. godine. Administrirao je Eparhijom raško-prizrenskom od maja 2010. godine do ustoličenja episkopa raško-prizrenskog Teodosija krajem decembra iste godine. Administrirao je Eparhijom buenosajreskom koja je ustanovljena na njegov predlog, od njenog osnivanja u maju 2011. do izbora tadašnjeg episkopa dioklijskog Kirila (Bojovića) za njenog eparhijskog arhijerejska 2018. godine.
Ekipa „Dana”
Rajka Raičević
Marko Vešović
Milan Sekulović
Srđan Boljević
Lazar Ružić
Željko Šapurić
Radoje Živković


Ljekari i medicinsko osoblje ispratili mitropolita

Ljekari i medicinsko osoblje Kliničkog centra odali su juče poštu mitropolitu Amfilohiju. Oni su u holu bolnice stajali u redu kako bi dostojno ispratili mitropolita, a nakon što je sanduk sa mitropolitom iznesen iz bolnice ispratili su ga do vozila koje je prevezlo vladiku do Cetinja.

Sve što je stvorio podario narodu

Predsjednik Skupštine Crne Gore i čelnik Demokratske Crne Gore Aleksa Bečić uputio je saučešće episkopima, monaštvu i sveštenstvu Mitropolije crnogorsko-primorske povodom smrti mitropolita Amfilohija.
– Jedan si od onih koji je sve što je stvorio podario svom narodu. Iskreno saučešće episkopima, monaštvu i sveštenstvu, a vječan mir i hvala mitropolitu crnogorsko-primorskom. Nadamo se i vjerujemo da njegov naslednik neće hoditi trnovitim putevima kojima je mitropolit sa svojim narodom dostojno i pastirski koračao – naveo je Bečić.

Dobro si nas naučio koju knjigu da čitamo, Bibliju da čitamo

Njegovo preosveštenstvo vladika Joanikije, sa sveštenstvom i vjernim narodom, služio je sinoć prazničnu večernju službu sa petohljebnicom u Cetinjskom manastiru. Nakon večernje, služen je pomen kraj odra blaženopočivšeg mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija. Službi je prisustvovao mandatar Zdravko Krivokapić, koji je juče došao u Cetinjski manastir.
Po blagoslovu vladike Joanikija, kraj odra svog i našeg duhovnog oca, sabranima se obratio otac Gojko Perović, rektor Cetinjske bogoslovije. Otac Gojko je podsjetio da je Lučindan dan kada slavimo Svetog Luku, a da od prije dvjesta godina na taj dan slavimo i Svetog Petra Cetinjskog Čudotvorca. On je dodao da je trudom mitropolita Amfilohija, kao svetitelj počeo da se proslavlja i Sveti Petar Drugi Lovćenski Tajnovidac. On je rekao da niko nije mogao da očekuje da će su upokojiti u ta dva dana (31. se upokojio Sveti Petar Cetinjski, a sjutradan Sveti Petar Drugi Lovćenski Tajnovidac),
– Dragi naš mitropolite Amfilohije, dobro si nas naučio koju knjigu da čitamo, Bibliju da čitamo – rekao je i podsjetio na odnos naroda prema Mojsiju, napomenuvši da je vladika Amfilohije znao da Svetog Petra Cetinjskog uporedi sa Mojsijem.
– I nemam, dragi vladiko i učitelju, i oče, ništa da kažem, nego da znam sada ovdje pred ovim odrom, znaju svi profesori Bogoslovije, kada na Cetinju, kao pred Crvenim morem, nije bilo nikakve šanse da se obnovi bogoslovska škola, ti si rekao da će biti i svesaka i olovaka, samo da krenemo – rekao je otac Gojko i naglasio da nema šta drugo da kaže nego da vladika liči i Mojsiju i Svetom Petru Cetinjskom.
– I zbog toga danas imamo Bogosloviju, imamo radio, imamo časopis po onom Vašem vodoskoku ispod Manastira Morače, Hram u Podgorici, Hram u Baru, obnovljene ženske i muške manastire, škole vjeronauke, tri hora: nikšićki, podgorički i kotorski, koji mogu pjevati i pred vaseljenskim i pred ruskim patrijarhom, kao što su pjevali.
Naš mitropolit je jedini episkop u Pravoslavnoj crkvi koji je uspio da na jednom mjestu okupi carigradskog i moskovskog patrijarha da osveštaju Hram u Podgorici – naglasio je otac Gojko Perović.

Svjetilo naše vjere

Princ Aleksandar Karađorđević uputio je saučešće patrijarhu srpskom Irineju povodom smrti mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija i rekao da je to težak gubitak za Crkvu i sve hrišćane. On je naveo da je Amfilohije bio svjetilo vjere našem narodu u Crnoj Gori i dostojan naslednik trona Svetog Petra Cetinjskog.
– Moja supruga i ja veoma smo pogođeni i ožalošćeni viješću da je preminuo mitropolit Amfilohije – naveo je princ i dodao da je izjavio saučešće svim arhijerejima Crkve, sveštenstvu, monaštvu i vjernom narodu.

Poslednja besjeda u Kliničkom centru

Mitropolit Amfilohije je poslednju besjedu održao u Kliničkom centru tokom liječenja od virusa korona, kazavši pritom da i on nosi isti krst kao i njegov narod. Na poslednju besjedu podsjetio je Radio Svetigora.
– Sveti Vladika Nikolaj koji je održao čuveni govor na Lovćenu prilikom prenosa moštiju Petra Drugog Lovćenskog Tajnovidca, poslije rušenja od strane austrougarskih okupatora 1916. godine Crkve Svetoga Petra, rekao je, između ostalog, da se Bog stara i brine o djeci i bolesnicima, a cetinjskom mitropolitu je podario krst da nosi. I zaista cetinjski mitropolit se trudi da nosi i svoj krst i krst Mitropolije crnogorsko-primorske – Mitropolije Crne Gore, učestvujući i ovom bolešću u patnjama i stradanjima miliona ljudi širom svijeta, pa sve do predsjednika Amerike Donalda Trampa.
Učestvujući u nošenju toga krsta sveukupnoga svijeta i mitropolit se evo danas, hvala Bogu, pričestio Tijela i Krvi Gospoda Boga i Spasa našega Isusa Hrista na praznik Svetog Jovana Bogoslova, apostola ljubavi, od koga smo i naučili Hristove riječi da su dvije glavne zapovijesti: ljubi Gospoda Boga svoga svim srcem svojim, svom dušom svojom, svom mišlju svojom i svom snagom svojom i ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe. Ljubav kao načelo ljudskog života. I upravo, rekao bih, da je Bog je poslao patnju čovječanstvu da bi ga iscijelio od mržnje, od samouobraženosti, od egoizma, od samoživosti, da bi čovječanstvo shvatilo da smo ipak mi, ljudi slabašni i nemoćni na zemlji, i da je jedini Bog koji daje istinski život, ne samo ovaj prolazni život od danas do sjutra. Ovakva stradanja i podsjećaju na dostojanstvo ljudsko, vječno i neprolazno dostojanstvo, jer čovjek je biće stvoreno za vječnost, a ne za prolaznost i ništavilo. Bog koristi ta sredstva da nas podsjeti da smrt nije poslednja riječ ovoga života, nego samo priprema za ono što je vječno i neprolazno – za vječno Carstvo Boga ljubavi – Oca i Sina i Duha Svetoga. U to ime ja pozdravljam i blagosiljam svima onima koji se brinu za moje zdravlje, moleći da se brinu i za zdravlje svih koji stradaju, ne samo ovdje u bolnici u Crnoj Gori nego širom svijeta.
Sveljudska je patnja koja je danas zavladala i molim se Gospodu da Bog oprosti grijehe svima ljudima i da nas vrati sebi i jedni drugima i vječnim vrijednostima, tajni vječnoga života, da umanji patnje jer nije lako nositi svijetu ovu patnju i ovo što se danas događa. Neka bi blagoslov Gospodnji bio na svima, naročito na onima koji se sjećaju i mene, jer vidim da je mnogo ljudi sa raznih strana koji se sjećaju i mole za mene, i hvala na njihovim molitvama. Nadamo se u Gospoda da ćemo nastaviti naše djelo i da je ovo priprema za nastavak djela, ako Bog da.
Pomenusmo crkvu na Lovćenu, u poslednje vrijeme zapanjujuće je govoreno u Crnoj Gori nikada više 1918. godina, što znači nikada više oslobođenje, namjesto da se kaže nikada više okupacija 1916. godina i kapitulacija Crne Gore. Prvi put u njenoj istoriji – kapitulacija 1916. godine. I veliki kralj Nikola se očevidno pokolebao u jednom trenutku i povjerovao da će Austrougarska, Njemačka, da pobijedi, pa se povukao. Kapitulirala je njegova vojska, on je napustio Crnu Goru i hiljade ljudi su otišli u zatvore širom Austrougarske, među kojima je bio i obnovitelj crkve na Lovćenu mitropolit crnogorsko-primorski Gavrilo Dožić, koji je držan cijelo vrijeme rata u zatvoreništvu. I onda se nije čuditi što 1918. godine narod, koga je kralj Nikola ostavio, više nije htio da ga glasa, odnosno njegovog sina naslednika, nego je za naslednika glasao njegovog unuka. A i on je sam bio za stvaranje Kraljevine Jugoslavije, samo što eto, po ljudskoj slabosti, vlastoljublje i samoljublje, osnovni grijeh ljudski, i njega, velikoga kralja, pod stare dane je savladalo. Ali ne umanjuje to njegov značaj, a u isto vrijeme ne umanjuje značaj obnove crkve koju je okupator srušio 1916. godine i koja je obnovljena 1925, i ako bude Gospod dao obnoviće se ona ponovo.
Niko neće da dira ovaj mauzolej koji je po duhu nastavak onog spomenika Franje Josifa, koga su pripremali da podignu 1916. godine, srušivši lovćensku crkvu i izbacivši Njegoša sa Lovćena. Bio je pripremljen spomenik Franje Josifa, a ovaj mauzolej je po duhu nastavak toga spomenika Franje Josifa. I on je svjedočanstvo jednoga vremena i on će ostati mauzolej, ali će morati da se skine prokletstvo sa Crne Gore koje je ostavio Sveti Petar Drugi Lovćenski Tajnovidac: „Prokleti bili ako me ne sahranite u ovoj crkvi koju sam ja ovdje sagradio”.
Poslije učešća u ovoj patnji sveopštoj, mitropolit crnogorsko-primorski, noseći svoj krst, dužan je da skine to prokletstvo sa Crne Gore, da se iscijelimo od tog duha okupatorskog koji je zavladao od vremena okupacije Austrougarske da bi se zacario onaj Duh Božiji, Duh slobode, Duh Hristovog vaskrsenja:
„O preblagi, tihi učitelju,
slatka li je sveta bistra voda
s istočnika tvoga besmrtnoga!
Od tvoga su sv’jetloga pogleda
uplašene mrake iščeznule,
od tvoga su hoda sveštenoga
bogohulni srušeni oltari;
voskresenjem smrt si porazio,
nebo tvojom hvalom odjekuje,
zemlja slavi svoga spasitelja!“
(Luča mikrokozma Svetog Petra II Lovćenskog Tajnovidca).
To je ono čega je svjedočanstvo bilo i treba da ostane Crkva Svetog Petra na Lovćenu, proslavljajući Boga živoga, proslavljajući Crnu Goru i ovaj narod ovdje koji se vratio Bogu i Crkvi Božijoj poslije osamdesetogodišnjega lutanja njivama gladi i bezbožnštva, njivama bratoubilaštva i bogoubilaštva. Vrijeme je da se ponovo vratimo Bogu i kroz Boga da se vratimo jedni drugima, a vraćajući se Bogu i jedni drugima, vraćamo se, ako Bog da, i onim svetinjama koje su ugradili preci naši u nas i u naše istorijsko biće.
U to ime blagoslov Božiji svima, na mnogaja i mnogaja blagaja ljeta – poručio je mitropolit u poslednjoj besjedi.

Mitropolit ostavio pismo sa amanetom

Biznismen Miodrag Daka Davidović kazao je juče u izjavi za „Dan” ispred Cetinjskog manastira da je mitropolit ostavio oproštajno pismo koje će blagovremeno otvoriti budući premijer Zdravko Krivokapić pošto je njemu i narodu namijenjeno.
– U poslednjih deset dana je najmanje deset puta rekao da će za Svetog Luku biti na Cetinju pored odra Svetog Petra Cetinjskog. Mi mu nijesmo razumjeli poruku. U par navrata je kazao: doći ću živ ili mrtav, to je svima trebalo da nam bude opomena, ali smo bili ubijeđeni da je prošlo najgore. Nadali smo se da će naša draga doktorica Jelena Borovinić uspjeti da uradi nemoguće. Naš mitropolit je ostavio nekoliko amaneta i pisano i usmeno o kojima možemo svjedočiti ja i otac Justin. Zamolio sam ga da nam to napiše iako je bio u velikom grču i bolu. On je uspio da ostavi to pismo vjernom narodu i posebno novom mandataru Krivokapiću. Pismo će biti na vrijeme pročitano i o njemu obaviješten vjerni narod – kazao je Davidović, dodajući da ga je mitropolit iako iscrpljen jedno jutro dočekao s pismom.

Odlazak dobročinitelja Crne Gore

Lider Demokratske narodne partije Milan Knežević rekao je da u ime svih članova i simpatizera partije, kao i u lično ime saučestvuje u bolu svih pravoslavnih vjernika Mitropolije crnogorsko-primorske u Crnoj Gori i rasijanju povodom upokojenja Njegovog visokopreosveštenstva arhiepiskopa cetinjskog, mitropolita crnogorsko-primorskog i egzarha Svetog trona pećkoga, gospodina Amfilohija.
– Njegova uzvišena misao pomogla je uspravljanju Crne Gore, koja se ni ovog puta „ne šće u lance vezat”, svjesna svoje tradicije i istorije, uz povratak svojim najvišim vrijednostima za dobro svih građana i vjera. Naš poštovani najviši pravoslavni velikodostojnik Crne Gore izvršio je svoju veliku misiju, odlučan u namjeri da ostane sa svojim vjerujućim narodom do poslednjeg trena. Njegovo zemno tijelo nije se oduprlo bolesti, ali mu se duša uznijela Bogu, koji ga je primio u svoje okrilje kao novomučenika i svetitelja još za života. Žitije mitropolita Amfilohija, njegovo hodočašće i hod po mukama garant su novih dana za Crnu Goru, koja će znati i umjeti da cijeni njegovu riječ i žrtvu u vremenima pred nama. Stoga se i na Njegovo visokopreosveštenstvo mogu odnositi riječi Vuka Mićunovića iz „Gorskog vijenca”: „Blago tome ko dovijek živi, imao se rašta i roditi” – zaključio je Knežević.

Njemu vječni mir, nama snaga za besmrtne ideale

Predsjednik Građanskog pokreta URA Dritan Abazović izrazio je saučešće svim vjernicima i sveštenstvu Mitropolije crnogorsko-primorske povodom smrti mitropolita Amfilohija.
– Ljubav jedina stvara vječnost! Neka mu Bog podari vječni mir, a svima nama snagu da se izborimo za ideale koji su besmrtni – poručio je Abazović.
Kako je saopšteno, Demos iskazuje saučešće svim vjernicima, sveštenstvu, monaštvu i rodbini povodom smrti mitropolita crnogorsko-primorskog.
– Otišao je u vječnost jedan duhovno jak i vispren čovjek, mitropolit Amfilohije, koji je moračku bistrinu nagradio visokim obrazovanjem erudite. Svoju misiju na zemlji hrabro je obavljao, mirno i dostojanstveno se suočavajući sa kratkom bolešću, tokom koje nije želio da napušta Crnu Goru i traži poseban tretman liječenja. Bila je to i poslednja simbolika odanosti svom sudbinskim prostoru kojem je pripadao iskreno i do kraja. Izvjesno, Crna Gora će ga trajno pamtiti s pijetetom koji je zasluživao – saopšteno je iz Demosa.
U ime Građanskog pokreta Nova ljevica saučešće je uputio predsjednik te stranke Saša Mijović.

„Dan” čuvao nasleđe Crne Gore

Na dan osvećenja Sabornog hrama vaskrsenja Hristovog u Podgorici, 7. oktobra 2013. godine, mitropolit Amfilohije odlikovao je dnevne novine „Dan” Zlatnim likom mitropolita Petra Drugog Petrovića Njegoša, a odlikovanje je primio Mladen Milutinović, glavni i odgovorni urednik „Dana”.
Nadamo se i vjerujemo da će „Dan” nastaviti da ide putem svjedočenja istine i odgovornosti – putem istinskim, ljudskim i vrlinskim, govorio je mitropolit Amfilohije.
Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije istakao je tada da je „Dan” pokazao veliki trud i brigu za očuvanje kulturno-istorijskog izvornog nasleđa Crne Gore i sveukupnog narodnog pamćenja.
– Dnevne novine „Dan” imale su i imaju odgovoran odnos prema mnogim pitanjima crnogorskog društva. Svi dosadašnji urednici i novinari pokazali su svoju posvećenost naporima Mitropolije i ostalih pravoslavnih episkopija u Crnoj Gori da se naš narod, koji je decenijama prebivao u tami bezbožništva, prosvijetli Jevanđeljem Hristovim i da se napoji sa izvora vode žive. „Dan” je uradio što je bilo do njega – podržao Mitropoliju u izdavaštvu, i to distribucijom desetina hiljada dušekorisnih knjiga, objavio je na stotine članaka o crkvenim svečanostima i obavještenja o najrazličitijim dešavanjima u Crkvi. „Dan” je pokazao veliki trud i brigu za očuvanje kulturno-istorijskog izvornog nasleđa Crne Gore i sveukupnog narodnog pamćenja. „Dan” su jedine dnevne novine u Crnoj Gori koje izlaze na ćirilici, i na taj način uvažavaju i čuvaju Obodsko slovo, danas zaboravljeno i zapostavljeno. Bolne rane našeg naroda boljele su svih ovih godina i „Dan”. Ove novine su dale značajan doprinos širenju istine o tragediji koja je zadesila Kosovo i Metohiju, naročito nakon kriminalne i bezakone NATO agresije na našu zemlju. Danas je i velika društvena odgovornost na ovim novinama – kritičko sagledavanje društvenopolitičkog života i anomalija koje se neizostavno pojavljuju u svakom društvu, naročito u postkomunističkim društvima, kao što je naše. U tom smislu „Dan” treba i obavezan je da nastavi korektivnu ulogu, neizostavno utemeljenu na istini koju bi svaki medij morao da ima. Ne praveći kompromise sa pravom javnosti da zna, „Dan” je uspješno izbjegao da pribjegne senzacionalizmu tabloidnog tipa kome su skloni mnogi savremeni mediji. Služeći istini, „Dan” je jedan od rijetkih medija i institucija koji je podnio ozbiljne žrtve za svoje svjedočenje. Prije i iznad svega, kao paradigmu naših nesrećnih vremena pominjemo ubistvo našeg brata Duška Jovanovića, glavnog i odgovornog urednika „Dana”. To ubistvo ni do danas nije rasvijetljeno, što je po opštem konsenzusu, kojem se pridružujemo, nedopustivo i predstavlja svojevrsno ubistvo već ubijenog Duška, koji je ubijen zato što je javno pisao i govorio o onome o čemu većina nije smjela ni šaputati. Spomen njegovog stradanja je zapisan i na vratima Sabornog hrama vaskrsenja Hristovog u Podgorici u riječima: Brate Duško, na pravdi Boga si nastradao. Blago postradalima pravde radi, njihovo je Carstvo nebesko. Zbog tih petnaest godina svjedočenja, izvanredne saradnje s Mitropolijom i podrške njenoj pastirskoj misiji i njegovanja kulturno-istorijskog izvornog identiteta Crne Gore – govorio je mitropolit.

Kao ljudi tužni, Crkva je dobila svetitelja

Mandatar za sastav nove vlade Zdravko Krivokapić kazao je da Crna Gora žali zbog smrti mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija.
– Primio sam vijest o upokojenju našeg mitropolita Amfilohija. Iako smo mi kao ljudi tužni, uvjeren sam da je Crkva danas dobila svetitelja. Moli se, vladiko, u Carstvu nebeskom za svoju Crnu Goru – naveo je Krivokapić.
On je pozvao tehničku vladu da proglasi Dan žalosti u Crnoj Gori povodom smrti Amfilohija.
– Crna Gora žali i žaliće i bez toga, ali vaša civilizacijska obaveza je da ispoštujete odlazak jednog od najvećih od nas u ovom vijeku – naveo je Krivokapić. Iz vladine Službe za medije nisu odgovorili na pitanja „Dana” da prokomentarišu ovu Krivokapićevu inicijativu.

Dok su mu drugi nalazili greške, on je praštao svakome

Vladika Grigorije je u besjedi o mitropolitu Amfilohiju 2015. godine kazao da kada molimo nekoga za oproštaj, kao da ga pitamo ima li u njegovom srcu prostora, mjesta za nas, a srce našega Gospoda nikada nije bilo bez mjesta za svakoga koji moli za oproštaj.
– Ako se neko u naše dane i pred našim očima na ovaj najveličanstveniji način upodobljavao Bogu, onda je to otac Amfilohije, mitropolit cetinjski. Mitropolit toga malog mjesta koje su proslavljali veliki ljudi i na čijoj je strašnoj poljani odstojao ovaj gorštak i smireni monah. Kakva veličanstvena borba u naše vrijeme. No uz sve to, meni se ipak čini da ni to ne bi bilo dovoljno da nije ovog drugog i divnog podviga praštanja, koji je svakim novim oproštajem širio srce arhijereja crnogorskog i primorskog, a takvih praštanja je bilo ne manje od sedam puta sedamdeset i sedam. I dok su s pjenom u ustima grcali: Risto Sotono i dok mu na svakom koraku nalaze grijehe i greške, on je, praštajući im, koračao hrabro i tiho zagledan u lice Onoga koji prašta čak i sa krsta. Težina ovog praštanja tim je veća što otrov potiče najčešće od braće, od svoje djece, od svoga roda i naroda, od svojih. Nije li čitavo ovo žitije, braćo i sestre, tako hristoliko i nije li strašno, krstoliko? Ako je neko naučio da bez krsta nema Vaskrsenja, onda je to mitropolit Amfilohije – naveo je Grigorije.
On je tada kazao i da je još od „malih nogu (H)Risto odabrao put smirenja i praštanja”.
– Da, braćo i sestre, to je najteži put, jer on podrazumijeva borbu sa najtežim grijehom, a to je zlopamćenje. Ako bismo u najkraćem htjeli opisati našeg oca i pastira koji nas čuva evo već trideset godina, onda je to srce puno praštanja i bez kapi, bez zrna zlopamćenja. Sveti Anastasije Sinait kaže da je zlopamćenje teže od ubistva i preljube, od svega teži grijeh, a Sveti Jovan Zlatoust svojim kolasalnim umom tumači Hristovu nauku o praštanju u besjedi o nezlopamćenju. Kada je Sveti Petar, taj vatreni apostol koji pada i posrće, ali koji otkriva da je Hristos Sin Boga Živoga, s ushićenjem pitao Gospoda da li do sedam puta da oprosti bratu, pao je na ispitu po ko zna koji put kada je čuo od Učitelja da treba da oprosti ne sedam puta nego sedam puta sedamdeset i sedam – drugim riječima, bezbroj puta – kazao je on.

Obnovio hramove, sačuvao Crkvu

Predsjednik Narodne stranke Predrag Popović naveo je „otišao je naš mili Đedo”.
– Završio je posao zbog kojeg je rođen i od Boga izabran. Poslednja litija njega ispraća kod Gospoda. Sačuvao je Crkvu, obnovio i sagradio njene hramove, sveštenstvo i monaštvo, vratio Crnu Goru i njen vjerujući narod sebi i Njegošu. Svoju davnu želju, kapelu na Lovćenu, kao da ga je Svevišnji nagovorio, ostavlja svome dostojnom nasledniku. Bila je izuzetna čast poznavati i prijateljevati sa ovakvim kolosom pravoslavlja tolike decenije! Putuj, blagorodna dušo! Mjesto ti je davno odabrano – rekao je Popović.

Prenos sahrane na RTCG

Sahranu mitropolita Amfilohija u nedjelju iz Hrama Hristovog vaskrsenja prenosiće Televizija Crne Gore. Nakon liturgije biće služeno opijelo i obavljena sahrana.
Amfilohije će, po sopstvenoj želji, biti sahranjen u kripti Sabornog hrama u Podgorici u grobu koji je pripremljen za njegovog života.
U nedjelju, 1. novembra, u svim gradovima i manastirima gdje je to moguće biće služena liturgija sa početkom u 9 časova, nakon koje bi bio održan pomen, kako bi svi koji su u nemogućnosti da fizički prisustvuju i na ovaj način uzeli molitvenog učešća u opelu i sahrani mitropolita Amfilohija.

Očuvao jedinstvo pravoslavlja

Ambasador Rusije u Crnoj Gori Vladislav V. Maslenikov uputio je saučešće povodom smrti mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija.
– U ime Ambasade Ruske Federacije u Crnoj Gori i u svoje lično ime izražavam Mitropoliji crnogorsko-primorskoj i svim vjernicima Srpske pravoslavne crkve najdublje i najiskrenije saučešće povodom upokojenja visokopreosvećenog arhiepiskopa cetinjskog mitropolita crnogorsko-primorskog i egzarha sveštenoga trona pećkoga Amfilohija. Mitropolit Amfilohije je cijeli svoj život posvetio služenju Bogu, bio je požrtvovan borac za pravoslavlje u Crnoj Gori, velikan koji je proživio složen ali i veoma interesantan život, postao je svjedok i učesnik mnogih događaja vezanih za sudbinu Crne Gore – kazao je ambasador.
Kako je dodao, zahvaljujući svojoj istrajnosti i svestranosti mitropolit je dao ogroman doprinos očuvanju jedinstva pravoslavlja u Crnoj Gori.
– Iskreno je volio Rusiju s kojom je bio duboko povezan emotivno. Njegovo ime i plemenito djelovanje za blagostanje ne samo pravoslavnih hrišćana, nego i čitavog naroda Crne Gore zauvijek će ostati dio istorije zemlje, MCP i SPC u cjelini – naveo je ruski ambasador.

Irinej: Jedan od najtužnijih dana za Crkvu

Patrijarh Srpske pravoslavne crkve Irinej izjavio je juče da smrt mitropolita Amfilohija predstavlja jedan od najtužnijih dana u istoriji Srpske pravoslavne crkve i da je srpski narod ostao bez jedne velike ličnosti.
– Ovo je jedan od najtužnijih dana za našu Crkvu. Veliki gubitak i velika žalost. Otišao je jedan dobar čovjek i vrstan teolog. Nijesmo to očekivali, nadali smo se će sve biti dobro završeno. Neka mu Bog da vječno blaženstvo. Lišeni smo velike ličnosti – rekao je patrijarh Irinej.

Saučešće Dodika i Vučića

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je saučešće patrijarhu Srpske pravoslavne crkve (SPC) Irineju, srpskom narodu, posebno u Crnoj Gori zbog smrti mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija.
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik uputio je saučešće svim pravoslavnim hrišćanima u Crnoj Gori, patrijarhu srpskom Irineju i Srpskoj pravoslavnoj crkvi povodom smrti mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija.
– Vijest da je otišao istinski pastir svog naroda primio sam s osjećajem velike tuge, jer sam lično poznavao mitropolita Amfilohija i znao kakav značaj je imao njegov pastirski rad u Crnoj Gori, ali i šire – naveo je Dodik.
Prema nezvaničnim informacijama, zbog smrti mitropolita Amfilohija u Srbiji i Republici Srpskoj biće proglašen Dan žalosti, a dvojica predsjednika trebalo bi da prisustvuju sahrani u nedjelju u Podgorici.

Vujanović uputio saučešće

Bivši predsjednik Crne Gore Filip Vujanović uputio je Pravoslavnoj Mitropoliji crnogorsko-primorskoj pismo saučešća povodom smrti mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija.
– Povodom smrti mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija sveštenstvu, monaštvu i vjernicima upućujem izraze saučešća zbog gubitka mitropolita koji je decenijama posvećeno bio na čelu Mitropolije. U obavljanju svojih državnih dužnosti osvjedočio sam se u njegovo izuzetno obrazovanje i ugled koji je nadilazio granice Crne Gore – naveo je Vujanović.

Varhelji izrazio saučešće

Evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji izrazio je saučešće povodom smrti mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija.
– Moje saučešće ljudima iz Crne Gore koji oplakuju odlazak mitropolita Amfilohija Radovića. Neka počiva u miru – napisao je Varhelji na Tviteru.
Šefica Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Oana Kristina Popa uputila je riječi saučešća vjernicima u našoj zemlji.
– Izražavamo saučešće onima koji su bliski mitropolitu Amfilohiju, kao i svim crnogorskim građanima koji oplakuju njegov gubitak – navela je Popa na Tviteru.

Posebno brinuo o Kosovu i Metohiji

Mitropolit Amfilohije bio je svjedok važnih istorijskih događaja. Bio je na Cetinju 1989. godine prilikom povratka posmrtnih ostataka kralja Nikole. Govorio je na sahranama najistaknutijih državnih zvaničnika i poznatih umjetnika i javnih ličnosti. Ostalo je zapisano mnogo njegovih izjava.
– Jer, ako sam tijelom i odsutan, ali sam duhom sa vama, radujući se i videći vaš red i čvrstinu vaše vjere u Hrista. Kako, dakle, primiste Hrista Isusa Gospoda, tako u Njemu i živite, ukorijenjeni i nazidani u Njemu, i utvrđeni u vjeri kao što ste naučeni, izobiluj u njoj sa zahvalnošću – govorio je Amfilohije.
Često je upozoravao da Crna Gora gradi svoju budućnost na bratoubilaštvu, tako što pretvara podjele koje su svojstvene našem narodu u nešto još dublje i gore – nacionalne i jezičke podjele.
– Bog nije u sili, nego u pravdi – to je Aleksandar Nevski govorio. To je istina koja se potvrđuje kroz sve vjekove, a Sveti Petar Cetinjski je govorio da je u imenu Božjem sud i pravda – isticao je Amfilohije.
Ukazivao je i da vaskrsenja ne biva bez smrti.
– Krst nositi nama je suđeno. Ovdje kod nas raspeće se nastavlja, ne samo na Kosovu i Metohiji, nego uopšte. Na kraju krajeva, nastavlja se i u svakoj ljudskoj duši. I samo duše koje su saraspete Hristu zadobijaju taj kvasac vaskrsenja vječnoga života – navodio je Amfilohije.

Borio se smjerno hrišćanski

Predsjednica Socijalista Snežana Jonica je, u ime Socijalista i u svoje lično ime, izrazila iskreno saučešće Pravoslavnoj Mitropoliji crnogorsko-primorskoj, monaštvu, sveštenstvu i svim vjernicima Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori povodom smrti mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija.
– Borio se hrišćanski smjerno, hrabro i uporno za Crnu Goru bratske ljubavi i mira, i u toj borbi nikada nije klonuo. Ostavio je iza sebe zemlju ispunjenu odjekom crkvenih zvona, molitvom i vaskrslom vjerom naroda – navela je Jonica.

Bio je potreban svom narodu

Pisac Ljiljana Habjanović Đurović nakon vijesti o smrti mitropolita Amfilohija rekla je da njegov odlazak doživljava kao lični bolan trenutak.
– Mnogo volim i poštujem mitropolita Amfilohija i njegov odlazak doživljavam kao lični bolan gubitak. Poslednji put razgovarali smo u nedjelju, 4. oktobra. Već nije bio dobro, a 6. je otišao u bolnicu. Svakodnevno sam se molila za njega, njegovom brojanicom koju sam dobila na dar. Bila sam u stalnom kontaktu sa njemu bliskim ljudima u Crnoj Gori. A i čitaoci, koji znaju koliko ga volim, javljali su se sa novim vijestima. Svi smo se nadali da će se oporaviti. Da će ga Bog ostaviti ovom narodu, kome je potreban. Juna 2019. godine rekla sam da je mitropolit Amfilohije Sveti Vasilije našeg vremena. Kad je to pročitao, mitropolit, monaški skroman, rekao mi je: „Malo ste pretjerali”. Odgovorila sam da nisam. Događaji koji su uslijedili potvrdili su moje uvjerenje. Zahvalna sam Bogu što me je prije 20 godina uputio na ovog veličanstvenog čovjeka. I biću vječno zahvalna našem voljenom mitropolitu što me je primio pod svoje duhovno okrilje – rekla je Habjanović Đurović.

Očinska briga o našem narodu

Nova srpska demokratija, kako su kazali, upućuje najiskrenije saučešće svim vjernicima Srpske pravoslavne crkve i Mitropolije crnogorsko-primorske povodom upokojenja i preseljenja u Carstvo nebesko jednog od najvećih svjetila naše Crkve, mitropolita crnogorsko-primorskog gospodina Amfilohija.
– Njegovo visokopreosveštenstvo je bilo dostojan naslednik svojih prethodnika na tronu Svetog Petra Cetinjskog i najsvjetliji primjer onima koji će na taj tron doći. Hvala mu na očinskoj brizi o našem narodu u Crnoj Gori i na čitavom srpskom prostoru, a posebno na našem stradalnom Kosovu i Metohiji – kazali su iz Nove srpske demokratije.
Njegov odlazak, navodi se u saopštenju, izaziva neopisivu tugu u srcima svih naših ljudi, ali njegov ovozemaljski život nam je ostavio vjeru da je zemaljsko za malena carstvo a Nebesko svagda i dovijeka.
– Hvala Gospodu što nam je darovao takvu ličnost koja je svjedočila Riječ Njegovu i vratila je među nas u Crnoj Gori! Vječna mu slava i hvala za sve – zaključili su iz Nove srpske demokratije.

Išao putem istine i pravde

Iz Socijalističke narodne partije rekli su kako očekuju od tehničke vlade da ispoštuje potrebu proglašenja Dana žalosti zbog smrti mitropolita Amfilohija, duhovnog vođe većinskog pravoslavnog naroda u našoj državi.
– Preselio se u Carstvo nebesko najveći među nama, naš mitropolit crnogorsko-primorski, gospodin Amfilohije. Tuguje danas pravoslavni svijet, tuguje Crna Gora, tuguje i Socijalistička narodna partija Crne Gore i njeno članstvo, svjesni gubitka duhovne i ljudske veličine bez koje smo ostali. Opraštamo se od našeg mitropolita uz uvjerenje da ćemo znati slijediti put kojim nas je vodio, put istine i pravde, put zajedništva i pomirenja. Dao nam je put i ruku za naprijed, a mi moramo ostati dostojni njegove borbe za naše bolje sjutra. Počivaj u miru, vladiko, Carstvo Ti nebesko, s velikom ljubavlju i poštovanjem čuvaćemo te u sjećanju i pamtiti i primjenjivati sve čemu si nas učio – saopštili su iz te partije.

Istinski monah „kosovske misli”

Iz Matice srpske – Društvo članova u Crnoj Gori – kazali su da se u Carstvo nebesko svojim dvigom uzdigao neponovljiv čovjek.
– Božiji izabranik između svih nas i istinski monah „kosovske misli”. Ujedno, najvjerniji saputnik Svetog Petra Cetinjskog i Petra Drugog Lovćenskog Tajnovidca. Živi svjedok, martir Hristove pobjede, živi čovjek koji je svojom bogoizabranošću pobijedio našu bogootpalost. Vladika nad vladikama, a više od toga sluga nad slugama. Jednako Božiji kao i ljudski. Riječ koja živi i stvara molitvom. Besjeda koja obnavlja, uzdiže i liječi. Učitelj duše i vječnog života. Slovo koje jeste Smisao. Lice koje sija kao Ikona. Pastir koji je svoje stado učinio vaseljenskim. Vjera koja je jedno sa Nadom i Ljubavlju. Naučnik koji je živio mudrost ljubavi. Odbranitelj svetinja u doba nesvetih. Njegošev naslednik u Matici srpskoj. Naš najiskreniji saradnik. Svenarodni priložnik. Stožer naše budućnosti. Na čelu naše litije ka Hristu. Mitropolit Amfilohije – naveli su iz Matice srpske – Društvo članova u Crnoj Gori.

Marković: Crkva izgubila zapaženog jerarha

Premijer tehničke vlade Duško Marković uputio je saučešće sveštenstvu, monaštvu i vjernicima Mitropolije crnogorsko-primorske povodom smrti mitropolita Amfilohija, navodeći da je MCP izgubila svog poglavara, a Crkva u Crnoj Gori zapaženog jerarha. Marković je na tviter nalogu naveo da je sa žaljenjem primio vijest o smrti Amfilohija. On je kazao da je, kao predsjednik Vlade, sarađivao i razgovarao sa Amfilohijem o mnogim važnim pitanjima koja su se ticala odnosa države i Crkve, ali i o drugim temama koje su značajne za crnogorsko društvo.
– MCP izgubila je svog poglavara, a Crkva u Crnoj Gori svog zapaženog jerarha. Iskreno saučešće upućujem i porodici Radović iz koje je poticao mitropolit – naveo je Marković.
Povodom smrti mitropolita Amfilohija, Ivan Brajović, predsjednik Socijaldemokrata Crne Gore, izrazio je saučešće vjernicima Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori. Bošnjačka stranka uputila je saučešće Mitropoliji crnogorsko-primorskoj, njenim vjernicima i sveštenstvu povodom smrti mitropolita Amfilohija. Povodom smrti mitropolita Amfilohija, predsjednik Glavnog odbora SDP-a Izet Bralić uputio je telegram saučešća svim vjernicima i sveštenstvu Mitropolije crnogorsko-primorske.
– Ljudska je priroda sklona vjerovanju da smo svi jednaki pred onim kojem se molimo, a koji je dovoljno milostiv da nam garantuje smiraj u vječnosti. Onima koje u životu vodi vjera razum nalaže da se ne boje smrti jer će u njoj naći svoj vječni mir – navodi se u telegramu Bralića.
Ministar odbrane u tehničkoj vladi Predrag Bošković izjavio je saučešće povodom smrti mitropolita crnogorsko-primorskog SPC Amfilohija.
Ministar za ljudska i manjinska prava u tehničkoj vladi Mehmed Zenka uputio je povodom smrti mitropolita Amfilohija saučešće vjernicima i sveštenstvu Mitropolije crnogorsko-primorske (MCP), navodeći da solidarnost, humanost i razumijevanje u teškim vremenima ostaju temelj i ohrabrenje za budućnost. On je kazao da je Ministarstvo za ljudska i manjiska prava sa MCP imalo i ima izuzetno konstruktivnu saradnju i dijalog.
– Solidarnost i humanost, saradnja i uzajamna podrška i razumijevanje u teškim vremenima ostaju temelj i ohrabrenje za budućnost – naveo je Zenka.
Predsjednik Opštine Bijelo Polje Petar Smolović uputio je povodom smrti mitropolita Amfilohija izraze saučešća sveštenstvu, monaštvu i vjernicima Mitropolije crnogorsko-primorske.

Oprostili se i Đoković, Vučević, Savić...

Svjetski poznati teniser Novak Đoković oprostio se od mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija. Đoković je na svom profilu na Instagramu objavio fotografiju mitropolita crnogorsko-primorskog.
Takođe, Nikola Vučević, reprezentativac Crne Gore u košarci i igrač NBA franšize „Orlando Medžik”, oprostio se od mitropolita Amfilohija preko svog tviter naloga.
Od mitropolita se oprostio i poznati fudbaler Vujadin Savić.
– Laku noć, đede – napisao je fudbaler, uz staru fotografiju sa mitropolitom Amfilohijem, na kojoj je Savić još dijete, a na kojoj su i njegov brat Uroš i otac Dule Savić.

Saučešće ambasadora

Povodom smrti mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija, ambasador Srbije u Crnoj Gori Vladimir Božović, u ime ambasade i generalnog konzulata Srbije, izražava najdublje saučešće srpskom narodu, sveštenstvu, monaštvu MCP, episkopu budimljansko-nikšićkom Joanikiju i svim građanima koji su voljeli i poštovali mitropolita širom vaseljene.
– Naš narod, Crkva i država odlaskom mitropolita Amfilohija gubi velikog duhovnika učitelja, mudraca, gorostasa–čovjeka i velikog duhovnog borca za krst Hristov i čovjekovu zlatnu slobodu. Dragi naš vladiko, viteže pravoslavlja, nek` ti je vječna slava i hvala za sve što si učinio i nek ti Gospod podari rajsko naselje – kazao je Božović.
Američka ambasadorka u Podgorici Džudi Rajzing Rajnke uputila je u ime Vlade Sjedinjenih Američkih Država i lično saučešće povodom smrti mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija. Ona je na svom tviter nalogu kazala da saučešće upućuje svim vjernicima i članovima srpske pravoslavne porodice povodom, kako je navela, smrti dragog mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija.
– Dijelim vaš osjećaj iskrene tuge – napisala je Rajzing Rajnke.
Britanska ambasada u Crnoj Gori izrazila je saučešće Mitropoliji crnogorsko-primorskoj, vjernicima i sveštenstvu povodom smrti mitropolita Amfilohija.
– Nažalost, nisam imala priliku da lično upoznam mitropolita Amfilohija. Mnogi su ga poštovali u Crnoj Gori. Moje misli su sa vama – napisala je na Tviteru ambasadorka Karen Madoks.

Đukanović: Svjedok burnih procesa, njegovu djelatnost cijeniće istorija

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović uputio je povodom smrti mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija izraze saučešća Mitropoliji crnogorsko-primorskoj, sveštenstvu, monaštvu i vjernicima Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori.
– Sa žaljenjem sam primio vijest o smrti Njegovog visokopreosveštenstva mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija. Kao velikodostojnik SPC bio je akter i svjedok burnih procesa krajem prošlog i početkom ovog vijeka, kako u Crnoj Gori, tako i na prostorima bivše Jugoslavije. Ukupnu djelatnost mitropolita Amfilohija u Crnoj Gori cijeniće istorija. Iz dugog perioda naše saradnje, tokom kojeg smo razmjenjivali mišljenja o važnim pitanjima za razvoj savremene Crne Gore, pamtiću njegov doprinos stvaranju pozitivne atmosfere uoči referenduma na kojem je naša zemlja obnovila nezavisnost mirnim i demokratskim putem. Molim vas da moja saosjećanja prenesete njegovim najbližima – navodi se u saopštenju predsjednika Crne Gore.

Zasluženim autoritetom da se ojača ljubav

Iz institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda kazali su da autoritet i poštovanje koje je mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije za života zavrijedio među svojom pastvom treba da bude iskorišćeno da ojača zajedništvo, ljubav i toleranciju među svim ljudima, vjerama i nacijama za sveopšte dobro i ukupni napredak crnogorskog društva. Zaštitnik ljudskih prava i sloboda uputio je povodom smrti Amfilohija saučešće Mitropoliji crnogorsko-primorskoj, njenom sveštenstvu, monaštvu i vjerujućem narodu.

Graditelj Hristove crkve i vjere

Iz Ujedinjene Crne Gore rekli su da je vladika Amfilohije bio ličnost gromada naše novije istorije, dostojan naslednik trona Svetog Petra Cetinjskog, graditelj Hristove crkve i Hristove vjere u razgrađenoj i rastočenoj Crnoj Gori.
– Na početku je bio duhovni vođa rijetkih koji su sačuvali svoju vjeru, a na kraju nezamjenljivi duhovni pastir stotina hiljada pravoslavnih hrišćana Crne Gore. Vječni pomen i Carstvo nebesko za našeg vladiku koji je mnoge zajedničke poraze i nesreće pretvorio u veliku pobjedu života – saopštili su iz Ujedinjene.
Funkcioner Ujedinjene Goran Radonjić kazao je da nas „mitropolit i smrću opominje da budemo ljudi i dostojni ljudskog pozvanja”.
– To ne smiju biti samo riječi, nego i vrlo konkretno djelovanje za dobro naroda i Crkve. Obavežimo se zato, prije svega, i zakunimo Bogom i Svetim Vasilijem da ćemo učiniti sve da ispunimo amanet vladičin, a to je amanet njegovog prethodnika Njegoša, da vratimo kapelu na Lovćen. A ona će nas onda stalno opominjati na sve ostale amanete – poručio je Radonjić.

Saučešće Jevrejske zajednice

Predsjednica Jevrejske zajednice Crne Gore (JZCG) Nina Ofner Bokan, Marek Lorinc, počasni potpredsjednik JZCG, i vrhovni rabin Crne Gore Luciano Moše Prelević izrazili su saučešće povodom smrti mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija.
– Odlazak blaženopočivšeg mitropolita na drugi svijet predstavlja veliki gubitak za Mitropoliju crnogorsko-primorsku, Srpsku pravoslavnu crkvu i sve njene vjernike, kao i za pravoslavni i hrišćanski svijet. Zato neka Bog pruži utjehu i zaštitu svim ožalošćenima, a njegovoj duši podari vječni mir – navodi se u saopštenju.
Vrhovni rabin Crne Gore Ari Edelkopf je takođe poslao izraze saučešća.
– Primite izraze mog iskrenog saučešća povodom smrti arhiepiskopa cetinjskog, mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija Radovića. Saučestvujem u žalosti svih vjernika SPC kojima je arhiepiskop Amfilohije bio duhovni učitelj i vjerski vođa. Ovo je veliki gubitak za sve – naveo je on.

Skromni monah bez ličnih interesa

Predsjednik Međunarodnog kinoforuma „Zlatni vitez”, član Patrijaršijskog savjeta za kulturu, Nikolaj Burljajev rekao je da je smrt mitropolita Amfilohija nenadoknadiv, globalni gubitak ne samo za Srbiju i Crnu Goru, već i za čitav pravoslavni slovenski svijet.
– Nikad nije odstupio od svoje ličnosti i Božje promisli o svojoj teškoj ličnoj sudbini. Vladika Amfilohije, skromni monah bez ličnih interesa, borac i ujedinitelj, podsjeća na svoje velike i skromne preteče koji su nesebično služili Hristu – na Svetog Savu srpskog i Svetog Sergija Radonješkog, ruskog. Vladika nije težio blagodatima zemlje, nije zazirao od najtežih, tužnih dužnosti – ispraćanja na poslednje putovanje srpskih duša, razapetih na Kosovu i Metohiji. Nekoliko puta su njegov život i služba bili u smrtnoj opasnosti... Mnogi su se molili za mitropolita Amfilohija tokom njegovog života. Sad se pomolimo za njegovo upokojenje ne samo u Srbiji, Crnoj Gori, već i u mnogim oblastima Ruske pravoslavne zemlje. Vječnaja pamjat duhovnom vođi pravoslavnog, slovenskog svijeta, novoupokojenome rabu Božjem, mitropolitu Amfilohiju – rekao je Burljajev.

Nedostajaće nam njegova mudrost

Pokret za promjene je povodom smrti mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija saopštio da je to nenadoknadivi gubitak za vjerni pravoslavni narod širom planete, a posebno za njegovu pastvu u Crnoj Gori.
– U ovim teškim vremenima i velikim iskušenjima nedostajaće nam njegov britki um, mudrost i molitva na sabornost jer on je bio utjeha i podstrek svom narodu. Njegovo preosveštenstvo je svojim djelovanjem i uticajem ostavio dubok i neizbrisiv trag širom vaseljene, a ne samo na ovom oskudnom, krševitom crnogorskom prostoru. Neka Božija utjeha bude nad svima ožalošćenima i vječna pamjat našem mitropolitu – poručili su iz PzP-a.

Govorio uvijek iz duše

Povodom smrti mitropolita Amfilohija, Selimir Radulović, načelnik biblioteke Matice srpske u Novom Sadu, zapisao je:
– Život Oca našega radi.
Otkad je, od mladalačkih dana, u rizi koju vjetar leprša, više na nebu nego na zemlji, uzeo na sebe blagi jaram, Oca, našega, koračao je uvijek istom, uskom, stazom, sijevajuć kao munja, što se, bljesak čuvajući, prostire s kraja na kraj neba, znajuć da je Njegov zakon u srcima našim, a ne u „kamenim tablicama”. S krilima, triput pretopljenim, opominjao nas je da ne trčimo u pogrešnom pravcu, da se, na pravi način, suočimo sa tromošću vremena, čuvajući i njegujući, bez ostatka, unutrašnjeg čovjeka. Čitav njegov život je penjanje uz vrhove planinske, po stopama Oca, našega. I nije se obazirao na strmine, zidajući svijet svojom molitvom, poručujući da se čuvamo i velikih i malih savremenih pilata. I nije pitao – ko lije kišu, a ko grmi!?
Vidio sam ga, poslednji put, u Cetinjskom manastiru, avgusta mjeseca prošle godine. Dok je govorio iz duše je izlazilo sunce, kad je ćutao, srce je napuštala tuga. Na licu se vidjelo da živi Oca, našega, radi, znajuć da, uz Njega, i jesen, s ukrasima sivim, ljepša i prisnija biva, i srce pjeva, i zrno se, radosno, u plod radosni odijeva. Jak i neuskolebiv – kao i Stijena, što, izlazeć, iz lađe, slobodno i smjelo, stupaše k Ocu, našem, pa voda otvrdnu pod nogama, i on iđaše po stihiji, vlažnoj, kao po suvom. Svagda istinu tvoreć, uz svjetlo što svijetli i u mraku, dok se kći zorina ne rodi u srcima, našim, hitao je pod skut Očev kao i njegov veliki prethodnik, brat u Hristu Jakov Evijski, Oca našega, sile naše, duše naše!
Sad znamo da život našeg starca nije prekrila trava, da je primio vijence koji čekaju na svu djecu Očevu. Oca, našega, sile naše, duše naše. Jer, ni dva vrapca, što se prodaju za jedan novčić, ne padaju na zemlju bez volje Njegove.
Još trube, na Sionu trube!

Budio vjeru u pravdu

Povodom smrti mitropolita Amfilohija oglasio se i čelnik Prave Crne Gore Marko Milačić.
– Otišao si kume moje duše. Usnio za ovozemaljski život, pobjednik nad svim borbama, pa se probudio u naručju Boga, u carstvu neba o kom si cijelog života sanjao. Krčio si puteve do zla, tražio mu tragove da ga razgoropadiš pa ubijediš da nije jače od Boga, sa njim se rvao sve dok ga nisi ljubavlju pobijedio, sve dok nisi ljubavlju trijumfovao nad svim što ne liči na dobro.
Budio si vjeru u pravdu, probudio si, znam, vjeru u onima koji su ti objavljivali ratove, a ti si ratovao oproštajem, opraštao pa ih volio pred Bogom, znao si, svaki rat se slomi pred ljubavlju. Rat se pobjeđuje vjerom.
Bio si i ostao Crna Gora – zaključio je Milačić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"