Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Kolarević postao vlasnik kompleksa vrijednog 20 miliona * Bolnici u Dobroti fali 600.000 eura * Organizovaću proteste ispred CBCG * „Glinicu” prodaje kao staro gvožđe * Amerika silom nameće svoju volju * Sukob nastavljaju i sa mrtvim Oliverom * Poništili tendere vrijedne 4,2 miliona
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 17-01-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Danilo Jelovac, predsjednik Studentskog parlamenta :
– Na fakultetima fali profesora, a praksa postoji samo na papiru.

Vic Dana :)

Sreli se Mujo i Haso posle 50 godina, i sad kao penzioneri, izljube se i odu kod Muje na kafu. Sjede oni na terasi, Mujo kaže ženi:
– Ljubavi, ‘ajde nam skuvaj kaficu!
Ona donese. Posle pola sata, Mujo opet kaže ženi:
– Srećo, ‘ajde nam donesi rakijicu!
Ona donese. Malo kasnije će opet Mujo:
– Pile, ‘ajde nam nasijeci malo suvog mesa!
Ona isjecka i donese. Haso sve to gleda, i u čudu, kaže Muji:
– Svaka ti čast, jarane moj, divim ti se, i posle toliko godina braka, ti svoju ženu još uvijek oslovljavaš sa ljubavi, srećo, pile… stvarno divno!
A Mujo će:
– Aaaaa, jarane, ma nije to ljubav, nego već 5 godina ne mogu da se sjetim kako se ona zove!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Balkan PREMA PODACIMA OBAVJEŠTAJNIH SLUŽBI
Albansko selo Lazaret Albanska mafija caruje britanskim tržištem kokaina Vjeruje se da narko-biznis u Albaniji kontroliše 15 familija. Godinama se već piše da Skadar drži moćan klan Šakja, klan Aljuši nalazi se na području Kučaja, a na spisku poznatijih imena su i porodica Osmani i Keljmendi, čiji je vođa Naser Keljmendi osuđen na šest godina zatvora u Prištini u februru 2018. godine
Dan - novi portal
-„Mafija šiptare”, koja prema procjenama britanske nacionalne kriminalističke agencije konsoliduje moć u ostrvskom podzemlju, na putu je da sasvim preuzme tržište kokaina vrijedno 5,6 milijardi eura.
Kokain je u Ujedinjenom Kraljevstvu najjeftiniji od 1990. i mnogo čistiji nego prije deset godina, sa fatalnim posledicama za stanovništvo jer zemlja ima najveći broj mladih korisnika u cijeloj Evropi. „Zasluge” za to pripadaju Albancima, koji su za petnaestak godina okrenuli naglavačke postojeći poredak u trgovini bijelim prahom na Ostrvu, piše „Obzerver”.
Kako je došlo do toga da skoro sasvim preuzmu britansko tržište, lekcija je o zdravom razumu kriminalaca koji znaju koliko vrijedi prijateljski odnos s najozloglašenijim mafijama svijeta i apsolutna prijetnja nasiljem, navodi britanski magazin.
U trgovini kokainom međunarodni uvoznici uglavnom su radili nezavisno od veleprodavaca i bandi. Albanci su počeli da pregovaraju direktno sa kolumbijskim kartelima koji kontrolišu proizvodnju koke i ugovarali ogromne pošiljke iz Južne Amerike, zadržavajući cio lanac snabdijevanja.
Prema podacima obavještajnih službi, tako su snizili cijenu, a povećali čistoću kokaina. Kilogram su plaćali najviše 5.500 funti u vrijeme kada je konkurencija davala holandskim veletrgovcima čak 22.500 funti. Kako s tom cijenom nisu imali nikakve šanse, preostalo im je jedino da kupuju kokain od Albanaca.

„Albanci iz pakla”

Banda Helbanijanc (u igri riječi „Albanci iz pakla”) pripada „maloprodajnom sektoru” u cijelom lancu i čine je ulični dileri i čuvari discipline šireg kriminalnog udruženja „Mafija šiptare”, koje, prema procjenama britanske nacionalne kriminalističke agencije, konsoliduje moć u podzemlju Ujedinjenog Kraljevstva i na putu je da skoro sasvim preuzme tržište kokaina vrijedno pet milijardi funti (5,6 milijardi eura). Iako se u razmetljivim spotovima na internetu hvale da imaju ljude i oružje i da su spremni na nasilje, policijski izvori kažu da su oni najniži rang albanske mafije.
Sa 12. sprata zgrade u kvartu Gaskoin, koji im je baza, ka zapadu puca pogled na London, gdje će biti potrošen najveći dio bijelog praha. S druge strane, nekoliko milja duž Temze su ogromne kontejnerske luke gdje se istovaraju vrijedne pošiljke.
Krajem 2018. godine, regionalni i domaći mediji naširoko su pisali o albanskoj mafiji. Domaći su prenosili da su albanski klanovi preko nekretnina „oprali” čak 1,5 milijarde eura u Srbiji tokom poslednjih deset godina, britanski su prenosili fotografije albanskih bosova koji se otvoreno razmeću bogatstvom, a francuski „Figaro” je upozorio da su sve prisutniji i u Francuskoj. Uprkos brojnim novinskim pričama, albanska mafija obavijena je velom tajne i malo šta se o njoj pouzdano zna.
Članove ovog kriminalnog sindikata bije glas da su vrlo nasilni, izuzetno brutalni prema izdajnicima i onima koji ima se zamjere, jako zatvoreni, a uska specijalnost su im prostitucija i trgovina drogom.
Najčešće se može naići na podatak da su odgovorni za 70 do 75 odsto svjetske trgovine narkoticima, ali i da su među vodećim proizvođačima. Zbog činjenice da se kanabis uzgaja na stotine hektara u zatvorenim zonama u Albaniji gdje policija praktično nema pristup, italijanski mediji već godinama tu zemlju nazivaju „Kanabistan”.
U prilog tome govori i priča o selu Lazaret na jugu Albanije koja je prije četiri godine obišla svijet. Stanovništvo koje se zvanično bavi poljopriredom i stočarstvom, zapravo je do zuba naoružano radilo na plantažama na kojima se godišnje proizvodi, prema procjenama, oko 900 tona kanabisa.
Godinama policija nije mogla da se približi selu, ali u raciji 2014. godine, koja je više ličila na mali trodnevni rat, uhapšeno je 30 ljudi, a zaplijenjeno je više od 10 tona marihuane. Na udaru je bio klan na čijem je čelu bio Gate Mahmutaj, a za koji se vjeruje da je kontrolisao promet narkotika vrijedan šest milijardi dolara. Opširnije o njemu pročitajte u posebnoj vijesti.
Lazaret nije i jedino takvo mjesto u Albaniji. Fenomen najpoznatijeg „sela kanabisa” proširio na i sela Vloru, Škodru, Kruju, Tropoju i druga mjesta u Albaniji odakle se izvozi uglavnom ka zapadnoj Evropi.
O kakvom „biznisu” je riječ govore i podaci različitih obavještajnih službi da su Albanci uspjeli da uzmu veliki dio kolača na tržištu narkotika od Kolumbijca. Britanska Nacionalna kriminalistička agencija stavila ih je na treće mjesto najmoćnijih mafija, a FBI je tokom prošle godine sproveo nekoliko velikih racija u kojima su uhapšeni kriminlaci albanskog porijekla ili izbjeglice iz Albanije i sa Kosova koji su u SAD stigli navodno bježeći od rata na Balkanu. Takođe, njemačka obavještajna služba u zvaničnim izvještajima upozorava na rast albanske mafije u toj zemlji, posebno u okolini Hamburga.

Saradnja bazirana
na „besi”

Smatra se da ne postoji jedinstvena organizacija albanske mafije na globalnom nivou poput Koza Nostre, već da je riječ o albanskim klanovima koji operišu na određenim prostorima i međusobno jako dobro sarađuju.
Iako albanski klanovi sarađuju i sa drugim mafijama, prvenstveno sarađuju među sobom. Saradnja je bazirana na etničkoj pripadnosti i „besi”, odnosno obećanju (data riječ, čast kako se najčešće prevodi) koja u albanskoj kulturi igra važnu ulogu i od vremena plemenskih zajednica do danas.
Uvriježeno je mišljenje da klan (fis, bratstvo, familija) ima „izvršni komitet” koji se zove „barjak” i koji bira čelnike svih jedinica zaduženih za konkretne poslove ili teritorije. Taj čelnik se zove „krje” (glava na albanskom), a njegov zamjenik „krjetar” (kolovođa). On potom bira „prijatelja” (mik) koji djeluje kao veza između njega i običnih „vojnika”.
Albanski klanovi su izuzetno zatvoreni i smatra se da je najteže infiltrirati se u njihove redove. Članovi klana su zaista rođaci (od najuže do šire porodice), a brakovi igraju važnu ulogu u širenju klanova.
Vjeruje se da narko-biznis u Albaniji kontroliše 15 familija. Godinama se već piše da Skadar drži moćan klan Šakja, klan Aljuši nalazi se na području Kučaja, a na spisku poznatijih imena su i porodica Osmani i Keljmendi, čiji je vođa Naser Keljmendi osuđen na šest godina zatvora u Prištini u februru 2018. godine.
U medijima često su se pominjali i klanovi kojima rukovode porodice Kula, Abazi, Borici i Brokaj, a za koje se najčećše tvrdi se da pod njihovom komandom nalazi gotovo 20 kosovskih „familija”koja zajedno kontrolišu, ne samo tržište narkoticima već i šverc droge, oružja, cigareta, prostituciju, reketiranje, pranja novca i ucjene.

Političke veze

Zatvorenost klanova u Albaniji, ali i širom Evrope, u direktnoj je vezi i sa jakom političkom zaleđinom koju su nekako uspijevali da obezbijede gdje god su operisali, što su potvrdili i izvještaji Vikiliksa. Neki analitičari čak tvrde da je sama mafija jača od zvanične Tirane, jer ima veliki uticaj na politiku i pravosuđe, pa čak posjeduje i sopstvenu parapoliciju.
O vezama mafije i politike svjedoči i jedna izjava bivšeg albanskog premijera i predsjednika Saljija Beriše koji je 2017. godine optužio albansku vladu da direktno kontroliše šverc droge u Albaniji.
– Premijer Edi Rama je direktno umiješan u proizvodnju, a sada i u sakupljanje droge... Tvrdim da je više od devet milijardi eura droge sakriveno u tunelima u Albaniji – rekao je Beriša u intervjuu za televiziju Njuz 24.
Iste godine u Albaniji je buknula politička kriza zbog slučaj bivšeg albanskog ministra unutrašnjih poslova Samira Tahirija, optuženog za korupciju i trgovinu drogom, koji je prošle godine završio u kućnom pritvoru. Tužilaštvo je tvrdilo da ima osnova za sumnju da je Tahiri bio umiješan u krijumčarenje droge dok je obavljao funkciju ministra, a, kako je navedeno, grupom krijumčara rukovodio je njegov rođak koji je uhapšen u Italiji.
Bitan tranzitni put za drogu je i Kosovo, a podaci različitih obavještajnih službi ukazuju da su i političari samoproglašene države dio narko-biznisa. „Blic” je 2017. godine pisao da Hašim Tači vodi jednu od najvećih kriminalnih organizacija na Kosovu koja se, između ostalog, bavi krijumčarenjem droge.


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"