Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Canetu drugi kredit od početka epidemije * Stari kadrovi dominiraju listama * Višegodišnja diskriminacija SOVCG * Radović: Sud pod uticajem moćnih pojedinaca * Lokalni radio krši državni zakon i ne mari za to * Nikad nije kasno da postignete ono što želite * U konkurenciji 58 knjiga
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 05-08-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Boban Mugoša, direktor Instituta za javno zdravlje:
Da li će se građani na dan izbora pridržavati mjera, niko ne može da garantuje.

Vic Dana :)

Žali se učiteljica Peričinom tati:
- Vaš sin ima jedinice iz svih predmeta, osim iz vladanja. Iz vladanja ima pet. Otac odgovori:
- Eto, vidite, ono što ga vi učite
- jedinice, a ono što ga ja učim
- petice.

Kako prepoznati mladoženju na crnogorskoj svadbi?
Ima najljepšu trenerku.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Balkan - datum: 2020-07-31 I DOK STRUČNJACI OBJAŠNJAVAJU DA NE POSTOJI DRUGI TALAS PANDEMIJE U zemljama regiona raste broj žrtava virusa korona ''Termin drugi talas ne bi trebalo koristiti u epidemiologiji budući da je virus još tu, u populaciji 188 zemalja svijeta. Svjedoci smo i lokalnih žarišta, rasta većeg broja slučajeva, kaže profesorka javnog zdravlja na Univerzitetu u Edinburgu, Linda Bold.
Dan - novi portal
U Sloveniji su u protekla 24 časa virusom korona zaražene još 24 osobe, odnosno 10 više nego prethodni dan, saopšteno je iz slovenačke Vlade.
Novi slučajevi zaraze zabilježeni su u 16 opština, a najviše ih je bilo u Rogaškoj Slatini – pet, gdje je u vrtiću zaražena jedna učiteljica i jedno dijete, te u Ljubljani četiri.
Broj ukupno potvrđenih slučajeva infekcije od početka epidemije povećao se na 2.139, dok je aktivnih slučajeva zaraze 242.
Trenutno su zbog Kovida - 19 na liječenju u bolnicama 22 osobe, od čega pet na intenzivnim odjeljenjima, a među njima tri osobe na respiratoru.
Od početka epidemije preminulo je 117 osoba, objavilo je Ministarstvo zdravlja Slovenije.
U Hrvatskoj je potvrđeno 78 novih slučajeva virusa korona od 1.448 testiranih, a preminule su tri osobe.
Broj trenutno aktivnih slučajeva u Hrvatskoj je ukupno 749, među njima je 130 pacijenata na bolničkom liječenju, od čega je na respiratoru šest pacijenata, saopštio je Nacionalni krizni štab.
Od 25. februara, kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je registrovana 5.071 osoba zaražena virusom korona, od kojih je 144 preminulo, a 4.178 se oporavilo.
U Sjevernoj Makedoniji u posljednja 24 časa registrovano je 119 novozaraženih virusom korona, a četvoro je preminulo.
Od početka pandemije u Sjevernoj Makedoniji je preminulo 480 osoba od posljedica virusa korona.
Trenutno je aktivno 4.117 slučajeva.
Od početka epidemije ukupan broj oboljelih iznosi 10.617, od kojih je 6.020 ozdravilo.
Trocifren broj zaraženih na dnevnom nivou u Sjevernoj Makedoniji se bilježi u posljednjih mjesec dana.
U posljednja 24 časa u Federaciji BiH testirana su 1.202 uzorka, od kojih je 210 pozitivno na virus korona.
Novi slučajevi registrovani su u Unsko-sanskom, Srednjobosanskom, Zeničko-dobojskom, Hercegovačko-neretvanskom, Zapadnohercegovačkom, Bosansko-podrinjskom, Tuzlanskom, Kantonu 10 i Kantonu Sarajevo.
U Federaciji BiH do sada je testiran 85.901 uzorak, a SARS-CoV-2 je potvrđen kod 6.542 osobe.
Zaključno sa današnjim danom, u Federaciji BiH oporavljena su 3.273 pacijenta, saopšteno je iz Zavoda za javno zdravstvo.
U Federaciji BiH od posljedica viruisa korona u posljednja 24 časa preminulo je osam osoba, sedam muškaraca i jedna žena.
Tri osobe su iz Živinica, (1951, 1963. i 1965.) dvije iz Sarajeva (1967. i 1939. godište), te po jedna jedna iz Lukavca (1946.), Maglaja (1936.) i Kalesije (1942.).
Od 153 potvrđena smrtna ishoda u Federaciji BiH, 100 osoba je muškog i 53 ženskog pola.
U Republici Srpskoj u poslednja 24 sata potvrđeno je 95 novih slučajeva kroonavirusa, a preminule su četiri osobe, saopštio je Institut za javno zdrtavlje.
U tom periodu testirano je 586 uzoraka, a od počertka epidemije 49.824.
Ukupno je zarazeno 4.719 osoba, od kojih su 164 preminule.
Od početka epidemije, u Republici Srpskoj koronavirus je potvrđen kod 4.624 osobe, a preminulo je 160 ljudi.
25 lica su pozitivna na virus, od toga najviše u Palama. Tu imamo otvorenu transmisiju na području opštine Pale. Veliki broj oboljelih su korisnici Doma za stara lica - kaže Vlado Miovčić, rukovodilac Regionalne kancelarije Instituta za javno zdravstvo Srpske.
U Foči je u posljednja 24 časa kod osam osoba potvrđen virus korona. U porodičnim klasterima ima zaražene i djece, kažu iz Doma zdravlja.
- Trenutna epidemiološka situacija i dalje je u pogoršanju. Pod zdravstvenim nadzorom imamo ukupno 140 osoba, od toga je 76 aktivno pozitivnih, a 11 osoba se oporavilo - rekao je Miroslav Ristanović, direktor Doma zdravlja Foča.
Od 1.202 uzorka uzeta u posljednja 24 sata u Federaciji, 210 je pozitivno na virus korona.
U istom periodu preminulo je osam osoba, sedam muškaraca i jedna žena.
Pandemija kovida 19 teče u jednom velikom talasu bez dokaza da prati smenu godišnjih doba uobičajenih za grip i druge koronaviruse, kao što je obična prehlada, upozorava Svetska zdravstvena organizacija.
Usred stalnih debata o tome šta treba da čini drugi talas pandemije – ponovno oživljavanje ili sezonski povratak bolesti, portparolka SZO Margaret Haris smatra da takve diskusije nikako ne pomažu boljem razumevanju širenja bolesti.
"Treba svi da shvatimo da je ovo novi virus koji se ponaša drugačije", naglasila je Harisova, apelujući na budnost u primeni mera kako bi se usporilo širenje zaraze za koje se čini da se ubrzava na masovnim okupljanjima.
Naglasila je da ne treba stalno govoriti o drugom talasu i poručuje da je reč je o jednom velikom talasu koji će ići gore-dole.
"Potrebno je zaravniti krivu i pretvoriti virus u nešto što 'cupka pred vašim nogama'", objasnila je slikovito Harisova.
Ideja o drugom talasu opstaje već duže vreme, naročito među političarima i medijima, ali često veoma loše definisano, ocenjuje su tekstu Gardijana.
Bez dogovorene naučne definicije, temin "drugi talas" korišćen je opisivanje lokalizovanih žarišta do krize na nacionalnom nivou, što je navelo stručnjake da ga izbegavaju.
"Termin drugi talas ne bi trebalo koristi u epidemiologiji budući da je virus još tu, u populaciji 188 zemalja sveta. Svedoci smo i lokalnih žarišta, rasta većeg broja slučajeva, kaže profesorka javnog zdravanja na Univerzitetu u Edinburgu, Linda Bold.
Sa globalne tačke gledišta, pandemija se čini kao jedinstvena, velika i pojava koja i dalje ubrzava sa udvostručenim bilansom zaraženih za samo šest nedelja.
Gledajući je iz ugla regionalnog širenja i pojedinačno, za svaku državu, situacija je još komplikovanija.
Ono što izgleda kao drugi talas su u suštini različita područja iste zemlje koja nisu međusobono povezana u iskustvu sa pandemijom kao što je slučaj u SAD gde se snažan prvi talas neravnomerno širio da bi posle došlo do ubrzanja.
Kit Nil, proferor emeitus epidemiologije i zaraznih bolesti na Univerzitetu u Notingemu termin drugi talas vidi kao medijski.
"Rast broja zaraženih primetan je u mnogim zemljama. Ako ih nazivaju talasima reč je desetinama", napominje Nil.
Prfesorka iz SAD Melisa Hokins poručuje da u zemljama gde se zaraza širila nejednako, priča o dugom talasu nije prikladna.
"U SAD prvi talas se nije ni završio. Virus se prosto zahvata novu populaciju ili se vraća u sredne gde su prebrzo ukinute restriktivne mere", istakla je Hokinsova.
U Centru za medicinu zasnovanu na dokazima Unverziteta Oksford koji je proučavao deset epidemija respiratornog sistema od 1889. godine napominju da je teorija o drugom talasu u najvećoj meri zasnovana na Španskom gripu koji je harao svetom između 1918. i 1920. zarazivši pola milijarde ljudi dok je od posledica infekcije umrlo između dvadest i pedeset miliona obolelih.
Prema rečima Kita Nila, za priču o drugom talasu potreban je veći protok vremena.
"Za Španski grip drugi talas se mogao definisati tek kada se sve završilo. Za SZO broj infekcija u svetu i dalje raste i pandemija je još u prvom talasu", zaključuje Nil.

U Grčkoj 57 zaraženih za 24 sata
U Grčkoj je u protekla 24 sata registrovano 57 novooboljelih, saopštila je nacionalna zdravstvena organizacija.
Novi slučajevi registrovani su na području Atine, u Solunu, Kavali i Lefkadi.
Ukupno je zaraženo 4.446 osoba od početka pandemije, a 203 osobe su preminule.
U Grčkoj je od danas na snazi odluka kojom se propisuje nošenje zaštitnih maski na svim javnim mjestima, uključujući i male prodavnice, banke i državne ustanove.

BiH dobila 2,2 miliona dolara od SAD
Sjedinjene Američke Države izdvojile su oko 10 miliona dolara za pomoć zapadnom Balkanu u borbi protiv pandemije virusa korona, od čega je BiH dobila 2,2 miliona dolara, saopštio je Stejt department.
Sredstva su namijenjena proširenju kapaciteta testiranja građana na virus korona, aktivnijem pronalaženju zaraženih, dodatnoj tehničkoj ekspertizi za prevenciju i liječenje bolesti, jačanju razmjene informacija o rizicima i poboljšanju higijenske prakse u domaćinstvima.
Srbija je dobila dva miliona dolara, Crna Gora 300.000 dolara zdravstvene pomoći, Sjeverna Makedonija 1,5 miliona dolara, a Albanija više od dva miliona dolara. Vašington je, dodaje se, izdvojio skoro 1,6 miliona dolara za zdravstvenu pomoć Prištini tokom pandemije.
Vlada SAD dosad je izdvojila 20,5 milijardi dolara u okviru globalnog odgovora na pandemiju virusa korona, uključujući razvoj vakcina i terapijskih protokola, prevenciju bolesti i stranu pomoć.
Od izbijanja pandemije Kovida- 19, američka vlada je preko Stejt departmenta i USAID-a izdvojila više od 1,5 milijardi dolara za zdravstvenu, humanitarnu, ekonomsku i razvojnu pomoć da bi se pomoglo vladama, međunarodnim i nevladinim organizacijama u borbi protiv pandemije.
Ta sredstva koja obezbjeđuju američki poreski obveznici, sačuvaće živote poboljšanjem zdravstvenog obrazovanja, zaštitom zdravstvenih ustanova, povećanjem broja laboratorija i jačanjem kapaciteta u više od 120 zemalja, navodi se u saopštenju SAD.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"