Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Sebi namjestio isplatu od 4,5 miliona * Džigijeva televizija prikriveno donirala Mila * Parama iz budžeta pomagao birače DPS-a * Diskriminisan jer je advokat „Dana“ * Sebi namjestio isplatu od 4,5 miliona * Reforma javne uprave * Margine erosa
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 16-05-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Miodrag Lekić, predsjednik Demosa:
- Potrebni su nam građanski protesti protiv Mila Đukanovića.

Vic Dana :)

Žena: Kakvi su tvoji planovi za Vaskrs?
Muž: Isto kao i Isusovi…
Žena: Kako to misliš?
Muž: Nestaću u petak i ponovo se pojaviti u ponedjeljak!
Žena: Ako to napraviš, ja ću isto kao i Marija. Pojaviću se trudna, a da me muž nije ni takao…

Sjedi Perica u razredu na kojem se uči gramatika.
Kaže učiteljica:
– Može li mi neko dati primjer istog glagola u prezentu i futuru prvom?
Javi se neka djevojčica i kaže: Trčim i trčaću.
Učiteljica je pohvali i pita za drugi primjer. Javi se dječak i kaže: Spavam i spavaću.
Učiteljica pohvali i pita ima li još ko neki primjer. Javi se Perica i kaže: „Jedem supu i pile ću.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo NA SKUPU O BORBI PROTIV PORODIČNOG I NASILJA NAD ŽENAMA UPOZORENO Polovina nasilnika završi u zatvoru
Dan - novi portal
Svaka treća žena u Evropi trpjela je od svoje 15. godine neki vid nasilja, dok je u prošloj godini svaki drugi nasilnik u Crnoj Gori kažnjen zatvorskom kaznom. To je poručeno na juče održanom okruglom stolu „Konvencija Savjeta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i porodičnog nasilja”.
Šef delegacije Evropske unije (EU) u Crnoj Gori Aivo Orav poručio je da rodno zasnovano i nasilje nad djecom predstavljaju najgore oblike diskriminacije, naglasivši da svako mora ustati protiv takvog okrutnog djelovanja. Orav je naveo da je Crna Gora u julu prošle godine krivično zakonodavstvo usaglasila sa Istanbulskom konvencijom, ali da se ta konvencija sporo primjenjuje.
– Efikasni servisi za podršku žrtvama su nešto što tek treba obezbijediti zajedno sa pristupačnijom pravnom pomoći – smatra Orav.
Podsjetio je da je Evropska komisija u poslednjem izvještaju ocijenila da su u Crnoj Gori rodno zasnovano nasilje i nasilje nad djecom ozbiljan razlog za brigu. Orav je naglasio da žrtve nasilja moraju imati pristup pravdi.
– Zakonodavni okvir, prevencija, podizanje svijesti i podrška žrtvama su važni elementi, ali sistematske promjene dolaze samo sa adekvatnim odgovorom građanskog krivičnog sistema na nasilje, jer neadekvatan odgovor sudstva i neadekvatna pravna pomoć čini žrtve obeshrabrenim da prijave nasilje – ocijenio je Orav.
Predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica naglasila je da u najvišoj sudskoj instanci vode računa da žene koje trpe nasilje svoje pravo ne traže u tišini svog doma, već u domu pravde. Prema njenim riječima, prepoznali su prostor za napredak u zaštiti žrtava nasilja nad ženama i u porodici, poručujući da će i u daljem radu jačati ljudske i tehničke kapacitete službe za podršku, kao i njihovu vidljivost.
Medenica je ukazala da je prisutan fenomen porasta krivičnih djela nasilja u porodici. Prema njenim riječima, u 2014. godini kazna zatvora je izrečena u samo 27 odsto takvih predmeta, dok je prošle godine taj broj porastao na 50 odsto.
– Ovako orijentisana kaznena politika sudova jasno ukazuje na opredijeljenost sudstva da kazne koje se izriču činiocima ovih krivičnih djela budu srazmjerne njegovoj težini, a u cilju postizanja prevencije nasilja u porodici – naglasila je Medenica.
Predsjednik Ustavnog suda Dragoljub Drašković rekao je da statistički podaci, kako u državama Evropske unije (EU), tako i u Crnoj Gori, ukazuju na alarmantan broj žrtava nasilja nad ženama. On se pozvao na rezultate agencije EU za osnovna prava, koji pokazuju da je skoro svaka treća žena u Evropi pretrpjela neki oblik nasilja od 15. godine.
– Zabrinutost EU i obeshrabrujući statistički podaci pozivaju na osnaživanje kapaciteta svih institucija u ovoj oblasti, prije svega pravosuđa i policije kako bi se obezbijedila jača zaštita žena od nasilja – naveo je Drašković.
On je istakao da jačanje kapaciteta institucija nije jedini, niti najvažniji mehanizam borbe, posebno ako se ima u vidu da je jedan od ključnih problema u borbi protiv nasilja nad ženama sistemsko neprijavljivanje nasilja. Prema njegovoj ocjeni, drugi sistemski problem koji se javlja u primjeni Istanbulske konvencije su značajne finansije koje država potpisnica mora da izdvoji u svrhu primjene odredaba konvencije.
– Brojni međunarodni i regionalni instrumenti su prepoznali da je diskriminacija uzrok i posledica nasilja nad ženama – upozorio je on.
Podsjeća da je Crna Gora jedna od prvih država koja je potpisala i ratifikovala Istanbulsku konvenciju, čime je preuzela obavezu da mijenja zakone, uvede praktične mjere i obezbijedi resurse za efikasnu prevenciju i sprečavanje nasilja nad ženama i u porodici.
– Mehanizme međunarodne zaštite ne treba shvatiti kao zamjenu za nacionalne i mjere koje se preduzimaju u cilju primjene standarda ljudskih prava. Obaveza i odgovornost svake države potpisnice neke konvencije je da omogući ostvarivanje ljudskih prava svih koji su pod njenom jurisdikcijom – naglasio je Drašković.
A.O.

Država odgovorna ako ne spriječi nasilje

Šefica Programske kancelarije Savjeta Evrope (SE) u Podgorici Angela Longo saopštila je da je nasilje nad ženama, uključujući i porodično, prisutno u svim državama članicama SE i istakla da borba protiv nasilja nije izazov jedino za Crnu Goru. Poručila je da ratifikacija Istanbulske konvencije nije dovoljna, jer, kako je navela, neki pravni standardi ostaju samo na papiru.
-Obaveza je svih država da preduzmu sve mjere kako bi spriječile nasilje nad ženama, zaštitile žrtve i procesuirale počinioce takvih krivičnih djela. Propust da se to učini, učinio bi državu odgovornom, jer Istanbulska konvencija ne ostavlja prostora za dileme da između muškaraca i žena mora postojati jednakost – naglasila je Longo.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"