Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Planirali da ubiju i Nikolu Sjekloću * Vlada osam godina plaćala proslavu Podgoričke skupštine * Kad rastu troškovi, rastu i honorari * Djevojčici slao porno-fotografije * Harmonija za spas planete * Planirali da ubiju i Nikolu Sjekloću * „Valkira” u novoj zoni komfora
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 10-11-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Nikola Bajčetić, odbornik Demokratskog fronta:
Policijske batinaše ne saslušavaju tri godine.

Vic Dana :)

Mujo dotrčao pred bolnicu u kojoj je Fata rodila i dovikuje se s njom preko balkona:
- Fato, bona, na koga liči mali?
Fata odmahne rukom, a Mujo će opet:
- Pa de rec‘, na koga liči?
Fata opet odmahne rukom:
- Šta ć‘ ti govorit‘, ne znaš čo‘eka..
Zamoli Piroćanac komšiju da 31. decembra negdje pred ponoć dođe pod njegov prozor i ispali tri-četiri metka u vazduh. Kad se približila ponoć, komšija se prišunja prozoru i ispali tri hica u vazduh, a Piroćanac na to zakuka:
- Lele djeco, ubiše nam Deda Mraza!!!

- Nisi dovoljno pijan ako možeš ležati na podu bez držanja.








Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2018-11-09 ADMINISTRATIVNI ODBOR PREDLOŽIO IMENOVANJE ČLANOVA KOMISIJE FONDA ZA MANJINE
Sa jučerašnje sjednice Administrativnog odbora Od pet članova četiri izabrana nezakonito Za članove su izabrani Mirjana Purić, Marina Vuković, Boris Zvicer, Nazif Velić i Adis Pepić Pretragom na internetu „Dan” je došao do podataka da je Adis Pepić bio elektor na skupštini za izbor trećeg saziva Bošnjačkog vijeća, Marini Vuković je Savjet Muslimana Crne Gore, ali i Fond za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava finansirao objavu knjige, Boris Zvicer je pomagao Hrvatski nacionalni savjet kroz donacije, dok je Nazif Velić za svoju NVO Novi horizonti dobijao hiljade eura od Fonda za manjine
Dan - novi portal
Administrativni odbor predložio je Skupštini izbor pet članova Komisije za vrednovanje projekata Fonda za manjine, od kojih četiri ne ispunjavaju uslove propisane Zakonom o manjinskim pravima i slobodama. Odbor je glasovima poslanika Demokratske partije socijalista (DPS) i Hrvatske građanske inicijative (HGI) predložio plenumu da se za člana Komisije imenuju Nazif Velić, Adis Pepić, Mirjana Purić, Marina Vuković i Boris Zvicer. Za sve njih, osim za Mirjanu Purić, u medijima postoje dokazi da su sarađivali sa Fondom za manjine, nacionalne savjete ili čak dobijali novac od njih, što je u startu trebalo da ih diskvalifikuje iz članstva u Komisiji, koja inače dijeli oko milion eura. Za još dva člana naknadno će biti raspisan konkurs.
Shodno Zakonu o manjinskim pravima i slobodama, konkursom za izbor članova Komisije za vrednovanje bilo je propisano da „član Komisije za vrednovanje ne može biti fizičko lice koje je u radnom odnosu ili volonter kod Fonda za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava, odnosno kod nevladine organizacije ili pravnog i fizičkog lica, čije su djelatnosti, odnosno aktivnosti usmjerene na očuvanje i razvoj manjinskih prava, nacionalnih, odnosno etničkih posebnosti manjinskih naroda ili drugih manjinskih nacionalnih zajednica i njihovih pripadnika u oblasti nacionalnog, etničkog, kulturnog, jezičkog i vjerskog identiteta”. Takođe, bilo je precizirano da u Komisiju ne mogu ući lica koja su u ugovornom odnosu sa Fondom za manjine, odnosno da su dobijala novac od njega. Još jedan ograničavajući faktor je bio i to da kandidat ne može biti član savjeta manjinskog naroda ili druge manjinske nacionalne zajednice ili je u radnom odnosu, odnosno volonter u nekom savjetu.
Prostom pretragom na internetu „Dan” je juče utvrdio da je Adis Pepić bio elektor na skupštini za izbor trećeg saziva Bošnjačkog vijeća. Marini Vuković je Savjet Muslimana Crne Gore, ali i Fond za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava, finansirao objavu knjige „Čuvari nasljeđa”, koju je ona napisala zajedno sa Nadom Bukilić. Boris Zvicer je pomagao Hrvatski nacionalni savjet kroz donacije, dok je Nazif Velić za svoju NVO Novi horizonti dobijao hiljade eura od Fonda za manjine o čemu postoje jasni dokazi na sajtu te institucije.
Za petu članicu Komisije Mirjanu Purić, koja je inače pomoćnica direktora u vladinom Fondu rada, u zvaničnoj biografiji se ne navodi nikakvo iskustvo u oblasti zaštite ljudskih i manjinskih prava, već se uglavnom radi o poslovima koji se odnose na finansije i javne nabavke. Njen izbor je interesantan u svjetlu činjenice da je kandidatura za Komisiju odbijena Borisu Ristoviću, jer, kako su ocijenili poslanici DPS-a, nije podnio dokaz da se bavio zaštitom ljudskih i manjinskih prava. Ristović je inače do nedavno bio viši projektni savjetnik Savjeta Evrope, najvećeg tijela na našem kontinentu koje se bavi zaštitom ljudskih prava, a zahvaljujući njemu danas imamo Evropsku konvencije o ljudskim pravima i Evropski sud za ljudska prava.
Tokom rasprave na Odboru poslanik Socijaldemokratske partije (SDP) Raško Konjević interesovao se da li među kandidatima koji su konkurisali ima onih koji su nedostojni funkcije, odnosno lica koja su osuđivana ili gonjena za krivično djelo. On je naveo imena dva kandidata koja su osuđena za zloupotrebu službenog položaja, ne navodeći njihovu nacionalnu pripadnost.
Predsjednik Odbora, poslanik DPS-a Luiđ Škrelja odgovorio je Konjeviću da je navedena lica pomenuo jer su Albanci, ali ga je poslanik SDP-a prekinuo i rekao da on nije pričao o nacionalnoj pripadnosti već o kršenju zakona. Škrelja je nastavio, ističući da on ne raspolaže informacijom da je neki kandidat nedostojan izbora u Komisiju za vrednovanje. On je rekao da nije praksa Administrativnog odbora da sprovodi istrage i pitao Konjevića šta znači da je neko nedostojan.
Kada mu je Konjević rekao da to znači da je protiv nekog vođen krivični postupak ili da je osuđivan, Škrelja je odgovorio: „To nije nedostojnost”.
– To je učinjeno djelo koje ga čini nepodobnim da bude tu, a znate šta znači biti nedostojan. To je preteška riječ, nije moje da ocjenjujem nečiju dostojnost ili nedostojnost. Opasno je na javnim sjednicama za nekog reći da je nedostojan funkcije člana jednog odbora, a to ne tražimo za predsjednika Vlade, ministre ili ambasadore – rekao je Škrelja.
Njegova koleginica Marta Šćepanović pokušala je da smiri situaciju navodeći da nedostojnost nije razlog za neizbor, već da je to osnov za razrješenje. Pojasnila je da samo čita zakon i da je možda previše formalista, pa tako doživljava cijelu situaciju.
M.S.

Za kršenje zakona dovoljna opomena

Administrativni odbor je zauzeo stav da u svim slučajevima u kojima javni funkcioner naknadno dostavi izvještaj o prihodima i imovini Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK), o tome obavijesti Agenciju, i da će poslanici tu činjenicu uzeti u obzir prilikom reizbora javnog funkcionera, a da se kao adekvatna mjera cijeni mjera opomene ili druga disciplinska mjera koju može izreći organ vlasti u kome funkcioner vrši javnu funkciju. U odnosu na odluku ASK, odbor je odlučio da za Gorana Sekulovića zatraži od Agencije informaciju da li je imenovani naknadno dostavio izvještaj o imovini i prihodima, jer ranije to nije bio uradio čime je prekršio Zakon o sprečavanju korupcije.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"