Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Milo da ne širi govor mržnje * Lakić: Objaviću snimke o "Vardar grupi" * Odbijeno izručenje Saše Sinđelića * Kokainom snabdijevao Kotorane i klan iz Tuzi * Sutjeska preko Slovana do APOEL-a * „Odupri se” postaje NVO * Prijete mi ubistvom zbog imovine koju smo kupili
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 20-06-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Joanikije, episkop budimljansko-nikšićki:
– Vlada radi za interese „Velike Albanije”.

Vic Dana :)

Ide čovjek ulicom i naleti na razbojnika:
– Ruke u vis! Pare ili život!“
Čovjek: – Ali … ja sam oženjen.
Razbojnik:
– Kakve sad to veze ima?
Čovjek:
– Pa ja nemam ni pare ni život.

Čak Noris je jedini čovjek koji je uspio da ubijedi svoju babu da nije gladan.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2019-06-18 ASK NASTAVLJA DA GLEDA KROZ PRSTE PREDSTAVNICIMA VLASTI
Sreten Radonjić (arhiva) Čašćavanje funkcionera nije sticanje imovine Prema najnovijem tumačenju ASK, funkcioneri nijesu u obavezi da prijave kredit veći od 5.000 eura u roku mjesec od dana nastanka promjene, već to mogu učiniti u redovnom godišnjem izvještaju. Zakonom je, pak, predviđeno suprotno od tumačenja nadležnog organa
Dan - novi portal
Agencija za sprečavanje korupcije (ASK), na čijem je čelu Sreten Radonjić, ne prestaje da iznenađuje tumačenjima Zakona o sprečavanju korupcije jer nastavlja da opravdava funkcionere i kada je u pitanju očigledno kršenje propisa. Poslednje takvo tumačenje je da javni funkcioneri ne moraju da prijavljuju promjene u imovini u vrijednosti većoj od 5.000 eura kada podignu kredit pod povlašćenim uslovima.
U pitanju su zajmovi koji više predstavljaju čašćavanje nego kreditnu obavezu jer ukoliko funkcioner dobije, na primjer, 40.000 eura, u obavezi je da vrati do 20 odsto tog duga, odnosno do 8.000, što znači da mu „čisto” ostaje 32.000. Uz sve to rate za vraćanje tih „zajmova” su više nego simbolične, pa dok „obični smrtnici”, odnosno građani, za stambene kredite 20 godina otplaćuju rate i po više stotina eura, funkcioneri se na njihov račun skuće uz rate od oko 40 eura.
Zakon o sprečavanju korupcije u članu 23 više je nego jasan – „javni funkcioner je dužan da, u roku od 30 dana od dana stupanja na funkciju, podnese Agenciji izvještaj o svojoj imovini i prihodima, kao i o imovini i prihodima bračnog i vanbračnog supružnika i djece ukoliko žive u zajedničkom domaćinstvu... u slučaju promjena iz izvještaja koje se odnose na uvećanje imovine preko 5.000 eura, u roku od 30 dana od dana nastanka promjene”. ASK zanemaruje takvu odredbu i daje tumačnje suprotno zakonu.
– Javni funkcioneri su dužni da podignuti kredit prijave u redovnom godišnjem izvještaju o prihodima i imovini, u rubrici IV.10 – Dugovi po osnovu kredita, zajmova i ostali dugovi, u skladu sa čl. 24 Zakona o sprečavanju korupcije – kažu u Agenciji, od koje smo tražili objašnjenje zašto nije pokrenula postupak protiv ambasadora Crne Gore u Španiji jer nije prijavio kredit od države u roku od 30 dana, već tek u godišnjem izvještaju.
Agencija podsjeća da se kontinuirano, po predaji redovnih godišnjih izvještaja, sprovodi postupak administrativno-tehničke kontrole predatih izvještaja i objavljivanje tih izvještaja na internet stranici Agencije, kao i provjera da li su svi zakonski obveznici predali izvještaje Agenciji u zakonom propisanom roku.
– Uporedo sa okončavanjem administrativne kontrole, u skladu sa godišnjim planom provjera za 2019, počela je provjera tačnosti i potpunosti podataka iz predatih izvještaja, upoređivanjem sa prikupljenim podacima o imovini i prihodima javnih funkcionera od organa vlasti i pravnih lica koji raspolažu tim podacima, koja će se nastaviti i u trećem i četvrtom kvartalu tekuće godine – naveli su u ASK.
Plate najviših javnih funkcionera poslednjih godina kreću se oko 1.700 eura, dok građani u prosjeku imaju tri puta manja primanja, ali im se rate za kredite drastično razlikuju. Funkcioner koji ima platu oko 1.700 eura mjesečno kao ratu za kredit koji je dobio od novca građana daje maksimalno do 100, a najčešće i manje, od 40 do 60 eura. M.S.




Najavljeno učinjeno
Kreativno tumačenje zakona i smanjivanje obaveza funkcionerima ranije je najavio prvi saradnik direktora ASK Sretena Radonjića, Savo Milašinović koji je na sjednici Savjeta Agencije kazao da javni funkcioneri ne bi trebalo da podnose vanredne izvještaje o imovini u slučaju promjene u vrijednosti većoj od 5.000 eura, odnosno u situacijama kada podignu kredit ili prodaju neku nekretninu. Takav stav suprotan je dosadašnjoj praksi koja je važila godinama unazad kada je većina funkcionera prijavljivala kredite nakon podizanja, prodaje neke nepokretnosti jer ih je na to obavezao zakon. Zakon o sprečavanju korupcije i u članu 24 jasno navodi da su funkcioneri dužni da prijavljuju dugove sa iznosom glavnice, kamate i rokom otplate.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"