Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Imam podršku sunarodnika da budem uz braću pravoslavce * Smrtna kazna, vječita dilema * Premijer napao i litije i Amfilohija * Sumnjiče ih za pravljenje fiktivnih faktura * Koronavirus stigao u Evropu, prvi slučajevi u Francuskoj * Probleme prevazići dijalogom * Imovinu oduzimali uglavnom Kneževiću
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 25-01-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Amfilohije, mitropolit crnogorsko-primorski:
– Otišao sam na razgovor sa premijerom, ali ispred mene nije bio državnik, već potpredsjednik partije koji ima predsjednika.

Vic Dana :)

Dovezli Muju sa teškim opekotinama u bolnicu.
Poslije detaljnog pregleda, doktor se čudi:
„Vi imate više preloma nego opekotina?”!
Mujo odgovara:
„Gasili me lopatom”!


„Komšinice! Da nisi bolesna?”
„Što bolesna?”
„Pa vidim dolazi ti onaj mladi doktor svako veče”.
„Pa i tebi je dolazio onaj pukovnik pa te ja nisam pitala je li počeo rat”!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo CRNA GORA DALEKO OD USPJEŠNIH EVROPSKIH EKONOMIJA Minimalac u Luksemburgu 11 puta veći od crnogorskog Minimalna plata u Luksemburgu povećana je na 2.570 eura od 1. januara, dok je u Crnoj Gori tokom prošle godine povećana na 222 eura
Dan - novi portal
Crnogorski radnik koji prima minimalnu zaradu od 222 eura mora da radi skoro godinu dana, odnosno 11,5 mjeseci, da bi zaradio jednu minimalnu platu koju ima njegov kolega u Luksemburgu. Naš radnik sa prosječnom platom od oko 511 eura za luksemburski minimalac treba da radi pet mjeseci.

Država Luksemburg, koja ima oko 590.000 stanovnika, teritorijalno je manja od Crne Gore, ali ima približno isti broj stanovnika, od 1. januara povećala je minimalnu zaradu na 2.142 eura za nekvalifikovane, a 2.570 za kvalifikovane radnike. I prije ovog povećanja Luksemburg je bio država sa najvećom minimalnom platom u Evropskoj uniji. Kada Vlada poredi našu zaradu, minimalnu ili prosječnu, uglavnom se gledaju države koje su u nezavidnijoj situaciji, ali ne one koje su bogatije i teritorijalno slične nama.

U Luksemburgu i učenici koji rade imaju višu platu nego radnik sa fakultetom u Crnoj Gori. Za učenike od 15 do 17 godina minimalna plata je 1.606 eura, dok oni od 17 do 18 primaju 1.713 eura. Minimalna penzija u Luksemburgu povećana je na 1.892,77 eura mjesečno, dok je u Crnoj Gori 287,48 eura. To u praksi znači da crnogorski penzioner za šest i po mjeseci primi koliko njegov kolega u jednom mjesecu.

Prema ocjeni Veska Pejaka iz Alternative Crna Gora, minimalna plata u Crnoj Gori je dovoljna da nesrećnik koji je prima ne umre od gladi i da ima dovoljno da preživi jednu radnu smjenu. Svuda u svijetu, kako kaže, minimalna zarada služi kao granica ispod koje radnici neće raditi, granica ispod koje ljudsko dostojanstvo prelazi iz „radnik“ u „rob“.

– Upravo u tome je poenta. Mi nemamo radnike. Mi imamo robove kojima se manipuliše i koji služe samo kao puki izvršioci. Zato je produktivnost radnika iz Luksemburga 10 puta veća od produktivnosti radnika iz Crne Gore. Kako onda smiješno zvuči poređenje predsjednika Crne Gore kad nas nazove „balkanskim tigrom“ – kaže Pejak.

Minimalna zarada kod nas, kako navodi, „nije dovoljna ni za pustih 2.000 kalorija dnevno“.

– Računa se da je to minimalna količina kalorija da bi čovjek pregurao dan, da ne bi umro od gladi. U tom stanju čovjek može samo da vegetira, tj. da se ponaša kao boljka na poslu. Može da dođe na posao, kaže „dobro jutro“ i sjedi do 16 sati kad mu se završava smjena. Sve preko toga je dodatno angažovanje koje zahtijeva dodatne kalorije – kaže Pejak.

Prema ocjeni Vuka Vujisića iz inicijative „Neću da idem“, Crna Gora mora početi više da razmišlja o građanima, za koje konstantno fali novca, dok na drugoj strani oni na pozicijama moći uživaju u luksuzu.

– Povećanje zarada, posebno zarada za mlade ljude koji trebaju da stvaraju i napreduju, politika je koju primjenjuju sve razvijene države, pa i Luksemburg. Država Crna Gora mora u što kraćem roku da poboljša položaj mladih, prvenstveno kroz povećanje zarada i rješavanje njihovog stambenog pitanja. Mladi ne mogu da napreduju i žive sa 300 eura primanja i prirodno je da odlaze u razvijenije zemlje gdje će biti pravednije i bolje plaćeni, ali i steći nova iskustva i znanja. Posebno nas brine odlazak mladih na rad u Njemačku koji će biti znatno olakšan. Država se mora pripremiti za novi talas odlaska najkvalitetnijih kadrova, posebno iz medicine, u suprotnom već za godinu dana ćemo osjetiti posledice u vidu nedostatka kadra te ćemo biti prinuđeni na uvoz radne snage, i to će uticati na našu ekonomiju. Nažalost, kako sada stvari stoje odlazak mladih je neminovna pojava. Međutim, nadam se da će u ovoj i narednoj godini doći do promjena u socijalnoj i ekonomskoj politici i da će se država više truditi da omogući mladima normalan život – kaže Vujisić.

M.S.




Poslodavci misle da su radnici nebitni
Vesko Pejak poručuje da će minimalna zarada i u Crnoj Gori rasti kad radnici shvate da od njih zavise firme za koje rade.

– Nije problem od poslodavca tražiti fer zaradu ako se posao radi na pošten način. Nije poslodavac Bog, takve ih je vlast napravila. Misle da se svaki problem može riješiti mitom. Da su radnici nebitan faktor. Mnogi crnogorski poslodavci koji su mislili da su radnici nebitni – propali su. Propašće svaki koji tako misli. Postoji milion načina na koji radnik može da ošteti poslodavca, a da on to ne primijeti. Neka se ne nasmije svakom kupcu i nanio mu je nenadoknadivu štetu. Kako to može poslodavac da isprati? Nikako! Zato je bitno na poslu imati srećnog radnika – ističe Pejak.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"