Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Raskidaju ugovor za Luku Budva * Raskidaju ugovor za Luku Budva * Za ključne zakone morate se konsultovati sa EU * Potraga za jednim bratom, drugi uhapšen * Spasioce do Kjare dovela igračka * Igor i Vladimir Božović uhapšeni u Portugalu * Prijavljeno 200 neželjenih reakcija na vakcine
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 14-04-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Slobodan Savović, Gradski odbor sindikata prosvjete Podgori:
– Na zakonit način tražićemo zagarantovana prava za prekovremeni rad nastavnika.

Vic Dana :)

Spavaju dvije plavuše u krevetu i jako im je tjesno. Jedna padne, a druga kaže:
- Ej, dođi, sad ima mjesta!


Pričaju plavuša i crnka. Pita crnka:
- Jesi li zvala informacije?
Plavuša:
- Jesam!
Crnka:
- I što su ti rekli?
Plavuša:
- Tu-Tu-Tu-Tu.


​Pitali plavušu kako se zove stručnjak za vulkane?
A ona će: VULKANIZER!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo SJUTRA SE NAVRŠAVAJU 42 GODINE OD RAZORNOG ZEMLJOTRESA NA PRIMORJU KOJI JE ODNIO 101 ŽIVOT, MUČNA SJEĆANJA PREŽIVJELIH NE BLIJEDE
Srušen hotel „Agava“ - Foto: Dragan Stojanović Najteža su bila saznanja da su nam komšije pod ruševinama Najteže mi je bilo kada sam prolazio pored kuće pokojnog Džemala Idrizage, koga je kuća zatrpala. On je pokušao da pomogne drugima, ali se na njega obrušila kuća i poginuo je, prisjeća se profesor Ismet Karamanga Jovan Stojanović iz crmničkog sela Sotonići u zemljotresu je izgubio babu, a kaže da su morali pomjerati kamen po kamen da bi došli do njenog tijela
Dan - novi portal
Crnu Goru je prije 42 godine, 15. aprila u 7 časova i 19 minuta, pogodio katastrofalni zemljotres jačine sedam stepeni Rihterove skale, koji je odnio 101 ljudski život. Epicentar potresa bio je u Jadranskom moru između Ulcinja i Bara, na udaljenosti 15 kilometara od obale, a pomahnitala stihija prirode progutala je i djelove barske opštine. Sela su sravnjena sa zemljom, a potres nije izdržala ni Topolica. Više od 80 odsto stambenog fonda, kako u društvenom tako i u privatnom vlasništvu, nije bilo za upotrebu. Najviše je stradala luka, porušena je zgrada pravosudnih organa, bolnica, škole, hotel „Agava”, spomenici kulture i infrastruktura. Obala je razrušena u dužini od 1.200 metara. Mučna sjećanja preživjelih ne blijede.

Jovan Stojanović iz crmničkog sela Sotonići, izgubio je babu Stanu u aprilskom zemljotresu. Kaže da će mu te slike ostati u sjećanju dok je živ.

– To jutro sam imao osjećaj da se planine iznad sela pokreću. Zemlja drhti, ruši se sve oko nas, a nisam imao straha, već sam bio u nekom bunilu iščekujući šta će na kraju biti i kad će se tlo ispod nas smiriti. Moja porodica je bila ispred kuće, osim prababe Anđuše, koja je bila nepokretna i nalazila se u kući. Moja majka Zlatana je ušla i iznijela je na rukama u dvorište. Kad se podrhtavanje smirilo prebrojavali smo se da li smo svi živi. Međutim, nije bilo babe Stane, što je bio razlog da krenemo u potragu za njom po selu. Ubrzo se đed Vlado sjetio da je ona prije zemljotresa pošla da nahrani stoku. I desilo se ono najgore, našli smo je poklopljenu kamenjem u kući, koja se nalazila pored stogova sijena. Priskočili su rođaci u pomoć i nekoliko sati smo pomjerili kamen po kamen da bi došli do njenog tijela. Inače, u selu je bilo još žrtava zemljotresa – prepričava za „Dan“ Jovan.

Kao i većini njegovih sugrađana, nedjeljno jutro 15. aprila 1979. ostalo je duboko urezano u sjećanju profesora Ismeta Karamanage, koga je katastrofalni zemljotres zatekao u porodičnoj kući u Starom gradu u Ulcinju sa članovima najjuže porodice. Tog jutra najviše je nastradala drevna tvrđava, građevine od kamena su porušene, poginulo je šest osoba.

– Zemljotresa se sjećam kao da je juče bio. Spremao sam se da izađem iz kuće, ali me je supruga zadržala da popijemo prvu jutarnju kafu, koju ja inače pijem na Pristanu s prijateljima. Možda me je to spasilo jer bi me na putu zatrpale ruševine i stijene. Kada je zatreslo, sklonili smo se u štokove vrata. Koliko je ljuljalo, sve unutar kuće je popadalo, ali je ona izdržala. Uslijedili su strašni prizori. Sve se dimilo, a Stari grad je bio sav u ruševinama. Teško je opisati te momente – prisjeća se Karamanaga.

Uspio je, kaže, da nekako izvuče ženu i sina, a najteže saznanje je bilo da su neke komišije i sugrađani ostali pod gomilama ruševina.

– Najteže mi je bilo kada sam prolazio pored kuće pokojnog Džemala Idrizage, koga je kuća zatrpala. On je pokušao da pomogne drugima, ali se na njega obrušila kuća i on je poginuo. Tog dana stradalo je još pet naših sugrađana u Starom gradu. To su scene koje doživotno ostaju urezane u pamćenju – kaže za naše novine Karamanaga.

Zoran Ćalović, mještanin Starog Bara, prisjeća se da se spremao te nedjelje 15. aprila da ide na utakmicu koju je klub Mornar igrao u Podgorici.

– Kad sam se probudio, samo što se moja noga oslonila na pod počelo je da drma, bukti, toliko jako da se svako morao uplašiti. Nisam pobjegao iz kuće, stajao sam ispod jednog pregradnog zida. Iz Starog grada počelo je da klizi i pada kamenje. Vjerovatno se zbog toga niko od mještana nije ni usudio da izađe van kuće. Ostao sam u kući, pa što bude. Moja kuća, ali i ostale u ulici u to vrijeme, bile su stare oko 70-80 godina, izgrađena od kamena, i jednostavno sam očekivao da mi neki kamen padne na glavu. Ipak, moram reći da smo dobro prošli, zidovi su istina bila ispucali, ali uz dobijeni kredit, kuću sam sanirao i danas se u njoj nalazi poslovni objekat – kaže on.

Dodaje da se ubrzo na poziv iz štaba okupila starobarska omladina, a među njima i on koji je bio u četvrtom razredu srednje škole, i krenulo se u raščišćavanje terena. Navodi da je pomoć je neprekidno stizala iz svih krajeva zemlje.

– Osmijeh se vraćao na lica. Život se vraćao u normalne tokove. Ruševine su brzo prestale da obeshrabruju, već su nas motivisale za napore da se izgradimo još veći i ljepši Bar. Štab civilne zaštite je tijelo koje je završavalo najveći dio posla nakon katastrofe. Cijela Jugoslavija, vidjelo se to iz pošiljki koje su svakog časa stizale, živjela je sa ugroženim područjem – podsjeća Ćalović.

D. STOJANOVIĆ

M. KNEŽEVIĆ


U Ulcinju 31 žrtva
​U Ulcinju su 15. aprila nastradali: Jusuf Ahmet Elezaga (1912 – Stari grad), Džemal Idrizaga (1929 – 50, Stari grad), Feriha Nimanbegu (1935 – Stari grad), Agron Goga (1966 – Stari grad), June Uruči (1905 – Stari grad), Fatime Šurdha (1892 – Stari grad), Rabie Kurti (1948 – Klezna), Adem Kurti (1974 – Klezna), Redžep Kurti (1974 – Klezna), Sadete Kurti (1977 – Klezna), Naser Kurti (1976 – Klezna), Pal Nrekić (1966 – Klezna), Hadži Selaj (1885 – Brajša), Ramazan Kasneci (1967 – Brajša), Nurije Ibroči (1929 – Kaliman), Prena Dugađin (1916 – Reč), Lule Lukić (1921 – Salč), Rabie Ardolić (1919 – Zoganje), Nazmi Ardolić (1977 – Zoganje), Slobodanka Radovanović (1975 – Zoganje), Zorka Vučević (1922 – Zoganje), Mark Lukić (1912 – Kolomza), Anđa Nilović (1905 – Kolomza), Đon Pepđonović (1897 – Pistula), Veliša Sekulić (1904 – Ulcinj), Leka Rudović (Donji Štoj), Huso Slaković (Međuriječ), Milica Kovačević (Titograd), Refije Zagović (Kravari), Danica Jovović (Ulcinj) i Džavahire Kraja (Gornji Rastiš).

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"