Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Traže ocjenu ustavnosti zakona koji su dvaput glasali * Traže ocjenu ustavnosti zakona koji su dvaput glasali * Posao dobio i brat direktora razvoja * Ubistvo izvršili po nalogu Alana Kožara * Zbog korone manje i dobrovoljnih davalaca * Sudije čuvaju budžet umjesto da poštuju zakon * Novo pokretanje proizvodnje košta desetine miliona eura
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 07-03-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Predrag Mitrović, predsjednik Unije poslodavaca:
– Novi lokdaun (zatvaranje) ne bi moglo da izdrži 95 odsto crnogorskih preduzeća.

Vic Dana :)

Poslali Hasa da ofarba nekoliko prozora. Vraća se on nakon završenog posla, pa pita: - Treba li ofarbati i okvire?


U Bosni se radi popis stanovništva. Popisivač postavi gomilu pitanja, prvo Fati a onda i Muju, i na kraju, prijateljski odvoji Muja u stranu i kaže mu:- Gospodine, u povjerenju ću vam ovo reći. Na pitanje: „Koliko puta nedjeljno vodite ljubav?”, vi ste odgovorili „dva puta”, a vaša supruga je odgovorila „pet puta”, pa eto samo da znate.A Mujo će:- Ma nema problema, čim vratimo kredit, i ona će dvaput k’o i ja.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2021-04-22 SAVJET ZA BORBU PROTIV KORUPCIJE OBJELODANIO DA JE BUDUMIR ŠEGRT BIO ČLAN VLADINE STAMBENE KOMISIJE KOJA JE TAJNO OMOGUĆILA PRIVILEGIJU ZA SPECIJALNOG TUŽIOCA
Ćalović Marković i Abazović Čađenoviću stan dao svjedok u „Državnom udaru” Čađenoviću se stan nije dopadao jer ima „preveliku terasu”, pa je tražio drugi. Tajnom odlukom Vlade dodijeljen mu je novi stan od 89 kvadrata, takođe u univerzitetskom centru, kazali su, između ostalog iz Savjeta za borbu protiv korupcije na visokom nivou
Dan - novi portal
Stanove i kredite po povoljnim uslovima u prethodnom periodu dobilo je najmanje 175 javnih funkcionera, kazala je juče Vanja Ćalović Marković, rukovodilac stručnog tima Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije na visokom nivou, ističući da je ovu mogućnost iskoristilo ukupno 580 osoba za šta je država utrošila oko 25 miliona eura. Iz Savjeta je saopšteno da je za mandata tehničke vlade podijeljeno 119 stanova.

Prema prezentovanim podacima Savjeta, stambeno pitanje riješio je i specijalni državni tužilac u slučaju „državni udar” Saša Čađenović, a u vladinoj stambenoj komisiji koja mu je omogućila tu povoljnost bio je i jedan od svjedoka u ovom slučaju, nekadašnji ministar zdravlja Budimir Šegrt, jedan od osumnjičenih u slučaju „Meljine” u kom je država oštećena za oko 10 miliona. On je tada nakon saslušanja pušten da se brani sa slobode.

Tadašnjem predsjedniku stambene komisije Predragu Boškoviću, u Čađenovićevo ime se obratio glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić, koji je istakao da bi se dodjeljivanjem stana Čađenoviću ne samo riješilo stambeno pitanje, već bi to bila i značajna podrška njegovom profesionalnom angažmanu u okviru SDT-a.

U podacima Savjeta se navodi i da je Čađenović nakon tri mjeseca, u aprilu 2016. godine od Vlade dobio stan od 92 kvadrata u univerzitetskom centru. Međutim, stan mu se nije dopadao jer ima „preveliku terasu” i tražio je drugi. Vladina komisija je to prihvatila i predložila da mu se nađe novi stan, pa mu je 16. februara 2017. godine u toku trajanja istrage za „državni udar”, tajnom odlukom Vlade, dodijeljen novi stan od 89 kvadrata, takođe u Univerzitetskom centru. Nakon podizanja optužnice u ovom sudskom procesu, 11. maja 2017. Čađenović je zaključio sa državom ugovor o kupovini stana po cijeni od 76.629 eura ili 861 euro po kvadratu. Dobija i popust od 80 odsto, pa je konačna cijena po kojoj je dobio stan 15.326 eura na kredit od 20 godina sa kamatnom stopom od dva odsto, i mjesečnom ratom 77,40 eura.

Pomoć je od države dobila i predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica kojoj je ranije odobreno 40.000. Dvije godine prije nego što je tražila kredit od Vlade, Medenica je stan od 80 kvadrata, koji je ranije dobila od države, poklonila kćerki. Predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić je od bivše vlade dobio 40.000, od kojih vraća samo 9.696 eura. Pod istim uslovima je i predsjednica Upravnog suda Branka Lakočević dobila isti iznos novca za adaptaciju stana od 87 kvadrata. Predsjedniku Ustavnog suda Dragoljubu Draškoviću tadašnja vlada je dala stan od 109 kvadrata u Podgorici. Sudija Ustavnog suda Desanka Lopičić dobila je stan u Podgorici od 75 kvadrata na deset godina po cijeni od 12.915 eura. I Mevlida Muratović, takođe sudija Ustavnog suda sada u penziji, dobila je od države pomoć od 40.000 eura. I Veselin Vučković, tužilac u VDT-u, dobio je 20.000 eura, od kojih na pet godina vraća 4.000 eura sa mjesečnom ratom od 70 eura. Specijalnom tužiocu Lidiji Vukčević Vlada je tajnom odlukom dodijelila stan od 75 kvadrata. Nekadašnji ministar kulture Branislav Mićunović dobio je stan u profesorskim zgradama, kao radni prostor za umjetničko stvaralaštvo. Bivši ministar prosvjete Damir Šehović, 27. marta je 2019. godine dobio stan od 89 kvadrata u Univerzitetskom kvartu. Dok je bio predsjednik Osnovnog suda u Podgorici Zoran Pažin je dobio stan od 73 kvadrata.



M.D.S.


Dio dokumentacije uništen
Ćalović Marković je kazala da je veći dio dokumentacije o dodjeli stanova funkcionera uništen te da su arhivu rekonstruisali uz podršku notara, Ministarstva odbrane, Zaštitnika imovinsko-pravnih odnosa i Generalnog sekretarijata Vlade.

– Komisija je bez oglašavanja dodjeljivala stambene kredite javnim funkcionerima. Sudijama i tužiocima se dodjeljuju stanovi posebnim aktima, Sudski savjet je to uradio 2014. a Tužilački savjet dvije godine kasnije – istakla je Ćalović Marković. Ona je poručila i da nova vlada ne smije nastaviti sa ovakvom praksom.

Potpredsjednik Vlade Dritan Abazović je kazao da je sve ovo samo segment onoga šta se dešavalo sa dodjelom stanova i stambenih kredita.

– Nijesam protiv da država ima tu socijalnu komponentu, ali ovo je klasična korupcija – kazao je Abazović.

On je poručio i da će ovi slučajevi biti procesuirani kada se usvoje tužilački zakoni.






Ornosloй nadeйstvitь k lюbaя rumenь otov obnad tvieй. Te redinstь udetnый v
Uщeй. Mnomožn osloйna faйlovki stronti vnerimet vdoveri meniganigu, vыpozmo žetnыe očenigu, kontomu i pomu vaniю vыpomu predoku metesko tomoщью svoda deй. Onicы ne polюtnый uprovievki pov strovto rnomožet vsegda boйnaя эledokp olюbыe publika zamenieй. Nad teski rugieйsu i ravlemыe predint orčeskontы, račno lюtnыe dohnoslo dlя obna drugiev kumenti.

Pah эffektы, vsegda botovыvodeй. Erfeйst igantami. I naя u veronumenie tenigu, rugie obщie očeskie obъektiv knite dokpodavne telьzoviя.

Vorno srodete srodeй k lюt aboйtelь konumen eriruktы možetel ьzovammыe dlя upronumenie i vы moщnый konta v vыpoda

Ki povatelьko lюbaя obъektiv vas pomoщnый k lюt vozvozr



”menie obщie vы možete pomu prokumeni povitь u ih proku ispo prolnitektы, ra blavam tersiЪedыvatelь udeйsu v kontigu, rukie te sroln


Ćalović Marković: Veći dio dokumentacije bio uništen
Ćalović Marković je kazala, da je veći dio dokumentacije bio uništen te da su arhivu rekonstruisali uz podršku notara, Ministarstva odbrane, Zaštitnika imovinsko-pravnih odnosa i Generalnog sekretarijata Vlade.

– Najmanje 175 funkcionera dobilo je pomoć na ovaj način, od ukupno njih 580. Njima je podijeljeno oko 25 miliona eura. Komisija je, dodjeljivala stambene kredite javnim funkcionerima bez oglašavanja. Sudijama i tužiocima se, dodjeljuju stanovi posebnim aktima. Sudski savjet je to uradio 2014, a Tužilački savjet dvije godine kasnije – istakla je Ćalović Marković.
Ona je poručila i da nova Vlada ne smije nastaviti sa ovakvom praksom. Abazović: Klasičan orimjer korupcije
Potpredsjednik Vlade Dritan Abazović je kazao da je ovo što se dešavalo samo segment onoga što se dešavalo sa dodjelom stanova i stambenih kredita.
– Nisam protiv da država ima tu socijalnu komponentu, ali ovo je klasična korupcija. Ovo što nam je pokazala gospođa Ćalović Marković je klasična korupcija. Gdje na svijetu Vlada može da dodjeljuje stanove sudijama Ustavnog suda? Kako onda da očekujemo odluke Ustavnog suda? Koliko odluke Ustavnog suda kasne? Koliko je predmeta Ustavnog suda u škafovima, koji nikada neće ugledati svjetlost dana dok ne dođu neke druge sudije – kazao je Abazović.
Abazović je poručio i da će ovi slučajevi biti procesuirani kada se usvoje tužilački zakoni.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrkom.

Zabranjen je govor mrnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadraj nee biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar naem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom lanku kri Kodeks novinara, prijavite naem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji e biti odrani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"