Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Počelo da popušta * Utajom i pranjem novca oštetili budžet za 10 miliona eura * Korona odlaže pristupanje Crne Gore EU * Vlast zarobila RTCG, ubistvo i napadi na novinare se ne rješavaju * Inficirani ne moraju imati kliničku manifestaciju bolesti * Kraj epidemije između desete i 12. nedjelje * Juda posrijedi njih, jeste i biće
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 22-04-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Oliver Varhelji, evropski komesar za proširenje:
– Zbog krize izazvane korona virusom, pogoršaće se fiskalna pozicija Crne Gore.

Vic Dana :)

Došao programer na ispovijest u crkvu i priča popu kako je našao djevojku i kako hoće da sa njom stupi u brak.
Pop ga pita: - Da li varaš?
Programer odgovori:
- Svaki put!
- A da li neko zna za to?
Programer će: - Niko, čak ni administrator servera...


Koja je najgora programerska kletva?
Dabogda ti žena bila "open source "!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo REPORTERI BEZ GRANICA OCIJENILI DA JE CRNA GORA NAZADOVALA U SLOBODI MEDIJA, STANJE GORE NEGO U KENIJI
Crna Gora nazadovala: Mapa Reportera bez granica Vlast zarobila RTCG, ubistvo i napadi na novinare se ne rješavaju Zvaničnici su 2019. javno priznali da će, zbog manjka dokaza, slučaj glavnog i odgovornog urednika lista „Dan”, koji je ubijen 2004. godine, najvjerovatnije ostati neriješen – upozoreno je u izvještaju RSF
Dan - novi portal
Crna Gora nazadovala je za jednu poziciju po pitanju medijskih sloboda i ove godine našla se na 105. mjestu, pokazuje Indeks medijskih sloboda Reportera bez granica (RSF). Naša država je lani bila na 104. poziciji, a RSF i dalje kao glavne stavke za loš saldo ubraja napade na novinare i nerasvjetljavanje najtežih slučajeva, kao što su ubistvo direktora i gladnog urednika „Dana” Duška Jovanovića i ranjavanje Olivere Lakić, kao i povratak kontrole vlasti na nacionalni javni medijski servis RTCG. RSF ocjenjuje da profesionalni mediji i novinari nastavljaju da budu pod pritiskom vlasti.

– Ključni napadi na novinare nisu riješeni. U maju 2018. novinarka istraživač Olivera Lakić upucana je u nogu. Kao u mnogim prethodnim fizičkim napadima na novinare, slučaj Lakićeve i dalje je neriješen. Zvaničnici su 2019. javno priznali da će, zbog manjka dokaza, slučaj glavnog i odgovornog urednika lista „Dan”, koji je ubijen 2004. godine, najvjerovatnije ostati neriješen. Transformacija RTCG u javni servis je u potpunosti obustavljena nakon imenovanja novog rukovodstva bliskog vladajućem krugu. Samocenzura nastavlja da bude veliki izazov. Premda je kleveta dekriminalizovana od 2011, više tužbi podnijeto je protiv nezavisnih novinara i medija – upozorava se u izvještaju.

Dodaju da je Jovo Martinović, nezavisni izvještač, optužen za trgovinu narkoticima, dok su tri novinara uhapšena zbog sumnje da su počinila prekršaje izazivajući paniku i nemir objavivši lažne vijesti.

– Velika većina državnih institucija podržava provladine medije postavljajući reklame u njihovim izdanjima – navodi se u izvještaju.

Od zemalja regiona najbolje je plasirana Slovenija (32. mjesto), Bosna i Hercegovina je na 58. a odmah iza nje je Hrvatska (59). Albanija je na 84, Sjeverna Makedonija na 92, a Srbija na 93. poziciji. Od Crne Gore bolje su plasirane brojne afričke države.

​Direktor istraživačkog centra MANS-a Dejan Milovac kaže da ocjene RSF nijesu iznenađujuće, dok posebno zabrinjava činjenica da se naša zemlja nalazi na samom začelju i regionalne liste kada su u pitanju uslovi u kojima danas rade novinari. On ističe da imamo hroničan izostanak političke volje da se riješe napadi na novinare, jer istrage tretiraju samo puke izvršioce, ali ne i naručioce.

– Situacija u kojoj se trenutno nalazi Crna Gora povodom epidemije virusa korona otvara dodatan prostor da se novinarima onemogući pristup informacijama, koje su jednako važne za njihov rad. Koristeći aktuelno stanje, pod plaštom borbe protiv takozvanih „lažnih vijesti”, na sceni imamo značajno ograničenje slobode izražavanja i govora. Sa druge strane, crngorske institucije su zatvorenije nego ikada, što je potpuno neprihvatljivo kada građani, više nego ikada, očekuju provjerenu informaciju. Poslednji primjeri represije nad slobodnom riječju i praksa da se medijima daju samo ograničene informacije predstavljaju svojevrstan test tolerancije javnosti na skoro pa potpuni medijski mrak koji trenutno postoji u Crnoj Gori, vezano za ključne informacije o možda najvećem izazovu pred kojim se nalazi crnogorsko društvo u svojoj modernoj istoriji – navodi Milovac.

Dina Bajramspahić iz Instituta Alternativa kaže da je 105. mjesto od 180 razočaravajuće, posebno kada su sve države iz našeg susjedstva daleko ispred nas. Ističe da je sloboda medija jedna od tri „crne tačke” u poglavlju 23, uz druge dvije problematične oblasti: reformu pravosuđa i borbu protiv korupcije, a ta hronična boljka godinama opterećuje napredak u pristupnim pregovorima Crne Gore sa Evropskom unijom.

– Za mjesec će biti dvije godine od zastrašujućeg napada na Oliveru Lakić. Sama priroda tog napada, pucanj u nogu ispred sopstvenog doma je prijeteća poruka za sve novinare i medije koji kritički izvještavaju o problemima u društvu. Nezaobilazna tema je i zaustavljanje profesionalizacije RTCG nezakonitim razrješenjima članova Savjeta i menadžmenta. S tim u vezi bih posebno istakla da je i Vrhovni sud potvrdio nezakonitost smjene Andrijane Kadije sa mjesta generalne direktorice. Ipak, za to niko nije odgovarao a posljedice su više nego vidljive. Evropska unija je takvo postupanje ocijenila kao suprotno slobodi izražavanja i medija što su osnovne vrijednosti EU i krucijalni element u procesu pristupanja. Ambijent napada na novinare i nezakonitih smjena ozbiljno ugrožava slobodu medija i nesumljivo gura medijske djelatnike u autocenzuru i selektivnost u obradi tema od društvenog značaja – kazala je Bajramspahić.

Šef Medijskog tima Građanskog pokreta URA Bojan Jevrić kaže da je naša država po slobodi medija gora od Mozambika, Kenije, Libana, te da to nije iznenađenje. Posebno akcentuje jasno iznesen nalaz u izvještaju, u kojem se navodi da je Javni servis (RTCG) pod rukovodstvom bliskim DPS-u i da ta medijska kuća ne obavlja funkciju javnog servisa. Osvrće se i na dio izvještaja u kojem se problematizuje hapšenje novinara pod sumnjom da su svojim objavama izazvali paniku i nered.
M.S.


Vlast hoće da uređuje medije
​Koordinator za razvoj u Centru za građansko obrazovanje Damir Nikočević kaže da su za loš rezultat na mapi RSF zaslužna dva faktora, ništa nije urađeno da se promijeni situacija nabolje u oblasti medija, a nastavljeni su i uporni pokušaji vlasti da utiče na medijsko izvještavanje.

– Ti „stari” odnosno sada već trajući ključni problemi reflektuju se kroz napade na novinare, ali i činjenicu da raniji napadi, od kojih je svakako najstrašnije ubistvo Duška Jovanovića, ostaju nerazjašnjeni, a samim tim i bez kazne svih počinilaca i nalagodavaca. To prati i netransparentno i diskreciono finansiranje medija bliskih vlasti iz javnih fondova, sve prisutnija autocenzura, ali i nedostatnosti u postojećem okviru i praksi samoregulacije i regulacije, i na kraju, posebno važno, partijsko „pokoravanje“ javnog servisa RTCG – kaže Nikočević.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"