Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Kredit sa Abu Dabi fondom ugovarao i Žugić * Kredit sa Abu Dabi fondom ugovarao i Žugić * Pala presuda za „državni udar”, Dikić slobodan * Kazne za građane do 2.000, za firme 20.000 eura * Šćekić neće potpisati da Mladić dobije ulicu * Prosječna plata u Šavniku 95 eura veća nego u Ulcinju * Posao od 550 hiljada eura daju firmi bliskoj DPS-u?
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 06-02-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Robert Vebe, ambasador Njemačke:
– Napredak u oblasti pravosuđa i borba protiv organizovanog kriminala je centralna oblast za pitanje da li se Crna Gora kreće ka EU ili stagnira.

Vic Dana :)

Zašto plavuša ne smije da ulazi na internet sajtove dok je na dijeti? - Zato što joj tamo nude da prihvati kolačiće.


Dođe informatičar na benzinsku pumpu i zamoli prodavača da mu natoči benzin! Prodavač ga pita: - 95 ili 98?
A informatičar veli:
- Dajte mi XP!


Mimoilaze se dva pijana policajca pa kaže jedan:
- Izvini mogu li proći između vas dvojice?
A drugi će:
- Može ali samo jedan po jedan.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo PODACI MONSTATA ZA DECEMBAR POKAZUJU
Šavničani plaćeniji od primoraca - Foto: Šapurić Prosječna plata u Šavniku 95 eura veća nego u Ulcinju U sindikatima navode da su statistički podaci o visini prosječnih zarada često nerealni, ako znamo da 55.000 zaposlenih u Crnoj Gori prima zaradu do 250 eura
Dan - novi portal
Građani Šavnika su na kraju decembra imali za 95 eura veću prosječnu platu nego njihove kolege u Ulcinju, pokazuju najnoviji podaci Uprave za statistiku (Monstat). U dokumentu te institucije se precizira da je u dvanaestom mjesecu prosječna zarada u Šavniku iznosila 496 eura, a u Ulcinju 401.

U decembru najveću platu u Crnoj Gori imali su radnici u Tivtu i ona je iznosila 682 eura, dok je najniža bila u Ulcinju. Prosječna plata stanovnika Andrijevice na kraju 2020. iznosila je 462 eura, Bara 555, a u Beranama 527. U Bijelom Polju prosječna zarada bila je 464 eura, Budvi 530, Cetinju 529, dok je u Danilovgradu iznosila 462 eura. U Herceg Novom prosječna zarada je iznosila 435, Kolašinu 549, Kotoru 562, Mojkovcu 530 eura, Nikšiću 500, Petnjici 445, a Plavu 515 eura. U Pljevljima na kraju prošle godine iznosila je 549 eura, Plužinama 494, Podgorici 549, Rožajama 475, a na Žabljaku 531 euro.

Prema ocjeni Ivane Mihailović iz Unije slobodnih sindikata, podaci o zaradama u Crnoj Gori ne predstavljaju realni pokazatelj kretanja zarada i onoga što zaposleni zaista primaju, polazeći od same metodologije obračuna ako znamo da 55.000 zaposlenih u Crnoj Gori ima zaradu do 250 eura, od kojih 15.000 prima 222 eura.

– Činjenica je da u Šavniku imamo neuporedivo manji broj zaposlenih nego u Ulcinju, te da u Šavniku najveći broj zaposlenih radi u javnoj administraciji gdje su zarade više u odnosu na privatni sektor u kojem su mahom uposleni Ulcinjani dovodi do višeg iznosa prosječne zarade u Šavniku. Osim toga, trebalo bi imati u vidu da podaci koji se odnose na pomenute opštine datiraju iz decembra 2020. godine, kada je veliki uticaj na kretanje zaposlenosti, pa samim tim i na zarade imala epidemija izazvana širenjem virusa korona. Epidemija je uticala na zarade u svim sektorima, pa se i različito reflektovala na pojedine opštine, pa je logično da je posebno negativne posledice na zarade ostavila u onim opštinama koje su u prvom redu okrenute turizmu, poput Opštine Ulcinj, a u prilog tome govori činjenica da su tokom 2019. godine prosječne zarade u ove dvije opštine bile gotovo identične – navodi Mihailovićeva.

Ona je istakla da USSCG svakako vjeruje da u Crnoj Gori neminovno mora doći do povećanja minimalne, a zatim i prosječne zarade kako bi zaposleni mogli dostojanstveno da žive od svog rada, te kako bi se zadovoljio princip pravednosti i spriječio dalji odliv radno sposobnog stanovništva.

– Osim toga, iako godinama unazad insistiramo na tome pred nadležnim organima, predstavnici Unije slobodnih sindikata Crne Gore nijesu zastupljeni u radu Savjeta statističkog sistema, kao stručnog tijela Zavoda za statistiku te samim tim nemamo uvid u način kreiranja podataka, o njihovoj relevantnosti niti imamo priliku da utičemo na njih. Imajući u vidu ulogu socijalnih partnera u društvu sa jedne strane, te činjenice da se na nivou ovog tijela, pored ostalog, obrađuju i objavljuju ključni statistički podaci o kojima socijalni partneri saznaju post-festum, a koji su od ogromnog značaja za kreiranje javnih politika, sa druge strane, cijenimo prijeko potrebnim da predstavnici sindikata budu zastupljeni u pomenutom tijelu – navela je Mihailovićeva.

M.D.S.– M.S.


Nerealno stanje, na sjeveru situacija gora nego na jugu
Generalni sekretar Saveza sindikata Duško Zarubica ističe da ukoliko su podaci tačni, razliku predstavlja to što u Šavniku više stanovnika radi u administraciji s obzirom na to da nema privrede.

– Većina zaposlenih radi u policiji, lokalnoj samoupravi, zdravstvu ili prosvjeti, pa je to vjerovatno razlog veće prosječne plate. Ovi podaci ne odslikavaju pravo stanje stvari, jer je standard stanovništva na sjeveru mnogo manji u odnosu na centralni i južni region. Na sjeveru privreda uglavnom ne postoji više ili je ima vrlo malo, pa su stoga stanovnici većinom zaposleni u javnoj upravi i državnim institucijama, pa maltene taj prosjek predstavlja u stvari prosjek zaposlenih u državnim organima. Iz ranijeg iskustva koje smo imali kao Sindikat, uvijek smo dobijali različite podatke od Monstata i Poreske uprave – kazao je Zarubica.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"