Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Objaviću kako je Milo postao milioner * Birači će nas kazniti ako ne budemo jedinstveni * Eksploatišu rudu bez dozvole Vlade * Radulović duguje za porez 134 hiljade eura * Čelnicima OVK mjesto na optužnici * Troše milione bez ikakve kontrole * Krajem januara isplata depozita
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 11-01-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Njegoš Mrkonjić, kolumnista:
– Kasabe jedu svoju djecu.

Vic Dana :)

Kako je plavuša poginula pijući mlijeko?
Krava je pala na nju!
Gdje Bosanka krije pare od muža?
Pa pod knjigom.
A Crnogorka?
Pod lopatom.
A gdje krije Hercegovka?
Na stolu, pa nek uzme ako smije.
Mujo govori Hasu:
- Moja žena je anđeo!
Haso:
- Blago tebi, moja je još živa!
Dolazi Mujo u kino i kupi jednu kartu za film. Poslije dva minuta, dolazi i kupuje još jednu, i tako nekoliko puta. Prodavač ga pita:
- Pa što će vam toliko karata za jedan isti film?
- Znam ja da je dovoljna jedna, nego onaj kreten na vratima uvijek pocijepa kartu kada mu je dam.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija - datum: 2019-01-10 PREDSJEDNIK ODBORA RAE BRANISLAV PRELEVIĆ POJAŠNJAVA KAKO ĆE SE KRETATI I ODREĐIVATI TARIFE ZA ELEKTRIČNU ENERGIJU U NAREDNIM GODINAMA
Neprekidno napajanje ne postoji EPCG može povećati cijenu struje do kraja godine EPCG u ulozi snabdjevača ima pravo da iskoristi povećanje od šest odsto i primijeni ga bilo kad tokom godine, pri čemu ne može preći ograničenje od šest odsto u odnosu na cijenu iz 2018. godine i uz uslov da promjenu cijena objavi najmanje 15 dana prije početka primjene, rekao je Prelević Cijena na regionalnoj berzi u Budimpešti veća je za preko 50 odsto u odnosu na onu koju trenutno plaćaju potrošači u Crnoj Gori. Dugoročno posmatrano, ukoliko ovako visoke cijene potraju na energetskim tržištima Evrope,
Dan - novi portal
Elektroprivreda (EPCG) nije iskoristila svoje zakonsko pravo, tj. nije tražila povećanje cijena svojih usluga od 1. januara za šest odsto, što bi dovelo do povećanja ukupne cijene električne energije za tri procenta. Ipak, kako je za „Dan“ potvrdio predsjednik Odbora Regulatorne agencije za energetiku (RAE) Branislav Prelević, EPCG može da traži povećanje cijene svojih usluga za šest odsto bilo kad tokom 2019. godine.
– EPCG u ulozi snabdjevača ima pravo da iskoristi povećanje od šest odsto i primijeni ga bilo kad tokom godine, pri čemu ne može preći ograničenje od šest odsto u odnosu na cijenu iz 2018. godine i uz uslov da promjenu cijena objavi najmanje 15 dana prije početka primjene – pojasnio je Prelević.
On je kazao da je cilj reforme energetskog sektora, koji je započet donošenjem Zakona o energetici iz 2003. godine i formiranjem RAE u januaru naredne godine, razvoj tržišta električne energije unutar Crne Gore i njegovo uključivanje u jedinstveno tržište EU.
– Zbog čega se insistira na tržišnom mehanizmu? Zbog toga što je tržište jedini mehanizam koji će neselektivno eliminisati sve one proizvođače koji nijesu u stanju da obezbijede u datom trenutku najpovoljniju cijenu. U ovom usklađivanju sa tržišnom cijenom, neke države koje su imale ili još uvijek imaju administriranje cijenama iz uglavnom populističkih razloga imaće šokantno suočavanje sa istinom ili neće biti dio EU. Zahvaljujući dobrim zakonskim i metodološkim rješenjima iz prethodnog perioda, Crna Gora je ovaj proces prošla bez naglih skokova cijene električne energije. Štaviše, tarife za domaćinstva u 2018. godini su iste kao i 2009. godine, dok su cijene za privredu niže i do 50 odsto. Dakle, uprkos potpunom usklađivanju sa cijenom električne energije sa berzama u Evropi u 2017. godini, tarife za domaćinstva su bile na nivou 50 odsto evropskog prosjeka – rekao je Prelević.
Od 2017. godine, tj. od stupanja na snagu Zakona o energetici, usklađivanje cijene sa berzanskom cijenom ima ograničenje u smislu da u periodu od 2017. do 2019. godine povećanje cijena energije ne može biti veće od sedam, odnosno šest odsto.
– Kratkoročno gledano, ovo je za potrošače u Crnoj Gori dobro jer je cijena na regionalnoj berzi u Budimpešti veća za preko 50 odsto u odnosu na onu koju trenutno plaćaju potrošači u Crnoj Gori. Dugoročno posmatrano, ukoliko ovako visoke cijene potraju na energetskim tržištima Evrope, prije ili kasnije mora doći do usklađivanja domaćih cijena sa tržišnim, dok istovremeno EPCG ne valorizuje svoj potencijal u odnosu na konkurente, što će se odraziti na njen investicioni potencijal – izjavio je Prelević.
Trenutno su na snazi metodologije za utvrđivanje regulatorno dozvoljenog prihoda za operatora prenosnog i operatora distributivnog sistema na osnovu kojih se utvrđuju tarife za period od početka 2017. do kraja 2019. godine.
– Ukoliko želimo da mijenjamo postojeće metodologije, onda ćemo shodno zakonu to morati početi sa javnom raspravom već krajem februara. Može se očekivati da će ponovo biti određen višegodišnji period zbog pozitivnih efekata dugoročnog određivanja prihoda i cijena u odnosu na jednogodišnji i stabilnosti cijena u dužem periodu – rekao je Prelević.
Što se tiče cijena energije koje određuje snabdjevač, zakon je odredio da se navedena ograničenja mogu produžiti za tri godine, tj. za 2020, 2021. i 2022. godinu, ako Agencija procijeni da nijesu ispunjeni uslovi za postojanje likvidnog tržišta.
– Za postojanje likvidnog tržišta potrebno je da u svakom segmentu tržišta postoji mogućnost slobodnog formiranja cijena i postojeći snabdjevač nema dominantan položaj na istom segmentu tržišta, tj. ne snabdijeva više od 50 odsto kupaca na tom segmentu. U ovom trenutku ne može se predvidjeti da li će se razviti likvidno tržište do kraja 2019. godine, da li će se postojeći licencirani snabdjevači aktivirati ili pojaviti novi. Ukoliko ne bude bitnih promjena u odnosu na sadašnje stanje, Agencija će uvesti ograničenja u skladu sa zakonom i to će se znati najkasnije u decembru 2019. godine – istakao je Prelević. D.M.




Ko ne dobije adekvatnu uslugu, biće obeštećen
Ko ne dobije adekvatnu uslugu, biće obeštećen


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"