Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Palo 60 kilograma kokaina, ali ne i vojni vrh * Kožarev čovjek ubijen u Malagi * Lakočević dobila 40.000 eura, ali ne zna od koga * Tuklo me je pet policajaca * Omaž Karlu Lagerfeldu i kreacije za žene od stila * Vučić: Skupa je glava, a obraz još skuplji * BiH uputila protestnu notu Hrvatskoj
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 20-04-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Federika Mogerini, predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjedn:
- Naša politika prema Balanu je uspješna priča.

Vic Dana :)

Pijanac na pregledu kod doktora:
- Zbilja ne mogu utvrditi što vam je. Mislim da je to zbog alkohola.
- Dobro, gospodine doktore, doći ću kad se otrijeznite!

Pitaju pijanca koji vam je omiljeni grad?
A on će: Mmmm - VINOGRAD.

Idu dva naduvana vuka ulicom, jedan zavija, a drugi odvija.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija - datum: 2019-04-18 OŠTEĆENI KLIJENTI NAJAVLJUJU NOVE PRAVNE BITKE NA OSNOVU PRESUDE EVROPSKOG SUDA PRAVDE U LUKSEMBURGU
Klijenti ispred Osnovnog suda (arhiva) Traže poništenje svih ugovora u "švajcarcima" U Srbiji je usvojen leks specijalis za kredite u francima, dok će klijenti iz Crne Gore tražiti da se ponište svi ugovori sa valutnom klauzulom, na osnovu presude Evropskog suda u Luksemburgu, kazao je predstavnik klijenata Dragan Senić
Dan - novi portal
Predstavnik klijenata iz Crne Gore koji su uzimali kredite indeksirane u francima Dragan Senić kazao je za „Dan“ da će pred sudovima u Crnoj Gori tražiti poništenje svih ugovora sa valutnom klauzulom. To će uraditi u narednom periodu, a sve na osnovu presude Evropskog suda pravde u Luksemburgu koji je donio presudu da su svi ugovori sa valutnom klauzulom ništavni, odnosno da ako je valutna klauzula ništavna, i ugovor je ništavan. Evropski sud pravde je tu presudu donio u vezi sa jednim slučajem takvog kredita u Mađarskoj, polovinom marta.

Upravo ta presuda je bila i pokretač rješavanja problema po pitanju kredita u „švajcarcima“ u Srbiji. Tamošnja Vlada je u utorak usvojila zakon, leks specijalis, o konverziji stambenih kredita indeksiranih u švajcarskim francima, prema kojem će se preostali dio duga građana konvertovati u euro i umanjiti za 38 odsto. Takođe, kamata fiksna nakon konverzije neće prelaziti četiri procenta. U Crnoj Gori su krediti konvertovani u euro, a kamata je bila 8,2 odsto nakon konverzije.

– Zakonom o konverziji se ništa nije „ispeglalo“. Zato ćemo tražiti, na osnovu presude Evropskog suda pravde, pred našim sudovima da se ukinu ugovori. Nećemo žuriti sa tužbom, jer to mora da se uradi jako kvalitetno i sa dokazima. Svi klijenti, a u Crnoj Gori ih ima 762, mogu da traže poništenje ugovora, jer ako je ništavna valuta kredita, ništavan je i ugovor – rekao je Senić za „Dan“.

Kada je u Crnoj Gori usvojen Zakon o konverziji, tadašnja Hipo Alpe Adrija banka, a sadašnja Adiko, tražila je da Ustavni sud poništi taj zakon. Međutim, Ustavni sud je odbio inicijativu banke.

– U presudi Evropskog suda jasno stoji da ako je ništavna valutna klauzula, onda je ništav i kompletan ugovor. Usvajanjem Zakona o konverziji u Crnoj Gori, Mađarskoj, Hrvatskoj valutna klauzula je ništava. Ustavni sud je takođe konstatovao prošle godine da je ugovor sa valutnom klauzulom u francima ništav – istakao je Senić.

Presudom Evropskog suda bavilo se i Udruženje „Franak“ iz Hrvatske. Tamo je oko 55 hiljada ljudi uzelo kredite u francima.

– Sud EU je svojom maestralnom odlukom C-118/17 od 14.3.2019. utvrdio da konverzija nije nikakva prepreka utvrđenju ništavosti i punom obeštećenju potrošača, što je obavezujući stav za Vrhovni sud koji upravo odlučuje o tom pitanju u Republici Hrvatskoj. Takođe, Sud EU je jasno naveo kako ugovori o kreditu mogu i treba da budu proglašeni ništavima, i to zavisno šta je interes potrošača, ako je interes da opstane, tada može opstati, a ako nije, tada se cijeli ugovor valja proglasiti ništavim. I pritom nikakva zakonska intervencija ne smije spriječiti sud u odluci u korist potrošača – naveli su iz Udruženja „Franak“.

D.M.




Protivno interesima potrošača
Ukratko, Sud pravde je utvrdio da odredba koja se odnosi na valutni rizik određuje glavni predmet ugovora, pa se u tom slučaju održavanje ugovora o kreditu na snazi ne čini pravno mogućim. Zatim, činjenica da su određene ugovorne odredbe putem zakona bile proglašene nepoštenima i ništavima, te zamijenjene novim odredbama, kako bi se održao predmetni ugovor, ne može imati za učinak smanjenje zaštite zajamčene potrošačima pravom EU.

Takođe, uprkos zakonskoj intervenciji, potrošač ne smije biti obavezan predmetnom nepoštenom odredbom, a prema potrebi i putem utvrđenja ništavosti predmetnog ugovora u cjelosti, ako se taj ugovor ne može održati bez navedene odredbe.

Sud je u konkretnom predmetu iz Mađarske utvrdio da bi održanje ugovora o kreditu na snazi bilo protivno interesima potrošača.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"