Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Založio imovinu KAP-a kod Edinovog žiranta * Nikada nećemo sa DPS-om * Osman Nurković ni cent za BS * Država sirotinju hrani obećanjima * Pozlata na peharu * Dogovor oko novog protesta * Svaki peti građanin duguje banci 10 hiljada
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 26-05-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Johanes Han, evropski komesar za proširenje:
- Protesti su osnovno pravo građana.

Vic Dana :)

– Je li, sine, a gdje se gleda kilaža na ovoj tvojoj vagi? - pita baba unuka.
- Silazi, baba, odmah, to nije vaga, to je moj tablet - odgovara unuk.


Na takmičenju u bacanju čekića u dalj veliko iznenađenje - Crnogorac bacio najdalje!
- Kako ste uspjeli da postignete ovaj rekord?
- Alat, što dalje od mene!


- Zašto je Čak Noris najjači?
- Zato što vježba dva dana dnevno.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija - datum: 2019-05-25 PREDSJEDNIK SINDIKATA MILADIN SEKULIĆ SMATRA DA DRŽAVA TREBA DRUGAČIJE DA KORISTI NOVAC OD AKCIZA NA UGALJ
Plate direktora šest puta veće od radničkih Parama Rudnika Vlada pomaže privatni biznis Zašto bi novcem Rudnika i Elektroprivrede stimulisali nečiji privatni biznis, kad možemo sami od svojih sredstava da gradimo, kazao je Sekulić. Rudnik će platiti državi pet miliona akciza na ugalj, a Vlada će sa tim novcem pomagati vlasnike mHE
Dan - novi portal
Vlada namjerava da od 1. juna novcem koji će dobiti od Rudnika uglja (RUP) kroz akcizu na ugalj plaća vlasnicima mini hidroelektrana i vjetroelektrana podsticaje za proizvodnju iz obnovljivih izvora. Predsjednik jednog od tri sindikata u Rudniku uglja Miladin Sekulić smatra da je to pogrešno.

– Ove godine Rudnik dijeli prvu dividendu u iznosu od četiri miliona, dok će se za akcize na ugalj izdvojiti pet miliona, što znači da će se iz Pljevalja odliti, a u državnu kasu sliti devet miliona. Od toga je mogla da se uradi toplifikacija, da se odužimo ovom gradu i svi imamo koristi. Na kraju, zašto bismo novcem Rudnika i Elektroprivrede stimulisali nečiji privatni biznis, kad možemo sami od svojih sredstava da gradimo – izjavio je Sekulić za „Dan”.

Vlasnici mini hidroelektrana su uglavnom biznismeni bliski vrhu DPS-a i Milu Đukanoviću. Akcizu na ugalj Vlada je uvela ove godine, a podsticaje po nižoj tarifi su do sada plaćali građani preko računa za struju.

Sekulić je „Danu” kazao i da su članovima menadžmenta Rudnika uglja plate šest puta veće od najnižih zarada u preduzeću. Vlasnik Rudnika je EPCG, odnosno država.

Sekulić, koji predvodi sindikat koji u većini okuplja zaposlene radnike u proizvodnji, navodi i da su plate u Rudniku uglja značajno niže od plata zaposlenih u Elektroprivredi, kao i da su plate u Rudniku uglja, ako se uzmu uslovi rada i rizik po živote i zdravlje ljudi, najniže u Crnoj Gori.

– Zaposleni su opravdano nezadovoljni iz razloga što imamo radnike sa zaradom nešto malo većom od 400 eura, a na drugoj strani imamo menadžment sa zaradama u iznosu od 2.400 eura. Prosječna zarada u ovom momentu kod nas iznosi oko 700 eura, dok na drugoj strani imamo Elektroprivredu, koja je vlasnik Rudnika uglja, sa prosječnom zaradom od oko 850 eura. Dakle, jedna kompanija a 150 eura razlika u prosječnoj zaradi – rekao je Sekulić.

Pojasnio je da je poslodavac čak predlagao da kada se ne radi, i to ne krivicom radnika, plata bude 300 eura.

– Dešavalo se da je mašina u kvaru po šest mjeseci, a mnogi zaposleni imaju kredite, mnogima je to jedino primanje. Niko za takve situacije ne snosi odgovornost – naveo je Sekulić.

Ukazao je na loš rad pojedinih članova menadžmenta i dodao da direktori nemaju nikakvu odgovornost kada Rudnik gubi i plaća zbog brojnih sudskih sporova.

– Odmah nakon osnivanja sindikata predočili smo poslodavcu koliko su radnici oštećeni usled neisplaćenog prekovremenog rada, rada u dane državnih praznika, kao i zbog neisplaćenih godišnjih odmora koji nisu iskorišćeni. Međutim, nismo uspjeli da se dogovorimo, pa su pokrenute tužbe za period od 2008. do 2017. godine, koje su rezultirale presudama u korist radnika. Tako je kompanija morala da isplati ogromne sume novca po osnovu kamata i sudskih troškova, a niko nije snosio odgovornost za taj trošak – istakao je Sekulić.

Prema njegovim riječima, uslovi rada su izuzetno teški, pritom se često radi u veoma rizičnim uslovima po život ljudi. Sekulić navodi da je teško kada nema kiše, jer se putevi redovno ne kvase, a prašine ima mnogo. S druge strane, u slučaju kiše put je izuzetno klizav i rizičan.

Rudnik uglja, po Sekulićevim riječima, trenutno ima oko 650 zaposlenih.

B.Je.




Nezadovoljan pravilnikom za stambene kredite
Sekulić je posebno nezadovoljan pravilnikom o raspodjeli stambenih kredita.

– Po važećem pravilniku zaposleni sa sedmim stepenom su privilegovani, pa sa 22 godine staža dobiju kredit dok radnici u proizvodnji često ni sa 38 godina staža ne mogu dobiti kredit. Mnogi čak odu u penziju a da nisu riješili stambeno pitanje – naglašava Sekulić, dodajući da u stambenom fondu, za koji poslodavac izdvaja šest odsto bruto plata, trenutno ima nešto više od milion eura.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"