Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Vučićevom poslaniku dali 1,5 miliona eura kredita * Đikanović na Milovom fakultetu zaradio 3.700 * Nova većina sjutra smjenjuje Jokića * Iz Ćehotine izvadili tonu mrtve ribe * "Furija" nepremostiva prepreka, za bronzu sa Britanijom * Poznato šest finalista * Srpski generali i oficiri na kosovskim optužnicama
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 07-07-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Mladen Bojanić, bivši predsjednički kandidat:
– Tužilaštvo je još jednom pokazalo da radi u interesu Mila Đukanovića.

Vic Dana :)

Fata dolazi kući naveče, a Mujo ljut čeka u kuhinji večeru, pa je odmah s vrata napadne:
- A đe s’ ti dosad, bona?
Fata digne nos:
- U salonu ljepote, bolan!
Mujo je pogleda:
- I šta, opet ne radi?

- Zašto plavuša stoji pred ogledalom zatvorenih očiju?
- Da vidi kako izgleda kad spava...

Sretne Mujo Hasa:
- Priča se da si se oženio?
- Da, oženio sam se.
- A zašto? - Pa nije mi se sviđala hrana u menzama.
- I? Sada?
- Sada mi se sviđa.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija SRBIJA I HRVATSKA EMITOVALE OBVEZNICE PO DUPLO MANJIM KAMATNIM STOPAMA
Premijer Duško Marković sa vicepremijerima Crna Gora se najskuplje zadužila Srbija je nedavno emitovala eurske obveznice vrijedne milijardu eura na sedam godina s kamatnom stopom od 1,5 odsto, dok je Hrvatska emitovala obveznice vrijedne 1,5 milijardi eura na 10 godina s kamatnom stopom od 1,325 procenata. Crna Gora je emitovala obveznice po kamati od 3,5 odsto
Dan - novi portal
Kamatna stopa po kojoj se Crna Gora zadužila emitovanjem obveznica na domaćem tržištu dva do tri puta je veća od kamatne stope po kojoj su se istim putem zadužile Srbija i Hrvatska. To pokazuju podaci konsultantske kuće Fideliti konsalting.

Kamatna stopa na nedavno emitovanih 50 miliona eurskih obveznica Crne Gore iznosila je 3,5 odsto s rokom dospijeća od sedam godina, što je Ministarstvo finansija proglasilo velikiim uspjehom.

– Srbija je nedavno emitovala eurske obveznice vrijedne milijardu eura na sedam godina s kamatnom stopom od 1,5 odsto, dok je Hrvatska emitovala obveznice vrijedne 1,5 milijardi eura na 10 godina s kamatnom stopom od 1,325 procenata. Kao lideri u regionu, plaćamo najveće kamate na obveznice kada je likvidnost na tržistima kapitala ogromna – naveli su iz Fidelitija.

Vlada je do sada od planiranih 190 miliona eura zaduženja putem prodaje državnih obveznica uspjela da se zaduži 138 miliona eura, odnosno od 190 hiljada obveznica, prodato je skoro 138 hiljada, što bi značilo da do kraja godine Vlada treba da proda još 52 hiljade obveznica. Cijena jedne obveznice je hiljadu eura. Iz Vlade su najavili da će do kraja kalendarske godine emitovati obveznice. Ovo je drugi put da se emituju ove godine.

Potpredsjednik Demokrata Momo Koprivica komentarišući uporedne podatke o obveznicama emitovanih u Srbiji i Hrvatskoj naveo je da je zaduživanje Crne Gore veoma nepovoljno.

– Loše politike i loše upravljanje javnim dugom stižu na naplatu. Što se ne plati na mostu, plati se na ćupriji. Tako se dugogodišnje gomilanje javnog duga reflektuje na novo zaduživanje i uslove pod kojima država dolazi do sredstava na finansijskom tržištu. Crna Gora ima preko 3,3 milijarde javnog duga, a visokozadužene zemlje su rizične u očima potencijalnih zajmodavalaca. Kamatna stopa je, pored ostalih, jedan od načina zaštite od rizika. Ona je svojevrsna nadnica za strah. Što su veći rizici, utoliko i ona više raste. Ovo poslednje zaduživanje je dokaz da je Crna Gora visokorizična zemlja u očima potencijalnih zajmodavalaca i da je uzdrman njen kreditni rejting – rekao je Koprivica.

Očigledno, kako je naveo raste sumnja u pogledu kapaciteta Vlade da servisira buduće finansijske obaveze.

– Zbog nemoći da sprovede reforme i uvede red u javni sektor, ova Vlada gomila sve veći teret koji će biti prebačen na buduće generacije. Umjesto da ima strateški zasnovanu politiku upravljanja javnim dugom, ona reaguje od slučaja do slučaja i prema kratkoročnim potrebama. Iz ugla uspješne ekonomije ne može se reći da je uspjeh zaduživanje po ovim kamatnim stopama. Zemlje u regionu su u ovom periodu došle do sredstava na finansijskom tržištu po znatno nižim kamatnim stopama. Takođe, treba imati u vidu i da zaduživanje po sve višim kamatnim stopama u očima investicione javnosti stvara očekivanje o neminovnom rastu budućih poreza da bi se nadoknadili nagomilani dugovi i sve veće kamate. Na taj način se ti investitori destimulišu u pogledu ulaganja. I ne manje važna je i još jedna štetna posledica. Naime, sve veće državno zaduživanje drastično povećava tražnju za kreditima te stoga i skaču kamatne stope, a one odvraćaju privatne preduzetnike od pokretanja investicionih projekata. Time slabi proizvodni potencijal naše privrede i s tim hroničnim problemom naša država se mora izboriti sistemskim zaokretom u vođenju ekonomske politike – istakao je Koprivica.

D.M.




Nebitnost BDP-a kao ekonomskog pokazatelja
Stopa rasta BDP-a u prvom kvartalu 2019. godine je za 50 odsto niža u odnosu na prvi kvartal 2018. godine, naveli su iz Fidelitija. Naime, stopa rasta u prvom kvartalu 2018. godine iznosila je 4,5 odsto dok je u prvom kvartalu 2019. godine iznosila tri odsto, što je 50 odsto niže.

– Ako bismo koristili zvanični ekonomsko-semantički diskurs oko BDP-a, mogli bismo napisati da je ove godine naša ekonomija lošija za čak 50 odsto nego prošle godine, što nikako nije tačno.️ Ovo je još jedan pokazatelj da BDP ne treba uzimati kao jedini pokazatelj stanja neke ekonomije, jer je prilično nebitan kada ga posmatramo izolovano – naveli su iz Fidelitija.


U ovoj godini pozajmljuju 620 miliona
Vlada se do sada u ovoj godini zadužila 210 miliona eura. Putem emitovanja državnih obveznica zadužila se u dvije tranše 138 miliona eura.

U ovoj godini Vlada je planirala da se zaduži 620 miliona eura. Nedostajuća sredstva u budžetu iznose 556 miliona eura, a finansiraće se sa 370 miliona iz kredita i pozajmica, sa šest miliona od prodaje imovine i sa 180 miliona korišćenjem depozita, uz to, Vlada može da pozajmi 250 miliona eura uz garanciju Svjetske banke za refinansiranje dugova. S tom pozajmicom ukupno zaduženje će dostići 620 miliona.

Vlada je predvidjela izdavanje 83 miliona eura garancija u ovoj godini.



Poslednje zaduživanje je dokaz da je Crna Gora visokorizična zemlja u očima potencijalnih zajmodavalaca i da je uzdrman njen kreditni rejting, rekao je Koprivica

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"