Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Drogu godinu dana skladištili u vojnim magacinima * Zbog pitanja referendum pod znakom pitanja * Vlada se zadužila još 64,7 miliona eura * Pošao na pregked pa poginuo * Javni servis se opire profesiji * Porušena kuća u kojoj je rođen patrijarh Varnava * Otpustili 275 radnika, napravili 12.400.000 minusa
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 23-04-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
MILO ĐUKANOVIĆ, PREDSJEDNIK CRNE GORE:
Prošlo je vrijeme da se u Podgorici otvara kišobran ako u Beogradu počne da pada kiša.

Vic Dana :)

Dođe Piroćanac u kafanu vikne:
– Konobaru, donesi ovamo pola hljeba i jedno ćevapče. Konobar mu odgovori:
– Pazi da se ne najedeš!
Posle pola sata, Piroćanac opet zove konobara: – Donesi još pola hljeba da pojedem ono ćevapče.
Zove Mujo Fatu telefonom:
– Alo, Fato, gdje si?
– Eto me u Zvorniku na Savi.
– Kako na Savi kad u Zvorniku teče Drina?!
– Čekaj ba,... evo ti Save, pa neka ti on objasni!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija - datum: 2019-08-24 DOKUMENTACIJA MAĐARSKE POLICIJE UKAZUJE NA ULOGU KOMPANIJE „SIGMA“ U AFERI KORUPCIONAŠKE PRIVATIZACIJE CRNOGORSKOG OPERATERA
Ana Đukanović Pare od Telekoma za Anu išle preko Atlas banke Dokumentacija Odjeljenja za borbu protiv privrednog kriminala mađarske policije, do koje je došao „Dan“, pokazuje da je isplata 580.000 eura sa računa Crnogorskog telekoma na račun kompanije Sigma inter corp izvršena 21. oktobra 2005. godine. To je učinjeno na osnovu ugovora te dvije firme koji je potpisan 6. aprila 2005. godine
Dan - novi portal
Mađar telekom isplatio je preko Telekoma Crne Gore 580.000 eura na račun kompanije Sigma inter corp. otvoren u beogradskoj podružnici Atlas banke, koja je bila u vlasništvu biznismena Duška Kneževića. To pokazuje dokumentacija Odjeljenja za borbu protiv privrednog kriminala mađarske policije, u koju je „Dan“ imao uvid.

Kompanija Sigma inter corp. je pomenuta u aferi u vezi sa korupcionaškom privatizacijom Crnogorskog telekoma. Radi se o kompaniji preko koje je, prema podacima američke Komisije za hartije od vrijednosti (SEC), za fiktivne konsultantske usluge plaćena Ana Đukanović, sestra predsjednika države Mila Đukanovića.

Mađar telekom je priznao i prihvatio odgovornost za postupanje svojih zvaničnika, uključujući i odgovornost za potpisivanje ugovora sa kompanijom Sigma inter corp., preko koje su vršena plaćanja Đukanovićevoj, što se može vidjeti iz sporazuma o odloženom krivičnom gonjenju koji je su Mađari, zbog korupcije prilikom kupovine telekomunikacionih kompanija u Crnoj Gori i Makedoniji, potpisali sa američkim pravosudnim organima.

Prema tužbi SEC-a ukupno 7,3 miliona eura mita otišlo je na račune četiri kompanije – Activa invest, Fiesta investment limited, Sigma inter corp. i Raweling Trading SA, iza kojih su se krili crnogorski zvaničnici. Ana Đukanović je ranije negirala da je u tom poslu bilo nezakonitosti.

Prema ranijim podacima, kupoprodajni ugovor o prodaji Crnogorskog telekoma zaključen je 15. marta 2005. godine u Podgorici i na osnovu njega je Mađar telekom postao vlasnik 51,12 odsto državnih akcija, a ubrzo potom i preko 70 odsto, zahvaljujući kupovini dionica manjinskih akcionara. Crnogorski telekom zvanično je objavio podatak da je u aprilu 2005. godine Mađar telekom bio vlasnik 76,53 odsto kapitala.

Dokumentacija Odjeljenja za borbu protiv privrednog kriminala mađarske policije, do koje je došao „Dan“, pokazuje da je isplata 580.000 eura sa računa Crnogorskog telekoma na račun kompanije Sigma inter corp. izvršena 21. oktobra 2005. godine. To je učinjeno na osnovu ugovora te dvije firme koji je potpisan 6. aprila 2005. godine.

– Prema ugovoru, „Sigma“ se obavezala da obezbijedi opštu podršku i tehničke konsalting usluge Telekomu Crne Gore u pripremi za plan integracije i razvoj njegove korporativne strukture. Prema fakturi koju je ispostavila „Sigma“, Telekom Crne Gore je prebacio iznos od 580.000 eura na njen račun koji se nalazi u beogradskom ogranku Atlas banke 21. oktobra 2005. godne – piše u dokumentu o saslušanju Andraša Baloga, bivšeg direktora u Mađar telekomu, koje je obavilo Odjeljenje za borbu protiv privrednog kriminala mađarske policije.

Prema dostupnoj dokumentaciji, jedan od potpisnika spornog ugovora je i Oleg Obradović.

Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) u februaru ove godine objavila je podatke iz sporazuma o priznanju krivice Mađar telekoma. Opisujući ugovor sa firmom Sigma inter corp., u sporazumu se navodi da je njihova svrha bila da se sakrije pravi identitet drugih strana, da ne opisuje tačno stvarne usluge koje treba pružiti, da im je cilj ostvarivanje poslovnog uspjeha, ali da su zaključeni nakon što su relevantni nepredviđeni troškovi već pokriveni od strane drugih pružalaca usluga. Takođe, navodi se da ugovor ne služi bilo kakvom legitimnom poslovnom cilju, te da se zasniva na lažnim potvrdama o ostvarenim rezultatima i fabrikovanim dokazima o tim rezultatima.

– Usluge definisane ovim ugovorima su duplirane usluge koje su Mađar telekomu prethodno već pružile poznate stranke po znatno nižim cijenama – navodi se u ovom sporazumu.

Sa druge strane, glavni specijalni državni tužilac Milivoje Katnić je zaključio da je Ana Đukanović ipak pružila usluge za koje je bila plaćena, pa je njeno ime izostavio iz crnogorske optužnice. To je pravdao tvrdnjom da se radi o ugovoru koji je zaključen nakon privatizacije Telekoma Crne Gore.

Ipak, u optužnici SEC-a navodi se da je jedan od čelnika Mađar telekoma Tamas Morvai potpisao ugovor u ime podružnice Mađar telekoma i antidatirao ugovor, kao i da su pravne usluge za koje je „sestra zvaničnika“ tvrdila da su pružene, umjesto nje, po znatno nižim cijenama, pružili unutrašnji i redovni spoljni savjetnici Mađar telekoma.

Vl.O.–M.V.




Morali da plate, uz zabranu poslovanja
Američka Komisija za hartije od vrijednosti (SEC) objavila je u aprilu 2017. godine da su se dvojica bivših direktora Mađar telekoma saglasili da plate 400.000 dolara i prihvate zabranu obavljanja poslova kako bi se poravnali u slučaju optužbi za korupcionašku privatizaciju telekomunikacionih kompanija u Crnoj Gori i Makedoniji.

Bivši glavni izvršni direktor Elek Štraub pristao je da plati 250.000 dolara, a Andraš Balog, bivši glavni direktor za strategiju, 150.000 dolara. Obojica su prihvatila da pet godina ne rade kao službenici ili direktori u svim kompanijama čije se akcije prodaju na berzama u nadležnosti SEC-a.

Vijeće Višeg suda u Podgorici početkom ove godine potvrdilo je optužnicu Specijalnog državnog tužilaštva protiv bivših čelnika Crnogorskoh telekoma Olega Obradovića i Miodraga Ivanovića. Obradoviću i Ivanoviću se na teret stavlja izvršenje krivičnog djela zloupotreba položaja u privrednom poslovanju. Osumnjičeni su da su sebi i drugima nezakonito pribavili 2,3 miliona eura tokom privatizacije te državne kompanije. Obojica su negirali krivicu.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"