Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Sud vjeruje bolesniku, a ne dokazima iz Rusije * Parama Boke pokriva dugove ostalih kompanija * Mimo pravilnika potrošili milion eura * Medenica sakrila sinov prihod od 215.000 eura * Ćute o 300.000 eura sumnjivih donacija DPS-u * Zvezda traži iznenađenje * DPS i SD zaštitili interese tajkuna
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 22-10-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
MILOŠ KONATAR, POTPREDSJEDNIK POKRETA URA:
DPS-u odgovara simuliranje demokratije, to jest simuliranje rada parlamenta i odbora.

Vic Dana :)

Sjedi Perica na času gramatike. Pita učiteljica:
– Može li mi neko reći primjer istog glagola u prezentu i futuru prvom? Javi se neka djevojčica i kaže:
– Trčim i trčaću.
Učiteljica je pohvali i pita za drugi primjer. Javi se dječak i kaže: – Spavam i spavaću.
Učiteljica pohvali i pita ima li još ko neki primjer. Javi se Perica i kaže: – Jedem supu i pile ću.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija - datum: 2019-10-20 INŽENJER MILAN LEKIĆ TRAŽI DA VLADA RASKINE KONCESIONI UGOVOR SA VLASNICIMA RUDNIKA „ŠUPLJA STIJENA“
Lekić Poljaci ne plaćaju koncesije na bakar, zlato i srebro Tajkuni iz vlasti, kao koncedenti, zaključili su štetan ugovor sa takozvanim koncesionarima koji su takođe tajkuni, ali i rođaci, kumovi, prijatelji tajkuna iz vlasti, kazao je Lekić
Dan - novi portal
Inženjer rudarstva Milan Lekić je pozvao predstavnike Vlade da odmah raskinu ugovor o koncesijama na korišćenje ruda olova i cinka sa kompanijom „Gradir Montenegro“. Lekić ističe da je sadašnji ugovor „plod saradnje tajkuna u Vladi i van Vlade“. Prema njegovim riječima, koncesione naknade su izuzetno niske, a pritom koncesionar ne plaća koncesiju na bakar, zlato i srebro. Zbog svega je država i opštinska uprava u Pljevljima na gubitku.

– Prema ugovoru Vlade i „Gradira Montenegro“ o eksploataciji rude olova i cinka predviđeno je da za proivodnju od 14.600 tona koncentrata olova i cinka država i Opština naplate 282 hiljade eura. Opštini pripada sedamdeset odsto od tog iznosa. Međutim, problem je u tome što ugovor ne predviđa naplatu koncesije na one metale koji prate olovo i cink, odnosno bakar, srebro i zlato. Prema nekim mojim saznanjima, ostvaruje se prihod na bakar oko pet i po miliona dolara i oko pet miliona dolara na zlato – kazao je Lekić za „Dan“ i dodao da je takozvani fiksni ili nepromjenljivi iznos koncesije prenizak.

On pojašnjava da se godišnje umjesto ugovorenih 14.600 tona koncentrata olova i cinka ostvaruje veća proizvodnja za oko 36 procenata, odnosno oko 23 hiljade tona olovnog i cinkanog koncetrata. Za ostvarenu veću proizvodnju, uz 282 hiljade eura, koncesija se uveća za 2,5 procenata od ostvarenog prihoda.

– Na osnovu podataka pljevaljske lokalne uprave promjenljivi dio koncesije se, usled povećane proizvodnje u odnosu na ugovorenu, ne naplaćuje. Tako ako smo imali da je pljevaljska lokalna uprava u 2014. godini imala prihod po ovom osnovu 200 hiljada eura, a naredne godine 100 hiljada, onda imamo situaciju da koncesionar nije platio ni fiksni dio koncesije ili država lokalnoj upravi taj novac nije proslijedila. U godinama 2016, 2017. i 2018. pljevaljska opština je prihodovala 283, 423 i 262 hiljade eura, što je sedamdeset odsto od koncesije – precizirao je Lekić i istakao da su to izuzetno niski prihodi ako se zna da je godišnja proizvodnja oko 23 hiljade tona koncentrata olova i cinka.

On pojašnjava da se u toni koncentrata olova nalazi oko 60 odsto metala, a od 23 hiljade koncentrata oko četiri hiljade tona je koncentrata olova.

– U takvim okolnostima od četiri hiljade tona koncentrata dobija se oko 2.400 tona čistog metala. Iz 15.700 tona koncentrata cinka, 53 odsto je metal, odnosno 8.300 tona metala. Na tržištu tona metala olova je oko 2.600 dolara, a tona cinka 2.650 dolara. Sve kada se pomnoži i sabere dobija se oko 28 miliona dolara – naveo je Lekić i dodao da je to ugrubo izračunat dobitak bez zlata, srebra i bakra.

– Tajkuni iz vlasti, kao koncedenti, zaključili su štetan ugovor sa takozvanim kocesionarima koji su takođe tajkuni, ali i rođaci, kumovi, prijatelji tajkuna iz vlasti – zaključio je Lekić uz poziv Vladi da odmah ukine pomenuti ugovor. Lekić je predsjednik pljevaljskog odbora Nove srpske demokratije i odbornik u lokalnom parlamentu.

B.Je.




Zaposleno 130 radnika
Pored činjenice da je koncesija mizerna, da trpi opštinski i državni budžet, strašne su priče kada je u pitanju položaj radnika u Rudniku. Ovo je jedini površinski kop olova i cinka u Evropi, što znači da nema skupe podzemne eksploatacije za poslodavca, a radnici na kopu nemaju gdje vode da piju. Vodu nose u plastičnoj ambalaži, a o obroku za radnike nema ni riječi. Znači radi se o čistom robovlasaničkom poslovanju, kazao je Lekić.

Rudnik olova i cinka „Šuplja stijena“ radio je od 1954. do 1987. godine i u tom periodu je bio državno vlasništvo. U periodu šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog vijeka bio je najuspješnije preduzeće u Crnoj Gori. Nakon što je zatvoren 1987. godine, bez posla su ostala 444 radnika. U nekoliko navrata u periodu od 1997. godine pokušavana je obnova proizvodnje ali je to bilo bezuspješno sve do 2010. godine, kada Rudnik kreće sa uspješnom proizvodnjom a Vlada sa tadašnjim većinskim vlasnikom Veselinom Pejovićem iz Nikšića sklapa koncesioni ugovor o eksploataciji ruda. Pejović poslije nekoliko godina prodaje Rudnik poljskoj kompaniji ZGH Boleslav. Trenutno je u Rudniku zaposleno oko 130 radnika.



”Na tržištu tona metala olova je oko 2.600 dolara, a tona cinka 2.650 dolara, rekao je Lekić

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"