Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Drogu godinu dana skladištili u vojnim magacinima * Zbog pitanja referendum pod znakom pitanja * Vlada se zadužila još 64,7 miliona eura * Pošao na pregked pa poginuo * Javni servis se opire profesiji * Porušena kuća u kojoj je rođen patrijarh Varnava * Otpustili 275 radnika, napravili 12.400.000 minusa
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 23-04-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
MILO ĐUKANOVIĆ, PREDSJEDNIK CRNE GORE:
Prošlo je vrijeme da se u Podgorici otvara kišobran ako u Beogradu počne da pada kiša.

Vic Dana :)

Dođe Piroćanac u kafanu vikne:
– Konobaru, donesi ovamo pola hljeba i jedno ćevapče. Konobar mu odgovori:
– Pazi da se ne najedeš!
Posle pola sata, Piroćanac opet zove konobara: – Donesi još pola hljeba da pojedem ono ćevapče.
Zove Mujo Fatu telefonom:
– Alo, Fato, gdje si?
– Eto me u Zvorniku na Savi.
– Kako na Savi kad u Zvorniku teče Drina?!
– Čekaj ba,... evo ti Save, pa neka ti on objasni!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija - datum: 2020-07-07 OPOZICIJA SMATRA DA JE PROVIZIJA ZA PROJEKAT "MOŽURA" OTIŠLA NA DOBRO POZNATU ADRESU IZ VRHA VLASTI
Muskat i Đukanović u Podgorici početkom 2016. godine Nadaju se da istraga Europola može dovesti do Đukanovića Umjereni sam optimista, kada je u pitanju evropska istraga, da će ona dovesti do prave adrese koja se krije iza ovog posla, a to je u Crnoj Gori uvijek bila jedna ista adresa - Milo Đukanović, ocijenio je Mijović
Dan - novi portal
Opozicija se nada da će istraga Europola u vezi sa aferom „Možura” dovesti do dobro poznate adrese u Crnoj Gori, odnosno do predsjednika države i DPS-a Mila Đukanovića. Takođe, kako su naveli, od našeg tužilaštva ne očekuju mnogo. Specijalno državno tužilaštvo (SDT), na čijem čelu je Milovoje Katnić, premdet u vezi sa vjetroelektranama na Možuri formiralo je u oktobru 2017. godine.

Član predsjedništva GP URA Dejan Mijović je izjavio da se nada da će istraga koju vodi Europol otkriti da je neko iz najvišeg vrha vlasti dobio proviziju od projekta Možura.

– Znamo da provizije od velikih projekata idu na samo jednu adresu, a to je Milo Đukanović. Umjereni sam optimista, kada je u pitanju evropska istraga, da će ona dovesti do prave adrese koja se krije iza ovog posla, a to je u Crnoj Gori uvijek bila jedna ista adresa – Milo Đukanović – ocijenio je Mijović.

Istakao je i da se nada da će se istraga okončati prije izbora u Crnoj Gori.

– To bi bila najveća pomoć Evrope Crnoj Gori – poručio je on.

„Dan” je juče objavio da je Vlada od 2015. godine skrivala od javnosti da je misteriozna ofšor kompanija sa Sejšelskih ostrva „Cifidex Ltd” na nekoliko mjeseci preuzela kontroverzni međunarodni projekat izgradnje vjetroelektrana na brdu Možura u opštini Bar. Radi se o kompaniji koja je pod istragom Evropske policijske službe Europol i policijskih organa države Malte u okviru istrage ubistva poznate malteške istraživačke novinarke Dafne Karuane Galicije.

Istraga novinarskog tima pokazala je da je ofšor kompanija „Cifidex Ltd” bila vlasnik firme „Mozura Wind Park” u periodu od 9. decembra 2015. godine do 26. februara 2016. godine. To se može zaključiti na osnovu zvaničnih podataka Centralnog registra privrednih subjekata (CRPS) – Poreske uprave. Ista firma je maltene čitave 2015. godine vodila pregovore, potpisala ugovor o prodaji i mijenjala ga nekoliko puta sa španskom kompanijom „Fersa Energias Renovables” i podgoričkim preduzećem „Čelebić“ oko stoprocentnog preuzimanja akcija VE Možura i koncesionih prava, dok su u javnosti samo davane izjave kako Vlada pregovara direktno s malteškom vladom, na čijem čelu je tada bio Džozef Muskat, koji je kasnije podnio ostavku pod međunarodnim pritiskom.

Vlada, na čelu s tadašnjim premijerom Milom Đukanovićem, 28. decembra 2015. godine imala je sjednicu na kojoj je, između ostalog, usvojila „Informaciju o aktivnostima na realizaciji prioritetnih projekata iz oblasti energetike” Ministarstva ekonomije. U tom dokumentu, iako su referisane sve aktivnosti vezane za projekat „Možura”, nije pomenuta kompanija „Cifidex Ltd”. Tek 26. februara 2016. ugovor o koncesiji je prenesen na „Enemaltu PLC“.

Poslanik Neđeljko Rudović (DEMOS) je kazao da su baš zbog misteriozne uloge raznih „egzotičnih” firmi u ovom poslu tražili od premijera Duška Markovića svu dokumentaciji u vezi sa projektom gradnje vjetroelektrana Možura, za koju je na Malti pokrenuta istraga u vezi korupcije na najvišem nivou.

– Ovom aferom o kojoj bruji Evropa baca se još jedna ljaga na Crnu Goru, koja se prepoznaje kao raj za korupciju i mutne transakcije iz cijelog svijeta. Upoznat sam da se grupa istraživačkih novinara iz više zemalja Evropske unije uključuje u istraživanje ovog slučaja, kako bi nastavili posao ubijene koleginice. Dobili smo odgovor od SDT-a u kojem tvrdi da je izviđaj u toku. I tako već tri godine, dok je na Malti zbog ovoga pala vlada, tužilac podigao optužnicu... Specijalno državno tužilaštvo je u julu 2017. godine preuzelo iz Osnovnog suda u Podgorici dokumentaciju i spise predmeta po tužbi Budvanina Vladimira Popovića i Španca Carles Collu Paloua protiv firmi BWP Montenegro, BWP Europe Consulting S.L. i Fersa Energias Renovables, povezanih sa gradnjom vjetroelektrana na Možuri. Dokumentacija i spisi su četiri mjeseca kasnije vraćeni Osnovnom sudu. I tako još traje izviđaj. To što se u dokumentima i prepiskama koje su dio spisa upućuje na moguću korupciju najviših državnih funkcionera, nije izgleda za tužioca bio alarm za buđenje – istakao je Rudović.

D.M.




UCG: Tužilaštvo sramno ćuti
Zvanični tužilački organi u Crnoj Gori sramno ćute o „Možuri” dok se rasplamsava istina o projektu u koji je umiješan bivši predsjednik Vlade, aktuelni predsjednik Crne Gore i vječiti predsjednik DPS-a Milo Đukanović. Prosječno upućen čovjek teško može ispratiti šta se oko Možure sve plelo i isplelo do danas, ocijenili su juče iz Ujedinjene Crne Gore (UCG).

– Upućujemo javnost na brižljivo praćenje slučaja „Možura” jer tragovi novca ponovo vode u srce naše izvršne vlasti. Broj vlasničkih transformacija u vezi pomenutog vjetro-parka nije ništa manji od broja pitanja koji ostaju bez odgovora. Španske, malteške, crnogorske, azerbejdžanske i kineske firme smjenjuju se kao na traci u iščitavanju svih preokreta oko Možure. Nova vlada Malte pokušava da razriješi dileme jer je, očigledno, pod pritiskom Brisela, ali u Crnoj Gori, stara vlast, partner svih starih i novih malverzacija, gura problem u opasnu tišinu – naveli su iz te partije u saopštenju.

Zbog ove afere, kako su naveli, pala je Vlada Malte početkom godine.

– Politizovane institucije, nesposobno tužilaštvo i korumpirana izvršna vlast neće ničim doprinijeti istini oko ubistva Galicije i milionskih profita pojedinaca ostvarenih na štetu poreskih obveznika sa Malte i iz Crne Gore – zaključili su iz te partije.




Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"